Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšlo Wine 0.9.59. Lépe podporuje .NET framework, lépe zvládá běh služeb skrze oddělený proces services.exe, stejně tak lépe umí HTTP proxy, podporuje fragmentové shadery ATI a opravuje chyby ve správě oken. Ve stromě jsou navíc přítomny předkompilované fonty.
Tiskni
Sdílej:
vi
používá vim
v režimu :set compatible
. Ale uznávám jsem suchar a mám :set nocompatible
[limoto] Server = http://limoto.over.cz/repo/i686/(pouze i686) do /etc/pacman.conf
pacman -S wine-patched
3dmark.diff
bulanci.patch
disable_test.diff
Spíš jsem myslel 6971, mouse warping.Ten mě také nějakou dobu pěkně štval. A nejvíce to, že se moc nehýbal(tak kolem verze 0.9.2Xnebo 0.9.3X). Teď se dá ten kurzor alespoň natvrdo přichytit.(viz. Attachments a Hack to force mouse warping nebo Hack to force warping when mouse leaves box)
Out of memory: kill process 12760 (wineboot.exe) score 1154666 or a child Killed process 12761 (services.exe)To vypadá na hustou featuru :-/