Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společným jmenovatelem hi-endu mezi smartphony tohoto roku bude, zdá se, přítomnost 8 GB RAM. Množství paměti, které najdeme i dnes ve významném množství desktopových počítačů či notebooků, tak přichází do ultramobilního světa. Jedním z prvních takových přístrojů (méně běžnou na Čínu cílící čínskou produkci prozatím pomiňme) je Asus ZenFone AR, což je model, který Asus představil na aktuálním Computexu.
ZenFone AR nijak zásadně nevybočuje ze současného hi-endu, jako ARM SoC používá starší Snapdragon 821 (14nm výroba, přičemž Qualcomm už disponuje 10nm Snapdragonem 835) a vedle 6, nebo 8 GB RAM (dle zvolené konfigurace) dále dostal 64 / 128 / 256GB interní UFS 2.0 flash úložiště rozšiřitelné o další až 2 TB (reálně v tuto dobu 256 GB) v podobě microSD(XC) kartičky, plus 100 GB na Google Drive (2 roky zdarma). Fotoaparát má 23 Mpix (snímač Sony IMX 318), objektivek ekvivalentní 27 mm, světelnost f/2.0 a optickou stabilizaci.
UltraHD/24p video je zde již běžnou výbavou, stejně jako Corning Gorilla Glass 4, případně podpora 24bit/384kHz audia (s DTS Headphone X, DTS HD), posledních generací WiFi /n/ac, Bluetooth 4.2, USB typu C. Nechybí LTE Cat11, Qualcomm Quick Charge 3.0 (např. 60 % nabití za 39 minut). Vše pohání 3300mAh akumulátor a Android 7 + Asus ZenUI 3.0 (+ Tango + Daydream). 5,7palcový Super AMOLED displej má dle očekávání rozlišení 1440×2560. Jinými slovy, vlastně jen ta paměť vybočuje a otázkou zůstává, zdali ji vůbec lze rozumně využít. No, povíme si to za pár let, až se objeví první smartphone s 16 GB RAM. A o několik dalších let později 32 GB RAM. To aby nám ta 16k 360° VR videa běžela jako po másle.
Rodina procesorů, které Intel opravdu nemá rád, kterých se možná přímo bojí, se pomalu blíží na trh. Aktuálně víme, že AMD Threadripper si získal srdce Dellu a AMD jej bude dodávat do sestav Area-51 značky Alienware. Nicméně vítězství to není absolutní, tato řada herních sestav od Dellu bude současně k dispozici i s procesory Intelu, konkrétně Core i7 7800X, Core i7 7820X a Core i9 7900X (tedy Skylake-X), přesto však jde o velké vítězství AMD, které po dlouhá léta prakticky nebylo příliš schopno se ve výkonných OEM sestavách pro hráče uchytit.
Dell zde bude nejnovější CPU Intel a AMD kombinovat s grafikami Nvidia od GTX 1050 Ti až po GTX 1080 Ti. Dojde i na Radeony RX 570 a RX 580 a jistě až AMD uvede generaci Vega, nasadí Dell v Alienware i tyto grafiky.
Dell má mezi výrobci sestav na procesory AMD Threadripper exkluzivitu až do konce tohoto roku, nikdo jiný je nenabídne, pouze maloobchodní trh nám, běžným stavitelům vlastních sestav.
Jak víme, Intel musel chtě-nechtě reagovat na ohlášené parametry a dostupnost procesorů rodiny AMD Threadripper. A volně řečeno jej AMD nachytala s kalhotami na půl žerdi, takže aktualizované oznámení procesorů Skylake-X podle toho vypadalo. Původně Intel kdysi plánoval jen zcela zanedbatelný upgrade ze zcela zanedbatelného upgradu jménem Broadwell-E, který sice oproti Haswellu-E zvýšil počet CPU jader z 8 na 10, ale brutálně zvýšil ceny.
Intel původně plánoval opět jen 10jádrový Skylake-X, jenže přišla AMD, představila 8jádrový levný Ryzen a hi-endovou třídu Threadripper s 16 jádry / 32× HT. Intel tedy ušil horkou jehlou papírové ohlášení Skylake-X aktualizované i 12-16jádrové modely, kdy z poloprázdné tabulky parametrů jasně čišelo, že vůbec netuší, jaké parametry čipů bude schopen nabídnout. Bylo jasné, že tady flikuje za pomoci Xeonů, které vysoký počet jader mají už dávno, ale které jsou prodávány za též nechutné ceny.
Všechny logicky zajímá nejvyšší ohlášený model, tedy Core i9-7980XE. Tento 18× CPU / 36× HT procesor platformy Skalyke-X / X299 / S2066 se neobjeví dříve než v říjnu tohoto roku, zatímco před Ryzenem / Threadripperem plánované 4-10jádrové procesory uvedl Intel reálně na trh už nyní, před pár dny.
Jo a mimochodem, kdo by těch „změn k lepšímu“ u Intelu neměl dost, tak ještě můžeme přihodit. Vedle toho, že Skylake-X nemá letované CPU jádro k heatspreaderu (ale používá „pastu šedivku“), přibude ještě jedna inovace: regulátor napětí CPU je nyní přesunut ze základní desky na CPU. Nakolik to bude ve spojení s teplovodivou pastou limitovat či narušovat možnost OC u této vyloženě OC řady, se teprve ukáže. Intel k tomu má i určité pochopitelné důvody, nicméně přijato kladně to prostě nebude.
Dobře ti tak, Intele. Poslední roky ses cpal, mlaskal a chrochtal. A pýcha předchází pád. A to, že ti ten pád z výšin způsobuje konkurent se zlomkovým rozpočtem, přesto schopný vyvinout a vyrábět neméně dobré procesory za lepší ceny, to si za všechny podrazy posledních let jen zasloužíš.
11. června 1997 pochopitelně žádné běžně dostupné mobily s integrovaným foťáčkem nebyly, takže bylo potřeba velmi schopného programátora a geeka vůbec, abychom si mohli připomenout tohle výročí. Philippe Khan, spoluzakladatel Borlandu, před 20 lety odeslal jako první na světě fotku přes mobil spoustě svých známých, když se mu ten den narodila dcera. Tehdy ji vyfotil jedním z prvních úspěšných digitálních kompaktů Casio QV-10, který byl připojen k notebooku – z něj posléze přes kabelem připojený mobil fotka odešla domů na server, který ji poté rozeslal světu přes Internet.
Dnes už takto komplikovanou cestu podstupovat nemusíme, nicméně i tak bude fotka Philippovy čerstvě narozené dcerky tou první, bez ohledu na mizernou technickou kvalitu, rozlišení 320×240 a pro 99 % světa nepodstatnou událost někde v Americe v jedné porodnici. Každopádně vše nejlepší k narozeninám oné slečně, která se už těší, až si za rok bude moci konečně dát alkohol .
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
s/pár z výšin/pád z výšin/
Docela by mne zajimalo jestli je nekdo, kdo realne najde vyuziti pro 8GB RAM v mobilu. Jeste bych to chapal pokud by to slo nejak rozumne pouzivat misto PC, ale to zatim moc nikdo neumi, takze se stale bavime o zarizeni ktere potrebuje volat, psat zpravy, prochazet internet, prehravat multimedia a spoustet hada ci podobne programy zvane hry.
Neměl bych to říkat, ale někdy jdu a s mobilem brouzdám netem, nebo čtu RSS nebo eknihy, vyhledávám spoj na pubtran či hledám trasu na mapy.cz
Doma destkop skoro nepoužívám, spíš zapnu laptop a prolétnu oblíbené stránky.
Tablet je moc velký na čtení, čtu na čtečce knih nebo na mobilu.
Menší notebook se mi neosvědčil a tablet zatím také ne (mám strach že mi vypadne z ruky, nebo mi jej někdo švihne).
Qualcomm Quick Charge 3.0 (např. 60 % nabití za 39 minut).60% nabití za 39 minut je fakt super náhodná metrika. Koho to vůbec napadlo měřit zrovna v 60%? Typicky mě zajímá možná polovina, nebo celek, ale 60%?
Každopádně vše nejlepší k narozeninám oné slečně, která se už těší, až si za rok bude moci konečně dát alkohol
Pán autor má vysoké povedommie o alkoholizme.