Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
X.Org používá HAL pro detekci hardwaru od X Serveru 1.4. Toto zajistilo například podporu připojování nového hardwaru za běhu. Na Phoronixu se však píše, že od používání HALu bude upuštěno a namísto toho se bude používat kód specifický pro používaný OS. V případě Linuxu půjde například o přímé napojení na udev. Důvodem je ukončení vývoje HALu ve prospěch DeviceKitu a jiných.
Tiskni
Sdílej:
+1
Uz se ale netesim na opakovani problemu, az nastane prestup. Mozna to ale pujde hladce a ne jako kdyz nastoupil HAL a plno lidi najednou nechapalo, proc jim nejde spravne klavesnice apod.
Více InputDevice sekcí s ovladačem mouse a rozdílnou volbou Device.
nie je pripojená vždy
To jste ale minule nepožadoval. Je možné nařídit serveru, že nemá selhat při neexistujícím zařízení, ale jaksi z nedostatku X serveru, jej nedokáže objevit po připojení po startu, protože ovladač mouse tohle neumí.
všeobecné nastavenia pre všetky ďalšie myši
To neumí. Můžete sice použít /dev/input/mice, kam jádro multiplexuje všechny ukazatele, ale to s sebou vezme i události ze zvláštních input zařízení.
Prostě není to dynamické. Musíte to mít staticky. Ale konfiguraci zvlášť pro každé zařízení to umí.
intitrd/initramfs
nebude udev zas tak nutný, poněvač nová jádra mohou používat devtmpfs, což je takový "devfs 2.0". Při jeho použití udev nebude muset dělat coldplug a soustředí se jen na hotplug.
Podle vyjadreni na http://www.x.org/wiki/XorgHAL DeviceKit a dalsi nepodporuji potrebnou funkcionalitu. Vyvojari DeviceKitu se snad i vyjadrili tak, ze ani neni v planu a doporucili vyuziti OS interfaces.
Vyrobci software se nemusi starat o to, jak je reseno ovladani zarizeni apod., to jsou nesmysly.
A vetsina BFU s tim taky nebude mit problemy, pokud pouziva nejakou distribuci zamerenou na BFU, tam uz jsou prechody koordinovane. Ja mel jen problem v archu s prepinanim klavesnic, coz neni zrovna BFU distro.
# Option "DontZap"
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="@info.parent:@info.parent:@info.parent:@info.parent:info.product" contains_ncase="Fibre Channel"> <merge key="storage.policy.should_mount">false</merge> </match> </device> </deviceinfo>