NVIDIA na konci ledna vydala v beta verzi nativního linuxového klienta své cloudové herní služby GeForce NOW. Včera oznámila ukončení beta verze a oficiální podporu Linuxu.
Byla vydána nová verze 3.5.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 33 zranitelností.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 31 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Firma IBM uvedla svůj první mikropočítač Personal Computer před 45 lety, v srpnu 1981. Základní konfigurace modelu 5150 za 1 565 tehdejších dolarů obsahovala desktop s Intel 8088 a 16KB RAM, Color Graphics Adapter a klávesnici. Právě klávesnice Model F/XT vybavené kapacitními spínači, vlivné a s převodníkem dodnes použitelné, připomíná sběratelský web Admiral Shark's Keyboards.
Slovensko odhalilo ruské součástky ve dvou testovaných zařízeních na zjišťování přestupků v silničním provozu a označilo je za bezpečnostní riziko. S odvoláním na vyjádření slovenského Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) to včera oznámil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň ohlásil ukončení spolupráce svého úřadu s dodavatelem části uvedeného systému, slovenskou společností Soitron. Opozice, která na problematické kamery upozornila už dříve, vyzvala k odvolání ministra vnitra.
Dle plánu dnes ve 13:00 proběhne veřejný test eDokladů. Jeho cílem je ověřit připravenost aplikace a související infrastruktury na vysokou souběžnou zátěž před podzimními komunálními volbami.
Byla vydána nová verze 3.47 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.13 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána nová verze 26.1 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Bian-May. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Na akci Made by Google 2026 (YouTube) byla oficiálně představena jedenáctá generace telefonů Pixel s novým čipem Google Tensor G6 a hodinky Pixel Watch 5.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spolu s partnery z dalších zemí připojil ke společnému upozornění (Joint Cybersecurity Advisory) týkajícímu se probíhající kybernetické kampaně skupiny LAUNDRY BEAR zaměřené na uživatele e-mailové platformy Zimbra Collaboration Suite (ZCS) nejméně od července 2025. NÚKIB doporučuje organizacím využívajícím Zimbra Collaboration Suite neprodleně ověřit, zda
… více »Na poli API pro akceleraci přehrávání (dekomprese) videa se začíná utvářet nepořádek. VLC bude podporovat VDPAU (API od NVIDIA), nyní FFmpeg a MPlayer získávají podporu VA-API (z dílny Intelu) a AMD dělá na svém XvBA. Připomeňme, že k hardwarové akceleraci se dosud používalo hlavně XvMC.
Tiskni
Sdílej:
A ještě nesmíme zapomenout na CUDu pro Dirac s kterou se momentálně rýpu. Také si s tím nemohl dát Schleef pokoj a musel to rozdrbat zrovna na vánoce.
PS: Linux je jak cibule a pokud vam nekdo tvrdi, ze je schopnej na desktopu konkurovat MS, tak nekde neco smrdi. U serveru je to zas obracene az na ten rozdil ze widle jsou spis meloun
).
Ale tak jsou i extremne pekny a rychly GUI (napr E17), ale skoro nikdo pro ne nepise (a skoro nikdo o nic nevi).
A len malokto vie pre E17 programovat a dokonale samotny GUI pozna 
Nechápu, proč se divíte, že je těch rozhraní více. Bohužel zde není žádný "diktátor" ala MS, který by rozhraní stanovil a výrobci by se museli přizpůsobit. Takto každý výrobce navrhne vlastní, se kterým má nejméně starostí. Ale pevně věřím, že časem se některé prosadí do formy standardu.
Já to vidím tak, že nakonec se uchytí jedno z nich, ostatní výrobci se naštvou, ze se s tím patlali zbytečně a implementují „nový standard“ až za pár let, kdy tady bude MPEG-5 a tohle rozhraní už bude nedostačující.
PS.: Ale jinak jsem optimista.
Podle jednoho z tech clanku i pro vyrobce je asi lepsi udelat nejakou kopii DirectX akcelerace - v driverech to maji pripravene, pouzivaji ten samy kod pro Win/Linux drivery, takze mozna dokoknverguji i v Linuxu k tomu samemu...
Mplayer a xine mely podporu VDPAU driv nez VLC. Figl je ten, ze to funguj jen na kartach Nvidia 8x00 a novejsich. Naopak, od 8x00 prestala nvidia podporovat XvMC.
Akcelerace necim obecnejsim zustavaji, ale nejsou tak efektivni jako nativni pro tu kterou HW platformu.
Ja bych to jako tragedii nevidel. Mam ten ci onen HW ? muzu pouzit HW zavislou akceleraci. Nemam nic z toho nebo nechci ? pouziju HW nezavislou akceleraci (xv, gl2, .. ).
A musim rict, ze akcelerace VDPAU je hodne jinde nez xv a gl2 a ve spojeni s Intel Atom na tom pak da prehrat i Full HD video a vo vo vo tom to je 
pouziju HW nezavislou akceleraci (xv, gl2, .. ).A musim rict, ze akcelerace VDPAU je hodne jinde nez xv a gl2 a ve spojeni
Jenže to není akcelerace dekódovaní videa, ale akcelerace jeho škálování, převodu barevných prostorů, atd. Takže nejde srovnávat xv a vdpau. Už ovšem existuje i platformě nezávislá možnost počítání na GPU. Jmenuje se to libglew.
s Intel Atom na tom pak da prehrat i Full HD video a vo vo vo tom to je.
Pokud to má DMA řadiče, tak stačí taková frekvence která bude stačit dodávat instrukce řadičům a sem tam kartě. Jelo mi to i na jednom jádře o 800Mhz othrottlovaném na 50%.
Asi nevite co mam na mysli. Intel Atom 1,6GHz se soucasnym intel chipsetem s G945 nezvladne HD video .. ani HD720 ..
Nvidia tvrdi, ze intel Atom 1,6GHz s jejich chipsetem s integrovanou grafarnou zvladne HD1080 ..
To je to o co mi jde .. 
Co zkousite na dospelych procesorech je pro mne uplne nezajimave 