Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Lennart Poettering oznámil vydání nové verze systemd. Verze 209 vychází o tři měsíce později, než bylo plánováno. Nejnovější verze přináší spoustu nových vlastností. Lennart Poettering ale upozorňuje, že nový kód se musí stabilizovat a nepředpokládá se tedy nasazení této verze v distribucích s dlouhodobou podporou. Novinkou je například systemd-networkd (zprávička), systemd-socket-proxyd nebo podpora kdbusu.
Tiskni
Sdílej:
Takže daemon na spouštění služebpozor, tohle je pouze velice rozsireny omyl!! jak vlastni nazev napovida, systemd je daemon na beh celeho systemu [/sarcasm]
pozor, tohle je pouze velice rozsireny omyl!!Sice jsi upozorňoval na sarkasmus, ale představa, že je systemd jen správce služeb skutečně je vcelku rozšířený omyl. Spíš je to integrovaný správce systému.
Nějak jsem nepochopil, co je na initu špatně. Mladým a talentovaným stačí, že je to starší než oni, ale mně nikoliv.krásně řečeno, +1 ... mně by jen zajímalo, kde se ta hovadina staré = špatné učí, že je tím naočkováno tolik lidí, kteří se jinak chovají docela racionálně :-/
Bashi? Initscripty na komercnich Unixech se pisi v ksh. Konkretne je to ksh89. ksh93 je volitelna moznost.
Viděl jsem zdrojáky ksh, takže tohle mi rozhodně jako žádná velká výhra nepřijde.
jako moc jsou cgroups realne pouzitelne? Kdo vsechno to pouziva v produkcnim prostredi?
Celkem dost našich zákazníků. Jmenný seznam pochopitelně nečekejte.
U našich zákazníků jde vesměs o ksh93 - ale nejde o init scripty, spíš o jejich vlastní, které občas narážejí na takové corner cases, že nad tím zůstává rozum stát.
Porad jsou to ale resitelne problemy. Narozdil od situace kdy se najaka obludna binarka zacne chovat divne.
To tvrdím od chvíle, kdy propaganda "init skripty jsou zlo" začala. Přeci jen připsat do skriptu "set -x
", "ulimit -c unlimited
" nebo si prostě jen nechat vypsat hodnotu určité proměnné, to je něco trochu jiného než debugovat chaotický "event based" model systemd. Za to mi o pár sekud (pokud vůbec) rychlejší boot opravdu nestojí.
jako moc jsou cgroups realne pouzitelne? Kdo vsechno to pouziva v produkcnim prostredi?Jedna z věcí, co mě na systemd sere: sebere mi cgroups a nedá se to vypnout.
sebere mi cgroupsPočkej to jako fakt? FFFFUUUUU!
Ted ma systemd vlastni cgroups hierarchii (mountovanou napr. v /sys/fs/cgroup/systemd), ktera nema pripojeny zadny controller.No vida, to jsem ani nevěděl, že jde. Jak se to mountuje?
ono ten fs asi zustane, ale bude "privatni" pro toho cgroups daemona... takže se kvůli systemd bude rozbíjet zpětná kompatibilita rozhraní mezi jádrem a uživatelským prostorem? To chci vidět, jak tohle projde přes Linuse.
zrusila moznost konfigurace nekolika nezavislych hierarchiiProti tomu bych nic neměl (i když se asi najdou jiní, kteří už nezávislost hierarchií využívají.) Proti tomu, že k tomu nebudu pořádně mít přístup a že mi to nějaký udělátor s klidem bude měnit pod rukama, už jo.
No vida, to jsem ani nevěděl, že jde. Jak se to mountuje?Proste vypustis seznam controlleru, viz: Creating a Hierarchy and Attaching Subsystems
... takže se kvůli systemd bude rozbíjet zpětná kompatibilita rozhraní mezi jádrem a uživatelským prostorem? To chci vidět, jak tohle projde přes Linuse.Ne. Tohle se nedela kvuli systemd, ale kvuli vyse zminenemu problemu s udrzovanim tohoto rozhrani. I kdyby ten cgroups daemon byl samostatny bez vazby na systemd, stejne by to dopadlo stejne. Nazor Linuse neznam, ale v tomto pripade jde o ponekud specialni pripad, tak tezko rict.
Proste vypustis seznam controlleruTo mě napadlo, ale stroj s jádrem 3.2 mi to nesežral
# mount -t cgroup none /mnt/test/ mount: none already mounted or /mnt/test/ busyNa jádře 3.11 to naopak použilo všechny controllery, taky nic moc:
pokus on /mnt/test type cgroup (rw,relatime,perf_event,blkio,net_cls,freezer,devices,cpuacct,cpu,cpuset)
Tohle se nedela kvuli systemd, ale kvuli vyse zminenemu problemu s udrzovanim tohoto rozhrani. I kdyby ten cgroups daemon byl samostatny bez vazby na systemd, stejne by to dopadlo stejne. Nazor Linuse neznam, ale v tomto pripade jde o ponekud specialni pripad, tak tezko rict.I kdyby, řešení s použitím speciálního démona nedává smysl, protože by se ten démon musel stejně dodávat a aktualizovat s jádrem. Takové pokusy obejít neměnnost rozhraní do uživatelského prostoru už tu byly a Linus s tím lidi zatím vždycky poslal do háje.
To mě napadlo, ale stroj s jádrem 3.2 mi to nesežral ... Na jádře 3.11 to naopak použilo všechny controllery, taky nic moc:No jo, máš pravdu, takhle jednoduše to nefunguje. Pokud se hierarchie mountuje uplne bez parametru, má se za to, že se mají použít všechny controllery. Ten rozdíl mezi verzemi jader bude dán spíš tím, že v prvním případě už byl každý controller nějaké hierarchii přiřazen, a tak pokus o znovupřipojení selhal (If any of the requested subsystems are in use in an existing hierarchy, the mount will fail with -EBUSY.) Nicméně připojit hierarchii bez controlleru vážně jde, musí se ale ješte extra předat jméno:
mount -t cgroup -o none,name=foobar foobar /sys/fs/cgroup/foobarViz.: When passing a name=<x> option for a new hierarchy, you need to specify subsystems manually; the legacy behaviour of mounting all subsystems when none are explicitly specified is not supported when you give a subsystem a name. Reference: https://www.kernel.org/doc/Documentation/cgroups/cgroups.txt
I kdyby, řešení s použitím speciálního démona nedává smysl, protože by se ten démon musel stejně dodávat a aktualizovat s jádrem. Takové pokusy obejít neměnnost rozhraní do uživatelského prostoru už tu byly a Linus s tím lidi zatím vždycky poslal do háje.Tohle vymysleli právě jaderní vývojáři, což já ale nejsem, takže hádat se o tom se mnou nemá moc smysl :)
probíralo se to docela dost posílání do háje tam moc nebyloTaky ještě nikdo neposlal pull request na patche.
Napad pochazi od jadernych vyvojaru, kteri nejsou se soucasnym stavem spokojeni: jsou tu problemy s udrzbou kodu, vetsi odhalovani vnitrni implementace nez by bylo vhodne a pak zdani vzajemne nezavislosti hierarchii, kterou ale jadro nemuze realne zajistit.Ano, to je hlavni hybatel soucasnych a planovanych zmen, jinak by museli pomalu zacit modelovat nejakou virtualni architekturu uvnitr kernelu pro vnejsi svet.
jako moc jsou cgroups realne pouzitelne?Já bych řekl, že jsou velmi použitelné.
systemctl show blah.scope
nieco vypise namiesto zahlasenia chyby? to je jak keby cat /dev/blah
vypisal nejake retazce a skoncil s navratovou hodnotou 0.
Jedine co systemd prinasa skutocne nove, je socket inicializacia: spustenie sluzby az ked sa niekto pripoji na socket.To je ta věc, která znemožňuje vypnutí služby, protože při připojení na ten socket se zase nastartuje?
Obecně neznemožňuje, jen komplikuje z hlediska user interface. Znemožňuje pouze vypnutí dbusových služeb, a to se má údajně řešit až ve chvíli, kdy se bude systemd používat i jako náhrada dbusu, což jestli správně chápu začíná platit právě pro verzi 209.A pro jádra s podporou kdbus
A dekujte mu, ze vytahnul tu nasi stoku "GNU/Linux" z hnicich stojatejch vod statutu quo.... a hodil ji do žumpy. Děkujeme pěkně.
A dekujte mu, ze vytahnul tu nasi stoku "GNU/Linux" z hnicich stojatejch vod statutu quo.Já bych když už tak spíš děkoval klukům, co vytáhli ze sraček systemd a zařídili, že nezůstal kvalitativně na úrovni třeba Avahi.
Pridej k tomu fakt, ze nevyuzivame featury, ktery maji bejt k usnadneni zivota adminum, v kernelu jsou roky a userspace to nebyl schopny vyuzit? (mluvim o cgroups zejmena)Námět na zamyšlení: možná to bylo kvůli tomu, že ty featury nejsou takový zázrak a lze se bez nich obejít.
Nebo vyuzivame kexec na 110%Ještě nějaký příklad naprosto nezbytné technologie, u které si člověk nedovede představit, jak bez ní mohl ještě předevčírem žít? Pomíjím fakt, že na systémech se Secure Bootem se tahle věc vypíná.
Prestante uz brecet and grow the fuck up.Vezmou si prášek na uklidnění, Mlamoj.
Nebo vyuzivame kexec na 110%Ještě nějaký příklad naprosto nezbytné technologie, u které si člověk nedovede představit, jak bez ní mohl ještě předevčírem žít?
No, pro mne je třeba představa života bez kdumpu nepříjemná docela dost.
S prechodem na dracut - co vam chybi?
V tuhle chvíli mi chybí kdump jako takový, protože současný stav je takový, že se sice spustí kdump jádro, ale místo minimálního initial ramdisku, který by vydumpoval systém, naběhne normální systém (tedy až na paměť blokovanou obrazem původního).
Obecne - je treba nahradit komplektni funkcionalitu starsiho reseni?
To je asi potřeba zvážit případ od případu. Třeba možnost dumpu přes CIFS by se asi dala po zralé úvaze oželet (pokud by to mělo být příliš komplikované přidat), ale zcela nefunkční kdump by podle mne měl být jednoznačný blocker.
V tuhle chvíli mi chybí kdump jako takový, protože současný stav je takový, že se sice spustí kdump jádro, ...Budu muset zkusit, co se deje ted ve F20 ...
To je asi potřeba zvážit případ od případu.Presne tak. V rade pripadu se udrzba uz proste nevyplati.
Budu muset zkusit, co se deje ted ve F20 ...U F20 to v pripade Secure Bootu, kdy je disablovan kexec(), take asi nechodi a reseni bylo presunuto do F21. Bohuzel, /sbin/kexec musi byt take podepsan Microsoftem.
nadávat, že si z kostiček lega každý staví co chce.... což ale není nic nového
To je to samé jako tvrdit že KDE je špatně, protože DE nemá řešit výukový software.když už obviňuješ ostatní z toho, že si něco nepřečetli apod., tak tady tak ostentativně nedemonstruj vlastní nepochopení :-p ten příměr je absolutně mimo, pokud chceš mluvit o kdeedu, tak je to asi tak, jako kdyby se kdeedu vyvíjelo společně s kwin a nikoli v rámci vyššího organizačního celku KDE, kwin by bez toho kdeedu odmítnul fungovat, a do celého KDE a nenápadně i do ostatních projektů se rozesíval kód, který vytváří tvrdé závislosti na kwin, aby se to nedalo používat třeba s openboxem nebo awesome nebo čímkoli jiným
Je to součást projektu, ale naprosto volitelná a ani nemá ambice stát se povinnou.Tohle si vytisknu a za rok se tomu zasměju, až to zase bude zaseté všude a nepůjde se toho zbavit :)) Ale ani tak mi nepřijde proč by to mělo být v rámci projektu. Desktop environment mi přece jen přijde jako jiná kombinace. Tohle je jako kdyby ve zdrojáku apache se najednou objevil mailserver.
... ale naprosto volitelná a ani nemá ambice stát se povinnou.to journald taky ... oh, wait ...
Je to součást projektujo ještě by stálo zato upřesnit tohle ^ ... tak tedy mluvíš o tom, co píše SPM, tedy "daemon na spouštění služeb" = v rámci KDE něco na úrovni kwin, anebo o systemd* = celé DE?
Aneb filosofie systemd v kostce: máme tu desítky let existující rozhraní pro logování, ale my, Lennart první, si právě proto vymyslíme své vlastní. A všechny aplikace jsou povinny se tomu rozhraní přizpůsobit.
Opravdu vás ani na vteřinku nenapadlo, že by ta otázka měla být položena obráceně?
Předně, služby systemd jsou opravdu pouze a jen službami systemd, jinde je nepoužijete a jsou enabled/disabled.
Příklad s journald, kterému se v posledních verzích už vyhnete jen za cenu toho, že systemd logovat nebude vůbec, není dostatečně výmluvný?
skvělému řazení spouštěných služeb, které do té doby nebylo možné řadit jinak než metodou pokus-omyl
Nesmysl. Bylo možné je řadit na základě závislostí, stejně jako teď. Kromě absurdit typu socket-based activation (advokátům doporučuji např. bnc#857372, je to velmi poučné čtení) je nová v podstatě jen možnost jemnějšího členění služeb pro potřeby závislostí (tj. např. "eth0 je nakonfigurované" místo "síť je nakonfigurovaná"), ale šlo udělat i s init scripty, kvůli tomu nebylo potřeba přejímat celou tu obludnost.
Testování vypínáním služeb ukazuje, že i systemd může být velmi puritánský init systém a že lze mnohé služby volat ad-hoc
Teď asi nerozumím, co máte na mysli. Jestli socket-based activation, tak viz výše, tohle považuji za jednu z největších zrůdností, které systemd přinesl. Jinak co se vypínání služeb týká, hláška "OK, vypínám službu X, ale počítej s tím, že ti ji za chvíli stejně zapnu přes X.socket" (volně převyprávěno) hovoří sama za sebe.
To je pravda, tohle by se za sysvinit a xinetd rozhodně nenapsalo!Teď asi nerozumím, co máte na mysli. Jestli socket-based activation, tak viz výše, tohle považuji za jednu z největších zrůdností, které systemd přinesl. Jinak co se vypínání služeb týká, hláška "OK, vypínám službu X, ale počítej s tím, že ti ji za chvíli stejně zapnu přes X.socket" (volně převyprávěno) hovoří sama za sebe.
Příklad s journald, kterému se v posledních verzích už vyhnete jen za cenu toho, že systemd logovat nebude vůbec, není dostatečně výmluvný?anebo také nevyhnete
Na to, že po zamaskování journald člověk už ani nenabootuje, jsem narazil už ve Fedoře 18no, však taky ten původní bug 917503 byl na F18 ...
Potřeboval jsem snížit ... paměťový footprint systému na Raspberry na minimum. ... Nakonec jsem to musel vyřešit tak, že ..."musel"? - a co takhle nějaký bugreport s tím konkrétním usecasem, aby to doprdele spravili?
# pmap -x `pidof systemd-journald` 445: /usr/lib/systemd/systemd-journald Address Kbytes RSS Dirty Mode Mapping 00007f8219932000 8192 1476 0 rw-s- system.journal ... ffffffffff600000 4 0 0 r-x-- [ anon ] ---------------- ------- ------- ------- total kB 480372 40072 516půl giga alokováno na pitomý logování? to jako vážně?
co takhle nějaký bugreport s tím konkrétním usecasem, aby to doprdele spraviliOtázka je, jestli by se prostě neprohlásilo, že takový use case je chybný a že to tak dělat nemáš...
total kB 395448 24472 356a hodte sem prosim link.
To že to nejde vám ještě neznamená, že to nejde vůbec (u mne dobré). Zamyslete se nad systémovou integrací vaší distribuce a případně vašeho setupu...mno ... The Biggest Myths
Myth: systemd doesn't allow your to replace its components. Not true, you can turn off and replace pretty much any part of systemd, with very few exceptions. And those exceptions (such as journald) generally allow you to run an alternative side by side to it, while cooperating nicely with it.tak si nejsem jist, jestli výše zmíněný rhbz#1068542 je tedy vůbec chybou ve Fedoře (v "systémové integraci vaší distribuce") ...
Takže lidi co si ani nepřečtou o co jde komentujou…Je na tom komentáři, na který reaguješ něco fakticky špatně?
nemyslím si, že by se síťová konfigurace dala takovým způsobem monopolizovat.Já si myslím, že to půjde až moc snadno.
takze to tvrzeni, ze init demon bude nastavovat sitVtipné na tom je, že takovéto tvrzení ani nepadlo.
systemd != systemd-logindsystemd-logind (démon) je součástí systemd (projektu, stromu zdrojáků), který byl nejvíce prezentován jako projekt, který vyřeší správu služeb. Takže nejde říct, že by původní hláška byla vyloženě nesmyslná.
btw. ty sis teto "drobne" fakticke chyby vazne nevsimnul, ze se musis ptat?I vzhledem k tomu, že hned ve vysvětlení zaměňuješ init se správcem služeb, což nebylo mimo systemd zdaleka samozřejmé, mi reakce nepřijde adekvátní k tomu, že dotyčný použil slovo démon, i když se o technicky jedná o sadu démonů. Vzhledem k tomu, že zavádějící je už název té sady démonů, ani se tomu moc nedivím.
Takže daemon na spouštění služeb už nám nastavuje i síť.Konečně! Zatímco init skripty jsou jen ošklivé a plné hacků, ten pravý horror nastává při čtení skriptů na start sítě.
Fakt? To ani nevím, že si z toho někdo dělal srandu. Moje první serverová Windows byla NT 3.51 v roce 1995; tehdy byl Linux ještě v jedničkové řadě a netuším, jestli už byl dostatečně použitelný v ostrém provozu. Já s ním začal koketovat až o pár let později. Přijde mi, že pokud si z toho někdo dělal srandu, netušil o čem hovoří. Ale to je každopádně fuk. Dokud ty desktopové věci můžu na serveru vyházet, je mi to vcelku jedno. Dokud...Nevím jestli Linux v jedničkové verzi, ale kdysi (v době 2.6.x jader) jsem servisoval PC řídící provoz jedné docela důležité spalovny bioodpadu, kde běžel Linux na jádře 1.2.13 (nebo něco podobně nízkého), starší funkční Linux jsem nikde jinde neviděl. Dle https://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v1.2/ tomu odpovídá rok 1995. Určitě tam nebylo nic desktopového
restarting processes after they crash. sysvinit doesn’t do that and we don’t have restartd or a thousand other programs for it. Oh, wait…ukazuje, že ten člověk vůbec neví o čem mluví. Samotný
/sbin/init
umí respawn
a namísto restartd
si může dosadit třeba monit
, supervisord
, daemontools
, runit
a dost možná, že i věci jako pacemaker
a čert ví, co všechno ještě umí monitorovat procesy a v případě potřeby je restartovat.
Nebo že by to "Oh, wait..." byl náznak, že jde o ironický povzdech nad takto znějícím argumentem používaným některými zastánci systemd?To mě pochopitelně napadlo, ale jednak žádný jiný bod není tímto způsobem napsaný a druhak jsem z toho nerozklíčoval co vlastně lennart-fans tvrdí. Že se do sysvinit nedá přidat externí monitorovací démon?
další se pak chtě-nechtě vezou.Spíše chtě než nechtě. Další distributoři se vezou z vlastní vůle. Nepoužití systemd by pro ně znamenalo zajistit integraci software s alternativami k jednotlivým funkcím systemd. Výhoda systemd je jen v tom, že práci buď už někdo odvedl, nebo je velká šance, že ji někdo odvede.
Včera jsem včera jsem po dlouhém přemítání nad aktualizací na Fedoru 20, linux z noteboku vyhnal a nasadil FreeBSD, takže asi tak...Přitáhni na nějakou konferenci. Docela rád bych viděl, jak to zvládá běžné úlohy typu připojení notebooku do wifi sítě apod. Nainstalovat něco z trucu je jedna věc, dlouhodobé spokojené používání je věc druhá.
Ta integrace je právě ten problém.Integrace je problém, ale nikoliv nepřekonatelný. Pokud by skutečně byla vůle, integrace by se zadařila i bez systemd.
To není truc, ale vygradování dlohoudobější nespokojenosti - celkově. Čím dál víc se raději věnuji práci s např. s AIXem, než ladění RHELu a jiných linuxů.Netvrdil jsem, že je to truc. Jen to, že mě to zajímá za předpokladu, že je to více než jen truc.
Co se týče BSD, zatím vše OK outofbox včetně wifi - intel.Mně osobně nejde ani tak o hardwarovou stránku. Vždy jde vybírat hardware tak, aby byl podporovaný, pokud alespoň nějaký existuje. Spíše mi šlo o uživatelskou stránku, jestli je to práce na úrovni wpa_supplicant, NetworkManager, popřípadě ještě lepší/horší.
Jediný problém je nevyladěný suspend, to je fakt.Pravda je, že to by mi hodně vadilo.
Na nějakou konferenci bych klidně dorazil :)Za pár dní je v Praze InstallFest, tak můžem pokecat o FreeBSD, vždycky mě zajímaly alternativy a FreeBSD je jediná, která se mi i líbila, když jsem to zkoušel, i když mi přijde, že za asi nejpodobnějším Gentoo je to pořád poněkud pozadu.
Ti co šetří sahnou po kombinaci vmware-windowsTak buď budou šetřit, nebo budou platit za vmware...
Mimichodem, nic ve zlém :) , parafráze o lenosti byla celkem častý argument Windows uživatelů ve směru přechodu k Linuxu.V rade ohledu naprosto smysluplny, prechazet na nejaky system, pokud jeho vyhody pro vas neprevazi jeho nevyhody, je nesmysl.