Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro správnou funkci intranetu musí být povolené cookies. Pro správnou funkci intranetu potřebujete mít nainstalovaný plug-in Adobe Flash Player ve verzi 9.0.27 a vyšší. Vaše verze je 9.0.47Kterej blb mu za to zaplatil? Proč ho ještě nevyhodili?
a:1:{s:0:"";s:0:"";}
při požadavku POST /php/xchg.php HTTP/1.1
. Z toho tedy moudrej nejsem a:1:{s:7:"request";s:4:"test";}
.
array ( [request] => test )(PHP kod
print_r(unserialize("a:1:{s:7:\"request\";s:4:\"test\";}"));
).
Proc proboha nepouzil URL encodovani, vzdyb by to PHP odserializovalo za nej, navic URL encodovani neni o nic slozitejsi (spis jednodussi) nez phpkova serializace a hlavne je narozdil od ni standardizovane.
(FireFox tam byl, ale řekl, že ho nesmíme spustit):D
Jak byste postupovali na mém místě? Přeci známky by měli být dodávány ve formátu, který je čitelný pro 100% žáků, tedy v otevřeném formátu.
Proč?
Ty jsi ještě nikdy nenarazil na stránku rádoby borců, kteří měli na "uvítací" stránce detektor klienta, a když jsi si stránku chtěl prohlídnout v IE tak tě to vykoplo? Já už jich pár viděl.
Nicméně, v případě o kterém tady mluvíme nemůže být řeč o nějakém nucení. Pokud si nemůže na svým notebooku prohlížet nějakou stránku, nikdo ho nenutí si koupit Windows. Může jít do té učebny a tam si to prohlídnout. Stejná situace: jdu do krámu a chci si koupit rohlík. Ale maj tam jen housky... Budu na ně řvát, že mě nutí jíst housky? Ne, půjdu vedle v číňanovi a koupit si rohlíky. Stačí?
půjdu vedle v číňanovi a koupit si rohlíkyMyslíte, že když se zkusí přihlásit do nějakého jiného systému pro evidenci studia, najde tam svoje známky?
Co se té svobody týče: tvoje definice, že můžu dělat to, co je správné je zavádějící. Každému jako to správné přijde něco jiného, a pokud by to bylo opravdu takhle, sklouzneme k anarchii. Pokud bysme tohle nechtěli, někdo musí říct co správné je a co ne. A už jsme u toho že můžeš dělat co není zakázáno (tj. co není nesprávné). Ale to není v tomhle případě až tak důležité.
Já neříkám že je tohle prkotina. Ale ty jako člověk, který už nějakou tu aplikaci napsal, určitě moc dobře víš, že napsat něco, co bude běhat jak ve Firefoxu tak v IE je práce jako napsat dvě aplikace zvlášť. A co si budeme nalhávat, pokud to píše nějaký ne zrovna dobře placený správce školní sítě, zákonitě to dopadne tak jak to dopadne: napíše něco, co půjde většině. A to je stále uživatelská základna Windows. Tak se s tím prostě smířím a půjdu o 10m vedle do té učebny, abych se podíval. Fakt mě to nezabije. A nebudu kňourat tady. Už mi to opravdu přijde trapný, jak tady lidi, kteří nemají za boha tušení co to znamená napsat dobrou aplikaci, pyskují nad něčím co zrovna jim nejde (a to ještě nemluvím o tom, že je tu možnost použít novější Flash plugin).
Pokud je chyba v linuxové implementaci flash playeru, pak se na mě nezlob, ale to nikdo řešit nebude.Ale řešit to má. Má napsat, jaké podmínky jsou potřeba pro provoz té aplikace, a součástí těch podmínek bude i (známá) minimální verze přehrávače pro různé platformy. Nebo kdo jiný než autor aplikace má tohle udělat?
Co se té svobody týče: tvoje definice, že můžu dělat to, co je správné je zavádějící. Každému jako to správné přijde něco jiného … Pokud bysme tohle nechtěli, někdo musí říct co správné je a co ne.Že někomu něco přijde nebo nepřijde správné nijak nesouvisí s tím, jak to doopravdy je. Rozhodovat o tom nemusí nikdo, dokonce o tom ani rozhodovat nikdo nemůže (tedy budeme-li se bavit o pozemských záležitostech, což je pro tuto debatu přípustné omezení), ono to správné (nebo pravdivé, to je někdy přesnější) je nebo není, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. „Bohužel“ často není na první pohled zřejmé, jak to s tou správností je. Pro tenhle „nedostatek“ si udržujeme institut „každý má právo na svůj názor“ – ovšem dnes se na tohle spousta lidí spíš vymlouvá, protože kdyby se zamysleli, o nesprávnosti svého názoru by se snadno přesvědčili.
Ale ty jako člověk, který už nějakou tu aplikaci napsal, určitě moc dobře víš, že napsat něco, co bude běhat jak ve Firefoxu tak v IE je práce jako napsat dvě aplikace zvlášť.Jednou se aplikace napíše tak, aby byla správně podle standardů, dobře použitelná atd. A pak se dodělávají různé berličky pro různé prohlížeče, přičemž berliček pro MSIE je nejvíc (ale druhá aplikace to není). Tímhle postupem ale těžko vznikne aplikace nepoužitelná ve FF.
A co si budeme nalhávat, pokud to píše nějaký ne zrovna dobře placený správce školní sítě, zákonitě to dopadne tak jak to dopadne: napíše něco, co půjde většině. A to je stále uživatelská základna Windows.Ne, takhle nevznikne aplikace, která půjde většině – uživatelům Windows. Takhle vznikne aplikace, která půjde průniku většin: většině – uživatelů Windows XP; většině – s rozlišením 1024×768; většině – se zapnutým JavaScriptem; většině – s Flashem; většině – bez zrakového postižení; většině – která zrovna dobře vidí (nemá špatné osvětlení, rozmazaný monitor, není unavená); většině – která má u počítače myš (nebo jiné polohovací zařízení) a dokáže ji relativně přesně ovládat; většině – která má dostatečně rychlé připojení… A tak by se dalo pokračovat dál a dál. A teď si udělejte průnik těch množin – a budete rád, když nedostanete množinu prázdnou.
to ještě nemluvím o tom, že je tu možnost použít novější Flash pluginStačilo, kdyby takhle autor aplikace odpověděl a přidal informaci o potřebné verzi do požadavků na aplikaci, místo výmluv o tom, že chyba je někde jinde.
S tím prvním nesouhlasím. Konkrétně správné není vždy jednoznačné, pravdivé už ano, ale to se nehodí do kontextu debaty. Když už jsme tedy u slovíčkaření...
To, že chceme aby aplikace běhala jak ve Firefoxu, tak v IE bylo víceméně myšleno způsobem, který jsi popsal. Zjednodušil jsem to pro určité jedince.
Dále bych sem netahal to, že aplikace nepůjde lidem s rozlišením menším než 1024x768, se zrakovým postižením apod. To není o funkčnosti ale o komfortu při užívání.
Konkrétně správné není vždy jednoznačné, pravdivé už anoNesouhlasím, ale je to mimo téma.
Dále bych sem netahal to, že aplikace nepůjde lidem s rozlišením menším než 1024x768, se zrakovým postižením apod. To není o funkčnosti ale o komfortu při užívání.Ono je to všechno o komfortu používání. Pokud bude podmínkou prohlížení z jediného PC umístěného za polárním kruhem, taky to používat můžete, jenom je to méně komfortní. Při vývoji (zejména webové) aplikace je potřeba myslet právě na všechna ta zmíněné omezení, protože vyřadit lidi se zmíněnými omezeními z používání aplikace je jednak bezohledné, jednak krátkozraké – protože programátor to pak naprogramuje s ohledem na svá omezení, a kdokoli jiný už bude v užívání zbytečně omezován.
Mel by jsi si trosku prostudovat etiku. Pak poznas, ze kdyz rikas, ze prokazdeho je spravne neco jineho je absolutni picovina.
Pokud mi někdo říká, že něco je správné bez ohledu na to pro koho, pak si o tom člověku musím myslet, že je méně mentálně disponovaný.
Příklad: potkáme se my dva náhodou na ulici. Ty mě pozdravíš, já ti na to neodpovím. Řekneš "správně jsi mě měl pozdravit", já řeknu "to není pravda, správně jsem tě neměl pozdravit, vůbec tě neznám". Jak to tedy je? To je jenom příklad, kterých může člověk najít nespočetně.
To ale nikdo neříká. Pokud jsou dvě různé situace, může být v každé situaci (kupodivu) správné něco jiného. Ale v jedné situaci je správná jen jedna věc, bez ohledu na to, kdo to hodnotí. (Což ovšem neznamená, že se všichni shodnou na tom, co je správně.) Třeba ve vědě to má tu podobu, že experimenty musí být opakovatelné bez ohledu na to, kdo experiment provádí.Pokud mi někdo říká, že něco je správné bez ohledu na to pro koho, pak si o tom člověku musím myslet, že je méně mentálně disponovaný.
Třeba ve vědě to má tu podobu, že experimenty musí být opakovatelné bez ohledu na to, kdo experiment provádí.
Hmm, u reprodukce experimentů bych měl za stejných podmínek obdržet v rámci odchylky stejný výsledek, který ale nemusí být správný. To je to slovo, za které se tady chytáme. Takže to nebyl dobrý příklad. Můj příklad byl myslím výstižnější. Pokud se někde setkáme a ty mě pozdravíš, já tebe nikoliv, pak mé chování je správné či nesprávné právě pro toho, kdo to hodnotí.
Hmm, u reprodukce experimentů bych měl za stejných podmínek obdržet v rámci odchylky stejný výsledek, který ale nemusí být správný.Takže pokud někdo získá jiný výsledek, než očekával, prohlásí za správný ten svůj předpoklad, protože příroda je (s prominutím) blbá, nerozumí tomu, a tudíž to nemůže mít správně? Já tedy za správně považuji to, jak to ve skutečnosti je, ne co si o tom někdo myslí.
Ty jsi ještě nikdy nenarazil na stránku rádoby borců, kteří měli na "uvítací" stránce detektor klienta, a když jsi si stránku chtěl prohlídnout v IE tak tě to vykoplo? Já už jich pár viděl.
Také jsem jich už pár viděl. Ale na jednu takovou jsem viděl deset stránek, kde to bylo obráceně.
Škola nemá právo nuti rodiče k zakoupení konkrétního komerčního produktu, aby měli přístup k tak elementární věci jako je prospěch dítěte.A to se v tomto pripade deje? Mozna sis nevsiml, ze tu jiz nekteri potvrdili, ze s novejsi verzi Flash Playeru to funguje i v Linuxu.
Tento příspěvek je trochu mimo, ne? Vzít informaci z příspěvků a nadávat autorovi původního zápisu v blogu...Ono by mozna neskodilo si tu novou verzi Flashe zkusit nainstalovat, nez se budu rozcilovat v blogu... Kdyby mi hazela chybu Flashova aplikace, byla by to jedna z prvnich veci, ktera by me napadla.
Je treba instalovat produkt konkretni firmy - flash - oproti reseni postaveneho na otevrenych standardech.A ja se opet ptam kde je problem, kdyz ho nikdo nenuti za ten produkt platit. Ooo, ja zapomnel, ti zli kapitalisticti vykoristovatele, ti jsou tim problemem! :/ Flash sice neni standardem de iure, ale je standardem de facto, smir se s tim. Bylo by super, kdyby specifikace SWF nebyla zatizena takovou licenci jakou je, ale i tak je to technologie, jejiz penetrace je dneska obrovska a prakticky kazdy ma moznost se tam k tem znamkam nejakym zpusobem dostat (viz http://www.abclinuxu.cz/blog/nevim/2007/11/12/199912#54). Jiny problem je, ze to bude nejspis nedosazitelne z mobilnich zarizeni. To je mozna koncepcni chyba (zalezi na cilovce, treba ani neni), ale nijak to nelimituje obecnou moznost se k tem datum dostat. Ja jsem uz par RIA ve Flexu videl a pokud je tohle nejaka DB aplikace, ktera potrebuje slusnou odezvu a rozhrani s naprosto minimalni latenci, tak je Flex dobra volba. Flex Builder sice stoji par tisic, ale kdo se trochu vyzna v XML a JS, tomu staci open source SDK od Adobe a jeho oblibeny editor.
Postoj "když vám to nefunguje z Linuxu, je to váš problém bez ohledu na to, na čí straně je chyba" je alarmující a naprosto nepřípustný.Souhlas.
když už je aplikace napsaná tak prasácky, že vyžaduje flash.Co je prasackeho na aplikaci, ktera vyzaduje Flash?
Co je prasackeho na aplikaci, ktera vyzaduje Flash?
(Ne)přístupnost ((in)accessibility). Vyžadování flashe je omluvitelné tam, kde přináší něco podstatného, čeho by jinými prostředky dosáhnout nešlo, nebo jen se značnými obtížemi nebo za cenu významných ústupků. Snad se shodneme, že aplikace pro zobrazení známek studenta takovým případem není ani náhodou. Je to stejný případ jako weby s flash-only (případně javascript-only) navigací.
Vas pristup je prilis konzervativni, zpomalujici vyvoj. Uz jen to, ze pouzivate slovo "omluvitelne".
Slovo omluvitelné je podle mne zcela na místě. Webové aplikace se dělají jako webové právě proto, aby byly multiplatformní a fungovaly na široké škále platforem včetně třeba již zmíněných mobilních telefonů. Pokud autor tuto škálu výrazně omezí - např. nutností mít v prohlížeči flash - měl by k tomu mít zatraceně pádný důvod. A v případě aplikace, o které se tu bavíme, mne takový důvod nenapadá.
Pokud autor tuto škálu výrazně omezí - např. nutností mít v prohlížeči flash - měl by k tomu mít zatraceně pádný důvod. A v případě aplikace, o které se tu bavíme, mne takový důvod nenapadá.Já si myslím, že takový dobrý důvod ani není. A ta stránka se nedá ani normálně uložit pro pozdější prohlížení bez připojení k Internetu.
kopírování textu, změna velikosti písma, indexace vyhledávačiProc by tam nemelo fungovat kopirovani textu, zmena velikosti pisma a proc by to mely indexovat vyhledavace? (navic indexovani Flashe se hybe docela rychle dopredu). Ja nerikam, ze by ta aplikace jinak fungovat nemohla. Ale jak jinak se maji prosadit nove technologie, ktere prinasi neco navic? Cekat, az ty stare prestanou lidi bavit?
Ale jak jinak se maji prosadit nove technologie, ktere prinasi neco navic?
Používat je tam, kde přinesou něco navíc a pokud možno příliš nevezmou. Tady je použita technologie tak, že (snad až na efekty) nic navíc nepřináší, ale zato omezuje. Bohužel právě u flashe aby člověk případy, kdy je využit k něčemu užitečnému, hledal se svíčkou... Tím neříkám, že užitečný být nemůže, jen že drtivá většina jeho nasazení v současné webové praxi nepomáhá, ale škodí. A aplikace, o níž se bavíme, je toho názorným příkladem.
Byl to příklad. Velmi často tak tomu je. A i kdyby nebylo, tak vůbec nechápu, proč by nestačilo provedení XHTML + CSS (případně ještě obrázky nebo JavaScript), které je také schopno velmi pěkných efektů, ale přitom by nijak neomezovalo zobrazování a fungování obsahu, pokud někdo nemá možnost (nebo má deaktivováno) používat JavaScript, obrázky, CSS - podle toho by byla stránka zobrazena, podle schopností a nastavení prohlížeče, nikoliv podle toho, zda je nainstalován modul pro Flash (a zda jde vůbec nainstalovat)...kopírování textu, změna velikosti písma, indexace vyhledávačiProc by tam nemelo fungovat kopirovani textu, zmena velikosti pisma a proc by to mely indexovat vyhledavace? (navic indexovani Flashe se hybe docela rychle dopredu).
Ja nerikam, ze by ta aplikace jinak fungovat nemohla. Ale jak jinak se maji prosadit nove technologie, ktere prinasi neco navic?Rozhodně ne tak, že se začnou prosazovat namísto dobrých řešení, které by v daném případě stačily, ale že se začnou prosazovat zejména tam, kam současné technologie nedosáhnout (a přitom je to nezbytně nutné nebo velmi žádoucí). Což případ pro zobrazení známek ve škole rozhodně není.
Velmi často tak tomu je. A i kdyby nebylo, tak vůbec nechápu, proč by nestačilo provedení XHTML + CSS (případně ještě obrázky nebo JavaScript), které je také schopno velmi pěkných efektůPokud si myslis, ze tu hajim Flash kvuli efektum, tak jsi toho dost prehledl. Taky jsi asi prehledl muj prispevek nize, kde pisu, ze pokud je to opravdu jen stranka a ne aplikace, tak bych Flash vubec nepouzil.
Já čtu toto vlákno, nemám čas číst vše.Bud si udelej obrazek o cele diskusi, nebo se nevyjadruj. Tecka. Myslis si, ze tu kazdy bude svuj nazor psat do kazdeho vlakna pro pripad, kdy by prisel velecteny pan Tomes a chtel si opet o kouse zvednout sebevedomi?
Desktopová aplikace má význam tam, kde ji člověk používá často, případně přinese mnohem větší komfort při užívání. A pak zase nevidím důvod, proč neudělat plnohodnotnou desktopovou aplikaci.A zbavit se tak v podstate hlavniho duvodu, proc se ty aplikace delaji online -- tedy dostupnosti vsude, kdemam prohlizec (prip. s Flashem)?
A pak zase nevidím důvod, proč neudělat plnohodnotnou desktopovou aplikaci. Zobrazení známek je ale zobrazení jedné tabulky, na to opravdu není potřeba žádná super aplikace ani interaktivita.Fajn, pak priznavam chybu. Pokud ta aplikace nema byt nejak vyrazne interaktivni, Flash bych tam zcela urcite necpal.
A zbavit se tak v podstate hlavniho duvodu, proc se ty aplikace delaji online -- tedy dostupnosti vsude, kdemam prohlizec (prip. s Flashem)?
Jenže mezi "dostupnost všude, kde mám prohlížeč" a "dostupnost všude, kde mám prohlížeč s Flashem" je zatraceně velký rozdíl. Člověk, který vidí jen svůj desktop s prohlížečem, kam si flash nainstaloval, má bohužel tendenci tohle podceňovat.
Je zde zavedená elektronická žákovská + jiné služby pro žáky školy a rodičeTakze big app pro Flash to neni, ale jedna stranka asi taky ne.
Co je pohodlnejsi, nainstalovat si do prohlizece Flash (ktery je uz dnes ve vetsine prohlizecu)Podíl prohlížečů, které mají (nebo vůbec mohou mít) nainstalován Flash podle mne spíš klesá. Prohlížeč totiž není jen PC s Windows a MSIE. Dneska máte prohlížeč zabudovaný pomalu i v lednici, aco by tam dělal nějaký Flash?
nebo instalovat nejakou aplikaci pro zabezpeceny pristup ke znamkam sveho ditete vsude, kde se na ne chci podivat?Ta aplikace se jmenuje internetový prohlížeč s podporou HTTPS, a je nainstalovaná téměř všude, kde je internetový prohlížeč
I kdyby to nemel byt Flash, ale treba AJAX, pritomnost te aplikace na internetu a ne na desktopu by byla opodstatnena. Pokud ma pracovat s daty, ktera musi brat ze site.Myslím, že o to se spor nevede, na zobrazení jedné tabulky se známkami skutečně není potřeba vymýšlet žádnou aplikaci, na to stačí jedna tabulka, případně seznam předmětů odkazující na tabulku. A zrovna v tomhle případě nic neušetříte ani AJAXem, protože mimo té tabulky ve stránce už mnoho kódu nebude.
Desktopová aplikace má význam tam, kde ji člověk používá často, případně přinese mnohem větší komfort při užívání. A pak zase nevidím důvod, proč neudělat plnohodnotnou desktopovou aplikaci.Bez spojeni s tim konkretnim pripadem, o kterem se tu bavime a u ktereho tu asi do sto padesateho vlakna po sto padesate pisu, ze je pro nej nejspis Flash opravdu nesmyslem. Mluvim o tom, ze dnes je u aplikaci pracujicich intenzivne s daty z internetu mnoho duvodu, proc je vubec nedelat vazane na desktop. Takze ja vidim duvod, proc nedelat plnohodnotnou desktop aplikaci -- v pripade, ze to nema pracovat s lokalnimi daty.
Navíc taková aplikace bude poskytovat veškerý komfort ovládání GUI (a souvisejících věcí) dané platformy, čehož s Flashem a už vůbec ne Ajaxem nedocílíte.Odezvy GUI Flexu jsou srovnatelne s desktopovymi aplikacemi. Zkuste treba http://www.best4c.com/editor/NetMapApplication.jsp. Ne, ze bych musel delat UML diagramy online, ale jako ukazka, ze s tim UI se da pracovat, to staci. Latence je u komunikace se siti, ale to je prirozene a uplne stejne u desktop aplikace. Opravdu nepouzivate zadnou z online aplikaci? S hruzou vzpominam na doby, kdy jsem pouzival neco tak predpotopniho jako je desktopova RSS ctecka. Jakmile jsem byl jinde, musel jsem jak pako chodit na vsechny servery a cist to postupne. Stejne tak mail. Netvrdim, ze Gmail nema zadne minusy oproti desktopove aplikaci, ale fakt, ze mam prakticky kdekoliv dostupne uplne stejne plnohodnotne rozhrani pro spravu moji posty, vsechny minusy vyvazi. A mohl bych pokracovat. Kalendar, poznamky... Pokud mate notebook, ktery s sebou vsude nosite nebo pouzivate jen jeden pocitac, pak prosim. Co mi prinese desktopova aplikace nutne zavisla na datech z internetu, aby vyvazila pozitiva online aplikace -- tedy univerzalni dostupnost stejneho rozhrani -- a negativa svoje -- tedy nutnost instalovat a konfigurovat program na kazdy pocitac, kde chci s daty pracovat.
Odezvy GUI Flexu jsou srovnatelne s desktopovymi aplikacemi. Zkuste treba http://www.best4c.com/editor/NetMapApplication.jsp.Pominu, že GUI nezapadá do systému, to dnes dělá kde kdo (třeba MS Office pravidelně s každou novou verzí). Ale i tak odezvy nejsou srovnatelné. Desktopové aplikace reagují na kliknutí pravého tlačítka myši zobrazením kontextové nabídky – to tahle aplikace nedělá. Pro rozbalení comboboxu používá aplikace jinou klávesovou zkratku než moje platforma, a obecně to s ovládáním z klávesnice nebude nejrůžovější. Zajímalo by mne, jak je to s přístupností aplikace – jestli reaguje na zvětšení systémového fontu, zda je schopná poskytnout texty hlasové čtečce. Na drag-and-drop aplikace také nereaguje. A jako bonus mám momentálně ovládací prvek „slider“ uprostřed kreslicí plochy (asi se tam zapomněl po změně velikosti okna). Po kliknutí na něj se to spravilo, ale teď zase překrývá posuvník… GUI totiž neznamená jenom to, že bude screenshot aplikace připomínat screenshot desktopové aplikace, ta aplikace musí mít i odpovídající chování. Ne nadarmo se tomu např. ve Swingu říká „look and feel“.
Opravdu nepouzivate zadnou z online aplikaci? … Stejne tak mail. Netvrdim, ze Gmail nema zadne minusy oproti desktopove aplikaci, ale fakt, ze mam prakticky kdekoliv dostupne uplne stejne plnohodnotne rozhrani pro spravu moji posty, vsechny minusy vyvazi.Používám, právě GMail. A štve mne, že neexistuje žádná desktopová aplikace, která by z pohledu práce s e-maily uměla to, co GMail (on by k ní také musel existovat odpovídající server). Daleko víc, než že mám všude (pokud je to Firefox nebo MSIE…) dostupné stejně ořezané rozhraní bych dal přednost tomu, kdybych měl plnohodnotnou desktopovou aplikaci, kterou můžu používat na počítači, který používám v 99 % času, a pro případy návštěvy nějaké internetové kavárny by existovalo jednoduché formulářové rozhraní, ze kterého bych mohl e-mail přečíst a odeslat. A to říkám se zkušeností, kdy jsem za jeden den vystřídal třeba pět počítačů – jeden ve škole, další v práci, další dva v jiné práci a poslední doma.
Co mi prinese desktopova aplikace nutne zavisla na datech z internetuMůže v omezené míře fungovat off-line, dokáže diagnostikovat chyby podrobněji než „něco je špatně“, může bez omezení pracovat s lokálním souborovým systémem a případně i s rozšířeními poskytovanými desktopovým prostředím, nabízí plnohodnotné GUI, může pracovat multivláknově (na pozadí se něco vyhledává, ale aplikaci jde dále používat; můžu mít rozepsáno víc e-mailů a podívat se na další), s aplikací může na jednom počítači najednou pracovat nezávisle víc lidí. Rozhraní, které je tak omezené, že je dostupné všude (což navíc není pravda, je dostupné na omezeném počtu zařízení a prohlížečů), mne opravdu neláká. Všechny ty problémy se s různou námahou dají obejít, ale e-mail je něco, co bych raději používal jak vyhovuje mně, ne že musím své ovládání aplikace přizpůsobovat tomu málu, co aplikace v GUI umí prezentovat.
negativa – tedy nutnost instalovat a konfigurovat program na kazdy pocitac, kde chci s daty pracovatTechnologie spouštění aplikací ze sítě bez nutnosti instalace již byla vynalezena, existují i konkrétní implementace – třeba Java WebStart. Konfigurace může být klidně uložena na síti.
Je evidentni, ze je to vsechno o prioritach. Nic z toho, co jste popsal, mi osobne nevadi tolik (neco vubec), abych musel pouzivat desktopovou aplikaci.Pak je otázka, k čemu ten celý desktop vlastně je. Protože apliakce typu GMail využivají jen zlomek možností dnešního desktopu. Mimochodem, GMail pro FF/MSIE a GMail pro Links nebo mobil jsou dost odlišné aplikace. Netvrdím, že nemá existovat ta verze, která je přístupná i z Linksu – ta se samozřejmě hodí, když jsem u nějakého neznámého PC v Tramtárii. Ale pro běžné každodenní používání bych raději měl aplikaci „bez omezení“, kterou budu moci přizpůsobit svému stylu práce, a ne naopak.
Pak je otázka, k čemu ten celý desktop vlastně je. Protože apliakce typu GMail využivají jen zlomek možností dnešního desktopu.Nevim jak vy, ale ja ke sve praci denne vyuzivam plno aplikaci, ktere si online predstavit nedokazu. Mail, kalendar a obecne PIM je ale vec, kterou casto potrebuju na ruznych mistech, tam se mi to hodi.
Flash (ktery je uz dnes ve vetsine prohlizecu)O tom vůbec nic nevím a to bych asi měl, kdyby tomu tak skutečně bylo.
nebo instalovat nejakou aplikaci pro zabezpeceny pristup ke znamkam sveho ditete vsude, kde se na ne chci podivat?Na to stačí běžný prohlížeč.
I kdyby to nemel byt Flash, ale treba AJAX, pritomnost te aplikace na internetu a ne na desktopu by byla opodstatnena. Pokud ma pracovat s daty, ktera musi brat ze site.To jde zařídit i bez Flashe, a i když by byl AJAX asi vhodnější než Flash, tak také vůbec není zapotřebí.
dostupnosti vsude, kdemam prohlizec
Pro správnou funkci intranetu potřebujete mít nainstalovaný plug-in Adobe Flash Player ve verzi 9.0.27 a vyšší. Vaše verze je 0No, už jsem viděl i zajímavější aplikace
vim ~/.emacs
No sláva, už jsem se začínal strachovat, že jsem jediný, komu připadá naprosto absurdní, aby aplikace pro zobrazení prospěchu studenta ke svému fungování vyžadovala flash. To, že musí být nezbytně v té absolutně nejnovější verzi, už je jen třešnička na dortu.
Je zde zavedená elektronická žákovská + jiné služby pro žáky školy a rodiče.A kdo ví, zda v tom nemají ještě nějakou roli učitelé. Samotná aplikace na zobrazení známek by mi přišla skoro k ničemu (nanejvýš lze kontrolovat, zda učitel zadal známku správně do systému), spíš si tedy myslím, že zobrazení prospěchu bude višnička a těžiště bude úplně někde jinde. BTW od počítačníka bych spíš čekal, že si zreverzinženýruje tu část protokolu, co ho zajímá a napíše si vlastní frontend než to, že si bude stěžovat
zmd
, vím, že může být i hůř... :-)
Secure Connection Failed intranet.spse.cz uses an invalid security certificate. The certificate is not trusted because the issuer certificate is unknown. (Error code: sec_error_unknown_issuer) * This could be a problem with the server's configuration, or it could be someone trying to impersonate the server. * If you have connected to this server successfully in the past, the error may be temporary, and you can try again later. Or you can add an exception…
Tiskni
Sdílej: