Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nadace pro svobodný software (FSF) zveřejnila tipy na (nejen) vánoční dárky (2012 Holiday Giving Guide). Dárky by měly být především svobodné. Raději Trisquel GNU/Linux než Windows 8. Raději 3D tiskárnu Lulzbot AO-100 než Makerbot Replicator 2. Raději FSF Membership Card než iTunes Card. Raději ThinkPenguin GNU/Linux Notebook než Macbook Pro. Raději knihu z Projektu Gutenberg než z Amazonu.
Tiskni
Sdílej:
Numerickej blok na notebooku? Bych blil pánové!Ono vás to přejde, když budete muset chvíli psát čísla s desetinou čárkou (kde má člověk kliku, když jde napsat s fn - zažil jsme stroje, kde se musel zapínat/vypínat numlock! - a se zapnutým numlockem nemůžete psát písmena.)...
hmm a rekl vam nekdo o Shift + horni rada cisel ? (Pro CZ klavesnici)Řekl, píše mi 1ĚŠČŘŽÝÁÍÉ.
Pak je numblock uplne nahovno, a prepinat na numku prez fn/numlock na NTB bez numblocku je cire silenstviA co to udělat jen dočasně, přidržením Fň?
No co jsem nedavno opravoval/cistil Mac Book Pro 15' (tzn mel jsem ho rozebranej) tak mi klavesnice prisla naprosto super (az na zvlastne zmencene sipky, ale teto upravy jsem si vsiml i na NTB firmy HP).
A musim rict ze mel naprosto super konstrukci, sice ma integrovanou baterii ale dostat se k ni a ostatnim komponentum je otazka 4 sroubu na zadnim krytu.
Al a sklo, zadne plasty na mistech kde nejsou vylozene nutne, zadne vrzani, cisty jednoduchy design (zadne divne vylisky, vystupky, picovinky, soupatka co maji NTB ostatnich firem)
Dalsi veci byl naprosto paradni a hlasity zvuk reproduktoru, takhle paradne nehraje vetsina stereo reprobeden k PC
Na druhou stranu HW je za ty penize jen lehce prumerny/nadprumerny, Acer s podobnymi HW parametry se da sehnat za ~25-30k (ale zase je to sunt v konstrukci) A kdyz vezmu v uvahu ze nesezenu podobny NTB bez Windows a rozhodne nesezenu podobny NTB se stejnou konstrukcni kvalitou, tak radeji koupim MAC Book Pro, radeji zadotuji UNIX Like firmu nez M$, nahodim Archlinux prelepim jablko velkou nalepkou tuxe a je z toho super ntb
PS:Nejsem Apple fanousek, iPhone ani iPad bych si nikdy nekoupil ale do Mac Book Pro bych sel