Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před rokem a půl Oracle zařízl projekt OpenSolaris a otevřenost Solarisu tím vzala za své. Nyní to ale vypadá, že někdo vzal (uzavřený) zdrojový kód jádra Solarisu 11 a nasdílel jej přes BitTorrent.
Tiskni
Sdílej:
Solaris není o nic mrtvější než kterýkoliv jiný operační systém. (Který jiný operační systém nabootuje ze ZFS, mimochodem?)
Dobře, když jsme u slovíčkaření, zeptám se jinak: Který jiný operační systém má vůbec nějakou podporu ZFS (nebo jiného srovnatelného filesystému) v produkční kvalitě?
FreeBSD? No, ne... To by chtělo ještě kousek cesty, která je přerušovaná pokaždé, když to vypadá, že ZFS vyjde z módy. Mac OS X? Kdepak, ten všechny smělé plány zrušil. Linux? Chachacha! Implementace v userspace rozumný výkon neviděla ani z rychlíku a s produkčním nasazením nemá nic společného. Implementace v kernelu pro změnu po pár hodinách (a tu a tam třeba i minutách) provozu zatuhne, nemluvě o tom, že ani tady se výkon vzdáleně připomínající Solaris nekoná. Takže podpora samotného ZFS nikde jinde není.
Podívejme se na jiné filesystémy. Hammer? No paráda, ale kde to běží v produkčním nasazení? Kdo tomu svěřuje svá data? Inu, nevím. Co takhle Btrfs? Ano, používám, jsem spokojen ... ale žádná podpora redundantního RAIDu (kterou má ZFS minimálně ve třech variantách) v Btrfs zatím není, takže opět nejde o nic, co by se ZFS vyrovnalo.
Nemá ale smysl zůstávat jen u filesystémů. Jak dobře například Linux podporuje barvení stránek? Který systém snese srovnání se Solarisem v oblasti observability? Kterýpak systém má nějakou obdobu abstrakcí typu projekty / zóny, včetně elegantní integrace do scheduleru (FSS)? Jsem dalek toho, abych tu vykřikoval hloupé výroky typu „Solaris je lepší než X“. Jen reaguji na názor, že Solaris je mrtvý.
Samozřejmě je několik vlastností, které naopak Linux má a Solaris nemá, ale to ze Solarisu ještě nedělá mrtvolu.
Jestli něco Solaris opravdu zabíjí, jsou to některé nedávné kroky firmy Oracle.
Kterýpak systém má nějakou obdobu abstrakcí typu projekty / zóny, včetně elegantní integrace do scheduleru (FSS)?
Myslíte něco jako namespaces a cgroups v Linuxu?
Který jiný operační systém nabootuje ze ZFS, mimochodem?
(nevěřícně kroutí hlavou)
V tom případě je Linux učiněná fosilie.
Já vím. Ve snu a z neoficiálních instalačních médií a možná a občas. To se nepočítá.
$ shasum solaris11.tar.bz2
946d94114d381ed292e68d89f0b34242468491c3 solaris11.tar.bz2
$