Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Steven Wittens oznámil projekt TermKit. TermKit je na WebKitu postavený emulátor terminálu snažící se obrodit koncept linuxového terminálu, který se od 80. let nezměnil. Velká část inspirace pochází z Mac OS X. Vylepšení se tedy týkají synchronní interakce, uplatnění moderní typografie a „bohatého“ zobrazení, orientaci na řetězce namísto dílčích částí příkazů a použitelnosti terminálu jako takového. Kód je dostupný na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
to cíleně porušuje filozofii Unixu "malé utility, co dělají jen tu jednu svou věc"Please elaborate.
Není třeba:to cíleně porušuje filozofii Unixu "malé utility, co dělají jen tu jednu svou věc"Please elaborate.
The Unix philosophy talks about software as a toolset, about tiny programs that can be composed seamlessly. The principles are sound, and have indeed stood the test of time. But ...Citováno z článku "On TermKit" na který odkazuje novinka.
So while I agree that having a flexible toolbox is great, in my opinion, those pieces could be built a lot better.V čem konkrétně TermKit porušuje filosofii malých nástrojů, které dělají jednu věc? V tom, že ty malé nástroje jsou napsané v JavaScriptu? No, tak to jste to rozsekli.
Nevím jak vám, ale mně přišly ukázkové screenshoty jako vrchol nepřehlednosti. Jedna z obrovských výhod klasického terminálu je, že můžete vidět mnoho informací pohromadě. TermKit zaplní celou obrazovku trivialitami. Navíc to kvůli WebKitu a JS nejspíš bude řádově pomalejší.
Myšlenka předávat data mezi programy včetně content-type je sama o sobě pěkná, ale nemyslím, že je potřeba k tomu znovu vynalézat všechna kola. Nenásilný způsob, jak to provést, by mohl být třeba tento: vytvořím příkaz, který dostane jako parametr shellovou kolonu, spustí všechny příkazy v koloně, ale přidá jim nějaký další switch, kterým jim řekne, že mají zpracovávat data s content-type; nakonec výsledek rozumně zobrazí. Přitom programy, které content-type neznají, správně selžou, ostatní se přizpůsobí.
ls, tak mi to přijde výrazně přehlednější než klasické ls -l (nebo spíš – jako mnohem líp podaný mnohem lepší výběr relevantních informací). Vidím název, zvýrazněný, vidím velikost, potlačenou, ale je tam, a vidím typ, v podobě ikony. Práva? Vlastník a skupina? Datum … čeho vlastně? Ne, to obvykle nepotřebuju.
cat obrázku přímo zobrazí ten obrázek, v případě potřeby nejspíš zmenšený tak, aby se do okna terminálu vešel? ANO! Doplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!
Mně je tahle snaha sympatická, ale dokud se neprokoušu zdrojákama (nejdřív příští týden), nevím, co říct dál.
alias ll='ls -lhA', protože číst velikost souborů v bajtech je perverzní (taky nutně potřebuju mít něco tučně, i když to nedává smysl). Ostatně, najít největší soubor znamená ls -S, ta obsese v hledání naprosto šílených situací jakožto zásadních argumentů mne nepřestává udivovat.
Doplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!To by šlo ale i v bashi v textovém terminálu, např. přes něco ve stylu ncurses, nebo jak má autocomplete midnight commander.
imho zsh to umíDoplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!To by šlo ale i v bashi v textovém terminálu, např. přes něco ve stylu ncurses, nebo jak má autocomplete midnight commander.
linuxového terminálu, který se od 80. let nezměniltohle mi uplne moc nedava smysl
ale k veci, videicko: http://www.youtube.com/watch?v=dAeZTgRuWsU
Hustý, snad se to chytne
Neříkám že TermKit bude špatný, určitě někomu sedne víc jak textová verze. Někdo by to ale mohl zkusit i opačně - místo GUI v terminálu zkusit principy terminálu v GUI - jednoúčelové aplikace, které by komunikovaly mezi sebou. Třeba takový e-mailový klient. Ten umí jen posílat a přijímat zprávy (zase ale co nejlíp, podpora víc účtů, zabezpečení, atd.). Neobsahuje ani vlastní adresář, jen rozhraní (třeba D-Bus), přes které si adresy může získat od jiné aplikace, která se o kontakty stará: jednoduchý adresář, LDAP klient... Je spojen se správcem připojení, takže pokud se odpojím od internetu, nejen že na mě nebude křičet že se nemůže spojit, ale ani se o to nebude pokoušet (na druhou stranu může křičet když mu to nepůjde s připojením funkčním). Další spojení je s ikonou v oznamovací oblasti - samostatná aplikace, která obsahuje pouze rozhraní pro ovládání svojí "plné" verze. Jen fantazie :)
Moc nechápu, co tím chtěl básník říci, ale v KDE se něco takového děje, protože Plasma, Nepomuk atp.