Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Podle me PHP3 krivdisNekřivdím, protože nepersonifikuju.
Jestli pamatujes internet z dob pred rokem 99, tak musis uznat, ze tehda to bylo naprosto o necem jinym.Ten rok jsem na internetu začínal...
Na lokální testování.No nevim, častokrát člověk při psaní v PHP řeší Apache-specifika nebo specifika jinýho serveru, jako např. .htaccess, hlavičky, proměnný serveru, apod. To si radši nechám Apache. Spíš mi to zní jako featura pro lamy ve stylu "hej kámo potřebuju nahodit to péhápko, véď, ale je to nějaký složitý"...
Myslím že vývojáři php na to budou myslet a nabídne to i nějakej režim kompatability, jinak je to opravdu téměř k ničemu (i kdyby, používat to nebudu)
Co k tomu napsat... Kdyby existovalo něco jako standart jazyka PHP, oficiální "best practices" apod. jak je to u kolegů (python, ruby...) zvykem, tak problém neexistuje.
Vývoj PHP má s vývojem linuxu společného víc než by se někomu mohlo zdát.A naštěstí méně než by se mohlo zdát někomu jinému :).
Hodně skvělých programátorů začínalo PHP prasením.Taky hodně skvělých programátorů začalo žužláním dudlíka, ale že by to byla nějaká zvlášť užitečná informace, to se mi (ani u jednoho) nezdá.
Taky hodně skvělých programátorů začalo žužláním dudlíka, ale že by to byla nějaká zvlášť užitečná informace, to se mi (ani u jednoho) nezdá.Ano. Obzvláště u mnoha aplikací v javě, jsem měl rovněž tento pocit.
Ano. Obzvláště u mnoha aplikací v javě, jsem měl rovněž tento pocit.Ano, i mnoho Javistů začínalo žužláním dudlíka. Jak překvapivé.
Kdyby existovalo něco jako standart jazyka PHPMyslíš něco jako standarta prezidenta, nebo jak to máme?
python, ruby...PHP se možná podstatně zužitečnilo a hodně se přizpůsobilo programovacím jazykům, ale Python ani Ruby bych si za jeho kolegy označit nedovolil :). Jedna věc je, když se implementuje šablonovací systém v programovacím jazyce, jiná věc je, když se z šablonovacího systému vklubává programovací jazyk.
Vývojáři PHP aplikací v budoucnu nebudou muset instalovat webový serverTo je nesmysl a nic takového ani zbytek zprávičky neříká. Ve skutečnosti se jim webserver nainstaluje coby součást PHP, i kdyby ho nechtěli.
Mimochodem, jeden web mi běží v C++Tohle by mě zajímalo, na čem to běží?
C++ je pro lamy, mam webku v C (virtuální hraní si na burze s vazbou do reality).
Jinak, je zajímavé, už jen pro to zkusit si to, přejít na webu od php k c, ta čistota a kontrola...
Tak to jsem malej pán teda
Ale záleží na velikosti aplikace..
#!/usr/bin/python3 import sys from modgrammar import * grammar_whitespace = False class Strong(Grammar): grammar = L("**"), REF("Text"), L("**") class Text(Grammar): grammar = Strong | LIST_OF(WORD("a-z"), sep="") class Document(Grammar): grammar = Text, EOL, EOF result = Document.parser().parse_string(sys.stdin.read(), eof=True) def pretty_print(result, indent=0): print("{}{}:".format(' '*indent, result.grammar_name)) for child in result: pretty_print(child, indent+1) pretty_print(result)
$ echo "**test**" | ./test.py Document: Text: Strong: L('**'): Text: <LIST>: WORD('a-z'): L('**'): EOL: L('\n'): EOF:
Na rozdil od bisonu je to top-down parser, takze to ma trochu jinou logiku.Když už jsem se pustil do python-modgrammar, které se mi dost líbí, tak mě zajímá, jestli mi ANTLR může nabídnout něco navíc oproti modgrammar.
Dokonce to ma vyvojovy prostredi.To nepovažuju za výhodu.
To nepovažuju za výhodu.To prave vyhoda je. To vyvojovy prostredi ti umoznuje veci jako: vizualizaci DFA vizualizaci zavislosti mezi pravidly detekci a odstraneni leve rekurze ANTLR umi sam rozeznat jestli je tvoje gramatika LL(k) anebo LL(*) a naznaci ti zda je potreba vygenerovat backtrackujici - popr. nebackgrackujici parser. Navic to ma nastroje(znacky) pro generovani AST stromu vcetne ruznych divokych transfomaci. Nikomu nic necpu ani nenutim. Sam jsem ale zabil furu casu s knihovnou boost::spirit nez jsem prisel na to, ze to nikam nevede.
vizualizaci DFA vizualizaci zavislosti mezi pravidly detekci a odstraneni leve rekurzeMezi existencí „vývojového prostředí“ a konkrétní funkcionalitou, která může a nemusí být součástí integrovaného molochu žádný zvláštní vztah nevidím :). Takže až teď to pro mě začíná být zajímavé. Díky za tip, někdy na to možná kouknu. Nedělám nic velkého a tak mi modgrammar přijde do začátku nesmírně pohodlné už jen tím, že to hodně připomíná to, co jsem si představoval.
Šlapalo to pěkně, ale na práci se stringy znám tedy lepší jazykycython? I když ten v dobách před PHP opravdu ještě neexistoval.
Zajímavé je, že když je to tak špatné, že se to používá v hojné míře.např jako Windows ?
Ale třeba jsem jen trochu retardovaný.Buď v klidu, většina místní verbeže je na tom stejně, jak jsem se dozvěděl z nezávislého zdroje
A v com robia weby vsetci experti z takychto diskusii, pre ktorych je PHP a MySQL zle?V tom, co jim vyhovuje? Případně v tom, za co PHP a MySQL vyměnili, když zjistili, že to stojí zaprd?
Já používám na tohle Refinery CMS. Má to sice trochu jinej přístup než tyhle kladiva, ale dobrej web se v tom udělat dá a ještě k tomu je to docela příjemná práce. Jinak podobným principem funguje v Rails třeba Radiant CMS nebo podařenější Locomotive.
No asi by to zvládli, ale moc se jim nechce, jelikož jsem se dotazoval u 3 webhosterů, a jejich odpověď byla záporná.No to je ta druhá možnost, co jsem psal, nemají zájem o jednotlivé zákazníky, jen o ty, kteří 100% zapadají do portfolia předpřipravených služeb.
Pokud by někdo věděl kontrétného, byl bych moc vděčný. Samozřejmě budu hledat dále i sám.Zatím vždycky, když jsem někdo něco tohoto typu potřeboval, tak jsem to sehnal. Takže spíš naopak, až se ti přestane chtít hledat, tak se přímo ozvi, dej konkrétní požadavky (osobně nepoužívám nic z toho, co píšeš), a já ti zjistím, jestli něco mám. Mail/jabber na mě najdeš v profilu.
Tiskni
Sdílej: