Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Mark Shuttleworth představil Window Indicators neboli Windicators. Tak bude naloženo s prostorem v okenní dekoraci v Ubuntu, který vznikl přesunutím ovládacích tlačítek okna na levou stranu. Windicators budou malé informační nebo ovládací prvky (ikonky) podobné systémové liště. Využít je půjde např. pro regulaci hlasitosti PulseAudio u jednotlivých aplikací. Nakonec se to tedy moc neliší od tajných plánů na využití okenní dekorace.
Tiskni
Sdílej:
komu se to nebude líbit, vypne si toTakhe ovšem uživatelé nefungují. Ti se přizpůsobují počítači namísto naopak.
komu se to nebude líbit, vypne si toLen aby. Všímam si, že pribúda podobných vylepšení alebo "vylepšení", ktoré sa vypnúť nedajú. KDE4 prišlo s takouto módou.
Jenže mezi pulseaudio proudy z jednotlivých aplikací, které se dají zvlášť regulovat, a mezi oknama ve WM existuje v podstatě nijaké mapování, jsou to dvě různé věci, o kterých se maximálně dá říct, že asi většinou relativně slabě souvisí.Samozrejme by to bolo na aplikacii, aby si toto prepojenie "ustrazila". Problem je, ze momentalne to kazda aplikacia nejako riesi. Vzdy inak a ked nieco zrazu zacne vydavat prapodivne zvuky, alebo RnB, tak musim hladat, ako sa to preboha vypne.. Rovnako by mohla aplikacia sama riesit svoju minimalizaciu a podobne (a dokonca take su, ak chcu mat skvely skin) lenze na takej potom zvycajne hladam, ako ju co najskor vypnut, viac ma nezaujima. Dalsia moznost by bola napriklad jednotna indikacia neulozeneho obsahu vztahujuceho sa k danemu oknu (ako to robia napr. aplikacie na Mac OS - bodkou uprostred close tlacidla) alebo volba rozlozenia klavesnice per okno (nekamenovat