OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát Respects Your Freedom (RYF, Respektuje vaši svobodu) USB WiFi adaptéru Tehnoetic TET-N150. WiFi adaptér TET-N150 je pátým zařízením, jež obdrželo certifikaci RYF. Prvním zařízením byla 3D tiskárna LulzBot AO-100. Druhým zařízením byl USB WiFi adaptér TPE-N150USB. Třetím zařízením byl notebook Gluglug X60 a čtvrtým 3D tiskárna LulzBot TAZ 3. Značku RYF lze udělit hardwaru, nad kterým má jeho majitel kontrolu a je respektována jeho svoboda a soukromí.
Tiskni
Sdílej:
Nehovoriac o tom, ze podobne USB smejdy (akurat s Ralinkom alebo RealTekom) sa predavaju na eBay pod $3. Vratane postovneho.No, tak ono vzhledem ke "spolehlivosti" a "rychlosti" to za víc než za poštovné nestojí.
Tehnoetic TET-N150 is our own branding for the Unex DNUA-93F, with a guarantee that the TET-N150 version ships with the Atheros AR9271 chipset that uses free software drivers and firmware; we can make no guarantees that other versions of the DNUA-93F will ship with the same chipset.
Hehehe, ftipné...
Čím víc výrobců/prodejců se k téhle iniciativě přihlásí, tím líp
Co je na tom vtipne?
No, že to tam vůbec píšou...
To bych považoval spíš za úspěch a dobrou věc – lepší, než všechno vyhodit a vyrábět to znova. Když je to funkční a výrobce na to dá záruku, tak proč ne?
zrovna u tohodle modelu nefungují žádné dostupné patche na odstranění :(Evidentně to už někdo udělal.