Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před rokem a půl Oracle zařízl projekt OpenSolaris a otevřenost Solarisu tím vzala za své. Nyní to ale vypadá, že někdo vzal (uzavřený) zdrojový kód jádra Solarisu 11 a nasdílel jej přes BitTorrent.
Tiskni
Sdílej:
Solaris není o nic mrtvější než kterýkoliv jiný operační systém. (Který jiný operační systém nabootuje ze ZFS, mimochodem?)
Dobře, když jsme u slovíčkaření, zeptám se jinak: Který jiný operační systém má vůbec nějakou podporu ZFS (nebo jiného srovnatelného filesystému) v produkční kvalitě?
FreeBSD? No, ne... To by chtělo ještě kousek cesty, která je přerušovaná pokaždé, když to vypadá, že ZFS vyjde z módy. Mac OS X? Kdepak, ten všechny smělé plány zrušil. Linux? Chachacha! Implementace v userspace rozumný výkon neviděla ani z rychlíku a s produkčním nasazením nemá nic společného. Implementace v kernelu pro změnu po pár hodinách (a tu a tam třeba i minutách) provozu zatuhne, nemluvě o tom, že ani tady se výkon vzdáleně připomínající Solaris nekoná. Takže podpora samotného ZFS nikde jinde není.
Podívejme se na jiné filesystémy. Hammer? No paráda, ale kde to běží v produkčním nasazení? Kdo tomu svěřuje svá data? Inu, nevím. Co takhle Btrfs? Ano, používám, jsem spokojen ... ale žádná podpora redundantního RAIDu (kterou má ZFS minimálně ve třech variantách) v Btrfs zatím není, takže opět nejde o nic, co by se ZFS vyrovnalo.
Nemá ale smysl zůstávat jen u filesystémů. Jak dobře například Linux podporuje barvení stránek? Který systém snese srovnání se Solarisem v oblasti observability? Kterýpak systém má nějakou obdobu abstrakcí typu projekty / zóny, včetně elegantní integrace do scheduleru (FSS)? Jsem dalek toho, abych tu vykřikoval hloupé výroky typu „Solaris je lepší než X“. Jen reaguji na názor, že Solaris je mrtvý.
Samozřejmě je několik vlastností, které naopak Linux má a Solaris nemá, ale to ze Solarisu ještě nedělá mrtvolu.
Jestli něco Solaris opravdu zabíjí, jsou to některé nedávné kroky firmy Oracle.
Kterýpak systém má nějakou obdobu abstrakcí typu projekty / zóny, včetně elegantní integrace do scheduleru (FSS)?
Myslíte něco jako namespaces a cgroups v Linuxu?
Který jiný operační systém nabootuje ze ZFS, mimochodem?
(nevěřícně kroutí hlavou)
V tom případě je Linux učiněná fosilie.
Já vím. Ve snu a z neoficiálních instalačních médií a možná a občas. To se nepočítá.
$ shasum solaris11.tar.bz2
946d94114d381ed292e68d89f0b34242468491c3 solaris11.tar.bz2
$