Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ondřej Filip, výkonný ředitel správce české národní domény, publikoval na blogu CZ.NIC zprávu, ve které se vrací k útokům na společnost SpamHaus.org. V textu s názvem Zpomalování Internetu? mimo jiné píše:
"Intenzita útoku byla skutečně mimořádně velká, hovoří se o cca 300Gbps provozu generovaného pomocí DNS amplification útoku. To skutečně není málo, a nesnese to samozřejmě vůbec srovnání s útoky, které se nedávno udály u nás. Ale je to dost na zpomalení Internetu? Odpovědí může být například pohled na tuto tabulku, která ukazuje kolik běžně proudí největšími peeringovými uzly. Když sečtete špičkové toky alespoň dvaceti největších z nich (mezi které mimochodem patří i Český NIX.CZ), dostanete se bohatě nad 10000Gbps (=10Tbps). A to pochopitelně zdaleka nereprezentuje veškeré toky Internetu. Jinými slovy, navýšení celkového toku Internetu bylo sotva v řádu pár procent. Uvědomme si, že nějaké globálně sledované události, jako třeba olympiády, v poslední době vygenerují toků mnohem více. Mohlo tedy dojít k významnému vlivu na rychlost globálního Internetu? Rozhodně ne!"
Tiskni
Sdílej:
Taky jsem si s těmi zmrdy něco zažil. Byl jsem zaměstnanec poskytovatele hostingu www stránek a před cca třemi lety jsme hostovali stovky stránek různých klientů na našich serverech. Jeden z našich klientů poslal newsletter, kde propagoval svoji stránku. Nebylo to přes náš mailserver, ale přes nějaký co měli od poskytovatele jejich připojení. Na základě toho, že stránka propagovaná v emailu byla na našem serveru, Spamhaus dal náš mail server na blacklist. Nevadí, že z našeho mailserveru nic neodešlo, nevadí že dokonce i ip adresa stránky byla odlišná od ip adresy našeho serveru! Dokážete si představit, jaký to mělo dopad na naše klienty, kterým najednou nešla pošta. Spamhaus na naše dotazy neodpovídal, tak jsme to zkusili přes náš ISP. Tomu odpověděli, že jsme spameři a že nás musí vyhodit z hostingu, jinak dají na blacklist i jeho mailservery! A že jakmile se objevíme u jiného ISP, tak nás bude Spamhaus honit a už si nikde neškrtneme. Pro naši firmu by to znamenalo konec, anebo nutnost začátku pod jinou hlavičkou. ISP naštěstí Spamhaus znal a uklidnil nás, že se to dá spravit i "jinak" a začal s nimi vyjednávat, za jakých podmínek by to šlo udělat. Výsledkem jednání byl "sponzorský příspěvek" 100 000 Kč na účet Spamhaus a výpověď smlouvy našeho "spamujícího" klienta (následně skončil protože kam doménu dal, tam ho vyhodili na základě vydírání Spamhaus). Na základě toho nás uvolnili z blacklistu. A nejvtipnější je, že proti nim nelze nic dělat. Oni si jen spravují svůj blacklist a vlastně nikoho neblokují. Vaše maily blokují ty tisíce jednotlivých provozovatelů mailserverů, kteří mají kontrolu proti jejich blacklistu automaticky v základní konfiguraci mailserveru. Takže Spamhaus nedělá nic a kdo se mu znelíbí, toho může zničit.Osobně s nimi mám (až na ten "sponzorský příspěvek", takovým zmrdům bych nikdy nedal ani korunu) velmi podobnou zkušenost.