Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno jsem se sešel s jednou kamarádkou. Přesto, že jsme si byli kdysi velmi blízcí, už dlouhé roky na mne ani nevzpomněla. Jenom jsme se za ty leta párkrát, zcela náhodou potkali. Byl jsem tudíž zvědav, co nového, jak se má, atp. Během našeho rozhovoru se ukázalo, že ji ke mě přivedly především dvě věci. Jednak potřeba se někomu vykecat a pak naděje, že by mne – ze staré známosti – mohla pumpnout o nějaký ten litřík
To se jí nepodařilo. I když se nepovažuji se za škrta, nedávám peníze za nic. Půjčka, to jsou peníze, které už nikdy nemusím vidět. Proto zásadně peníze nepůjčuji. Respektive, půjčím jen tolik kolik mohu postrádat a tomu kdo je fakt v úzkých. A když se při tom nastávající dlužník dušuje: "Hned příští měsíc to to vrátím!", jen dodávám: "Vrať mi to kdy chceš. Když mi to vrátíš, budu ti moct půjčit zas. Když ne, tak máš smůlu".
Zajímavé je, že i poměrně nepatrná částka, některé z nich vede k tomu aby se mi obloukem vyhýbali. Jako kupř. jednoho kamaráda, který svými půjčkami přivedl k rozpadu několik partnerských vztahů těch, co mu půjčili ne zrovna malé peníze z rodinných úspor. Mě zůstal viset "jenom" trapných 800 Kč. Raději se mi obloukem vyhýbá, i přes to, že jsem mu nabínul možnost zbytek dluhu odpracovat (živí se jako masér).
Charakteristickým rysem těchto lidí je, že byli zvyklí žít na vysoké noze. A když jim jejich vysoké příjmy skončily, nebyli schopni zabrzdit své nepřiměřeně vysoké výdaje. A stejně tak tomu bylo i v případě partnera té kamarádky. Pracoval v bance a když ho vylili, tak se vrhnul na podnikání. Jelikož měl předtím vysoké příjmy, dali mu vysoký úvěr. A tak si vesele vyplácel každý měsíc 50 tisíc, jako by se nechumelilo, aniž by vydělal jedinou korunu. A takhle to jelo, až to prasklo. Kamarádka dost mlžila, ale ukázalo se, že projebali cca 1,5 mega.
No budiž. Stane se. Ovšem dojalo mne, jak líčila, že mají problém vyžít z těch cca 40 tisíc, co jim zůstane, poté co jim strhnou splátky na dluh. Její muž totiž vyřešil svůj problém velice elegantně tím, že vyhlásil osobní bankrot. Do pěti let musí společně splatit alespoň 60% zbývající dlužné částky a zbytek jim pak bude prominut.
Nebudu zastírat, že jsem tím byl dost znechucen. Mám hodně známých, co vydělávají podstatně menší částky a přes to dluhy nedělají. Osobní bankrot, mi přijde jako dokonalá ochcávka, díky níž v konečném důsledku zaplatí finanční ztrátu bank právě ti, co se snaží přežít bez dluhu. A to se uvažuje o tom, že to ještě víc zmírní (viz kupř. webČT24 nebo Deník referendum).
Tiskni
Sdílej:
Neptej se, co můžeš čekat od Kapicy, ptej se, co může Kapica čekat od tebe.... nebo něco takovýho. Jinak k tématu: Ono to není tak jednostranný jak to tenhle blog podává. Například ta kamarádka si vzala člověka s dobrou prací a vysokým příjmem. Člověk by tedy skoro řekl, že si vybrala dobře aby zajistila budoucnost svou a svých dětí. Pán to bohužel nedokázal ukočírovat a tudíž by ted dle ankety měla splácet a chcípnout i ta paní a třeba i jejich děti. Nazvěme to spravedlnost pro poskytovatele půjčky, kde je ale spravedlnost pro tu a paní a děti pane Kapico? Není náhodou povinnost lichváře (a pokud není, neměla by být??) zjistit si, jak je na tom příjemce půjčky s financemi? Banka zkrátka vsadila na špatného koně, to se stává už od počátku průmyslu s lichvou. Příjemce je zodpovědný za to aby splácel, lichvář je zodpovědný za to, aby si zjistil a pohlídal, zda je příjemce schopný splácet. Proč by za to měla platit nevinná rodina po zbytek jejich života. Navíc rozhodně to není tak, že by se na trhu nevyskytovaly půjčky s naprosto likvidačním úrokem. Nic není tak černobílé jak bychom chtěli, ani svět půjček.
Je mi jasné, že úvěr na vlastní bydlení je samozřejmě spotřeba a ne investice. Ale bydlet člověk potřebuje mnohem dříve než je schopen akumulovat dostatečné množství prostředků.Podle mě by JS chtěl nějaký typ státem poskytovaného bydlení.
Navíc je hypotéka zastavená nemovitostí, takže v nejhorším případě skončí člověk v nájmu, ale s možností se v budoucnu zase zvednout.Pokud cena nemovitosti neklesne pod to, co ještě dluží ;)
Ale bydlet člověk potřebuje mnohem dříve než je schopen akumulovat dostatečné množství prostředků.Driv to bylo casto tak, ze clovek prvni bydleni zdedil po rodicich (casto s nimi). Dnes roli rodicu cim dal vic prebira stat (coz je IMHO dobre), takze nevidim duvod, proc by to nemohl delat stat. Existuje vic zpusobu, jak se to da zaridit - treba bezurocne pujcky nebo podpora druzstevniho bydleni. A to, ze kazda generace musi vlastnit nove bydleni mi prijde jako predevsim americky fenomen. Idea, ze kazdy by mel mit domek (nez zalozi rodinu), stala u zrodu koncepce hypoteky. Ale neni k tomu duvod - lide mohou bydlet jinde a poridit nove bydleni pro svoje deti z uspor (a vena).
Je otázka zdali se doživotní placení nájemného vyplatí oproti hypotéce, uvážíme-li že zakoupená nemovitost může posloužit i dalším generacím.Zalezi na tom, jestli na tom najemnem musi nekdo vydelat nebo ne. Teoretici volneho trhu tvrdi, ze to vyjde nastejno, protoze trh nastavi cenu tak, aby to vyslo nastejno. Mozna to tak i plati, ale stale to nevysvetluje, zda spis vysoke ceny nemovitosti nesleduji vysoke najmy nez naopak. Ja bych rekl, ze moderni spolecnost je nastavena tak, aby na tom nekdo vydelal, a to je IMHO spatne. Nejde ani tak o vydelavani v obecnosti jako spis o to, ze se negativni dopad toho vydelavani lisi komodita od komodity. Ze nekdo vydelava na luxusnich autech nikoho netrapi, ale pokud nekdo vydelava treba na energii nebo bydleni, zasahuje to velkou cast ekonomiky, a proto se tyhle oblasti cenove reguluji.
ve společnosti nepřibývali lidé, kteří nemají jakoukoliv motivaci se o něco snažit, protože po zbytek života jim bude vše ihned odebráno na splácení dluhuTo je dobra poznamka. Obecne, pokud pozadujeme nuanci v jednani, musime mit i nuanci v prostredcich motivace. Pokud je za kradez chleba trest smrti, pak samozrejme lide mohou vrazdit, aby se vyhnuli trestu.
Na druhou stranu ze starověku víme jak devastující efekt měly dluhy na římskou společnost.Nejen na rimskou, uz v Babylonii si uvedomovali drasticky dopad uroceni. Proto s kazdou smrti krale dochazelo k dluhove amnestii.
... z uspor (a vena).Proč zmiňuješ to věno? Mám pocit, že je to něco v našich končinách vymizelého, nebo spíše symbolického. Nebo to myslíš tak, že maldý pár dostane od rodičů, lhostejno jestli jeho nebo jejích, něco do začátku?
Je otázka zdali se doživotní placení nájemného vyplatí oproti hypotéceNájem a investice volných prostředků do akcií nebo nemovitostí by mělo být finančně přibližně ekvivalentní hypotéce, záleží na konkrétním trhu. Četl jsem, že nájem se vyplatí pokud je poměr cena / roční nájem větší než 15. Spousta lidí má představu, že bydlení v nájmu je vyhazování peněz, což je nesmysl. Hypotéku lze chápat jako: leveraged investice do nemovitosti, ve které pak bydlím a platím sám sobě nájem.
tak je velky risk, ze dalsi najem nesezenu a pokud ano, tak vyrazne drazTo je dobra poznamka. Dnes se ukazuje, ze spousta lidi, co skoncili v socialne tizive situaci, tam spadla proto, ze nemaji (nebo prisli o) vlastni bydleni. Nemit vlastni bydleni je vyznamny rizikovy faktor pro chudobou ohrozene skupiny obyvatel (matky samozivitelky, duchodci..).
Predevsim je dobre si uvedomit, ze penize nejsou zdroje, jsou jen poukazkou na zdroje. Takze v momente bankrotu (nebo dluhove pasti, bankrot je jen rizena forma tehoz) uz zadne "ztrate" nelze zabranit, k te ztrate uz doslo v minulosti.To je sice pravda, ale nepřijde mi to úplně relevantní. Kdyby ten člověk byl po smrti, tak ok, ale když ještě žije, tak může ty zdroje dál vyrábět / odvádět práci a tudíž ty poukázky dál získávat. Ztrátě sice nelze zabránit v ten daný okamžik, ale lze jí zabránit absolutně, prostě tak že to ten daný člověk bude muset splatit.
Ztrátě sice nelze zabránit v ten daný okamžik, ale lze jí zabránit absolutněNejde ji zabranit ani absolutne. Absolutne to ztrata je tak jako tak. Vezmi si dva priklady: 1. Nekomu pujcim penize, a on je spali. Spolecnost o nic neprisla. 2. Nekomu pujcim penize, a on za ne nakoupi obili, a to obili spali. Spolecnost prisla o obili, to je realna ztrata. Samozrejme, muzes rict, ze v tom druhem pripade bude ten clovek pracovat a vyrobi zase nejake dalsi obili. Jenze to bude platit i v tom prvnim pripade, a bude to nejspis platit i v pripade, kdy zadny dluh nikdy neexistoval. Proste pokud v nejakem casovem okamziku provedes nevratnou* zmenu, pak to vyzaduje praci* navic uvest system do predchoziho stavu (a v uzavrenem systemu to ani nejde). Je to vzdycky ztrata. (*v termodynamickem smyslu)
Samozrejme, muzes rict, ze v tom druhem pripade bude ten clovek pracovat a vyrobi zase nejake dalsi obili.Zapomněl jsi na to, že když bude splácet, bude při tom konzumovat méně jiných zdrojů (nezbude mu na ně).
Sice míň ušetříš pro možnou budoucí spotřebu, ale to je právě to, co začíná být problematické.Ale o to mi (a JS, i když kralyk to taky pochopil nějak jinak, tak nevím) šlo: Situace 1 (bez půjčky): v roce 2019 vydělám 200 a v roce 2020 také 200, všechno utratím za nějaké věci které způsobily spotřebu surovin. Spotřeboval jsem suroviny za 400. Situace 2 (s půjčkou, pro jednoduchost bez úroků protože o ty podle mě nešlo): v roce 2019 vydělám 200 a 100 si půjčím, všechno utratím; v roce 2020 vydělám 200, 100 musím splatit a těch zbylých 100 utratím. Celkem jsem opět spotřeboval suroviny za 400.
Situace 2 (s půjčkou, pro jednoduchost bez úroků protože o ty podle mě nešlo): v roce 2019 vydělám 200 a 100 si půjčím, všechno utratím; v roce 2020 vydělám 200, 100 musím splatit a těch zbylých 100 utratím. Celkem jsem opět spotřeboval suroviny za 400.IMO tohle víceméně popsal JS1 už v tom prvním komentáři:
Clovek, ktery si pujcil za ucelem spotreby, si proste v danou chvili, kdy ty penize zmenil na zdroje a ty spotreboval, zil "nad pomery". To se stalo v minulosti, a jedine, cemu lze do budoucna mozna zabranit je, aby to ten stejny clovek opakoval znovu.Nicméně on může ten člověk v té situaci 2 např. také udělat to, že v roce 2020 vydělá 200, splatí 100 a půjčí si 100 ~ 150 ~ 200 apod. Nebo taky může v roce 2020 vydělat 0, splatit 0 a způsobit problémy, na jejichž řešení pak společnost musí vynaložit 500. Další problém je to zmiňované mapování, kde např. 200 utracených peněz může znamenat útratu 20 za zdroje nebo taky 500, v závislosti na tom za co jsou utraceny, životní styl atd. atd. Prostě je to slušně komplexní problém.
Ale jeho argument právě z toho mapování vyšel, takže pokud neplatí, tak není validní to co napsal.No, já jsem to pochopil tak, že ten argument vyšel právě z toho, že to mapování neplatí úplně dobře. IMO ten argument je v zásadě dvojí:
Pokud prošustrované peníze naopak byly utraceny za zdroje a tyto zdroje byly spotřebovány/znehodnoceny, pak tohle je ztráta nenavratitelná splacením dluhu.Jenže to je "ztráta"* systému, ne konkrétního věřitele. Věřitel většinou půjčuje peníze a spotřebované zdroje jsou mu často ukradené, většinou rád zpět přijme ekvivalent v penězích. Jinak je pravda, že tímhle můžeš některé zdroje nenávratně zničit (mno, nenávratně, když máš dost energie a motivace, tak se dá dělat lecos, třeba vyrobit z plastů zpět ropa). Jenže taky je třeba poznamenat, že existuje přidaná hodnota. Tak jako můžeš vzít kus papíru a složit z něj origami, tak můžeš vzít kus plechu a složit z něj auto a výsledek prodat za víc než kolik stály suroviny. Můžeš dokonce vytvořit čistě nehmotné dílo, v podobě software, knihy, nebo třeba jen odvést práci pro systém. *A tady bych i polemizoval, jestli je to fakt ztráta, protože pokud to obilí neukradneš, tak ty peníze jdou zemědělci, kterému to umožní vypěstovat další obilí příští rok, opravit vozový park, uživit rodinu. Zemědělec podpoří pekaře, doktora, hospodského a na daních celý systém. Může klidně nastat situace, kdy by bylo horší že nikdo obilí nekoupí. A jinak obilí je jen konfigurace hmoty, konkrétně uhlíku a dusíku a nějakých stopových prvků, kterou lze s trochou práce a hodně energie, která ale přichází zadarmo ze slunce recyklovat docela dlouho.
Pokud by to byla např. ropa, tak tu už nikdo nevrátí i kdyby splatil dluh několikanásobně (opět bráno realisticky, neuvažuju teoretické možnosti výroby ropy).Mně šlo o to, že tím, že teď splácíš nějaké v minulosti nadělané dluhy, nemáš teď tolik peněz na to, aby sis kupoval auto a lítal na dovolenou letadlem, takže tu ropu, co jsi předtím spálil navíc, teď zase ušetříš.
Co když (další) auto nepotřebuje a o létání na dovolenou nestojí?Tak to je dobře, ale podle mě to nesouvisí s půjčkami.
V neposledni rade pak chceme dat lidem moznost poucit se z predchozich chyb. Pokud kazdy vetsi dluh znamena dozivotni bremeno, ztracime zbytecne produktivitu v pripadech, kdy doslo k nejake nehode. Obracene, pokud bankrot nic neznamena, neni dostatecnou zatezi pro dluznika i pro veritele, pak tito nejsou dostatecne motivovani se "nehodam" vyhnout.Tento aspekt spousta lidi bohuzel prehlizi. Uvedu priklad, kamaradka se dostala do dluhove pasti a take pozadala o oddluzeni a kdyz jsem videl zaznamy v insolvencnim rejstriku spadla mi celist. Ten pribeh je opacny, nez popisuje Ales Kapica. Podle vseho zila z vydelku v radu 6-7 tis. mesicne cisteho. Jako respetk, ze s tim nejak vyzila. Nedivim se proto, ze na cast vybaveni domacnosti si musela vzit spotrebitelsky uver, ktery postupem casu z desetitisicu narostl do statisicu. V tomto pripade se slusi dodat, ze s takovou uverujici spolecnost nejspis uz penize ziskala zpatky (a mozna i nekolikrat) bez toho, aniz by hnula prstem. Budiz, kazdy se zivi jak umi. Hlavni problem je, ze i kdyz ji schvalili osobni bankrot, tim, ze je prakticky bez prijmu a v produktivnim veku, nemuze si de facto dovolit zalozit rodinu, coz nase spolecnost sice nepozna hned, ale az za dvacet let a cena obetovane prilozitosti, kterou zaplatime vsichni, v tomto pripade bude vetsi nez tech par desitek tisic, ktere byly na zacatku.
Těžko říct, do které kategorie patříte vy.Za me lehko - jestli je to ten "j" z Roota, tak diskuse nema smysl.
Prakticky 100% totiz plati, ze ti co maji holou rit…
Byl bys ten, kdo by kricel, ze stat to ma poresit?Ano, ja jsem pro omezeni prilis velkych uroku a vlastne i pro omezeni spotrebnich uveru obecne. Jsem samozrejme i odpurcem NINJA loans. Protoze vidim mozny moralni hazard na obou stranach. Nicmene, moralni zodpovednost za ten hazard nese vzdy predevsim strana, ktera ma expertni znalost, a to je v techto pripadech veritel (ktery je casto specializovanou instituci).
Pricina selhani trhu je, ze lide delaji neoptimalni rozhodnuti
Pokud by se nejaka banka rozhodla z "moralnich duvodu" prestane davat tyto uvery, misto na trhu zaplni nekdo jiny, takze ve finale to nebude mit temer zadny efekt.Nezaplni pokud to bude nezakonne.
DoS útok by nebyl dlouhodobě setrvalý stav.A byl to dlouhodobě setrvalý stav? (nevím, mám jenom útržkovité reporty, navíc z Prahy, kde mohla být situace lepší)
Ty problémy zmizely s koncem režimu a už se neopakovaly.DoS útok mohl skončit.
Když vypadly továrny na pevné disky v Thajsku, tak se skutečně omezily zdroje (DoS útok povodněmi) - ale pořád šlo jít do obchodu a disk koupit, i když za vyšší cenu - toaleťák stál pořád stejně, ale prostě koupit nešel, protože prostě v krámě nebyl.OK, good point (i když nevím jak moc je aplikovatelný případ s disky -- u kterých koncový uživatel typicky může říct „ještě si vystačím s menším“ -- na toaleťák, kterého má člověk spotřebu pořád dost podobnou). (nechápejte mě špatně, já určitě předchozí režim neobhajuju - jenom mi přijde, že k některým z věcí, které jsou mu dávány za vinu, neznám přesvědčivé podklady)
DoS útok by nebyl dlouhodobě setrvalý stav.A byl to dlouhodobě setrvalý stav? (nevím, mám jenom útržkovité reporty, navíc z Prahy, kde mohla být situace lepší)
Jak se to vezme. Nedostatek toaletního papíru samozřejmě setrvalý stav nebyl, to byla jednorázová záležitost, která trvala několik měsíců, ale vzhledem k jeho obtížné nahraditelnosti (pochopitelně to nebylo tak, že by člověk prostě použil papírové kapesníky nebo utěrky jako dnes) to lidem utkvělo v paměti. No, možná se to stalo dvakrát.
Co ale byl setrvalý stav, bylo to, že se podobné problémy opakovaly a že když už nastaly, nepružné hospodářství je nedokázalo dostatečně rychle řešit. Jednou nebyl toaletní papír, jindy to zase byly šťávy (sirupy), další rok zase něco jiného. Samozřejmě bylo i zboží, které bylo nedostatkové systematicky a dlouhodobě - a nebyly to jen pověstné banány a jiné zboží z dovozu, týkalo se to třeba i českých elektrospotřebičů (kapacita výrobců nestačila) nebo zajímavých knižních titulů (komise určovala, kolik se čeho vydá).
Moje hypoteza je, ze centralne planovane systemy jsou nepruzne, protoze jsou prilis optimalizovane na efektivitu (prostrednictvim planovacu). Trzni systemy jsou redundantni a tak na nenadale udalosti reaguji robustneji. Je to proste tradeoff, oboji ma sve nevyhody, a tvrdit, ze trzni system nejak resi oba problemy je prinejmensim zavadejici.Viděl jsi Project Cybersyn? To by mě docela zajímalo, kdyby se to pojalo moderně, tak jak by to fungovalo.
You've heard of these comparable-to-the-Soviet-Union command economies: Amazon. Walmart. The Pentagon. There are many more. Each one is an existence-proof of the idea that markets are not needed for mass-scale allocation. What's more, the counterexamples, like Sears -- which implemented internal markets at the insistence of an ideology-blinded libertarian CEO -- show that markets are much worse at allocating resources than the computational command economies used in other enterprises.
To urcite teoreticky mohou... ale existence Amazonu nijak neimplikuje, ze podobna efektivita bude bezna i u molochu v centralne planovane ekonomice. Je to jako kdyz se podivas na lidi co bezi nejaky maraton, vsimnes si starsiho pana s dobrym casem a z toho usoudis, ze lide v tomto veku dosahnou podobneho vysledku.To je posouvani branek. Puvodni (ideologicke) tvrzeni bylo, ze to nejde. (Coz je blbost i z jinych duvodu, uz proto, ze existuje cela rada uspesnych a sem tam i dost efektivnich statnich podniku.)
Mozna ze byly desitky nebo stovky startupu, ktere se mohly stat Amazonem, ale jenom Jeff Bezos byl dostatecne pracovity / inteligentni / mel stesti na zamestnance. Takze prezil jenom ten nejefektivnejsi Amazon, s tim nejlepsim managementem a nejlepe nastavenymi procesy.Nebo by nekdo vyhral tak jako tak, bez ohledu na absolutni efektivitu. Ze je vitez nejefektivnejsi relativne jeste nic nerika o efektivite absolutne. Ostatne, uz jenom existence jakekoli ekonomicke externality (treba vypousteni CO2 do atmosfery) znamena, ze to nemuze byt totez.
Dale je mozne argumentovat, ze Amazon se nachazi v trhu ve kterem je snazsi dosahnout efektivity a velke velikosti firmy zaroven. Na rozdil od planovane ekonomiky take porad existuje tlak konkurencniho prostredi.Tohle je ahistoricke. Ve skutecnosti byly staty RVHP take, prinejmensim zcasti, ucastniky spolecneho trhu a take si konkurovaly. Navic si konkurovaly na dalsich trzich. Otazka k zamysleni: Aby to byla "ta prava konkurence", je potreba, aby ty neuspesne firmy zanikaly? Mam pocit, ze "konkurence" neni to spravne slovo. Nijak neimplikuje kauzalni vztah. Proc by meli nutne zakaznici volit firmy, ktere vyrabeji efektivneji, misto treba firem, ktere vyrabeji lepsi produkt?
A moznost vybirat si zamestnance samozrejme taky hraje podstatnou roli.Pak to znamena, ze nedava zadny smysl porovnavat efektivitu statu a firem. Jsou zde jine cile. Napr. cilem statniho podniku muze byt neco jineho nez efektivita, treba u statniho zdravotnictvi vylecit co nejvic lidi nebo u statni zeleznice dopravni obsluznost atd.
Pak to znamena, ze nedava zadny smysl porovnavat efektivitu statu a firem. Jsou zde jine cile. Napr. cilem statniho podniku muze byt neco jineho nez efektivita, treba u statniho zdravotnictvi vylecit co nejvic lidi nebo u statni zeleznice dopravni obsluznost atd.To imho nemá, protože spousta socialistických států lidi okrade (typicky o pozemky) a pak jim aktivně zabraňuje odejít, což oboje na produktivitu nemůže mít dobrý vliv samo o sobě. Z firmy alespoň můžeš kdykoliv odejít. Ve zrůdnostech jako nucená stoprocentní zaměstnanost je navíc imho racionální přístup se na všechno vykašlat, co nejvíc všechno ojebat a celkově zastávat filosofii "co můžeš to urvi, co nemůžeš to zkurvi" (to je existující přísloví z dob socialismu u nás). Prostě minimalizovat vynaloženou energii, maximalizovat zisk, což je v přímém rozporu s tím jak chceš aby se choval zaměstnanec.
Z firmy alespoň můžeš kdykoliv odejít.V rozumně fungujícím právním státu ano. V opačným případě to může dopadnout podobně jako s tím vyvlastňováním, bránění vycestování atd. - v zemích 3. světa se např. děje to, že firma pracovníkům zabaví pasy a jsou z nich víceméně nevolníci.
To imho nemá, protože spousta socialistických států lidi okrade (typicky o pozemky) a pak jim aktivně zabraňuje odejítTo nema se socialismem mnoho spolecneho. Ostatne, kdyz vznikal kapitalismus, delalo se neco podobneho.
nucená stoprocentní zaměstnanost je navíc imho racionální přístup se na všechno vykašlat, co nejvíc všechno ojebatNevim, jak jsi na tohle prisel. Mne to z toho nevyplyva.
Prostě minimalizovat vynaloženou energii, maximalizovat zisk, což je v přímém rozporu s tím jak chceš aby se choval zaměstnanec.Ja myslel, ze chceme, aby se tak chovaly firmy... nebo to prinejmensim povazujeme za moralne prijatelne. (A ja nevim jestli ja osobne po zamestnancich neco chci.)
Otazka k zamysleni: Aby to byla "ta prava konkurence", je potreba, aby ty neuspesne firmy zanikaly?V dokonale konkurencnim trhu to tak je.
Proc by meli nutne zakaznici volit firmy, ktere vyrabeji efektivneji, misto treba firem, ktere vyrabeji lepsi produkt?Kdyz vyrabeji kvalitni produkt, jsou efektivnejsi, vyrobi vetsi hodnotu ze stejnych vstupu.
Napr. cilem statniho podniku muze byt neco jineho nez efektivita, treba u statniho zdravotnictvi vylecit co nejvic lidi nebo u statni zeleznice dopravni obsluznost atd.Oboje je "produkt", ktery si spolecnost kupuje prostrednictvim dani. Cim lepsi produkt, tim vyssi efektivita.
Cim lepsi produkt, tim vyssi efektivita.To IMO neplyne, minimálně tady ignoruješ šum způsobený různými vlivy jako náhoda/štěstí, historické okolnosti atd., díky kterému může firma např. mít lepší přístup ke zdrojům, a tedy např. produkovat s nižší efektivitou lepší produkt než konkurence. (Nebo se tenhle šum nepočítá do onoho dokonalého/abstraktního tržního prostředí?)
V dokonale konkurencnim trhu to tak je.To neni na co se ptam. Ja se ptam, kdyz tu pises, ze "chybi konkurence", co to znamena v praxi. Oba vime, ze dokonaly trh v praxi neexistuje, takze co se v nem deje je irelevantni. Rozumej, tady nejde o to, co dokonala konkurence. Dokonala konkurence je spatny model reality, protoze nepostihuje nektere jevy. Abychom mohli porovnavat realne systemy, musime je nejak do toho modelu zahrnout, a pak uz to nebude model s dokonalou konkurenci. (Tohle je jedna z veci kterou treba Keen kritizuje, mimochodem. Ze ekonomie neni schopna dohlednout nad ramec primitivnich modelu s rovnovahou atd.)
Kdyz vyrabeji kvalitni produkt, jsou efektivnejsi, vyrobi vetsi hodnotu ze stejnych vstupu.To mi rozhodne neprijde zrejme, ze vyroba kvalitniho zbozi znamena vyssi efektivitu. Treba kvalitni rucni prace je drazsi nez levne strojove zpracovani. Co je efektivnejsi?
Cim lepsi produkt, tim vyssi efektivita.Neplati v pripade ekonomickych externalit napriklad.
Ja se ptam, kdyz tu pises, ze "chybi konkurence", co to znamena v praxi. Oba vime, ze dokonaly trh v praxi neexistuje, takze co se v nem deje je irelevantni.V praxi to napriklad znamena, ze dominantni hrac na trhu ma vysokou marzi, ktera bude s rostouci konkurenci klesat k nule. Myslim ze to je uzitecny model, protoze realne trhy se mu ruznou merou blizi, je to dobra aproximace treba pro hotelnictvi nebo leteckou dopravu.
To mi rozhodne neprijde zrejme, ze vyroba kvalitniho zbozi znamena vyssi efektivitu. Treba kvalitni rucni prace je drazsi nez levne strojove zpracovani. Co je efektivnejsi?No, jde to definovat bud podle trzni ceny nebo podle "uzitku" toho produktu, tzn. jak mi zlepsi zivot to ze si ho koupim.
Tohle je jedna z veci kterou treba Keen kritizuje, mimochodem.Ke Keenovi jsem se jeste nedostal a asi v nejblizsi dobe nedostanu... ale co jsem namatkou cetl, neprijde mi ze by mely jeho nazory mezi lidmi, kteri rozumi ekonomice, velky respekt - a ne, neni to z ideologickych duvodu - aspon takovy je muj dojem.
je to dane spis iracionalitou ucastniku (napr. idealismem)Ono svym zpusobem intuitivne plati, ze pokud snizime cenu, pak toho vic prodame - to plyne z predpokladu klesajici poptavkove krivky. Ale zda skutecne to povede k vyssimu zisku zavisi prave na derivaci te poptavky vzhledem k celkovemu objemu zbozi na trhu. Navic v praxi jsou vsechny trhy celkem nepruzne (a firmy se snazi co mohou, aby byly nepruzne!), a tam pak celkovy objem prodaneho zbozi hraje dalsi roli (trzni podil). (Snadno si rozmyslis, ze pokud je trh dokonale pruzny, nema smysl snazit se ziskat trzni podil snizovanim ceny.) Chci tim rict, ze lidska intuice trochu zavadi smerem k pocitu, ze ta Cournotova rovnovaha je optimum. Ale neni, optimum je ta monopolni cena.
pokud je trh dokonale pruzny, nema smysl snazit se ziskat trzni podil snizovanim cenyS vyjimkou dumpingu, ale to tady neuvazujeme.
Myslim ze to je uzitecny model, protoze realne trhy se mu ruznou merou bliziSpousta trhu se tomu neblizi, treba trh prace - tam nulova marze odpovida subsistencni mzde. Dokonce pokud mas normalni ekonomiku, ktera produkuje pridanou hodnotu, tak celkova marze musi byt nenulova (nekdo nekde musi vydelat), a tudiz nikdy na vsech trzich soucasne nemuze platit, ze budou mit nulovou marzi. Ale to jde k problemum te teorie, o kterych mluvi Keen - nemuzes soucasne zanedbat vliv kazdeho jednotliveho hrace a pritom ty vlivy pak secist do nenulove hodnoty. Nicmene, moje otazka sla na to, jestli pozadujes, aby ty firmy "vymiraly", a pokud ano, proc?
No, jde to definovat bud podle trzni ceny nebo podle "uzitku" toho produktu, tzn. jak mi zlepsi zivot to ze si ho koupim.Problem je, jak tohle zmerime, kdyz nemame ten dokonale konkurencni trh? Jak ukazeme, ze je efektivni? Prijde mi, ze to, ze je efektivni, nekde bokem predpokladas. Muzes udelat to co dela ten Blatt - spocitat rovnovaznou cenu z produkcni matice. A pak to porovnat s realitou.
neprijde mi ze by mely jeho nazory mezi lidmi, kteri rozumi ekonomice, velky respektProtoze nazor neni podstatny, ten ma kazdy. Podstatny je pristup, metoda. Ja se ti porad snazim naznacit - zkus si predstavit jednoduchou situaci. Treba trh s dvema komoditami. A zkusit si vyjasnit, na jednoduchem prikladu, jak to vlastne je. A zacnes videt diry neoklasicke ekonomicke teorie. Nebo si vezmi 2 trhy, kde skupina firem nabizi produkt, jina skupina ho preprodava, a treti ho nakupuje (jakoby seriove zapojeni trhu). A muzes si zkusit co se stane, pokud budou mit ty tri skupinu ruznou silu, treba jak ovlivni fakt, ze na jednom kraji je monopol, chovani toho druheho trhu. Atd. Z toho pak seznas, ze se to neda tak snadno redukovat na de facto jeden trh s jednim spotrebitelem a jednim druhem zbozi, jako to delaji neoklasici.
Spousta trhu se tomu neblizi, treba trh praceZalezi jak kvantifikujes "trh se blizi modelovemu trhu"... ja bych treba rekl, ze trh prace se v dlouhodobem horizontu blizi teorii.
Dokonce pokud mas normalni ekonomiku, ktera produkuje pridanou hodnotu, tak celkova marze musi byt nenulova (nekdo nekde musi vydelat), a tudiz nikdy na vsech trzich soucasne nemuze platit, ze budou mit nulovou marzi.V normalni ekonomice nepozorujeme nulove marze (i kdyz nevim, treba nekdy byly nulove). Ale neni slozite vymyslet priklad ekonomiky s nulovymi marzemi, napriklad 2 "podnikatele", kteri si vzajemne rikaji vtipy, jeden vtip stoji 1 Kc.
Nicmene, moje otazka sla na to, jestli pozadujes, aby ty firmy "vymiraly", a pokud ano, proc?Ja nic nepozaduju, jenom rikam ze takto se realne trhy chovaji (automaticky v techto pripadech predpokladej "priblizne"), kdyz je firma neefektivni - napriklad ma oproti konkurenci vyssi naklady nebo stejne naklady ale horsi produkty - tak postupne ztrati trzni podil a bud zbankrotuje nebo se zefektivni.
Problem je, jak tohle zmerime, kdyz nemame ten dokonale konkurencni trh?Nijak, muzem to akorat odhadnout. Napriklad: ztratove firmy jsou neefektivni.
A zkusit si vyjasnit, na jednoduchem prikladu, jak to vlastne je. A zacnes videt diry neoklasicke ekonomicke teorie.Kdyz to je tak jednoduche, jakto ze to tem podle vseho inteligentnim mainstream ekonomum s graduate vzdelanim nedoslo? Kdyz jsem se dival na komentare pod tim clankem, ktery jsem odkazoval - a prestoze jsem obsah toho clanku jenom rychle prolit - tak ve me mnohem vetsi duveru vzbuzuje ten autor, nez lide co podporuji Keena.
Z toho pak seznas, ze se to neda tak snadno redukovat na de facto jeden trh s jednim spotrebitelem a jednim druhem zbozi, jako to delaji neoklasici.Dokazes necim podlozit ze tohle delaji?
Zalezi jak kvantifikujes "trh se blizi modelovemu trhu"... ja bych treba rekl, ze trh prace se v dlouhodobem horizontu blizi teorii.Dobry model vystihuje nejake zakladni rysy toho pozorovaneho systemu. Je to trochu o citu.. V tomhle pripade bys mel ukazat, ze skutecne v pripade daneho trhu nejsme v te monopolisticke rovnovaze, ale mimo ni. V obecnosti na to musis znat poptavkovou a nabidkovou krivku. To se udelat vicero zpusoby, jeden pouziva ten Blinder, co ho Keen v teto souvislosti cituje.
V normalni ekonomice nepozorujeme nulove marzeTo je prave ta pointa, ze v normalni ekonomice je nepozorujeme.
Ale neni slozite vymyslet priklad ekonomiky s nulovymi marzemiProto jsem to kvantifikoval tim, ze ta ekonomika musi produkovat nejakou pridanou hodnotu (rust).
automaticky v techto pripadech predpokladej "priblizne"Ja mam problem s nekterym pouzitim slova priblizne. Proste, s tim co je priblizne je treba nakladat opatrne, protoze snadno muze nastat situace, kdy aproximujes neco spatne. Fyzici to delaji intuitivne, matematici se tomu uci v analyze (cely ten aparat kolem limit funkci a posloupnosti). Napr. v teorii her, pokud mam posloupnost her, a limitou te posloupnosti je jina hra. Pak posloupnost optimalnich strategii (v nejakem smyslu) nemusi mit nutne za limitu opet optimalni strategii, nebo naopak. Keen v podstate ukazuje, ze pokud vezmu ten idealizovany trh, a najdu na nem optimalni strategii, pak to neni nutne optimalni strategie na trzich, ktere se mu limitne blizi. A proto to neni dobry model.
kdyz je firma neefektivni - napriklad ma oproti konkurenci vyssi naklady nebo stejne naklady ale horsi produkty - tak postupne ztrati trzni podil a bud zbankrotuje nebo se zefektivniAno, ale zde predpokladas, ze vsechny neefektivity jsou toho druhu, ze je jedna firma nejak objektivne horsi nez druha (tedy horsi nebo stejna ve vsech promennych). Ale co kdyz je firma v nektere promenne lepsi nez jine, a v jinych horsi, a to zpusobuje neefektivitu (v nejakem smyslu co jsem zde popsal)?
ztratove firmy jsou neefektivniViz vys, muze se klidne stat, ze existuje celkova dalsi neefektivita celeho systemu, a pritom zadna firma neni ztratova. Treba neco jako Nashova rovnovaha ve veznove dilematu, neefektivita je proste kolektivnim vysledkem interakce tech firem.
Kdyz to je tak jednoduche, jakto ze to tem podle vseho inteligentnim mainstream ekonomum s graduate vzdelanim nedoslo?Spouste lidi to dojde, spousta lidi nad tim dal neuvazuje. Treba mezi centralnimi bankeri (treba Alan Greenspan sam priznal, ze muze vyrobit kolik penez je potreba) se celkem traduje, ze akademicka ekonomicka vysvetleni o povaze penez (multiplikator) naprosto neodpovidaji realite. Proste (vetsinove neoklasicka) akademicka sfera (co pise do ucebnic) to vesmes ignoruje (viz CCC) a zije dal svym vlastnim zivotem. A taky je prekazkou matematicka kultura - ekonomove proste neznaji dynamicke modely. Proto je hodne postkeynesiancu puvodne z fyziky (treba ten Blatt). Vybavuje se mi jeden japonec z jejich centralni banky, tusim, co delal podobne modely jako Keen. (Prave v souvislosti s japonskou dluhovou deflaci.) Takze obcas s tim nekdo prijde.
Dokazes necim podlozit ze tohle delaji?Keen tohle vysvetluje, predpoklad nerostouci agregatni poptavkove krivky je efektivne predpoklad o jednom spotrebiteli, a predpoklad neklesajici agregatni nabidkove krivky je efektivne predpoklad o jednom produktu. Fakt neni tezke si tu knizku pujcit v knihovne, vsechno na co se ptas je tam vysvetlene (a ozdrojovane).
Proto jsem to kvantifikoval tim, ze ta ekonomika musi produkovat nejakou pridanou hodnotu (rust).V tom modelovem prikladu to neni problem, staci rict ze z roku na rok vzrostl pocet prodanych vtipu nebo jejich kvalita.
Ano, ale zde predpokladas, ze vsechny neefektivity jsou toho druhu, ze je jedna firma nejak objektivne horsi nez druha (tedy horsi nebo stejna ve vsech promennych). Ale co kdyz je firma v nektere promenne lepsi nez jine, a v jinych horsi, a to zpusobuje neefektivitu (v nejakem smyslu co jsem zde popsal)?Ano, v nekterych pripadech to muze byt diskutabilni a uz zalezi na konkretni definici efektivity. V mnoha pripadech je to naopak naprosto zjevne.
Viz vys, muze se klidne stat, ze existuje celkova dalsi neefektivita celeho systemu, a pritom zadna firma neni ztratova.To se samozrejme muze stat. Rikal jsem jenom jak odhadnout ze je firma mene efektivni - je ztratova.
Keen tohle vysvetluje, predpoklad nerostouci agregatni poptavkove krivky je efektivne predpoklad o jednom spotrebiteli, a predpoklad neklesajici agregatni nabidkove krivky je efektivne predpoklad o jednom produktu.Hm, to moc nechapu. No ale to je jedno :)
Fakt neni tezke si tu knizku pujcit v knihovne, vsechno na co se ptas je tam vysvetlene (a ozdrojovane).To si ji radsi stahnu, tady fakt neni bottleneck dostupnost te knihy, ale cas a motivace, lol. Ted ctu Bayesian Data Analysis od Gelmana (jednou jsem to docetl do tretiny, ted to snad dam do konce) a i pak mam v "ucicim" todo spoustu jinych veci. To co jsem slysel ve me zatim moc nedokazalo probudit touhu si od nej neco precist... Jadro jeho knihy se zda byt, ze modely jsou vzdalenejsi realite nez si mainstream mysli... hm, ok, teoreticky to muze byt zajimave. Dale mi prijde az moc antagonisticky vuci mainstreamu, ve smyslu ze tam citim emoce a ego, to nikdy neni dobry znak, viz Elon Musk. Pak narazim na ruzne rozumne znejici kritiky, viz treba ten link - ano je mozne, ze ten clovek, ktery tomu evidentne rozumi se plete, stejne jako vsichni kdo si v poslednim stoleti nevsimli chyby v tom modelu, a ze duvod proc "his paper was rejected at every reputable economics journal to which he sent it" je, ze ti mainstreamovi ekonomove jsou proti Keenovi z politickych duvodu / protoze jsou hloupi / whatever - ale neprijde mi to moc pravdepodobny.
V tom modelovem prikladu to neni problem, staci rict ze z roku na rok vzrostl pocet prodanych vtipu nebo jejich kvalita.Ne, to takhle rict nemuzes. Rust vyzaduje investici, a investice vyzaduje nenulovou marzi. Napr. kazdy z nich musim travit urcity cas vymyslenim novych a lepsich vtipu. A tenhle cas se jim musi zaplatit.
Hm, to moc nechapu. No ale to je jednoJe to jednoduchy, rika se tomu SMD podminky. Proste linearni kombinace monotonnich funkci (treba poptavkovych krivek) nemusi byt monotonni. Takze pokud to predpokladas, fakticky pracujes jen s jednou z nich.
Ted ctu Bayesian Data Analysis od GelmanaTo vypada jako dobra knizka co bych si mel asi taky precist, ted kdyz budu delat data science.
To co jsem slysel ve me zatim moc nedokazalo probudit touhu si od nej neco precist...Ja myslim, ze by sis nemel precist Keena, ale Blatta.
Jadro jeho knihy se zda byt, ze modely jsou vzdalenejsi realite nez si mainstream mysli...No predstav si, ze ve fyzice bychom porad ucili, ze planety se pohybuji po kruhovych drahach.. a kdyz by si nekdo stezoval, ze to jsou kuzelosecky, tak bychom rekli, ze kruznice jsou dost dobra aproximace a takze to tem studentum bude stacit, a ze o Keplerovych zakonech (a souvislostii se zakony zachovani) se dozvi az ve vyssim rocniku v nejakem obskurnim predmetu. Bylo by to proste selhani vyuky.
Dale mi prijde az moc antagonisticky vuci mainstreamu, ve smyslu ze tam citim emoce a egoZkousel jsi mu napsat? Ja jo, dokonce jsem mluvil s jednou jeho byvalou studentkou tady v Praze. Jeho hlavni zajem je dynamicke modelovani (fenomenologicky, napr. jako to dela termodynamika). Sber tech neoklasickych nesmyslu je spis takove hobby bokem.
Pak narazim na ruzne rozumne znejici kritiky, viz treba ten linkAno, viz treba ten link. Jak se vyrovna s tim, ze Keen cituje toho (tusim) Stiglera, ktery na ten problem s tou parcialni derivaci upozornil uz v roce 1960? Nebo ty SMD podminky.. zase, s tou kritikou fakticky prisli neoklasici, Keen to jenom shrnul a podtrhnul.
ale neprijde mi to moc pravdepodobnyOno to moc pravdepodobny skutecne neni, ale je to systemovy problem a tudiz to nejde merit pomoci pravdepodobnosti (chovani mainstreamovych ekonomu nejsou nezavisle veliciny). Uz jsem ti to asi vykladal, ale ja jsem Keenovi pred mnoha lety psal, protoze me zajimala matematicka (makro)ekonomie a hledal jsem dobrou ucebnici. (Konkretne jsem v normalnich ucebnicich videl problem s tou agregaci, ale moc jsem nerozumel tomu, proc to tak je, nevedel jsem, ze je to kvuli SMD podminkam.) Duvod, proc jsem mu psal, byl v tom, ze - jako jeden z mala - delal dynamicke modely (nebylo to kvuli jeho kritice firmy). Doporucil mi precist si Blatta (Dynamic Economic Models) s tim, ze "you will find his approach straightforward and illuminating". Coz jsem udelal, a presne tak to vyslo. Zadne zbytecne honeni poptavkovych a nabidkovych krivek (a komplikace s uzitkem), ale rovnovaha se proste spocita z produkcni matice. Fakt nadhera (mimochodem, ono to nepochazi puvodne od Blatta, ale mam pocit, ze v tom ma trochu prsty John von Neumann). Pak mi taky jako druhou doporucil svoji knizku. Mainstream nemainstream, postkeynesianska perspektiva je proste budoucnost makroekonomie, mark my words. Po precteni prvni kapitoly toho Blatta je to naprosto zjevne.
Rust vyzaduje investici, a investice vyzaduje nenulovou marzi. Napr. kazdy z nich musim travit urcity cas vymyslenim novych a lepsich vtipu. A tenhle cas se jim musi zaplatit.Ta investice ale ve finale predstavuje naklady (treba splaceni pujcky), ktere se zaplati z vyssich vynosu, takze marze muze zustat nulova. Jinak ekonomicky rust je dlouhodobe kolem 2% rocne, takze i kdyby platila teze, ze rust vyzaduje marze (coz si nemyslim), budou ta spodni hranice blizka nule. Mimochodem co se tyce marzi v realne ekonomice, ted jsem po rychlem googleni nasel prumerny net profit margin 9%, to mi neprijde zasadne vzdalene modelovym 0%. A samozrejme plati ze nekonkurencni trhy s velkymi vstupnimi barierami maji tu marzi vyrazne vyssi, treba Visa za posledni kvartal 54%.
Je to jednoduchy, rika se tomu SMD podminky. Proste linearni kombinace monotonnich funkci (treba poptavkovych krivek) nemusi byt monotonni.Hm, no asi bych musel stravit vic casu abych tenhle argument pochopil, ale co se tyce tech monotonnich funkci, tak pokud to je linearni kombinace jak neklesajicich tak nerostoucich, tak to mi prijde samozrejme.
To vypada jako dobra knizka co bych si mel asi taky precist, ted kdyz budu delat data science.Celkem jo, je to takova referencni knizka pro bayesovskou statistiku, ale neni uplne jednoduchy se tim prokousat, je tam mozna az moc matematiky a technickych detailu. Pak jsou pry hodne dobre knihy Statistical Rethinking a Doing Bayesian Data Analysis. Delat data science bych taky chtel
Doporucil mi precist si Blatta (Dynamic Economic Models)Mozna na to kouknu, nejdriv si planuju precist neco mainstreamoveho.
Mimochodem co se tyce marzi v realne ekonomice, ted jsem po rychlem googleni nasel prumerny net profit margin 9%, to mi neprijde zasadne vzdalene modelovym 0%.To mi přijde jako dost nesmyslná úvaha - to porovnání "vzdálenosti" modelu a reality děláš zcela arbitrárně. Ten rozdíl nemusí hrát roli, nebo taky může být zcela zásadní. To bys taky mohl říct, že když modelový řidič auta má v krvi 0 promile a nějaký reálný 3 promile, tak to vlastně je velmi blízko, a tudíž v pohodě...
vim ze je ta cena blizka vyrobnim nakladumTo neni pravda. Marze prodejce je jeho marze, ale on svoje vstupy nakupuje taky s marzi. Takze cena, ktera odpovida vyrobnim nakladum muze byt mnohem nizsi. (V tom Blattovi je to, implicitne, pekne vysvetlene - cena odpovidajici vyrobnim nakladum je prvek vlastniho vektoru produkcni matice.)
Napr. pokud firma investuje, tak to neni zisk, ale zaroven to neni soucast meznich nakladu. Hezky to bylo videt zde v te diskusi o emisi elektromobilu, kde se ukazalo, ze celkove naklady automobiloveho prumyslu jsou asi radove vetsi, nez naklady na vyrobu samotnych aut.Ted nevim jestli chapu, ale pro me je relevantni marze, ktera bere nakup stroju, vyzkum, splatky dluhu jako soucast nakladu na vyrobu auta.
a investice ale ve finale predstavuje naklady (treba splaceni pujcky), ktere se zaplati z vyssich vynosu, takze marze muze zustat nulova.Tady musis ale davat pozor, protoze tohle je jina (ucetni) definice marze, nez kterou pouzivaji ekonomove (v tom modelu trhu). Ekonomicka marze je mezni vynos / mezni naklady. Tam neni prostor pro investici do zlepseni toho produktu (v tom jednoduchem modelu).
i kdyby platila teze, ze rust vyzaduje marze (coz si nemyslim), budou ta spodni hranice blizka nuleAle na absolutni hodnote prece nesejde. Podstatne je, jestli je dany trh spis v te Cournotove rovnovaze (co tvrdi neoklasici), nebo v te monopolisticke (co tvrdi Keen).
nekonkurencni trhy s velkymi vstupnimi barierami maji tu marzi vyrazne vyssiVstupni bariery jsou uplne jina otazka. Pokud predpokladas nepruznost, pak se muze stat temer cokoli. Napriklad ze temer monopolni provozovatel bude mit zapornou marzi (aby vytlacil nekoho uplne z trhu). To co me vadi (a asi i Keenovi) je, ze se "dokonala konkurence" uci jako by to byla nejaka typicka situace. Realne opravdu neni. Krome toho je to spatny model z duvodu, ktere uvadi Keen.
Hm, no asi bych musel stravit vic casu abych tenhle argument pochopilAh, zapomen na to, napsal jsem to blbe - musi se uvazit i to, ze cena je taky agregat a ta vysledna krivka je podil.
je to takova referencni knizka pro bayesovskou statistikuJa ted ctu Machine Learning od Bishopa, coz jsem taky dostal doporucene. Ale jsem teprv na zacatku. Ten Gelman vypada dobre, ty druhe dve tolik ne. Matematika mi problem nedela, ale zjistuju, ze uz jsem od skoly dost zapomnel.
je tam mozna az moc matematiky a technickych detailu [..] Delat data science bych taky chtelVadi ti matematika a pozornost vuci detailum, a chces delat aplikovanou matematiku?
nejdriv si planuju precist neco mainstreamovehoDo toho, to jsem taky chtel, nez jsem cetl Keena. Ale uvidis sam, ze ta makroekonomicka agregace je problem. Keen dokonce pise, ze nekteri lide, co si ho precetli (a ani to nemusi byt jeho, spis jde o historii ekonomie jako oboru, treba o CCC), lepe porozumeli neoklasicke ekonomii (treba na zkousku a tak), protoze proste prijali, ze neoklasici maji nerealne predpoklady.
Ale na absolutni hodnote prece nesejde.Hm, rekl bych ze absolutni hodnota je dost podstatna, moc by se mi nelibila situace, kde za vsechno platim 2x vic nez kolik stoji to vyrobit. A take koreluje s konkurencnosti toho trhu. Viz vyzoke marze duopolu Visa a MasterCard vs nizke marze v automobilovem prumyslu.
Vstupni bariery jsou uplne jina otazka.No, je to jedna z pricin nekonkurencniho trhu.
Ja ted ctu Machine Learning od Bishopa, coz jsem taky dostal doporucene.To nevypada spatne... Muzu doporucit Stanford kurz CS229, myslim hlavne pdfka tady (class notes a dole section notes), i kdyz na YouTube jsou i videa z prednasek.
Vadi ti matematika a pozornost vuci detailum, a chces delat aplikovanou matematiku?Sama o sobe nevadi, ani se v ni nejak nevyzivam, zalezi na kontextu. Hodne zalezi na doprovodnem textu, napriklad: "diskretni Fourierova transformace je [vzorec]". Pochopit to z toho je trochu jako delat reverse-engineering strojoveho kodu. V tomhle mi prave prijdou skvele ty pdfka z CS229. A nekdy je jednoduse nudne a pracne cist matematicke odvozeni nejakeho okrajoveho vysledku... clovek da cas a energii do pochopeni jednotlivych kroku, ale nakonec za to nic moc nedostane. V BDA jsou obcas casti, ktere by mohly byt lepe vysvetlene, ale celkove to je dobra kniha. Jinak rekl bych, ze data science / machine learning je v praxi vice engineering nez aplikovana matematika (mel jsem to jako magistersky obor ve skole)...
moc by se mi nelibila situace, kde za vsechno platim 2x vic nez kolik stoji to vyrobitCoz samozrejme delas. Podivej se, co jsem ti psal na zacatku vlakna o te praci. Lide, co pracuji, neziji za subsistencni mzdu, a to ani v nasi ekonomice, kde se z minimalni mzdy da jakztakz prezit. Kdybychom meli treba otrokarsky system, pak bychom (tech par svobodnych lidi, co by zbylo) platili i vic nez 2x mene. Protoze pak by prace otroka predstavovala skutecne jen to, kolik stoji ji vyrobit. To je jeden z hlavnich problemu teorie poptavky/nabidky, ze se diva vzdy jen na jednu stranu rovnice. (Narozdil treba od toho Blatta.)
No, je to jedna z pricin nekonkurencniho trhu.Zase, implicitne predpokladas, ze konkurence "funguje". A pritom ani nemas uplne jasno v tom, co to konkurence je. Ciste nahodou jsem narazil na, na okraj k tomu Keenovi a Gelmanovi.
Coz samozrejme delas.Nedelam, podivej se treba na auta, kazda druha automobilka ma problem prezit... To ze jsou platy vyssi nez subsistencni mzda nema na marzi zadny vliv. Kdyz naprogramovani neceho stoji 100 hodin prace programatora, tak se ten naklad bere podle trzni ceny prace, ne podle nakladu na preziti.
Zase, implicitne predpokladas, ze konkurence "funguje".Nevim co myslis tim ze konkurence (ne)funguje.
A pritom ani nemas uplne jasno v tom, co to konkurence je.To nevim, zalezi co znamena "uplne jasno". Mas uplne jasno v tom, jak funguje trzni ekonomika a co si mainstreamovi ekonomove opravdu mysli? Rekl bych ze ne.
Nedelam, podivej se treba na auta, kazda druha automobilka ma problem prezit...To ovsem muze nastat i pri monopolnich cenach, pokud je tech automobilek hodne a kazda z nich ma fixni naklady. Zase to nijak neukazuje, ze nejsme v te monopolni cene nebo blizko ni.
To ze jsou platy vyssi nez subsistencni mzda nema na marzi zadny vliv.Asi si nerozumime. Plat nad subsistencni mzdu (chleb a vodu) je marze prace (jako komodity)!
Kdyz naprogramovani neceho stoji 100 hodin prace programatora, tak se ten naklad bere podle trzni ceny prace, ne podle nakladu na preziti.O to mi prave jde. Pokud by neoklasicka teorie volne souteze fungovala, pak by "trzni cena prace" byla blizka nakladum na preziti. A je to jeden z duvodu, proc ji rozporuji.
Mas uplne jasno v tom, jak funguje trzni ekonomika a co si mainstreamovi ekonomove opravdu mysli?Mam jasno v tom, ze neoklasicky model souteze (model dokonale konkurence) nefunguje tak, jak si ekonomove mysli. Ale neni zcela jasne, co by jej melo nahradit (jedna moznost je co dela ten Blatt - predpoklad rovne miry zisku, ale to take v realite neplati). Nicmene, to jeste neznamena, ze konkurence nemuze byt v nejakem smyslu prospesna; jenom neni jasne, co to vlastne ta konkurence je a v jakem smyslu. Nicmene, to se nezjisti, dokud budou ekonomove (a jejich priznivci) tvrdohlave trvat na tom, ze ten primitivni model je v poradku. Co je potreba je vzdat se (nabozenske) viry ("kouknu a vidim, ze trhy funguji", jak to delas) a vyrobit lepsi model, ktery lepe popisuje realny svet. A v tom je prave ten Keen dobry prvni krok.
To ovsem muze nastat i pri monopolnich cenach, pokud je tech automobilek hodne a kazda z nich ma fixni naklady.Jakto? Myslis jako ze ten monopol je nekde v dodavatelskem retezci? Dovolil bych si tvrdit, ze takova ta situace neni (kdyztak rozvedu pokud je tohle ten argument).
Asi si nerozumime. Plat nad subsistencni mzdu (chleb a vodu) je marze prace (jako komodity)!Komodity ani prace nemaji marzi, alespon ne tak jak je normalne definovana.
Pokud by neoklasicka teorie volne souteze fungovala, pak by "trzni cena prace" byla blizka nakladum na preziti. A je to jeden z duvodu, proc ji rozporuji.Neni mi jasne, proc by to tak melo byt. Spis bych cekal, ze trzni cena se podle teorie bude blizit hodnote, kterou ta prace vytvari a ktera je typicky vyssi nez naklady na preziti. A stejne tak muze nastat situace, kdy je hodnota prace nizsi nez naklady na preziti.
Co je potreba je vzdat se (nabozenske) viry ("kouknu a vidim, ze trhy funguji", jak to delas)To neni vira, ale zaprve empiricky odhad a zadruhe mi to jednoduse dava smysl. Kdyz kouknu na realne trhy, casto vidim pozitivni dopady konkurence. Napriklad hotel, ktery investuje do designu interieru a da si zalezet na detailech, napriklad televize s Netflixem nebo destnik ve skrini. Diky tomu muze zacit zvysovat svuj trzni podil (otevrit podobny hotel v jine lokalite) a mozna tak donuti konkurenci k nejake reakci. Nebo se ukaze, ze po takovem typu ubytovani neni dostatecna poptavka a budou si pouze drzet sve male misto na trhu. A muzou take zkrachovat, protoze se ukaze, ze investovat do draheho interieru se nevyplati. Nebo si vsimni, ze za poslednich 10 let se v Praze otevrelo / renovovalo spousta hezkych a hlavne unikatnich kavaren a restauraci. Porovnej to s tim co vzniklo za komunismu, me to prijde sedy, hnusny, depresivni. (To je mozna offtopic, nevim jestli podobny system povazujes za rozumnou alternativu.) A posledni priklad - baterky (svitilny) - konkurencni trh s tisicovkami ruznych produktu a spoustou inovaci za poslednich 10 let. Nedokazu si predstavit, jak by takova rozmanitost nabidky, tlak na snizovani cen a mira inovaci mohla existovat v monopolnim trhu.
Jakto? Myslis jako ze ten monopol je nekde v dodavatelskem retezci? Dovolil bych si tvrdit, ze takova ta situace neni (kdyztak rozvedu pokud je tohle ten argument).Zase, vychazis z premisy, kterou neprijimam (protoze ji povazuji za neprokazanou) - ze monopolni cena nastava jen v situaci jedne firmy.
Komodity ani prace nemaji marzi, alespon ne tak jak je normalne definovana.Znovu, definici marze mas spatne. V ekonomicke teorii je to pomer meznich prijmu (za kolik jsem prodal) a meznich nakladu (kolik me stalo to vyrobit). Takze v pripade prace, prodavam svou praci na trhu prace, za predpokladu (v modelu) dokonale konkurence by se mezni prijmy mely rovnat meznim nakladum => cena prace je subsistencni mzda.
Neni mi jasne, proc by to tak melo byt.Viz vys.
Spis bych cekal, ze trzni cena se podle teorie bude blizit hodnote, kterou ta prace vytvari a ktera je typicky vyssi nez naklady na preziti.Co popisujes je monopolni cena. Jinak receno cena dana jen poptavkovou nikoli nabidkovou krivkou. Ja mam za to, ze by ses mel vic zamyslet nad tim, co ta teorie dokonale konkurence vlastne rika.
To neni vira, ale zaprve empiricky odhad a zadruhe mi to jednoduse dava smysl.Je to vira, protoze se snazis vsechno mozne jen abys nemusel prijmout moji argumentaci.
Kdyz kouknu na realne trhy, casto vidim pozitivni dopady konkurence.Ano, je docela dobre mozne, ze konkurence ma pozitivni dopad. To, co ja (a Steve Keen) rozporuji, je model trhu pomoci dokonale konkurence, ktery predpovida, ze se ten pozitivni dopad projevi na nulove marzi a (nemonopolisticke) cene.
Nedokazu si predstavit, jak by takova rozmanitost nabidky, tlak na snizovani cen a mira inovaci mohla existovat v monopolnim trhu.Protoze porad nechapes, ze i monopolni cena ma limit a tim je poptavkova krivka (substituce). Na popis tohoto jevu je ovsem ta teorie (nebo spis hypoteza) dokonale konkurence prilis slaba. Shrnuto: Ja netvrdim, ze konkurence v nejake forme nefunguje, ale to, ze model dokonale konkurence je spatny model reality. Soucasti lepsiho modelu by melo byt i lepsi definice, co presne "konkurence" je. Zda se, ze to neni jen "vic firem".
ze monopolni cena nastava jen v situaci jedne firmy.Nebo obecne v nekonkurencnich trzich.
Znovu, definici marze mas spatne.Ty ji mas spatne: https://en.wikipedia.org/wiki/Profit_margin. Podle meznich nakladu a prijmu se to fakt nepocita.
Co popisujes je monopolni cena. Jinak receno cena dana jen poptavkovou nikoli nabidkovou krivkou.Je dana obema krivkami.
Takze v pripade prace, prodavam svou praci na trhu prace, za predpokladu (v modelu) dokonale konkurence by se mezni prijmy mely rovnat meznim nakladum => cena prace je subsistencni mzda.Model dokonale konkurence rika, ze ekonomicky zisk firem je dlouhodobe nulovy. Asi nechapes ze (1) zamestnanci nejsou firmy (2) pokud chces zamestnance chapat jako firmy, popis presne jak a nezapomen, ze musis pocitat napriklad s opportunity cost, ktery se odecita od ekonomickeho zisku... Napriklad, pokud pracuji za zivotni minimum, ale nekdo je ochoten moji praci koupit za vic, je to pro me opportunity cost.
Ja mam za to, ze by ses mel vic zamysletJa taky.
Protoze porad nechapes, ze i monopolni cena ma limit a tim je poptavkova krivkaJako ze nechapu ze cena maximalizujici zisk v monopolnim trhu je mensi nez nekonecno? Asi si budu muset precist toho Keena, protoze tohle sam od sebe fakt nepochopim... lol.
Je to vira, protoze se snazis vsechno mozne jen abys nemusel prijmout moji argumentaci.Kolik lidi jsi uz dokazal touhle argumentaci presvedcit? Me prijde zmatecna a nekoherentni.
Podle meznich nakladu a prijmu se to fakt nepocita.Pokud pouzijes mezni naklady a prijmy, vyjde ten pomer nastejno, protoze to jsou jenom naklady a prijmy prepoctene na jednotku produktu.
Je dana obema krivkami.Monopolni cena je dana jen poptavkou.
Asi nechapes ze (1) zamestnanci nejsou firmy (2) pokud chces zamestnance chapat jako firmyTo je jenom slovickareni. Jsou to ucastnici trhu jako kazdy jiny. Ten model by mel fungovat stejne dobre (nebo stejne spatne) at uz se ta aktivita pojmenuje jakkoli. Co treba zivnostnik?
Napriklad, pokud pracuji za zivotni minimum, ale nekdo je ochoten moji praci koupit za vic, je to pro me opportunity cost.Stejny argument lze vest i pro firmy. (Ve skutecnosti to co rikas je argumentace proc je nabidkova krivka rostouci, i kdyz to je taky diskutabilni, ale je to bezny predpoklad.)
Me prijde zmatecna a nekoherentni.Protoze na to jdes z druhe strany - snazis se nacpat realitu do zvoleneho modelu (dokonala konkurence), misto toho, aby sis nejdriv rozmyslel, co presne ten model rika, nezavisle na realite. To je spatny pristup, protoze existuji i jine moznosti, jak realitu popsat, a jak vysvetlit nektere jevy.
Asi se budeme muset shodnout, ze se neshodnem.Asi jo, v takovych pripadech se vetsinou snazim exponencialne prodluzovat cas odpovedi :)
Pokud pouzijes mezni naklady a prijmy, vyjde ten pomer nastejno, protoze to jsou jenom naklady a prijmy prepoctene na jednotku produktu.Nejsou, je to prirustek nakladu kdyz firma proda o jeden produkt vic.
Monopolni cena je dana jen poptavkou.Ok, uznavam ze v tomhle mas pravdu :)
To je jenom slovickareni. Jsou to ucastnici trhu jako kazdy jiny. Ten model by mel fungovat stejne dobre (nebo stejne spatne) at uz se ta aktivita pojmenuje jakkoli. Co treba zivnostnik?Ekonomicke modely neinterpretuji zamestnance jako firmy s vysokou marzi. Takze rozporujes nejaky nejasne definovany divnomodel, ktery se lisi od toho standardniho. Zivnostnika bych chapal jako firmu jejiz prijmy se rovnaji nakladum. Muzes rict, ze to je ve skutecnosti firma, ktera ma nulove naklady, a ten zivnostnik pro ni pracuje zdarma a zije ze zisku te firmy. Na to bych odpovedel, ze prerozdeleni zisku zamestnanci je soucasti kompenzace. Je to podobny pripad, jako kdyby nejaka vetsi firma mela nulove mzdy, ale zamestnancum poskytovala casove omezene spoluvlastnictvi, ktere jim poskytne pravo na dividendy.
Nejsou, je to prirustek nakladu kdyz firma proda o jeden produkt vic.Mas pravdu, v pripade meznich nakladu to neni totez. Ale myslim, ze to na veci moc nemeni - v tom bode Cournotovy "rovnovahy" to je totez, a o tom tu vedeme spor, jestli jsou nulove marze dobry model reality. (Nicmene, to ukazuje, ze je prave lepsi precist si kritiku primo u zdroje a ne ze sekundarnich zdroju. Ja ti zadne spravne vysvetleni nedluzim, a jak je videt, ani nemusim mit vzdycky pravdu.)
Ekonomicke modely neinterpretuji zamestnance jako firmy s vysokou marzi.Pak ale musis zduvodnit, proc. Nemuzes rict, ze to tak "proste nedelas". To je totiz ekvivalentni tomu, vystrihnout cast reality, kterou tvuj model nepopisuje dobre. To si zasluhuje vysvetleni, proc ji ten model nepopisuje. Tedy konkretne musis zduvodnit: 1. Co je tak odlisneho na trhu prace (oproti jakekoli jine komodite), ktery predpoklad je porusen, ze neni mozne pouzit standardni model. 2. Jaky model pouzijes pro trh prace a proc? 3. Proc nemuzes aplikovat model z predchoziho bodu i na ostatni komodity. Tohle jsou otazky, ktere si proste kladou premyslivi lide. Odpovedi nemuze byt "tak to proste delame". (Diskutuji s tebou, protoze se te snazim navest timto smerem, abys systematicky zpochybnoval vsechny svoje predpoklady.)
Zivnostnika bych chapal jako firmu jejiz prijmy se rovnaji nakladum. Muzes rict, ze to je ve skutecnosti firma, ktera ma nulove naklady, a ten zivnostnik pro ni pracuje zdarma a zije ze zisku te firmy.Tomu moc nerozumim, to prvni implikuje nulovy zisk, a pak pises, ze zivnostnik zije z toho zisku.. Slo mi o to, ze zivnostnik (tedy ta firma) je ucastnikem na trhu prace (sluzby, kterou ta firma poskytuje). Podle teorie dokonale konkurence by mel mit nulove zisky, a tudiz by mel zit a pracovat za subsistencni mzdu (on si pritom nemuze urcit svoje zivotni naklady, a zahrnout mezi ne treba luxusni auto, ty naklady objektivne nejake jsou). Coz se ale nedeje, a proto je to IMHO spatny model. (Ale to uz se opakuji, ackoli je to mozna dobre, protoze mas tendenci ztracet kontext diskuse.
Pak ale musis zduvodnit, proc. Nemuzes rict, ze to tak "proste nedelas".Proc bych to musel zduvodnit? Nahore jsem psal "Model dokonale konkurence rika, ze ekonomicky zisk firem je dlouhodobe nulovy." Nemuzes si pojmy, ktere ten model definuje interpretovat po svem a pak tenhle upraveny model nebo jeho zavery kritizovat. Pokud kritizujes predpoklady toho modelu, rekni jake konkretne. Jinak mi moc nedava smysl definovat zamestnance jako firmy. Kdyz nesouhlasis, vytvor model ktery to dela a pak se o tom muzem bavit. Urcite to je mozne, akorat ten model bude mit jinak definovane pojmy a jine zavery. Jeden z duvodu proc mi tva definice zisku zamestnance nedava smysl je, ze naklady me "firmy" jsou vyssi nez subsistencni mzda, protoze za subsistencni mzdu svoji praci nejsem ochotny prodat / odpracovat.
protoze se te snazim navest timto smerem, abys systematicky zpochybnoval vsechny svoje predpoklady.To je spravny pristup, jen tak dal.
Tomu moc nerozumim, to prvni implikuje nulovy zisk, a pak pises, ze zivnostnik zije z toho zisku..Protoze to prvni a to druhe jsou odlisne zpusoby, jak lze chapat zamestnance jako firmu.
Podle teorie dokonale konkurence by mel mit nulove zisky, a tudiz by mel zit a pracovat za subsistencni mzduTa firma ma nulove zisky, protoze to co ty povazujes za zisk je ve skutecnosti soucasti kompenzace, viz muj predchozi komentar.
Ale to uz se opakuji, ackoli je to mozna dobre, protoze mas tendenci ztracet kontext diskuse.Jo, to je urcite dobre, idealne bys mohl na zacatku komentare vzdy strucne shrnout nejake jadro pozice kterou obhajujes.
Jeden z duvodu proc mi tva definice zisku zamestnance nedava smysl je, ze naklady me "firmy" jsou vyssi nez subsistencni mzda, protoze za subsistencni mzdu svoji praci nejsem ochotny prodat / odpracovat.Tenhle argument ale plati i pro firmy - ty maji nejakou nabidkovou krivku. V podstate rikas, ze v realnem svete muze ta nabidkova krivka zaviset na nabidkovych krivkach ostatnich (protoze kdyby alternativou byl hladomor, tak bys ochoten za subsistencni mzdu pracovat byl), coz ovsem neni soucasti tradicniho modelu poptavky a nabidky (a to je jeden z duvodu, proc to neni uplne dobry model). Jeste jinak: Pokud mas teorii, ktera popisuje chovani trhu, nebo to aspon tvrdi, pak nemuze ta teorie rict, ze treba trhy na namestich nepopisuje, aniz by vysvetlila, proc to tak je. A nemuze v tom vysvetleni pouzit svuj vlastni zaver, napriklad nemuze ta teorie dojit k zaveru (predpovedi), ze trh musi mit urcitou minimalni velikost, a nemuze pouzit tento svuj zaver k tomu, aby vyloucila z toho vysvetleni treba ten trh na namesti, ze je prilis maly. V takovem pripade je "trh musi mit minimalni velikost" predpokladem te teorie, a nikoli jejim zaverem. Stejne tak zde, ty nemuzes pouzit odvozeni teoretickeho modelu trhu, ze zisk bude nulovy, abys vyloucil trhy, kde zisk nulovy neni. Pak se to "zisk bude nulovy" stava predpokladem a nikoli zaverem tveho modelu. (Ve te nasi puvodni diskusi se tenhle problem vyskytuje jeste v trochu subtilnejsi forme, protoze se skryte predpoklada, ze firmy budou jednat urcitym zpusobem, a na zaklade toho se odvodi nulovy zisk jako dusledek. Jak ukazuje Keenuv model - ten na pocitaci - nemusi se tak chovat.)
Kdyz nesouhlasis, vytvor model ktery to dela a pak se o tom muzem bavit.To je model, kde nejake entity (lide, firmy..) si vymenuji zbozi nebo praci na "volnem trhu" - tj. sejdou se, predpoklada se, ze kvalita je porovnatelna, a vyberou si na zaklade cenove nabidky.
Myslim, ze to co rikas nedava zadny smysl. Pak si muzes totiz libovolnou firmu a priori redefinovat tak, aby mela nulovy zisk. Nebo jinak to reknu: Co znamena, ze ma firma nenulovy zisk? Na zaklade ceho se to urci?Nemuzes. Lze to udelat jenom v pripade, kdy je zamestnanec (spolu)vlastnikem te firmy, protoze kdyz tu firmu vlastnim, je mi jedno jestli ty penize dostanu pres vyplatu, pres dividendu nebo prodejem akcii. Zisk se urci jako rozdil mezi prijmy a naklady na zbozi, sluzby a praci.
Nemuze to byt jen ucetne definovano, protoze ten model musi popisovat realny svet, a ne svet, ktery si rozskatulkoval nejaky ucetni.Muze, stejne jako si muzes pri programovani pojmenovat promenne libovolne. Muzes treba rict ze termin bfldwt oznacuje rozdil mezi naklady a prijmy. Klidne si rekni jakou definici chces pouzivat, me to je jedno.
Protoze lide delaji rozhodnuti na zaklade reality a nikoli ucetni definice.Nevim co znamena delat rozhodnuti podle ucetni definice. Kazdopadne, v realnem svete jsou lide ochotni pracovat, pokud za tu praci dostanou odmenu, ktera priblizne odpovida trzni cene prace. Napriklad se muze par lidi domluvit a zalozit startup, a pracovat par let zdarma. Proc pracuji zdarma? Jeden duvod je, ze se tim zvysuje hodnota jejich podilu. Druhy dovud je, ze je ta prace bavi, coz je de facto soucast te transakce.
V podstate rikas, ze v realnem svete muze ta nabidkova krivka zaviset na nabidkovych krivkach ostatnichHm, no na prvni pohled bych asi ocekaval ze muze.
coz ovsem neni soucasti tradicniho modelu poptavky a nabidky (a to je jeden z duvodu, proc to neni uplne dobry model)Nevim jaky model presne myslis, ale jestli ten, ktery rika jaka bude trzni cena pri pevne dane nabidkove a poptavkove krivce, tak ten opravdu nepopisuje jev o kterem mluvis.
Jeste jinak: Pokud mas teorii, ktera popisuje chovani trhu, nebo to aspon tvrdi, pak nemuze ta teorie rict, ze treba trhy na namestich nepopisuje, aniz by vysvetlila, proc to tak je. A nemuze v tom vysvetleni pouzit svuj vlastni zaver, napriklad nemuze ta teorie dojit k zaveru (predpovedi), ze trh musi mit urcitou minimalni velikost, a nemuze pouzit tento svuj zaver k tomu, aby vyloucila z toho vysvetleni treba ten trh na namesti, ze je prilis maly. V takovem pripade je "trh musi mit minimalni velikost" predpokladem te teorie, a nikoli jejim zaverem.Ok, souhlas.
Stejne tak zde, ty nemuzes pouzit odvozeni teoretickeho modelu trhu, ze zisk bude nulovy, abys vyloucil trhy, kde zisk nulovy neni. Pak se to "zisk bude nulovy" stava predpokladem a nikoli zaverem tveho modelu.Jadro problemu je, ze pouzivas nejaky podivny koncept "zisk zamestnance", ktery mi prijde problematicky asi tak z 10 ruznych duvodu. Nic takoveho se v ekonomice nepouziva. V realnem svete jsou firmy fundamentalne odlisne od zamestnancu. Do nakladu pocitas ne co si ten clovek skutecne koupil, ale nejake hypoteticke naklady nutne k preziti. Pokud definujes zisk zamestnance jako prijem minus minimalni naklady nutne k preziti, tak ano, tvrzeni o nulovem ekonomickem zisku bude platit pouze pro firmy, ale ne pro zamestnance, ti muzou mit na rozdil of firem obrovskou marzi.
Ze ekonomie neni schopna dohlednout nad ramec primitivnich modelu s rovnovahou atd.Ma Keen model, ktery dokaze predpovidat vyvoj ekonomiky lip? Pokud ano, ocekaval bych, ze nahradi soucasne pouzivane modely. Ekonomie pouziva ty nejuzitecnejsi z dostupnych modelu.
Nevim, co myslis tim "dokaze predpovidat vyvoj ekonomiky lip". Nevim, jestli to vubec jde, prece jenom na Lucasove kritice neco bude ne? Nicmene jeho model dokaze zreplikovat nektere realne jevy - great moderation s naslednou velkou recesi - coz je pomerne dost zajimave.Treba ekonomicky rust, nezamestnanost, inflace - pro dane zasahy vlady a centralni banky do ekonomiky. Napriklad spustis ten model na datech do roku 2018 a specifikujes ze centralni banka v roce 2019 zvysila urokovou sazbu - a pak porovnas predpovedi s namerenymi daty. Pokud ma Keenuv model lepsi vysledky, postupne nahradi modely ktere kritizuje.
Kdyz vyrabeji kvalitni produkt, jsou efektivnejsi, vyrobi vetsi hodnotu ze stejnych vstupu.Jeste jsem chtel podotknout zajimavou malickost, co jsem si uvedomil rano. Pokud predpokladas, ze mezni naklady rostou, pak vlastne predpokladas, ze efektivita klesa s objemem produkce. Coz je jednak bezny neoklasicky predpoklad (to Keen taky diskutuje, mimochodem, zda to plati, v praxi jsou spis uspory z rozsahu), a za druhe to ukazuje, ze nelze mluvit o efektivite trhu, neni to konstanta (nepredpokladame-li jinak), ale pro jeji definici je potreba prave se divat na nejaky konkretni cil (kolik se toho ma vyprodukovat).
IMHO je chyba počítat s tím, že existuje nějaký konkrétní cíl, kolik "je potřeba vyprodukovat" - právě proto, že i poptávka se mění dynamicky v závislosti na nabídce. Dnes už si třeba nikdo nepředstavuje, že ropa nebo uhlí k nějakému datu prostě "dojdou" tak, že najednou vytěžíme poslední kapku/kamínek. Spíš je to tak, že jak se vyčerpávají snadno dostupná ložiska, roste cena a s cenou klesá poptávka, což jde ruku v ruce s rozšiřováním efektivnějších technologií nebo rovnou alternativních zdrojů energie.
Nebo naopak při příchodu nové technologie ve spotřební elektronice se téměř vždy opakuje scénář, kdy se na začátku nasadí vysoká cena, za kterou si to koupí jen nadšení "early adopters", a pak postupně cena klesá a roste okruh těch, pro které je cena přijatelná. Kdyby se produkt prodával rovnou za "rozumnou" cenu, výrobce by se ošidil o počáteční zisk od "bláznů". A samozřejmě se najdou i výrobky, u kterých kalkulace vyjde tak, že při žádné strategii nebude zájem takový, aby se je vyplatilo vyrábět a prodávat, takže se prostě na trhu neobjeví - nebo aspoň ne dokud se nepodaří je vyrábět levněji. Ani tady IMHO nemá smysl představovat si nějaký konkrétní cíl, aspoň ne ve smyslu "kolik se má vyprodukovat"; cíl existuje spíš ve smyslu "návratnost nákladů plus dostatečný zisk".
V tom je právě obrovský rozdíl mezi reálně socialistickou a tržně kapitalistickou ekonomikou. V socialismu se ceny zboží stanovily ceny centrálně (SMC, státní maloobchodní cena, často dokonce natištěná na obalu rovnou z výroby) a často neodrážely různou úroveň poptávky, což ještě zhoršovalo problém s nedostatkem atraktivního zboží (bylo relativně levné, ale prostě "nebylo") a plnými regály zboží, o které nikdo nestál.
Tržní prostředí na to reague mnohem lépe. Je-li něčeho dočasně nedostatek a lidé to potřebují (chtějí), jsou ochotni zaplatit víc, což zvýší motivaci takové zboží vyrábět a dodávat. Samozřejmě to nefunguje ideálně a jsou obory, kde monopoly (oligopoly) a vstupní bariéry trh deformují nebo úplně potlačí, ale právě proto máme regulaci a "trh bez přívlastků" nikdo kromě pár fanatiků (a i u nich je to spíš verbální záležitost) nikdo opravdu nechce.
Nicmene pokud tu robustnost vezmeme v uvahu, vysledna efektivita bude vzdy nizsi nez efektivita, ktera je dosazitelna, pokud budeme jasnovidci a presne vedet, co jsme vlastne meli chtit.
Tady vidím podstatu problému. Manažeři ve firmách také nejsou jasnovidci a leckdy vyhodnotí situaci špatně - ale stejně nejsou (a nikdy nebudou) jasnovidci "centrální plánovači". A praxe ukázuje, že tržní systém celkově produkuje menší množství opravdu velkých průšvihů. (Aspoň v případě současného tržního systému, který se snaží udržet na uzdě přirozené směřování neregulovaného trhu k monopolům a udržuje si rozumnou míru kontroly nad kritickou infrastrukturou.) To je IMHO přijatelná daň za nižší efektivitu, než je teoreticky nejlepší možná.
Ale spíš to prostě jen bereme moc doslova a většina těch, kdo říkají "efektivnější", myslí ve skutečnosti něco trochu jiného. Nebo naopak do pomyslné hodnotící funkce započítávají i tu celkovou míru "průšvihovitosti".
Ale spíš to prostě jen bereme moc doslova a většina těch, kdo říkají "efektivnější", myslí ve skutečnosti něco trochu jiného.V ekonomii (trzni ekonomice) ma efektivita svuj zvlastni vyznam a ten je zhruba "ekonomika vyuziva vsech zdroju, ktere muze vyuzit". To znamena, napriklad, pokud nekdo zrovna nepracuje, a jde treba na prochazku ven s detmi, jde o plytvani. (A to je to, co neoklasikum vytykam - tohle je dost neprirozena definice.) Je to neco jineho nez efektivita v socialismu, ktera je dana tim, na kolik procent se podarilo splnit plan (tedy pomerem uzitek/naklady). Pokud nekdo v socialismu muze predstirat, ze nepracuje, protoze plan rekl, ze staci vyrobit jen tolik a tolik tun oceli, tak to plytvani neni. A aby to nebylo tak jednoduche, je jeste treti definice efektivity, kterou pouziva priroda. To je neco jako ucinnost tepelneho stroje. Z ni zase vyjde, ze civilizace je az na vyjimky (tepelne elektrarny, elektricke motory) zoufale neefektivni, protoze clovek ma od prirody pomerne dost vysokou ucinnost. Kazda z tech definic ma svoje vyhody a nevyhody a ani mne neni jasne, jestli je nejaka lepsi. Ale musime se na nejake dohodnout, pokud chceme ty systemy smysluplne porovnavat.
To znamena, napriklad, pokud nekdo zrovna nepracuje, a jde treba na prochazku ven s detmi, jde o plytvani. (A to je to, co neoklasikum vytykam - tohle je dost neprirozena definice.)Kde neco takoveho tvrdi?
Kde neco takoveho tvrdi?No vezmi si standardni argument, proc je trh efektivnejsi nez monopol. Ten argument je, protoze ta rovnovaha je posunuta smerem k vyssi produkci (omezena nabidkovou krivkou a nikoli jen derivaci poptavkove). Tedy evidentne, ekonomicka definice efektivity je proste vyssi produkce (a v pripade makroekonomickych agregatu maximalni mozna). Bez ohledu na to, kolik vstupu se spotrebovava.
Kdyz ma nekdo monopol, muze si nastavit treba 2x vetsi ceny nez kolik ho stoji produkce.Nemuze, pokud je to racionalni akter. I pokud ma monopol, je stale omezeny poptavkovou krivkou. Pokud napriklad bude jen jeden operator, muze nastavit cenu mobilniho telefonu na rekneme 20K mesicne. Ale hodne lidi si pak rekne, ze to tedy nestoji za to, a radeji ty penize da do neceho jineho, a mobil ozeli. Takze sice bude mit vyssi cenu, ale mnohem mene toho proda, a tudiz obecne muze mit nizsi zisk, nez kdyby nastavil cenu nizsi. No a to maximum zisku (ktere zavisi jak na cene tak i na mnozstvi prodanych jednotek, a na tvaru poptavkove krivky) je monopolni cena.
Je to jednoduche, pokud delas neco neproduktivniho, pak nejsi racionalni.Hm, na to se divam nejak tak, ze pracovat za penize je transakce, ktera pro me predstavuje nejakou cenu (nemuzu jit na vylet, ta prace je neprijemna), ale dostanu za ni penize. Kdyz je tahle transakce ziskova, tak ma smysl pracovat. Neverim ze ekonomove tvrdi, ze racionalni je stravit co nejvice casu praci...
Pokud napriklad bude jen jeden operator, muze nastavit cenu mobilniho telefonu na rekneme 20K mesicne. Ale hodne lidi si pak rekne, ze to tedy nestoji za to, a radeji ty penize da do neceho jineho, a mobil ozeli.Cena ktera monopolni firme maximalizuje zisk samozrejme neni nekonecno, ale je temer vzdy vyssi nez cena v konkurencnim trhu, takze pro spotrebitele je vyhodnejsi ten konkurencni trh (leda ze by to prevazily economies of scale / network effects).
Neverim ze ekonomove tvrdi, ze racionalni je stravit co nejvice casu praci...Implicitne ano. Ano, muzes se nejak vymluvit na tu teorii uzitku, jak to ted delas, a kterou mas tak rad. Problemy s ni uz jsme rozebirali posledne. Nicmene, i kdyz je pomineme, dalsi potiz je, ze v praxi se ta teorie nepouziva. Hospodarstvi se meri v penezich, takze realne to, co neprodukuje penize (treba prochazka lesem) jsou naklady prilezitosti. (Ono to trochu souvisi i s tim omylem, ze neoklasicka teorie je nejak "hodnotove neutralni".)
Cena ktera monopolni firme maximalizuje zisk samozrejme neni nekonecno, ale je temer vzdy vyssi nez cena v konkurencnim trhuTo je prave to, co neni zcela jasne. Keen tvrdi, ze to tak byt nemusi. Co je horsi, modelova simulace ukazuje, ze to tak byt nemusi. A empiricka analyza potvrzuje, ze to tak byt nemusi.
A praxe ukázuje, že tržní systém celkově produkuje menší množství opravdu velkých průšvihů. (Aspoň v případě současného tržního systému, který se snaží udržet na uzdě přirozené směřování neregulovaného trhu k monopolům a udržuje si rozumnou míru kontroly nad kritickou infrastrukturou.)Souhlas... myslim ze kdyz stat rozumne reguluje nekonkurencni (monopolni) trhy tak ma kapitalismus naprosto skvele vysledky, staci se podivat na ekonomicky rust a mnozstvi inovaci za poslednich 100 let.
plyne to už z tvrzení, že nebylo zboží ---> míň odpadu
Asi jsme každý žili v jiném socialismu. V tom našem byla zboží spousta, jen ta nabídka špatně korelovala s poptávkou.
Ad 2,3: to, že se ten systém realizoval jen na menší části planety, není relevantní v otázce, zda byl ekologicky šetrnější. Když si za hypotetický příklad vezmu nějakou malou zemičku, kde na ekologii kašlou úplně, tak taky v absolutních číslech vygeneruje méně zátěže než EU nebo USA, ale ani zdaleka to neznamená, že je tamní hospodářství ekologicky šetrnější než naše nebo americké.
Neřekl bych, že socialistické hospodářství bylo ekologicky šetrnější než kapitalistické.Mne osobne to prijde trochu jako zbytecna pointa, protoze jsem jeste nevidel ekonomiku, ktera by nepodlehala Jevonsovu paradoxu. Nakonec jde o politicke rozhodnuti, jestli budeme setrni k prirode nebo ne.
Myslim, ze tlak na efektivitu zpusobeny konkurencnim prostredim mnohonasobne prevazi neefektivitu zpusobenou redundanci.Jak definujes efektivitu? Podle me mezi redundanci a efektivitou je fundamentalni kompromis a ten se musi nekde projevit. To, co rikas, nedava moc smysl. V podstate jsi neefektivitu, ktera spociva v tom, ze potrebujeme toho kapitalistu s vyraznym ziskem (coz je to co tlaci na tu konkurenci), oznacil za "spotrebu" a tim jsi obesel ten problem. Za socialismu se naopak nedostatek redundance projevoval nizkou pracovni moralkou. Fuze volny trh spis eliminuji. Tohle by bylo fajn zkusit na nejakem modelu.
Efektivitou myslim neco jako: produkce / vstupni faktory (lidska prace, puda, ...).To nedava smysl. Produkce ceho? A v jakych jednotkach? Vyrobim 10 aut z 10 tun plastu a 10 tun oceli. Soused vyrobi 1 lokomotivu z tehoz. Kdo je efektivnejsi?
V plne konkurencnim prostredi jsou ekonomicke zisky nulove, takze zadne luxusni jachty... ty jsou spis vysledkem nedostatecne konkurence.Ugh.. ty by sis mel precist toho Keena. A taky toho Blatta, co jsem ti doporucoval. Protoze oni si narozdil od tebe kladou otazku, jak je to vlastne mozne.
Fuze konkurenci na jednu stranu eliminuji (proto je stat reguluje), ale na druhou stranu to je prirozeny zpusob, jak trh sam dospeje k vetsim firmam v trzich, kde to poskytuje podstatnou vyhodu.To je trochu jako ta debata Feynmana s malirem, zda smichani cervene a bile da zlutou barvu. Trhy sice jsou efektivni, ale uplne az tak ne, takze nejak tam to planovani prece jenom protlacit musime. (Coz je dost mozna ten kompromis, o kterem pisu.) Zase, podle me jadrem sporu je nedostatecne dobre chapani toho, co vlastne konkurence je a jakym kauzalnim mechanismem zpusobi, ze si zakaznici vyberou neco lepsiho. Prijde mi, ze v tom nemas uplne jasno (tim nerikam, ze ja ano, ale ja o konkurenci - radsi - nic netvrdim). (Simulace a modely co jsem videl naznacuji, ze co se bezne oznacuje jako "konkurence" je vic nesouvisejicich jevu.)
To nedava smysl. Produkce ceho? A v jakych jednotkach? Vyrobim 10 aut z 10 tun plastu a 10 tun oceli. Soused vyrobi 1 lokomotivu z tehoz. Kdo je efektivnejsi?Efektivitu dava vetsi smysl definovat relativne u firem vyrabejicich podobne produkty (v tomhle kontextu jsem to pouzil). Ale tady by slo pouzit treba trzni cenu toho produktu.
Duvod, proc jsem ke "konkurenci" skepticky je v tom, ze nekdo musi udelat (casto slozite) ekonomicke rozhodnuti, treba co se tyka te efektivity. Na druhou stranu, kazdy ucastnik trhu muze pocitat s tim, ze to spravne rozhodnuti udelala jina strana ("trh" jako celek).Hm, ted moc nechapu... pokud myslis rozhodovani, co si koupit, to mi neprijde jako nejak extra slozity problem. Kdyz se nemuzu rozhodnout, predstavim si, jak bude vypadat muj zivot kdyz udelam rozhodnuti A nebo B.
Zase se tim vracime k cenovemu paradoxu - trh je efektivni jen tehdy, pokud ceny zahrnuji celou informaci, kterou potrebuji znat, ale pokud ji zahrnuji, pak je cena nadbytecna, protoze si ji muzu spocitat sam.Cenu potrebuju k tomu, abych vedel kolik mam zaplatit. Podivam se na ceny a koupim mix produktu, ktere mi nejvice zlepsi zivot.
Efektivitu dava vetsi smysl definovat relativne u firem vyrabejicich podobne produkty (v tomhle kontextu jsem to pouzil). Ale tady by slo pouzit treba trzni cenu toho produktu.Pak nemuzes porovnat efektivitu systemu produkce, ktery nepouziva firmy (v tradicnim kapitalistickem smyslu). Coz je trochu vada, pokud chces porovnavat treba socialismus.
Hm, ted moc nechapu... pokud myslis rozhodovani, co si koupit, to mi neprijde jako nejak extra slozity problem.Je to slozity problem. Jak zjistis treba, jestli je zbozi kvalitni? Dnes ani nemuzes odhadnout pouzity material, protoze zalezi na zpusobu vyroby. A ten muzes znat jedine pokud bys znal produkcni retezec, atd. Treba dejme tomu, ze si kupuji pocitacovy program. Nemuzu vedet, jestli v nem neni chyba, aniz bych cetl zdrojovy kod. Ano, muzeme se teoreticky rozhodnout podle ceny, jelikoz v idealizovanem trhu by cena mela tyto veci zahrnovat. Jenze je znamo, ze to se stane jenom pokud bude mit kazdy ucastnik uplnou informaci, tedy prave pristup ke vsem tem informacim jako kompletni zpusob vyroby apod. (A bude se rozhodovat racionalne.) Jenze pak uz se nemusi rozhodovat podle ceny - pak uz ma vsechny informace, ktere muze kdy potrebovat - proste je to jako kdyby si kazdy pocital to, co ma pocitat ten trh, sam. Muzes to taky hodit na nekoho jineho, celou tuhle slozitost. Jenze jak pak vis, ze ten dotycny to taky nehodil na nekoho jineho a nakonec to nikdo neresi? Proste pokud ma trh realizovat nejaky distribuovany vypocet, musi existovat nejake objasneni, kdo dela jakou cast toho vypoctu. To mi u toho modelu dost chybi (v podstate se nad tim tak nejak mavne rukou, ze to "nekdo" udela).
Pak nemuzes porovnat efektivitu systemu produkce, ktery nepouziva firmy (v tradicnim kapitalistickem smyslu). Coz je trochu vada, pokud chces porovnavat treba socialismus.Casto to lze odhadnout podle vstupu a vystupu podobnych organizaci. Kdyz socialisticka "firma" vypestuje 5x mene pomerancu pri stejnem poctu zamestnancu a elektriny, tak je mene efektivni nez ta kapitalisticka.
Je to slozity problem. Jak zjistis treba, jestli je zbozi kvalitni?Podle recenzi. Samozrejme tady je zas problem v tom, ze to co tvrdime neni nijak kvantifikovane. Me prijde, ze delat relativne dobre trzni rozhodnuti neni tak tezke. Ale myslim, ze stat by se mel snazit pomahat lidem delat lepsi rozhodnuti treba tim, ze bude od produjcu vyzadovat vice informaci nebo klidne i tak, ze bude bude provozovat podobnou sluzbu jako je dTest, akorat obsahlejsi a bezplatnou.
Ano, muzeme se teoreticky rozhodnout podle ceny, jelikoz v idealizovanem trhu by cena mela tyto veci zahrnovat.Hm, jenom castecne. Cena oliv muze byt v idealizovanem trhu vysoka ale pro me nebudou mit zadnou hodnotu. Pokud by v cene byly zahrnuty vsechny informace, mohl bych jit do obchodu a naslepo si do kosiku nahazet to prvni co uvidim, treba 10 kg krmeni pro ryby.
Casto to lze odhadnout podle vstupu a vystupu podobnych organizaci. Kdyz socialisticka "firma" vypestuje 5x mene pomerancu pri stejnem poctu zamestnancu a elektriny, tak je mene efektivni nez ta kapitalisticka.v družstvu zaměstnanci nemají bosse-tyrana, menší než minimální mzdu, "efektivní" pauzy... to je ještě štědré, ve skutečnosti na plantážích dělají námezdní otroci nebo zahraniční pracovníci v zásadě bez práv opravdu to vyváží "víc pomerančů"?
Všichni snad vidíme spousty nedostatků, ale zjednodušovat minulost, to není prostě dobře.On zjednodusil minulost i soucasnost, aby to mohl napsat jednou vetou. A vsichni se tady pohorsuji. Jasne, vzdyt je to jedna veta!
To jsou vcelku dobré postřehy, soustruhu. Natočit dneska něco jako Škoda Henlein či Krkonošské pohádky s Trautenberkem ala Česká soda je podle mě dnes zhola nemožné.
K tomu snad jen malá technická poznámka, nejedná se o demokratický socialismus, nýbrž o liberální demokracii. Ano, soudruzi skutečně vydávají nasazování náhubků, utahování šroubů, dirigismus a centralismus za liberální demokracii.
BTW jak se ti líbí žhaví kandidáti na předsedu EK, generalissimus Frans Timmermans a Margrethe Vestagerová. To je další rázný krok ke světlým zítřkům, k socialističtějšímu socialismu.
To jsou vcelku dobré postřehy, soustruhu. Natočit dneska něco jako Škoda Henlein či Krkonošské pohádky s Trautenberkem ala Česká soda je podle mě dnes zhola nemožné.To lidi z nějakého důvodu pořád opakují (jsi asi desátý člověk kterého to vidím napsat), přitom v roce 2009-2014 vycházel klon v podobě Alles Gute, jen to šlo na streamu a ne v televizi, která je ale stejně čím dál víc irelevantní a spousta lidí jí dneska ani nemá.
Počítám ale, že to nám kluci neuznaj, protožeNe, to se nepočítá páč Blaník je angažovaná trapárna a ne politická satira. Stejně tak se nepočítá kupř. 168 hodin, páč to je to samý a uvaděčka není redaktorka, ale agitátorka roty
je dnes svoboda vyjadřovat svůj názor a cestovat většíO tom asi zadny spor neni. Ale to nejsou jedine veci, ktere tvori lidskou dustojnost.
Dnes se treba ta dustojnost lisi i pro zamestnance v ramci stejne firmy. Stale casteji v korporacich existuji dve "kasty" zamestnancu - kmenovi zamestnanci s vyhodami (typicky stredni trida) a zamestnanci nasmlouvani jinou firmou, kteri jsou v prekarizovane pozici (typicky imigranti s nevhodnou kvalifikaci).To jsem zažil kdysi v první práci v O2. Jako externista jsem dělal úplně to samé, ale třetinu si bral prostředník. Smlouvy na dobu určitou na čtvrt roku, později s velkou slávou prodloužené na půl roku, nulové výhody, nucené přesčasy a tak podobně. Přitom jsem původně posílal životopis přímo do O2, ale tam se ani neozvali. Časem jsem zjistil, že internistou se může člověk teoreticky stát až po letech, ale "letech" bylo víc než ty dva roky co jsem tam dělal. Teď to zažívám v jiné korporaci znova, ale naopak. Internisté mají teoreticky spoustu výhod, stravenky, různé karty na sport, vitamíny, školení a tak podobně, prakticky jsou na tom mnohem hůř než my externí konzultanti, ať už co se platu týče (tam jsme na tom násobně líp), nebo byrokracie a opruzu. Pár lidí už se přišlo zeptat, jak by se taky mohli stát externisty. Přitom firma hodně tlačí aby externisty neměla, z HR se mi snažili vnutit interní pozici několikrát, argumentovali bonusy a tak podobně, ale když si to člověk spočítá, tak jako externí kontraktor na tom bude vždycky mnohem líp. Čím dál víc mi přijde, že dělat programátora jako zaměstnanec je neracionální a doslova to nemá žádné výhody, snad kromě možnosti dostat hypotéku.
Pokud někdo není schopen reagovat adekvátním způsobem na to, že se ho někdo snaží pupnout o pokutu (plus náklady) za zapomenutou jízdenku a nechá to dojít až do exekuce, tak je to zřejmě jeho vlastní chyba.To bohužel takhle jednoduché není. Zažil jsem, že kolegyni co v práci seděla vedle mě přišel najednou domu exekutor, který po ní chtěl za jízdu na černo 18 tisíc. Přitom na černo nejela, jen ztratila občanku někdy v roce 2004 (zřejmě asi neztratila a byla jí ukradena a zneužita) a pak se zároveň ve špatném rozvedla s manželem, který jí nepřeposlal poštu. Musím říct, že vidět jak se to stane na vlastní oči někomu koho znám mi změnilo pohled na tyhle věci. Například jsem se zajímal, jak vlastně můžeš mít jistotu, že někde tu pokutu nemáš a tu jistotu prostě mít nemůžeš, leda bys obvolával všechny dopravní podniky v pravidelném intervalu. Zajímavé mi taky přišlo, že exekutor dokázal zjistit kde bydlí až když šlo o takhle velkou částku, do té doby mu to bylo jedno a buď neposílal dopisy vůbec, nebo je posílal na starou adresu, kde už dlouho neměla trvalé bydliště.
Tohle mi porad prijde docela jednoznacne - cekal bych, ze v 21. stoleti budou mit lidi dost rozumu, aby byli nejakym zpusobem pro stat kontaktovatelni. Tedy datovka, trvaly pobyt tam kde prebiram postu, nebo alespon kontaktni adresa v evidenci obyvatel. Pokud soud / exekutor neco poslal na starou nebo neplatnou adresu, cekal bych, ze si s tim muzou tak akorat vytrit, ne?Obavam se, ze stat si to vosefoval. Kdyz chces ty kontaktovat stat, je to na tobe. Kdyz chce urad/soud tebe, moc se snazit nemusi, protoze plati ruzne "fikce doruceni" a podobne...a to presto, ze mas datovku a stat nebo urad ma povinnost, primo v zakone, te kontaktovat tam, kdyz to neudela, tak ti to stejne nepomuze. Silnejsi pes mrda a stat ma monopol na nasili.
Osobně si myslím, že důvod proč jí nikdo nekontaktoval na té nové adrese je že čekali, až ten dluh na penále naroste, ale to je jen moje spekulace.V tomhle konkretnim pripade je to spekulace, ale k takovym pripadum doslo, kdy takto (soukromy) exekutor pochybil.
Když dovolíme někomu, kdo celoživotně kouří, aby potom vysál statisíce ze zdravotního systému na léčbě rakoviny plic, proč neodpustit někomu část dluhu, aby měl vůbec nějakou perspektivu do budoucna?Sorry, ale zrovna tohle je dost demagogický názor. Neříkám, že by hulení bylo zrovna zdraví prospěšné, nicméně takový člověk odvede víc peněz než ti co nehulí na tabákové dani. A míň vyčerpá na důchodě, protože dřív zhebne. Takže z ekonomuckého hlediska je mnohem přínosnější – i přes náklady na jeho dočasné léčení – než ten, kdo se dožije alzheimera. Jelikož náklady na zachování životních funkcí toho druhého budou mnohonásobně větší.
A čo tak si pestovať vlastné potraviny ?
Nie je tu náhodou problém, že niekto tie potraviny musí vypestovať aby mohli "špecialne diety" existovať ?
Niekedy sa do toho zapocitava aj mensia produktivita prace kvoli rauchpauzamLOL No, to je fakt sila. Sila je, jak si tihle dobroserove mysli, ze maji patent na rozum a to, co je spravny, urcej vycucanim si z vlastniho moralniho kompasu v prstu... Dost desivy, jak “pro dobro druhych” jejich vlastni pocity, nazory a celkovy vnimani tihleti odignorujou, ze hlupacci preci nemuzou sami vedet, co je pro ne nejlepsi... Hodne, hodne, prilisne strasidelny. Dost by mne zajimalo, jak se budes tvarit, az se ti dobroserove otoci proti Tobe (a sry, ne jen zdaleka Tobe, jen uz jsem to u tohohle prispevku nevydrzel a pisu to sem, ale zrovnatak to rikam dalsim chytrolinum)... Co tak nechat brouka zit? Nene, brouk nevi, co je pro nej dobry, postavime mu ohradku s “idealnima podminkama”, urcite bude happy, jupiiii!
a ostatnim se pokouset narizovat, kdyz se jim samotnym nedari, tak ani sousedova koza nemuze bejt az tak v poho a zustat nedotcenaProblém je v tom, že jak nejsou schopní dělat nějakou práci, za kterou by od někoho dostali zaplaceno dobrovolně, tak jsou velmi často schopní dostat se na teplá místa na úřadech a v politice a škodit tudy. Nemám nejmenší pochybnost o tom, že až poník konečně dostuduje, že se uchytí přesně na nějakém takovém místě a že ho dříve či později najdeme na nějaké volební kandidátce s popisem úředník, koordinátor nebo nějakou podobnou profesí, kde nejde měřit výsledky práce.
nebo nějakou podobnou profesí, kde nejde měřit výsledky prácenebo programator..
Ve skutecnosti se kourenim snizuje efektivita celeho systemu a tim na to vsichni doplaci.To nikam nevedoucíma diskuzema na AbcLinuxu taky. Co s tím budeme dělat?
To nikam nevedoucíma diskuzema na AbcLinuxu taky.To, ze je to "broken window fallacy" me predtim nedoslo, takze asi to nekam vede. Ale predevsim, nikdo neargumentuje, ze tyto diskuse jsou uzitecne. (Mne prijde, ze trochu ano. Setkavani lidi s ruznym nazorem je dulezite pro zdravi spolecnosti.)
Co s tím budeme dělat?Ja nic. Je to eticka otazka, jestli ma byt veskera lidska cinnost predmetem optimalizace, nebo jestli chceme lidem ponechat nejaky "volny cas", kdy si budou moci delat co chteji, i treba neefektivne.
Já kuřáky neodsuzuji, jsou mi putna. Je to prostě požitek jako každý jiný. Někdo si zakouří, někdo zachlastá, někdo se při sportu zraní, někdo umře, někdo dostane při sex infarkt. U každého požitku lze nějak narazit na výdaj státu.Proto je treba vsechny tyhle pozitky zakazat, nebo aspon poradne zdanit. Novy, socialisticky clovek je prece nepotrebuje, pro nej je nejvetsi pozitek platit dane, treba na boj proti klimatu.
Je li nějaký majetek bude zpeněženNa to si přišel kde? Oddlužení se může řešit buď splátkovým kalendářem, nebo zpeněžením majetkové podtsty, ale ne obojím.
jj to skoro zni jakoby nasi politici byli z obliga : )
To, že se má někdo dobře, neznamená, že nemůže mít pocit, že by se mohl (nebo spíš měl) mít ještě lépe. Takže oni sice na jednu stranu mají dobrý odhad, jaké procento úvěrů budou muset definitivně odepsat, a podle toho udělanou kalkulaci, aby se jim to i tak bohatě vyplatilo, ale na druhé pořád vidí, kolik by (hypoteticky) vydělali, kdyby tyhle ztráty neměli. Je to trochu jako s klasickým vzorečkem "počet stažených kopií" krát "prodejní cena média".
(To se samozřejmě týká "průmyslových věřitelů", ne nešťastníků, kteří jednou z dobroty srdce někomu půjčili a on jim to nevrátil.)
Věřitelé s tím musí počítatOddlužení bylo zavedeno retroaktivně, vztahuje se i na dluhy, které vznikly před jeho přijetím.
Navrhuji zavedení zákona "smutná půjčka" - ve všech reklamách na půjčky / spotřební úvěry apod. budou smět vystupovat pouze smutní uplakaní otrhanci ...
Už mě nanejvýš se.ou reklamy, kde se krásní veselí mladí radují, jak si půjčili na dovolenou / auto / notebook / mobil ....
To isté by malo platiť aj na kapitalistov, ktorí majú veľke majetky ale neplatia si svoje záväzky. Celkovo problém dlhov vytváraju kapitalisti. Väčšinou produkty predražujú zisky kapitalistov.
Dluhy delaji svepravni a dospeli lide dobrovolne.Nedělají
Rozumím tvému zdravému hněvu, ale v reálném světě to takto nefunguje. V reálném světě neoddlužitelní dlužníci konvertují v lepším případě na osoby v černé ekonomice a v horším na pachatele trestných činů a kriminálníky.
Když si vezmeš ten poslední případ, tak má oddlužení několik nezanedbatelných benefitů:
Oddlužení je špatné, ale neoddlužení je o dost horší. Neoddlužovat ty lidi by bylo celkem fajn, pokud bychom měli nějaký ostrov nebo třeba oplocených pár hektarů, kam bychom tady ty lidi mohli šoupnout a přestat se o ně jakkoli starat.
Neoddlužovat ty lidi by bylo celkem fajn, pokud bychom měli nějaký ostrov nebo třeba oplocených pár hektarů, kam bychom tady ty lidi mohli šoupnout a přestat se o ně jakkoli starat.
No to by fajn tedy nebylo.
Najít obyvatelný ostrov, kam by se deportovali problémoví lidé ať si tam žijí jak chtějí. Žádní dozorci nebo hlídání. Jaké si to tam udělají, takové to tam budou mít.mi napada film Utek z Absolonu (No Escape). Rikam to jen proto, ze kdyz nekoho napadne nejaka volovina, tak uz je to vetsinou zfilmovano
Najít obyvatelný ostrov, kam by se deportovali problémoví lidé ať si tam žijí jak chtějí. Žádní dozorci nebo hlídání. Jaké si to tam udělají, takové to tam budou mít.To kdysi tak nějak fungovalo s Austrálií. Myslím že po kauze Liberland by v dnešní době by za podobný ostrov, kde tě okolní státy fakt nechají si žít jak chceš, asi byli lidi schopní platit nemalé částky.
AN0 2OIILOL je to legální? To by byl vtipnej troll jestli jo. Ale jelikož si ta "vytrolíme EU" strana přišla na mega, tak nevím jestli by se to nedalo brát jako matení voličů :-/.
JendаJak dlouho?
ze by se jednateli povedlo prokazat umysl poskodit veritele (coz se pokud vim snad jeste nikdy nikomu nepovedlo). Takze pokud majetek sikovne prevedes ...To se samozrejme nekolikrat povedlo, viz napriklad Krejcir, nebo Kozeny, obadva samozrejme odsouzeni za zproneveru; firma kdyz zada o uved musi predpozit verny obraz ucetnictvi, fyzicke osoby bezne zamlcuji dluhy, ktere nejsou v registrech.
Osobní bankrot je pak naprosto v pořádku, věřitel půjčil někomu, komu půjčovat neměl, takže je správné, že ponese i následky.A náklady na to zaplatí všichni ti dlužníci, kteří poctivě splácí... já jen, že nikdo nechce slevu zadamo
A náklady na to zaplatí všichni ti dlužníci, kteří poctivě splácí... já jen, že nikdo nechce slevu zadamoAle to je přece princip půjčování. Jakmile někde řeknete argument, že je nějaký úrok vysoký, okamžitě dostanete protiargument, že ten vysoký úrok zohledňuje riziko, že půjčka nebude splacena. OK, pokud to tak je, pak ale ten věřitel opravdu musí riziko nesplacení nést. Je to zvláštní princip, že ti nejchudší, u kterých je riziko nesplacení největší, platí nejvíc, aby se tím pokryly náklady na půjčky nesplacené jejich kolegů. Ale tak je ten systém v současné době nastavený. Můžete navrhnout opačný systém, že ti nejbohatší budou platit ty nejvyšší úroky, ze kterých se budou sanovat ztráty z těch nesplacených půjček – akorát že si nedovedu představit, že by takový systém fungoval. Mimochodem, u těch různých spotřebitelských půjček už má věřitel dávno náklady na půjčku splacené z různých pokut a úroků z úroků, a dál už na tom jenom čistě vydělává. Právě proto, že systém bez osobních bankrotů vede k tomu, že se věřiteli naopak vyplatí půjčovat těm, kteří splácet nedokážou – protože pak od nich mají sice malý, ale zato trvalý příjem..
OK, pokud to tak je, pak ale ten věřitel opravdu musí riziko nesplacení nést.Jenže on ho vždycky nese, otázka je jak velké; s tím jak věřitelům ubíráš možnosti vymáhat pohledávky zvyšuješ rizikovou marži, kterou musí připočítat ke sfé profitní marži, takže celkový úrok tím roste.
Mimochodem, u těch různých spotřebitelských půjček už má věřitel dávno náklady na půjčku splacené z různých pokut a úroků z úroků, a dál už na tom jenom čistě vydělává. Právě proto, že systém bez osobních bankrotů vede k tomu, že se věřiteli naopak vyplatí půjčovat těm, kteří splácet nedokážou – protože pak od nich mají sice malý, ale zato trvalý příjem.Na to si přišel zase jak? Existence exekučního titulu neznamená pravidelné, nebo vůbec nějaké cash-flow. A na úroky z úroků si přišel jak, když úroky z prodlení se již dále neúročí a nelze je úročit, ani když to smlouva určí, takové ustanovení smlouvy je totiž neplatné.
Jenže on ho vždycky nese, otázka je jak velké; s tím jak věřitelům ubíráš možnosti vymáhat pohledávky zvyšuješ rizikovou marži, kterou musí připočítat ke sfé profitní marži, takže celkový úrok tím roste.Ano, to „jak velké“ je podstatná otázka. Pokud většinu toho rizika nese dlužník potažmo společnost, není to v pořádku. Že roste riziková marže a tím i celý úrok je naprosto v pořádku – měly by být tak vysoké, aby ty, kteří nebudou moci splácet, úplně odradily. To, že se dnes půjčuje i lidem, kteří to splácet nedokážou, a pak to zaplatíme my všichni, to není v pořádku.
Na to si přišel zase jak? Existence exekučního titulu neznamená pravidelné, nebo vůbec nějaké cash-flow. A na úroky z úroků si přišel jak, když úroky z prodlení se již dále neúročí a nelze je úročit, ani když to smlouva určí, takové ustanovení smlouvy je totiž neplatné.Je jedno, jak se to nazývá. Je spousta případů, kdy dlužná částka je násobně větší, než původní dluh – protože se zvyšuje o nejrůznější pokuty, poplatky a úroky z prodlení. A dlužník pak pořád platí, původní dluh už dávno splatil, ale musí platit pořád dál, protože splácí ty pokuty a poplatky a úroky. Dluh ubývá jen velmi pomalu, nebo dokonce roste. Říká se tomu „dluhová past“, pokládal jsem to za známou věc. Byznys některých věřitelů je na tomhle založen. Samozřejmě, že to není žádná jistota, dlužník nemá žádnou motivaci něco vydělávat takže ten tok peněz bude nepravidelný a malý – ale když takových otroků máte dost, tak se to vyplatí. Jinak by z toho nebyl takový byznys.
Je jedno, jak se to nazývá. Je spousta případů, kdy dlužná částka je násobně větší, než původní dluhAno, třeba v případě mého současného EPR, dlužná částka 4k; náklady advokáta 5k vč. DPH; dlužník si EPR nevyzvedl, soud tedy nařídí jednání, no najednou náklady advokáta budou 20k. A čí je to chyba? Moje? Toho advokáta? Nebo toho kdo se vykašlal na to zaplatit za mobil 4k z celkové ceny 5k? A dluhová past? Sorry jako, ale já bych fakt na těch 4k dokázal vyděla více než 8% p.a., které mi "platí" dlužník... náklady advokáta, ani náklady exekuce se neúročí.
Samozřejmě, že to není žádná jistota, dlužník nemá žádnou motivaci něco vydělávat takže ten tok peněz bude nepravidelný a malý – ale když takových otroků máte dost, tak se to vyplatí. Jinak by z toho nebyl takový byznys.Fakt? Kolik takových úvěrových společností je po novele zákona o spotřebitelském úvěru? Udělej si reality check, o tomhle businessu narozdíl odemě, který se v něm pohybuje očividně nic nevíš. Kolik je třeba podle páně Jirsáka maximální úrok z prodlení vyplývající z judikatury NSS? Schválně...
Ano, třeba v případě mého současného EPR, dlužná částka 4k; náklady advokáta 5k vč. DPH; dlužník si EPR nevyzvedl, soud tedy nařídí jednání, no najednou náklady advokáta budou 20k. A čí je to chyba? Moje? Toho advokáta? Nebo toho kdo se vykašlal na to zaplatit za mobil 4k z celkové ceny 5k?Je to především vaše chyba. Nikdo vás k tomu půjčování nenutil a vy jste ten profesionál, kdo má umět posoudit, jestli to dotyčný splatí nebo nesplatí. Vždyť ta nesmyslnost je vidět i z toho vašeho krátkého příspěvku – hned jste začal vyjmenovávat další náklady, které valíte na dlužníka, o jejich výši rozhodujete vy, ale platí je dlužník. A přitom jste chybu udělali oba dva, vy větší. To bych taky bral – já udělám chybu, ale platit to bude někdo jiný, tak zvolím nejdražší možný způsob řešení. Proč bych se měl snažit řešit to levněji, když to já platit nebudu?
Sorry jako, ale já bych fakt na těch 4k dokázal vyděla více než 8% p.a., které mi "platí" dlužník...No tak proč to neděláte?
Fakt? Kolik takových úvěrových společností je po novele zákona o spotřebitelském úvěru? Udělej si reality check, o tomhle businessu narozdíl odemě, který se v něm pohybuje očividně nic nevíš.Reality check byla už první část vašeho komentáře. Že z těch peněz na advokáty a na exekutory nejde nic do kapsy vám, to není omluva.
Kolik je třeba podle páně Jirsáka maximální úrok z prodlení vyplývající z judikatury NSS? Schválně...Neměl by podstatně přesahovat úroky bankovních úvěrů. Trefil jsem to?
Vždyť ta nesmyslnost je vidět i z toho vašeho krátkého příspěvku – hned jste začal vyjmenovávat další náklady, které valíte na dlužníka, o jejich výši rozhodujete vy, ale platí je dlužník.Nerozhoduji o nich já, rozhoduje o nich vyhláška o soudních poplatcích, odměňování advokátů a odměňování exekturotů.
tak zvolím nejdražší možný způsob řešení.A jaký je levnější způsob řešení, doporuč prosím.
No tak proč to neděláte?Protože v současné době je ten kapitál uzamčen v podledávce, která je v procesu vymáhání a tudíž ním nemůžu disponovat.
Neměl by podstatně přesahovat úroky bankovních úvěrů. Trefil jsem to?Proč by neměl? Co třeba náklady ušlé příležitosti? Ale tím, že si neřekl konkrétní číslo si ukázal, že danné problematiky znalý nejsi.
Nerozhoduji o nich já, rozhoduje o nich vyhláška o soudních poplatcích, odměňování advokátů a odměňování exekturotů.Nikoli, vyhláška rozhodně neurčuje, že dluh musíte dát exekutorovi nebo k soudu.
A jaký je levnější způsob řešení, doporuč prosím.Řešit to přímo s dlužníkem, bez exekutorů a soudů.
Protože v současné době je ten kapitál uzamčen v podledávce, která je v procesu vymáhání a tudíž ním nemůžu disponovat.Tak netvrďte, že byste to uměl využít líp.
Proč by neměl? Co třeba náklady ušlé příležitosti?Chápete význam slova „podstatně“?
Ale tím, že si neřekl konkrétní číslo si ukázal, že danné problematiky znalý nejsi.Soud nemůže stanovit konkrétní číslo, protože posuzuje každý případ individuálně. Konkrétní číslo by mohl stanovit jenom zákon. Pokud jste tak znalý problematiky, mohl byste vědět, že nejvyšší instancí je v tomto případě Nejvyšší soud, nikoli Nejvyšší správní soud.
Řešit to přímo s dlužníkem, bez exekutorů a soudů.Myslíš, ty 4 měsíce upomínkování? Jo, ty proběhly. Nebo myslíš tu nabídku ať prostě podepíše "Uznání dluhu" a já můžu podat návrh na EPR sám, bez advokátky? Ta taky padla.
Tak netvrďte, že byste to uměl využít líp.Tvrdím, že ty 4k v kapitálu bych uměl zhodnotit lépe, co na tom nechápeš? Předtím jsem neměl 4k v kapitálu, ale drobný hmotný majetek - neevidovaný.
Chápete význam slova „podstatně“?A co je podstatně? Ty vycházíš z nějakého předpokladu, že věřitel má možnost si ty dlužné peníze za ten "běžný bankovní úrok" půjčit třeba v té bance a proto to, že mu dlužník neplatí ho nestojí náklady ušlé příležitosti; no tak zrovna v mém případě toto neplatí, jakožto člověk bez trvalého pobytu na území ČR a příjmy z kapitálového majetku mi žádná banka v ČR nepůjčí; takže veškeré obchodní příležitosti o které příjdu mezi bodem "dlužník se dostal do prodlení" k bodu "byla vymožena jistina dlužné částky" mají nějakou finanční hodnotu. Za to si jako věřitel mám právo účtovat tyto vzniklé náklady, neboď druhá strana našeho smluvního vztahu neplní povinnosti, jež jsme si mezi sebou ujednali.
Soud nemůže stanovit konkrétní číslo, protože posuzuje každý případ individuálně. Konkrétní číslo by mohl stanovit jenom zákon. Pokud jste tak znalý problematiky, mohl byste vědět, že nejvyšší instancí je v tomto případě Nejvyšší soud, nikoli Nejvyšší správní soud.Ne pokud k rozhodnutí dojde na základě kasační stížnosti, kterou dlužník podá proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu.
Kolik takových úvěrových společností je po novele zákona o spotřebitelském úvěru?
Číslo samozřejmě neznám, ale zrovna před pár hodinami jsem na Novinkách netrefil odkaz na článek a skončil na stránce, kde se píše: "BEZ RUČITELE: U nás není třeba složitého papírování a dokladování spousty dokumentů. Rychlou půjčku od Providentu získáte online i v hotovosti." To je docela spolehlivý indikátor, o jaký typ klientů ta společnost stojí…
"BEZ RUČITELE: U nás není třeba složitého papírování a dokladování spousty dokumentů. Rychlou půjčku od Providentu získáte online i v hotovosti." To je docela spolehlivý indikátor, o jaký typ klientů ta společnost stojí…Za stejných podmínek ti půjčí i Zonky a u nich je sankční pokuta za prodlenou splátku, která není vždy udělena zastropována na 500 Kč za každé takové prodlení, sanční úrok z prodlení není nastaven žádný. Ve porovnání některé z těch neziskovek skončili na prvním, nebo na druhím místě jako "féroví půjčující"; takže to že si se chytl nějakého marketingového hesla je sice pěkné, ale o ničem to nevypovídá.
Nepochybuji, že existují i žadatelé o půjčku, kteří jsou neatraktivní i pro tyhle společnosti - a nepřekvapilo by mne ani to, že je jich většina (z těch, kdo je kontaktují). Ale to nemění vůbec nic na tom, že ty společnosti mají svůj business model založený spíš na klientech, kteří problémy mít budou, než na těch, kteří všechno řádně splatí.
Pokud jde o duvody, tak ten neni ani tak neschopnost splacet, ale vubec to, ze pulka tech zadatelu neni schopna pochopit vubec to, ze ty penize po nich vubec nekdo bude chtit splacet. Tudiz problem nemaji ani tak lide, kterym tyto firmy jeste pujci, ale spis tem, kterym pujci nekdo jiny, kdyz je tyto firmy odmitnou.
Mám neodbytný pocit, že nám nějak utekl kontext. Nějak se mi nezdá, že by člověk, kterého jste právě vykreslil, bez problémů zvládl absolvovat "osobní bankrot". Ale i bez toho původního kontextu: jako jinde, ani tady není svět černobílý a existují různé úrovně temnoty. Netvrdil jsem, že Provident a spol. jsou to nejhorší zlo; ale v každém případě jsou už zřetelně za hranou toho, co si dokážu představit, že bych dokázal provozovat, aniž bych musel mít pod zrcadlem kýbl.
Pokud se ti to nelíbí, tak si nepujčuj a nežij v nájmu. Jiná rada asi neni.A nebo prezentuj názory, které zvýší vymahatelnost práva a spravedlivost ve společnosti
Pak se někdo zas bude divit, že třeba klesá ochota pronajímat byty, když jsou s tim spojená taková rizika a je pak plno prázdných bytů, případně si ta rizika promítne do ceny nájmůA mame to tady zase, nesmyslne argumenty podavane bez premysleni. Jak je pak mozne, ze v Praze jsou nejvyssi najmy (a asi i nejvic prazdnych bytu)? Ja jsem treba zdedil byt v Usteckem ghettu.. nebylo to tak, ze by nebylo ten byt mozne pronajmout, akorat je potreba pocitat prave s neplatici (nakonec jsem ho dost levne prodal typkovi, co se takovym zpusobem zivi). Cena najmu a bytu byla v porovnani s Prahou presne opacna, nez bys podle teto teorie cekal.
Bůhví proč si většina lidí myslí, že když půjčka není splácena, je to chyba pouze dlužníka.Je to puvodne puritanska logika, ktera byla pozdeji prenesena na uroven statniho rozpoctu (idea austerity, o tom zde jiz psal Dad) a z propagandistickych duvodu (zestihleni statu) zduraznovana (prestoze na urovni statu je to zcela jina otazka).
Zrovna v tom vašem příkladu je osobní bankrot úplně v pořádku, protože ten dluh vznikl půjčkou. Na půjčku vždycky musí být dva.Na celkem jakoukoli transakci musí být dva, proto je osobní bankrot oprávněný vždy?
Na celkem jakoukoli transakci musí být dva, proto je osobní bankrot oprávněný vždy?Některé transakce ale nejsou zcela dobrovolné nebo jedna strana nemá polně v moci, kdo bude druhou stranou transakce. Pokud vás někdo vykrade nebo vám nabourá auto, asi bude chtít (vy nebo vaše pojišťovna) náhradu škody. Pokud toho dotyčný nebude schopen, dává sice smysl osobní bankrot jako způsob, jak dotyčného zcela nevyloučit ze společnosti a neplatit náklady s tím spojené, ale zároveň by v tomto případě bylo nespravedlivé, abyste ty náklady nesl vy, protože jste to nezavinil. Proto také o osobním bankrotu rozhoduje soud, není to libovůle dlužníka.
Proto také o osobním bankrotu rozhoduje soud, není to libovůle dlužníka.Přečti si ten zákon, je to libovůle dlužníka pokud splní formální podmínky, soud nemůže rozhodnout "tenhle se choval nezodpovědně a proto mu oddlužení nepovolíme".
Nejde jen o splnění formálních podmínek, soud posuzuje třeba nepoctivost záměru dlužníka nebo přístup dlužníka.Hahaha, měsíc 1 dlužník neměl v pohledávkách v registrech ani korunu, úvěrovací společnostu uvedl, že žádné další pohledávky nemá; měsíc 2, dlužník dluží přes 4 mega u 20 růyných věřitelů; měsíc 3, dlužníkovi schváleno oddlužení s předpokládanou mírou uspokojení věřitelů 32%.
Pokud vás někdo vykrade nebo vám nabourá autoMěl jsem na mysli spíš třeba pronájem bytu, zapojení elektřiny nebo plynu. Podle mě by společnosti moc neprospělo, kdyby část lidí dodavatelé energií, pronajímatelé atd. jednoduše odmítli s tím, že se jim nezdají dostatečně bonitní, a bojí se, že jim zůstanou viset.
kdyby část lidí dodavatelé energií, pronajímatelé atd. jednoduše odmítli s tím, že se jim nezdají dostatečně bonitní, a bojí se, že jim zůstanou viset.V UK běžná věc.
Pokud jim visis tak te naprosto realne odpojej a nepripojej, dokud dluh nezaplatis, co je na tom divnyho?To je mi jasné a je to v pořádku, ale já se bavil o odmítnutí předem.
Bůhví proč si většina lidí myslí, že když půjčka není splácena, je to chyba pouze dlužníka.Protoze je to chyba dluznika
kdyby dluznici svy dluhy splaceli, tak tomu na ulici kdokoli pujci.Tak to je pravdivý výrok. To nám vtloukala do hlavy už matikářka na gymplu :)
Protoze je to chyba dluznikaJe to i chyba věřitele. Nikdo ho k poskytnutí půjčky nenutil. Pokud si myslel, že dlužník nebude schopen půjčku splácet, neměl mu půjčovat.
Jak ctu ty tvoje demagogieJá na podporu svých tvrzení uvádím argumenty. Což se o vašich komentářích říct nedá.
Osoby, které mohou využít oddlužení, musí splnit současně několik požadavků:Ad 1 - běžně se povoluje oddlužení pohledávek pocházejících z trestné činnosti. Ad 2 - zmínil jsem Ad 3 - ano, nechat insolvenčního správce dělat jeho práci a neházet mu klacky pod nohy - tzn. říci všem od nichž máš nárok na peněžité plnění aby plnili na účet insolvenčního správce, případně sdělit insolvenčnímu správci o jakémkoli nepeněžitém plnění.
- poctivý záměr
- dosažení uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů nejméně ve výši 30 % těchto pohledávek
- odpovědný přístup k plnění povinností
A co na to Ústavní soud?
Věřitel tvrdí, že dokladem nemravnosti stěžovatelů je jejich nezodpovědnost v braní si půjček, u nichž (údajně) museli vědět, že je nebudou schopni splatit. Tuto logiku je však možné i obrátit: poskytnutí úvěru je dvoustranný úkon a záleží jen na svobodné vůli věřitelů, komu peníze půjčí. Společnosti poskytující úvěry mají jednoznačnou povinnost prověřovat spotřebitelovu schopnost úvěr splatit (srov. nález ze dne 26. 2. 2019, sp. zn. III. ÚS 4129/18: https://bit.ly/2TgDIyp ). V českém prostředí toto příslušné společnosti však často nedělaly a místo toho systém fungoval tak trochu v duchu pořekadla „hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere“. Z předlužení způsobeného existencí množství nezvladatelných úvěrů pak nelze bez dalšího vinit jen dlužníky, tím méně bez skutkového dokazování konkrétních okolností příčin nesplácení dluhů jejich jednání označit za nemravné.
Nikoli, úplně stejně je to chyba věřitele – nikdo ho k půjčování nenutí.Z pohledu veritele to je chyba, pokud ma ta pujcka nizkou ocekavanou navratnost. Podobne to je z pohledu dluznika. Tipnul bych si, ze casteji je chyba na strane dluzniku, tzn. delaji pujcky, ktere jim zhorsi zivot, kdezto pro veritele jsou tyto pujcky v prumeru ziskove. (A samozrejme mohou nastat situace, kdy je ta transakce vyhodna nebo nevyhodna pro obe strany soucasne.)
Tipnul bych si, ze casteji je chyba na strane dluzniku, tzn. delaji pujcky, ktere jim zhorsi zivot, kdezto pro veritele jsou tyto pujcky v prumeru ziskove. (A samozrejme mohou nastat situace, kdy je ta transakce vyhodna nebo nevyhodna pro obe strany soucasne.)Ziskové jsou pro věřitele proto, že nakonec z dlužníka dostane mnohem víc. A zaplatí to dílem dlužník, dílem společnost (různě v různých případech). Právě proto, že je tak u nás systém nastaven – považuje se za správné, aby byl věřitel v maximální možné míře uspokojen, protože se zapomíná právě na to, že nesplácená půjčka je i věřitelova chyba. Osobní bankrot je jeden ze způsobů, jak ten systém trochu narovnat. Pokud je za chybu potrestán někdo jiný, než její pachatel, nelze se divit, že pachatel tu „chybu“ opakuje dokola.
Ziskové jsou pro věřitele proto, že nakonec z dlužníka dostane mnohem víc.Kecáš.
Politická strana AFAIK nemůže být ve vlastnictvíTo jsem si myslel taky, ale pak jsem si všiml, že Agrofert jednu (efektivně) vlastní.