Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Třetí release candidate X.Org Server 1.9 (xorg-server 1.8.99.903) vychází jen chvíli po RC2 a obsahuje pouze jednu změnu: Vrací do Xserveru podporu "mi overlay", kterou potřebují proprietární ovladače NVIDIA. Žádné jiné ovladače (včetně Nouveau) už těch 2000 řádků nepotřebují.
Tiskni
Sdílej:
bože jak som sa potešil... dik.
načo potom vzkonnu grafiku ked ju clovek nevyuzije naplno lebo pouziva open source bez 3d podpory ovladace? a grafiky maju poslednu dobu sialeny 3d vykon tak preco nevyuzit?
To je pravda, ale všiml jste si nějakého výrazného zlepšení funkčností ATI karet pod Linuxem?Mě ta jedna, co mam doma fungovala vždycky dobře :). Ale legraci nechme stranou, chápu, že někto třeba měl s jinou ATI problémy.
Pokud chce implementaci držet pod zámkem, pro mě za mě...No vidíš, pro mě za mě, ať si drží pod zámkem třeba tři implementace... pokud nebude dělat překážky vzniku opensource driverů, podle kterých posoudím využitelnost karty na OSS systému.
hlavně ať to dobře funguje.Jak dlouho a na kterym jádře? Proč bych měl sakra vyhazovat kartu (nebo nechávat starý kernel a tím pádem starou distribuci), kdykoli se výrobce HW rozhodne. Jednou si to koupím, tak to chci používat podle svého vlastního uvážení.
kdyby všichni výrobci gr. karet podporovaly Linux alespoň tak jak to dělá NVidiaAž budou kvalitní OSS ovladače, tak možná. Opěvování closedsource ovladačů mi přijde dost přijde dost mimo. Ale možná jsem jediný, kdo provozuje hardware ve stáří mezi jedním a deseti lety ;).
Ale to nebývá problém jen NVidia karet, ale např. ovladačů některých HP Tiskáren.Nevšiml jsem si.
Pokud změním kartu, stáhnu jen ovladač pro odpovídající řaduJen dokud se o tebe a tvůj ovladač bude chtít nvidia starat.
Ale proprietární ovladače po leta ukazujou svoje nevýhody, nevidím důvod proč jim ustupovat víc než je nezbytně nutné.Ono to s tím ustupováním není vůbec sranda. Ono se bude ustupovat, ustupovat a nakonec to jednoho dne dopadne jako na Widlích.
Bohužel narozdíl od velké části diskutujících nerozumím grafickým kartám a Xkám tolik, abych uměl posoudit, jestli tenhle ústupek byl rozumný nebo ne.
Ty se tomu směješ, ale já můžu s naprostou upřímností říct, že vůbec nemám ponětí jestli mám mít z postupu Xorg radost nebo ne :).Tím jsem chtěl říct, že i přesto o tom víš víc než 99% diskutujících zde (a to včetně mě).
Tak schválně: Kdo tady umí erudovaně posoudit, jestli tenhle ústupek byl rozumný nebo ne, nechť prosím zvedne ruku.
I když možná mě fakt přeceňuješ, protože já fakt o grafických driverech vím prdNo vždyť to jsem tím také myslel. I když víš o tom úplné prd, tak o tom asi budeš vědět furt víc než většina zde diskutujících (a znova opakuju, že včetně mě). Jinými slovy (ty jo, zdá se mi to nebo ti nějak vynechává logická vyhodnocovačḱa), většina zde (já též) o tom ví takové prd a přesto se k tomu vyjadřuje.
ty jo, zdá se mi to nebo ti nějak vynechává logická vyhodnocovačḱaMyslím, že ne :), díky za optání.
Keby si napísal jeden z výrobcov a poriadne nefungujú, tak by sa tá veta začala blížiť pravde
Stoj si za čím chceš Pod linuxom neexistuje jediný rozumný výrobca dobrých 3D grafických kariet. Intel spolupracuje na open-source riešeniach, ale ich karty za moc nestoja. ATI spolupracuje čiastočne (rozumej, nehádže vývojárom polená pod nohy), ale kvalita open-source ovládačov nie je nič moc, aspoň pokiaľ človek chce z toho dostať slušný 3D výkon. Takže ti zostane len blob. Nvidia detto (aj keď svitá na lepšie časy vďaka nouveau). Že tebe stačí blob je pekné. Mne napr. tiež. Ale dokonalé riešenie to bohužiaľ zďaleka nie je (z najrôznejších dôvodov, ktoré sa preberali už 100x, počnúc licenciami a končiac upgradom xorg/kernel), preto by som bol s tvrdením, že Nvidia funguje a navyše je v tom jediná veľmi opatrný. Oveľa lepšie tvrdenie je, že nefunguje poriadne nič, ale s ATI a Nvidia máš možnosť používať celkom slušný blob. S takýmto tvrdením by som bol ochotný sa stotožniť