3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Steven Wittens oznámil projekt TermKit. TermKit je na WebKitu postavený emulátor terminálu snažící se obrodit koncept linuxového terminálu, který se od 80. let nezměnil. Velká část inspirace pochází z Mac OS X. Vylepšení se tedy týkají synchronní interakce, uplatnění moderní typografie a „bohatého“ zobrazení, orientaci na řetězce namísto dílčích částí příkazů a použitelnosti terminálu jako takového. Kód je dostupný na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
to cíleně porušuje filozofii Unixu "malé utility, co dělají jen tu jednu svou věc"Please elaborate.
Není třeba:to cíleně porušuje filozofii Unixu "malé utility, co dělají jen tu jednu svou věc"Please elaborate.
The Unix philosophy talks about software as a toolset, about tiny programs that can be composed seamlessly. The principles are sound, and have indeed stood the test of time. But ...Citováno z článku "On TermKit" na který odkazuje novinka.
So while I agree that having a flexible toolbox is great, in my opinion, those pieces could be built a lot better.V čem konkrétně TermKit porušuje filosofii malých nástrojů, které dělají jednu věc? V tom, že ty malé nástroje jsou napsané v JavaScriptu? No, tak to jste to rozsekli.
ls
, tak mi to přijde výrazně přehlednější než klasické ls -l
(nebo spíš – jako mnohem líp podaný mnohem lepší výběr relevantních informací). Vidím název, zvýrazněný, vidím velikost, potlačenou, ale je tam, a vidím typ, v podobě ikony. Práva? Vlastník a skupina? Datum … čeho vlastně? Ne, to obvykle nepotřebuju.
cat
obrázku přímo zobrazí ten obrázek, v případě potřeby nejspíš zmenšený tak, aby se do okna terminálu vešel? ANO! Doplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!
Mně je tahle snaha sympatická, ale dokud se neprokoušu zdrojákama (nejdřív příští týden), nevím, co říct dál.
alias ll='ls -lhA'
, protože číst velikost souborů v bajtech je perverzní (taky nutně potřebuju mít něco tučně, i když to nedává smysl). Ostatně, najít největší soubor znamená ls -S
, ta obsese v hledání naprosto šílených situací jakožto zásadních argumentů mne nepřestává udivovat.
Doplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!To by šlo ale i v bashi v textovém terminálu, např. přes něco ve stylu ncurses, nebo jak má autocomplete midnight commander.
imho zsh to umíDoplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!To by šlo ale i v bashi v textovém terminálu, např. přes něco ve stylu ncurses, nebo jak má autocomplete midnight commander.
linuxového terminálu, který se od 80. let nezměniltohle mi uplne moc nedava smysl
Hustý, snad se to chytne
Neříkám že TermKit bude špatný, určitě někomu sedne víc jak textová verze. Někdo by to ale mohl zkusit i opačně - místo GUI v terminálu zkusit principy terminálu v GUI - jednoúčelové aplikace, které by komunikovaly mezi sebou. Třeba takový e-mailový klient. Ten umí jen posílat a přijímat zprávy (zase ale co nejlíp, podpora víc účtů, zabezpečení, atd.). Neobsahuje ani vlastní adresář, jen rozhraní (třeba D-Bus), přes které si adresy může získat od jiné aplikace, která se o kontakty stará: jednoduchý adresář, LDAP klient... Je spojen se správcem připojení, takže pokud se odpojím od internetu, nejen že na mě nebude křičet že se nemůže spojit, ale ani se o to nebude pokoušet (na druhou stranu může křičet když mu to nepůjde s připojením funkčním). Další spojení je s ikonou v oznamovací oblasti - samostatná aplikace, která obsahuje pouze rozhraní pro ovládání svojí "plné" verze. Jen fantazie :)
Moc nechápu, co tím chtěl básník říci, ale v KDE se něco takového děje, protože Plasma, Nepomuk atp.