V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Intel totiž překvapil inovovanou roadmapou, kterou kdesi získali Číňané. Ač se stále drží dosavadního plánu ponechat v desktopech většinu segmentů Broadwellu (14nm tick, který přišel na trh loni koncem roku s mobilními produkty), dojde i na Skylake (14nm tock, nástupce Broadwellu), a to konkrétně u 95W procesorů typu „K“, tedy s odemčeným násobičem.
Osobně se mi to úplně nezdá, ale možná to celé znamená jen to, že se v polovině prosince objeví první recenze nejvyššího procesoru nové generace s TDP 95 W (to vysoké TDP je samo o sobě poměrně dost zajímavá informace, přeci jen mělo v posledních generacích tendencí býti spíše nižší, 95W byly naposled 32nm tocky Sandy Bridge). Každopádně Skylake se má začít objevovat ve druhé polovině roku, takže mě třeba Intel vyvede z omylu. Bylo by to hezké, ale tak trochu to eliminuje důvod nákupu quad-core Broadwellu, pokud s investicí vysloveně nespěcháte.
Trvalo to poměrně dlouho poté, co první Raspberry Pi nastartovalo mánii maličkých levňoučkých pidipočítačů, než firma opustila zastaralou architekturu ARMv6. Nové Raspberry Pi 2 staví na jádrech ARMv7 Cortex-A7 v kombinaci s jádrem GPU VideoCore IV. To vše v rámci ARM SoC Broadcom BCM2836, tedy nadále 32bitového ARMu. Deska i konektory jsou kompatibilní s poslední generací první verze, je zde tedy čtveřice konektorů USB, 40pinový GPIO, výstup HDMI, Ethernet, kombinovaný jack pro audio a kompozitní video a také rozhraní CSI a DSI pro moduly s kamerkou a displejem. Slot na paměťovou kartu je typu microSD a hlavní SoC doprovází 1 GB LPDDR2 paměti. Část CPU běží na 900 MHz, což představuje 200MHz zrychlení, navíc jader jsou čtyři kusy, takže celkově hovoří Raspberry až o šestinásobném nárůstu výkonu oproti první generaci. Cena je nastavena na 35 dolarů, dvojka je kompletně kompatibilní s rozšířeními pro jedničku. V Česku se prodává kolem 1 000 Kč.
Výrobce dodává, že nadále zůstává v prodeji Raspberry Pi Model A+ jakožto levná varianta v ceně 20 dolarů. Ač se nový model plným názvem jmenuje Raspberry Pi 2 Model B, zatím není v plánu vydání Pi 2 Model A, ne dříve než koncem tohoto roku (to se dá pochopitelně brát jako náznak, že by levnější a očesanější dvojka mohla přijít). Ve střednědobém horizontu se také počítá s uvedením výpočetního modulu na bázi SoC BCM2836
Na zcela opačný segment míří nové architektury od samotného ARMu. Jak část CPU Cortex-A72, tak část GPU Mali-T880 představují novou špičku ve firemní nabídce k licencování. Cortex-A72 nahradí stávající Cortex-A57 na pozici hi-end jádra pro ARMy či přímo pro čipy big.LITTLE. Nadále jde o 64bit ARMv8, výrobce počítá, že v kombinaci s novým GPU, které navyšuje výkon, budou oba srdcem platformy ARM pro smartphony roku 2016.
Cortex-A72 přináší poměrně solidní nárůst výkonu při zachování TDP, zejména díky tomu, že ARM u něj počítá s 16nm výrobou FinFET u TSMC. Podobně na tom je i část GPU. Obecně lze říci, že jistá menší část vyššího výkonu nové platformy půjde na vrub vylepšení architektur, větší část pak přinese nárůst pracovních taktů (až 2,5 GHz) související s tím nejpodstatnějším, což je právě přechod na novou výrobní technologii. Mnozí partneři (Cortex-A72 si už licencovalo nejméně 10 firem) pak jistě budou tato jádra vyrábět i 14nm technologií FinFET u GlobalFoundries/Samsungu.
Vedle výkonu je důležitým přínosem podpora toho, co konkurenční modifikace architektur ARM již nabízejí: podpora displejů 4k a videa 4k včetně kompresního formátu H.265. To, co je letos fenomén hi-end produktů, bude v příštím roce nezbytnou součástí i v mainstreamu. S novými jádry též přijde nový northbridge CCI-500, který výrazně zefektivňuje komunikaci a zrychluje datové přenosy z/do paměťového subsystému, kde byl stávající „severák“ CCI-400 již nyní brzdou.
Jsou lidé, kteří neřeší peníze, tedy ani pořizovací náklady na něco tak rychle zastarávajícího jako hardware, ani náklady na provoz. Takže kupříkladu pokud si toužíte postavit super herní PC s masivně přetaktovaným 140W Intel Haswell-E a k tomu třeba dvěma duálními grafikami, nebo naopak těžební stroj s hromadou GPU, pak i stávající nabídka 1,5kW zdrojů nemusí dostačovat. Ač třeba Corsair AX1500i je naprosto famózní zdroj, dává na 12V větvi „pouze“ 125 A. To 1,7kW Lepa již nabídne 141 A, ale stále to může být málo. Proto je zde Super Flower a jeho 2000W zdroj s certifikací dává na 12V větvi úchvatných 166,6 A. S tím už se snad i dá svařovat, tedy pokud to omylem nepřipojíte na obvod s proudovým chráničem (pardon, hloupý žert).
Stálý partner TSMC, kalifornská Nvidia, už také nevydržela to neustálé odkládání a plané přísliby ze strany tchajwanského výrobce a některé své čipy bude nově vyrábět u Samsungu. Ten totiž umí nabídnout neméně dobrou, možná i lepší 14nm technologii FinFET, než co dokáže v 16nm podobě FinFET aktuálně nabídnout TSMC. Nvidia tak následuje Apple, Qualcomm i AMD.
Výroba nastartuje ve druhém čtvrtletí tohoto roku, takže se Nvidia zařadí mezi první velké odběratele. Po nedávné zkušenosti Qualcommu, který vyrábí svůj SnapDragon u TSMC současnou (novou / ranou) 20nm technologií a měl problémy s přehříváním čipů, se není Nvidii co divit. Její řada Tegra se řadí mezi komplexnější ARM SoC a Nvidia ji stále činí lepší, a tak potřebuje to nejlepší z výrobních technologií. Zatímco pro TSMC je 20nm poměrně mladá technologie, Samsung ji zvládá již „s jedním prstem v nose“ a nabízí 3D nástupce. Ukazuje se, že spolupráce s GlobalFoundries byla geniálním tahem, neboť díky tomu mohou obě firmy svorně nabídnout obrovské výrobní kapacity.
Ale stejně to bude paradox, až jednoho dne budou třeba továrny GlobalFoundries vyrábět 14nm ARM SoC Nvidia. Při zmínce o GlobalFoundries, odštěpené výrobní divizi AMD, bude mít asi pár lidí potutelný úsměv ve tváři. Prvním čipem FinFET u Nvidie by měl být „Parker“, který kombinuje architekturu CPU z projektu Denver a architekturu GPU na bázi aktuální generace Maxwell.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Widle na takovýmhle hodinkovým strojku? To bude potřebovat i antivirus a pak už to nepůjde použít ani jako kalkulačka
To je vyfoceny na digitalnim osciloskopu, to neberu. Vetsina digitalnich osciloskopu se necha hrozne lehce zarusit zvenci. V praci mam MSO4000 2.5GSps, docela drahej scope. Tohle nahraju (a i mnohem horsi) na sepnuti stykace v plastovem rozvadeci nekolik metru daleko, pri skratovany i odpojeny sonde. Pritom neni jedina sance, aby se takovy impulsy obevili na kondenzatorama zablokovanych napajeckach elektroniky.
To RPi2 musi mit nejakou certifikaci na EMC, jako to dela treba cesky EZU. Zkousi se vsechno mozny, dokonce pousti jiskry do vstupnich konektoru a vystavujou EM pulzum. Ale svetlocitlivost se vubec netestuje.
If you own a Raspberry Pi 2, congratulations: you’re also the proud owner of an elegant demonstration of the photoelectric effect!U dalších sérií možná jo (pokud to nezvedne výrobní náklady, ten švábík asi nemá pouzdro právě kvůli ceně), ale momentálně se to asi snaží zahrát do autu.