abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 20:11 | Zajímavý software

Alexandre Julliard oznámil jménem vývojového týmu Wine vydání první verze 1.0 knihovny vkd3d určené pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. Zdrojové kódy vkd3d jsou k dispozici pod licencí LGPLv2.1+.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 19:33 | Komunita

Dnešním dnem lze účet Firefoxu chránit dvoufázovým ověřováním (2FA). Implementován byl standard TOTP (Time-based One-Time Password).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:17 | Pozvánky

Od pátku 25. 5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spoustu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE Leap 15.0. Na stejném místě proběhne v sobotu 26. 5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.

Jendа | Komentářů: 0
včera 13:33 | Zajímavý software

Drawpile je svobodný multiplatformní program pro kreslení podporující společné kreslení několika uživatelů. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3+. Drawpile i Drawpile Server jsou ke stažení také ve formátu AppImage. Stačí tedy nastavit právo na spouštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 09:44 | Zajímavý software

Kalifornskému Muzeu počítačové historie (Computer History Museum) se po pěti letech vyjednávání se společností Qualcomm podařilo získat veškerá práva na poštovního klienta Eudora (Wikipedie), tj. kromě zdrojových kódů muzeum získalo také ochranní známku Eudora nebo domény eudora.com a eudora.org. Po pročištění byly zdrojové kódy Eudory uvolněny pod licencí BSD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
22.5. 15:00 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 5.11 toolkitu Qt. Přehled novinek v příspěvku na blogu a na wiki stránce. Další dnešní příspěvek na blogu Qt je věnován Qt pro WebAssembly umožňujícímu běh Qt aplikací ve webovém prohlížeči. K vyzkoušení jsou příklady.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
22.5. 12:22 | Nová verze

Po 7 měsících vývoje od verze 0.12.0 byla vydána verze 0.13.0 hardwarově nenáročného desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklého sloučením projektů Razor-qt a LXDE. Přehled novinek v oznámení o vydání a v příspěvku ve fóru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
22.5. 12:11 | Pozvánky

V úterý 29. května v 18:00 se v Brně koná pátý přednáškový večer o webovém vývoji. Čeká vás povídání o frameworku v Elixiru, vydávání nové kryptoměny přes ICO, component trees v Reactu. Na místě bude lehké občerstvení; vstup zdarma pro registrované. Více informací na Facebooku nebo se rovnou registrujte na Meetup.

dejvik | Komentářů: 0
22.5. 12:00 | Pozvánky

V pátek 25. května 2018 v Praze proběhne společné setkání komunity kolem Drupalu a překladatelů softwaru – tématem bude právě lokalizace svobodného softwaru (nejen Drupalu). Program začíná v 9.30 v budově Českého rozhlasu (Vinohradská 12), ale můžete přijít i později během dne.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
22.5. 06:55 | Zajímavý software

Operační systém 9front, zřejmě nejaktivněji vyvíjený neoficiální fork systému Plan 9 (více informací), se dočkal nové verze nazvané „Ghost in the Minesweeper Shell“. K novým vydáním obvykle dochází každé jeden až tři měsíce.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
Používáte pro některé služby inetd?
 (34%)
 (23%)
 (43%)
Celkem 148 hlasů
 Komentářů: 5, poslední 22.5. 16:46
  Rozcestník

  LiveCD - 1 (úvod, isolinux)

  24. 1. 2006 | Michal Vyskočil | Systém | 19976×

  Pojďte se podívat, jak fungují LiveCD. Po lehkém úvodu se dostaneme k velmi zajímavé problematice bootování počítačů a k zavaděčům. Dozvíte se o rodině zavaděčů syslinux. Nakonec si projdeme isolinux a tvorbu bootovacího CD.

  Úvodem

  Živý (Live) systém je operační systém, který je upraven tak, že dokáže běžet z CD-ROM, nebo DVD-ROM média. Některé umí bootovat například i z USB Flash disku. Používají se jako:

  Prezentace
  Buď přímo celého operačního systému, nebo jeho konkrétní distribuce
  Opravné nástroje
  Live systémy jsou velmi užitečné v případě, že je systém nainstalovaný na harddisku poškozen.
  Přenosné pracovní prostředí
  Stejný systém na libovolném počítači

  Asi nejčastěji bývají LiveCD založeny na upravené distribuci GNU/Linuxu. Příkladem je Knoppix nebo Danix založené na Debianu. Případně Slax, respektive ABC Linux 2005, založené na Slackware. Ale k dispozici je řada LiveCD i ostatních známých operačních systémů, jako OpenSolaris, xBSD, Microsoft Windows, Mac OS. A dokonce i těch méně známých, např. založených na jádru Hurd a podobně.

  Seznam některých nelinuxových liveCD:

  Předpokládám, že většina čtenářů Abíčka se už v nějaké formě s Live systémy setkala (Exkurze do světa live distribucí), takže předchozí úvod byl tak trochu nošením dříví do lesa. V dalším textu se budu specializovat především na linuxová LiveCD, ale dnešní díl je aplikovatelný i pro jiné systémy.

  Zavaděč

  Vezměme to od Adama, tedy od bootování. První nezbytnou položkou je zavaděč (bootloader), což je program, který zavolá počítač a zavádí (bootuje) vlastní systém. Zavaděče rozdělujeme na dvě kategorie:

  Primární (first-stage)
  jsou přímo součástí hardwaru počítače. Ve světě PC se používá poměrně hloupý BIOS od IBM. Společnost Sun vyvinula daleko pokročilejší zavaděč zvaný Open Firmware (nebo OpenBoot) napsaný v jazyce Forth (viz článek OpenBoot prompt). Ten se používá v PowerPC, Sparc, Ibm Power a ostatních systémech.
  Sekundární (second-stage)
  které volá právě primární zavaděč. Určitě znáte programy jako LILO (Linux Loader), Grub (Grand Unified Bootloader), loadlin (aplikace, která je schopná z DOSu zavést Linux). Nebo NTLDR, zavaděč operačních systémů rodiny Windows NT. Dále sem patří některé univerzální bootovací manažery, například XOSL.

  V této souvislosti si neodpustím poznámku. Jak Sun Microsystems, tak Apple Computers migrují na PC platformu, proto mě zajímalo, zda jejich intelovské produkty používají BIOS nebo OpenFirmware. Operační systém firmy Sun Solaris (respektive OpenSolaris) může běžet na běžných PC s BIOSem. Společnost Apple sice od používání OpenFirmware odstoupila, ale na rozdíl od Sunu nepodporuje běh na běžných PC. Ve svých Intel-based počítačích používá Extensible Firmware Interface (EFI), který byl vyvinut společností Intel pro architektury IA-32 a Intanium.

  Syslinux

  Mimo výše zmíněné komplexní zavaděče, jako je třeba GRUB, existuje i velmi jednoduchý bootloader zvaný syslinux. Tedy ve skutečnosti se jedná i balík programů, protože pod označením syslinux se skrývá celá škála jednoúčelových zavaděčů:

  • syslinux, pro bootování ze souborového systému FAT
  • isolinux, pro bootování z ISO 9660 filesystému, který je používán na CD
  • pxelinux, bootování ze síťového serveru, více najdete v článku Jak nabootovat Linux po síti
  • extlinux, bootování ze souborového systému ext2/ext3
  • memdisk, bootování starších operačních systémů

  Pro nás je pochopitelně nejzajímavější právě zavaděč isolinux. Většina z nás pravděpodobně poprvé viděla toto jméno při spuštění instalačního CD, které spolu s LiveCD bootují právě prostřednictvím tohoto zavaděče.

  Samotný proces bootování z CD popisuje El Torito Bootable CD Specification, což je rozšíření specifikace ISO 9660, které umožňuje bootovat z CD-ROM. Z historických důvodů existují dva režimy zavádění:

  Floppy Emulation Mode
  V tomto režimu je zaváděcí sekvence uložena v obraze (image file) diskety. Obraz je nahrán z CD a zavádění probíhá stejně jako z klasického pevného disku nebo diskety. Protože souborovým systémem obrazu diskety bývá FAT, používaným zavaděčem je syslinux. Tento režim vznikl z důvodu, že tehdejší BIOSy nenačítaly bootovací sekvence z ISO 9660 systémů.
  No Emulation Mode
  V tomto případě je zaváděcí sekvence uložena přímo na disku CD-ROM a bootování probíhá přímo z něj. Tento režim je vyžadován zavaděčem isolinux a vzhledem k tomu, že všechny BIOSy z posledních dejme tomu 7 až 10 let podporují zavádění z CD-ROM, tak není moc důvodů, proč používat emulační mód.

  Používáme isolinux

  Následující text je takové mini-howto k isolinuxu. Protože je ten zavaděč skutečně velmi jednoduchý, tak v podstatě není, o čem psát. K vytvoření obrazu CD potřebujete program mkisofs verze 1.13 a vyšší, který je součástí balíku cdrtools.

  Nejprve si musíte do některého adresáře zkopírovat věci, které mají být na vašem LiveCD. Ten se stane kořenovým vašeho CD. Isolinux standardně hledá konfigurační soubor isolinux.cfg ve třech adresářích /isolinux, /boot/isolinux nebo v /. Můžete si vybrat libovolný z nich. V něm potom uvedete umístění dalších potřebných souborů. Následuje ukázka nastavení z distribuce ABC Linux 2005. Více podrobností se dočtete v dokumentaci v souboru syslinux.doc.

  display boot/splash.cfg
  default linux
  prompt 1
  timeout 0
  F1 boot/splash.txt
  F2 boot/license.txt

  label abc
  kernel boot/vmlinuz
  append max_loop=255 initrd=boot/initrd.gz init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=4444 root=/dev/ram0 rw

  label linux
  kernel boot/vmlinuz
  append max_loop=255 initrd=boot/initrd.gz init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=4444 root=/dev/ram0 rw

  label memtest
  kernel boot/memtest

  Jak vidíte, formát souboru je poměrně primitivní a nepotřebuje příliš komentářů.

  display je uvítací zpráva, kterou má zavaděč zobrazit
  default je výchozí obraz jádra, který se má zavést
  prompt možnost zadávat vlastní bootovací parametry
  timeout počet sekund do automatického spuštění, 0 znamená neustálé čekání
  Fx soubor, jehož obsah se vypíše po stisku funkční klávesy
  label je krátký název jádra
  kernel definuje jeho umístnění
  append další parametry předané jádru

  Na příkladu rovněž vidíme, že isolinux nezavádí pouze linuxové jádro, ale kterýkoliv soubor typu x86 boot sector, v našem případě memtest.

  Soubory potřebné pro nabootování:

  $ tree boot
  boot
  |-- initrd.gz
  |-- isolinux.bin
  |-- isolinux.boot
  |-- splash.bmp.gz
  |-- splash.cfg
  |-- splash.lss
  |-- splash.txt
  `-- vmlinuz
  initrd.gz init ram jádra
  isolinux.bin vlastní binárka zavaděče
  isolinux.boot bootovací data
  splash.lss obrázek ve formátu LSS16 (podporuje pouze 4 barvy), lze ho získat programem ppmtolss16 přímo z balíku syslinux
  vmlinuz Linux, jádro systému

  V okamžiku, kdy máme vše připraveno, můžeme vytvořit image příkazem (za předpokladu, že pracovní adresář je kořenovým našeho CD)

  mkisofs -o foo.iso \
  -b boot/isolinux.bin -c boot/isolinux.boot \
  -no-emul-boot -boot-info-table -boot-load-size 4 \
  -v -J -R -D -A "LiveCD" -V "LiveCD" \
  .

  Parametry na předposledním řádku nejsou povinné, nicméně je používá Tomáš Matějíček při tvorbě ISO souborů distribuce Slax. Pohled do dokumentace isolinuxu říká následující:

  -b bootovací obraz dle standardu El Torito
  -c katalog zavaděče (boot catalog)
  -no-emul-boot aktivuje neemulační režim bootování
  -boot-info-table zapíše El Torito boot info table
  -boot-load-size počet virtuálních sektorů které jsou načteny v neemulačním režimu
  -v "ukecaný" verbose režim
  -J rozšíření Joliet
  -R rozšíření Rock Ridge
  -D zakáže deep directory relocation
  -A název aplikace (application id)
  -V název svazku (volume id)

  Vlastnosti a omezení isolinuxu

  Isolinux má některá omezení, s nimiž je nutné počítat. Především používá unixový styl psaní cest, přičemž délka je omezena na 255 znaků. Podporuje pouze názvy definované v ISO 9660, ale už ne soubory využívající rozšíření Rock Ridge nebo Joliet. Pod Unixem si můžeme názvy ověřit připojením obrazu s parametry -o norockridge, nojoliet. Nicméně isolinux podporuje dlouhé (level 2) názvy souborů. Takže pokud nepotřebujete podporovat systémy s omezenou délkou názvů (jako MS-DOS), můžete vygenerovat obraz s parametrem -l, nebo -iso-level 2. Tím se možná délka názvu zvýší až na 31 znaků.

  Závěr

  V úvodu tohoto dílu jsme se dozvěděli něco o Live systémech. Potom jsme přešli k bootování a zavaděčům. Nakonec jsme se seznámili se zavaděčem isolinux, který je používán pro tvorbu bootovatelných CD. Další díl bude věnován problematice souborových systémů pro LiveCD.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ITBiz: Autora programu lze určit nejen ze zdrojového kódu
  Jaderné noviny – 19. 4. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.17
  Jaderné noviny – 26. 4. 2018: Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 3. 5. 2018: Přístup k úložným zařízením jako k paměti
  Jaderné noviny – 26. 4. 2018: Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch
  Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?
    všechny statistiky »

  Seriál LiveCD (dílů: 5)

  LiveCD - 1 (úvod, isolinux) (první díl)
  »—> LiveCD - 2 (komprimované souborové systémy)
  LiveCD - 5 (úprava distribuce Slax) (poslední díl)

  Související články

  LiveCD - 2 (komprimované souborové systémy)
  LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  LiveCD - 4 (linux live, před spuštěním systému)
  LiveCD - 5 (úprava distribuce Slax)
  Exkurze do světa live distribucí
  Vypalování CD - I Slovníček pojmů
  Na co se často ptáme 1: LILO
  Jak na animované LILO
  Jak změnit rozlišení při bootu?
  Jak na duální boot s Windows 2000
  Mandrakemove 2 CZ
  Slackware LiveCD
  Danix
  ProMEPIS 2005
  Jak jsem se poprala s ABC Linuxem

  Odkazy a zdroje

  syslinux
  Extensible Firmware Interface (EFI)
  Specifikace El Torito

  Další články z této rubriky

  Paralelizace běžných činností v konzoli pomocí GNU Parallel
  Unixové nástroje – 26 (triky pro práci v Bashi)
  Unixové nástroje – 25 ((s,c)fdisk, gdisk, parted a findmnt)
  Linux: systémové volání splice()
  Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
         

  Hodnocení: 97 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  24.1.2006 08:00 Papek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Pekny clanok. Dakujem.
  24.1.2006 08:35 Pista
  Rozbalit Rozbalit vše LiveCD + USB kluc
  Aj mne sa clanok paci a cakam na pokracovanie. Zaujimal by ma podobny clanok o vytvoreni bootovacieho USB kluca napr. s distribuciou DEBIAN. Mam zaujem to pouzivat na servisne ucely. Dufam, ze v dalsich dieloch sa budete venovat aj USB klucom.
  24.1.2006 16:59 Marek Rychlý | skóre: 5 | Pohořelicko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD + USB kluc
  Pripojuji se s pochvalou i s pranim zamereni se na linux na USB flashi (boot s/bez initrd, jaky fs, aby neodesla brzo flash, na co dat ramdisky, kam s logy, apod.).
  Rezza avatar 24.1.2006 18:02 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD + USB kluc
  Jj taky chvalim a budu cekat na dalsi dily a porovnavat se zkusenostmi, ktere snad ziskam na bakalarce, zaroven bych rad daval postrehy na swiki - http://rezza.vserver.cz:8000/bsun Potrebuji teze kombinaci live cd+usb+moznost instalace...
  24.1.2006 08:55 HonzaRez
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Škoda, že jste zapomněli na XBeOS. Pokud ho opomínají i zkušení borci, znamená to, už je skutečně mrkvý...
  24.1.2006 22:09 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  O mrkvích jen dobře.
  24.1.2006 09:28 Arno3t | skóre: 23 | Uherské Hradiště
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Já si na své univerzální CD dávám i obraz bootovací DOS diskety. Možná by stálo za to uvést do příkladu isolinux.cfg i to jak se disketa volá. Balík syslinuxu obsahuje pro tento účel binární soubor memdisk. Obraz diskety vytvoříme vytvoříme pomocí dd a musíme mu dát příponu .img. Do isolinux.cfg pak přidáme řádky
  LABEL DOS
  KERNEL memdisk
  APPEND initrd=dosFD.img
  
  Občas si s novým HW potřebuji ve firmě udělat CD s posledními ovladači v jádře. Těším se, že v seriálu najdu nápady, jak takové CD dělat efektivně.
  1.2.2006 09:13 Tlamik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  jen pro zvyseni efektivity, soubor vytvoreny dd a ulozeny jako .img lze jeste zabalit gzipem - aneb mista neni nikdy dost :-)
  Rezza avatar 24.1.2006 11:54 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Tak presne s timhle jsem si vcera hral, soucast moji bakalarky ;)
  25.1.2006 17:41 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Pěkný článek,už se těším na pokračování :-) Pouze jsem z něj nepochopil, jak se vytvoří soubor isolinux.boot.
  27.1.2006 11:23 Arno3t | skóre: 23 | Uherské Hradiště
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Soubor isolinux.boot se vytvori sam, viz man mkisofs (parametr -c je pro bootovaci CD vyzadovan).
  Mikos avatar 25.1.2006 23:04 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše UnionFS
  Máte v plánu v některém pokračování čvašeho článku popisovat unionfs? Protože to je na LiveCD IMHO jedna z nejdůležitějších věcí, bez něj si prakticky ani žádné pořádné LiveCD nedovedu představit ;-)

  Navíc bych nějaké lepší vysvětlení a popis jak s unionfs pracovat celkem uvítal, já znam jen základy...
  CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
  26.1.2006 17:58 JirkaK | skóre: 15 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  Taky musim autora pochvalit, zrovna pred par dny jsem byl nucen se s touto problematikou potykat :) Jiz netrpelive cekam na dalsi clanek - jen tak dal ;)
  ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.