Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Simon J. Cox, profesor na Southmptonskej univerzite a jeho tím postavili superpočítač pozostávajúci zo 64 počítačov Raspberry Pi (návod a obrázky). Celkové náklady bez switchov predstavovali 2500 libier. Ako storage im poslúžili 16GB SD karty (celkovo 1TB v SD kartách) a celková operačná pamäť stroja je 16GB RAM. Dokopy má superpočítač úctyhodný výkon cez 1,7 Teraflopu (pre porovnanie i7 2500K má výkon cca 350 - 400 Gigaflopu). Ako operačný systém pre jednotlivé nody poslúžil Debian Wheezy resp. jeho upravená verzia pre Raspberry Pi - Raspbian.
Tiskni
Sdílej:
Takze cela sestava by mela zrat top 128WHa, ha, ha. Pak zacneme zapocitavat ucinnost onech 64 spinanych chcipaku - zdroju, ktere pouzili (coz je sama o sobe uz pitomost). Mam obe revize Raspberry PI a celkova spotreba je urcite vyssi nez 2W (TRMS na vstupu zdroje ze site) - ted nevim kolik to je s vypnutou GPU.
Coz je velmi dobre.Hlavni ukolem superpocitace je neco napocitat v rozumnem case.
Hlavni ukolem superpocitace je neco napocitat v rozumnem case.
Ne, hlavni ukolem superpocitace je pocitat to co se od nej ocekava v zadanych limitech. Soucasti tech limitu jsou samozrejme i veci jako rozmery a prikon.
S temi 2W jsem se fakt seknul. Board A zere 2.5W a Board B zere 3.5W.
Pozoruhodnější snad je to, že tenhle „superpočítač“ postavili díky Legu. Tedy jestli je to tohle, na AbcLinuxu se to dostalo dost pomalu…
Pozoruhodnější snad je to, že tenhle „superpočítač“ postavili díky Legu.a co měli chudáci dělat, když na ostrovech neznají Merkur?
Řada žáků neuvěří, dokud to neuvidí.A to stale mluvime o univerzite?
Takže na hračce si akademici mohou natrénovat algoritmizaci / z větší části vyvinout software.Na tomhle? Simulace/virtualizace vice jader pro vyvoj je jednoduzsi a efektivnejsi, nemluve o treba o moznosti vyuziti GPU.
a drahý strojový čas skutečného superpočítače se bude používat na vlastní výpočet reálné výpočetní úlohy..Tohle neni vubec usporne reseni, za stejnou cenu vam daji dohromady system s treba 16 deskami s Atomem D525, ktery to strci do kapsy, zejmena kdyz se zacnou pouzivat SSE instrukcni set - Raspberry Pi nema NEON.
Pokud si myslíš, že tohle je hračka pro univerzity, tak seš dost mimo.Ne to si nemyslim, to je jen hracka pro pana profesora a jeho synka.I kdyz ... Southampton je asi 100km od Brightonu a jejich absolventi obcas chodi k nam na pohovory a cast skutecne vypada, jako kdyz si behem studia hrali jen s Legem.
Představ si, že se ve 2 týdnech na tomhle má vystřídat třeba 200 studentů s nějakým výukovým problémem.Vzhledem k tomu, ze jsem na postgradualu byl nucen studenty cvicit, vim jak to chodi. Tohle by se dvousteho studenta nedozilo a navic by resili spise nesouvisejici problemy.
I na clusteru s víc než 100 x86 procesory to není nic moc. Na tomhle by byli čekací doby v řádu týdnů možná měsíců.Blbost.Vyukovy cluster zalozeny na Atomech stoji par babek. Za stejnou cenu zdratuji 20 desek s dual-core Atomy (40 procesoru), s vice pameti, rozumnym sitovym propojenim a na cemz bude stabilne chodit temer jakakoliv distribuce.
Nechápu proč se všichni pozastavujete nad hromadou nesmyslů, hlavní je ŽE TO JDE! Ten člověk si dal cíl a dokázal, že to opravdu jde a že se to dá používat! Kdyby chtěl seriózně počítat, tak bude těžko něco skládat, když to může koupit
The GPU is capable of 1Gpixel/s, 1.5Gtexel/s or 24 GFLOPs of general purpose compute and features a bunch of texture filtering and DMA infrastructure.