V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Na LinuxHaxor najdete video tutoriály pro Ubuntu, které uvádí sympatická slečna: Editace/střih videa; Jak vyhledávat na příkazové řádce; Jak instalovat vzhled; Compiz HowTo.
Tiskni
Sdílej:
+1 Očekávám raketový nástup Linuxu na desktopy
Možná to někomu přijde legrační, ale tohle Linux potřebuje, pěknou tvář a ukázat, že to není jen OS pro nějaké magory od počítačů
tak tak
Vždyť o to jde.
Aby pro Linux bylo víc softwaru.
A s tím pruzením: přide mi, že jsou tu všichni už tak na úrovni, že se tu ani neřeší obyčejné věci jako v jiných poradnách – prostě si to vygoogluješ a nemusíš se ptát, protože ten tvůj banální problém už někdo řešil – to je sice fajn, ale tak nějak mi tu ti začátěčníci chybí…
Kdyz se tu objevi nejakej zacatecnik, tak se vetsinou chova jak kreten.
Tak mu prostě odpovíš STFW, RTFM a hotovo.
Podle me je potreba ziskat lidi, kteri budou aspon trochu prospesni OSS.
Oni budou užiteční už jen tím, že budou – zvednou např. poptávku po linuxových hrách, programech → firmy uvidí, že vyvíjet pro linux má smysl. A začne se ta koule nabalovat víc a víc a bude růst i open source – jenže teď máme spoustu pěkného open sourcu, ale hodně uživatelů stejně zůstává na widlích, protože jim 1-2 aplikace pod linuxem nejdou, nebo jim tam chybí hry.
Komerční uzavřený software pro Linux sice taky nemám rád, ale pokud lidem pomůže, aby se odpoutali od Windows, tak ho vítám – až budou na Linuxu tak je o dost větší šance, že si open source alternativní programy alespoň vyzkouší, v repozitářích je mají na jedno kliknutí.
Vic zkusenych uzivatelu nebo vyvojaru znamena rozvoj.
Jo, ale rozvoj vlastními silami, silami nadšenců – a tímhle stylem se hodně softwaru vyvíjet nedá.
Aby pro Linux bylo víc softwaru.A ti normální lidi ho snad sebou přitáhnou?
přide mi, že jsou tu všichni už tak na úrovni, že se tu ani neřeší obyčejné věci jako v jiných poradnáchO to mi nejde. Spíš mi jde o to, abych tady nemusel číst blogy o černých hip-hoperech drsnějších než šmirgl s tunou zlata, poslouchat kidy nějakého
profesionálního gamerana jeho grafickou kartu, všelijaké ty **^mucinky_muc^** a všechny ty
normálnívěci se kterými mám během dne tu čest. Aspoň tady si od toho chce člověk odpočinout. Což mě přivádí k další věci. Stačí když můžu sledovat jaké flamy tu hoří okolo KDE4 a GNOME. A co až by sem opravdu naklusal nějaký negr. Ne, děkuji. Já mám normálních lidí za celý den dost.
prostě si to vygoogluješ a nemusíš se ptát, protože ten tvůj banální problém už někdo řešil – to je sice fajn, ale tak nějak mi tu ti začátěčníci chybí…No mně teda určitě ne. Už na začátku máš zásadní chybu v logice: Normální lidi negooglují. Ti mají jen svůj cíl/problém, který je nadřazen všem ostatním, protože je jejich a nedají pokoj dokud nedojdou uspokojení. A pokud ho nedojdou, tak létají hromy blesky. Už jen ta představa…tfuj, tfuj. Prostě jednoznačné NE!!!
A ti normální lidi ho snad sebou přitáhnou?
Stejně jako ho přitáhnou na Windows – část uživatelů za SW platí, takže je pro firmy zajímavé ten software vytvářet.
Ti mají jen svůj cíl/problém, který je nadřazen všem ostatním, protože je jejich a nedají pokoj dokud nedojdou uspokojení. A pokud ho nedojdou, tak létají hromy blesky.
Ty je potřeba vycvičit, odmítat. Tohle nechci. Ale jen mi přijde, že tu jsou pořád stejní lidé a málo nových uživatelů Linuxu.
+1
a s těmi začátečnicemi je problém, že se bojí tu něco psát…
Osobní zkušenost
Stejně jako ho přitáhnou na Windows – část uživatelů za SW platí, takže je pro firmy zajímavé ten software vytvářet.Windows Media Player, Nero Burining Rom, Facebok super cool toolbar, Mega Cleaning Register Utility, atd. Děkuji mnohokrát…no, už je mi to blbé se furt opakovat.
Ty je potřeba vycvičit, odmítat.Normální lidi? Vycvičit? Odmítáním? Jsem jediný komu se zdá, že tady má někdo málo kontaktu s normálními lidmi?
Toto potrebuje Linux... poriadne navody v peknom pozlatku.
Windowsáři mají tohle (viz příloha).
Ozvalo sa jej kopa linuxakov a tak si aj ona konecne narazila jedneho, co vyzera aspon ako-tak pouzitelne aj na verejnosti.
(ano, presne - vobec si nemyslim, ze je pekna a sympaticka)