Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nadace pro svobodný software (FSF) zveřejnila tipy na (nejen) vánoční dárky (2012 Holiday Giving Guide). Dárky by měly být především svobodné. Raději Trisquel GNU/Linux než Windows 8. Raději 3D tiskárnu Lulzbot AO-100 než Makerbot Replicator 2. Raději FSF Membership Card než iTunes Card. Raději ThinkPenguin GNU/Linux Notebook než Macbook Pro. Raději knihu z Projektu Gutenberg než z Amazonu.
Tiskni
Sdílej:
Numerickej blok na notebooku? Bych blil pánové!Ono vás to přejde, když budete muset chvíli psát čísla s desetinou čárkou (kde má člověk kliku, když jde napsat s fn - zažil jsme stroje, kde se musel zapínat/vypínat numlock! - a se zapnutým numlockem nemůžete psát písmena.)...
hmm a rekl vam nekdo o Shift + horni rada cisel ? (Pro CZ klavesnici)Řekl, píše mi 1ĚŠČŘŽÝÁÍÉ.
Pak je numblock uplne nahovno, a prepinat na numku prez fn/numlock na NTB bez numblocku je cire silenstviA co to udělat jen dočasně, přidržením Fň?
No co jsem nedavno opravoval/cistil Mac Book Pro 15' (tzn mel jsem ho rozebranej) tak mi klavesnice prisla naprosto super (az na zvlastne zmencene sipky, ale teto upravy jsem si vsiml i na NTB firmy HP).
A musim rict ze mel naprosto super konstrukci, sice ma integrovanou baterii ale dostat se k ni a ostatnim komponentum je otazka 4 sroubu na zadnim krytu.
Al a sklo, zadne plasty na mistech kde nejsou vylozene nutne, zadne vrzani, cisty jednoduchy design (zadne divne vylisky, vystupky, picovinky, soupatka co maji NTB ostatnich firem)
Dalsi veci byl naprosto paradni a hlasity zvuk reproduktoru, takhle paradne nehraje vetsina stereo reprobeden k PC
Na druhou stranu HW je za ty penize jen lehce prumerny/nadprumerny, Acer s podobnymi HW parametry se da sehnat za ~25-30k (ale zase je to sunt v konstrukci) A kdyz vezmu v uvahu ze nesezenu podobny NTB bez Windows a rozhodne nesezenu podobny NTB se stejnou konstrukcni kvalitou, tak radeji koupim MAC Book Pro, radeji zadotuji UNIX Like firmu nez M$, nahodim Archlinux prelepim jablko velkou nalepkou tuxe a je z toho super ntb
PS:Nejsem Apple fanousek, iPhone ani iPad bych si nikdy nekoupil ale do Mac Book Pro bych sel