Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jazyk uživatelského rozhraní desktopu mám nastavený na
češtinu nebo slovenštinu |
|
66% (401) |
angličtinu |
|
33% (203) |
jiný jazyk |
|
1% (6) |
Celkem 610 hlasů
Vytvořeno: 1.7.2022 23:52
Tiskni
Sdílej:
Nedávno jsem dělal čistou instalaci a nechal jsem tam výchozí angličtinu. Ani bych si toho nevšiml, nebýt odlišných akcelerátorů (ta podtržená písmenka v nabídkách – pro klávesové zkratky). Jo vlastně, ještě agent ve webovém prohlížeči zůstal anglický, takže třeba bankovnictví mám v angličtině a chodí mi tak i potvrzovací SMS na různé weby.
Oprava, předtím jsem občas narazil na chybu v překladu, ale nezmohl jsem se k zaslání opravy.
Ono ta XKB česká QWERTZ je dost dobrá :D Co Vám na tom chybí (obrázek rozložení v příloze)
Mě tam tedy chybí dva znaky a to » a «, ale s Compose se to dá.
QWERTZ
Mě rozčilovala ta toliko dvě dnes již bezdůvodně prohozená písmenka, když jsem narážel na výchozí US QWERTY; nemám problém celkem plynule přepínat mezi zcela odlišnými rozloženími, ale ne takovými detaily.
Navíc blok ZXC… se někde používá pro klávesové zkratky, které je lepší držet pohromadě.
Mě tam tedy chybí dva znaky a to » a «, ale s Compose se to dá.
Nevidím tam ani např. české „uvozovky“.
dost dobrá
Vždyť to rozmístění symbolů je bordel. Za inspiraci bych bral spíš např. Neo (hlavně Ebene 3-4) nebo *Edition DreymaR a hlavně Extend (takových i mnohem výstřednějších projektů je hafo).
Používám vlastní variaci na CShack (starší UCW je myslím dost podobná), akorát už to není ani QWERTY, ani běžný zdejší hardware (přinejmenším JIS master race).
…
, …) a numerickou klávesnicí přepínatelnou na ┌rámečky┐ a šestnáctkovou soustavu (tj. znaky ≥ 10 s pravým altem).
echo $LANG
Jazyk uživatelského rozhraní desktopu mám nastavený na […]
LC_MESSAGES=C LC_MEASUREMENT=cs_CZ.UTF-8 LC_TIME=cs_CZ.UTF-8 LC_COLLATE=C LC_NUMERIC=en_US.UTF-8zkoušel jsem i LC_TIME=en_DK.UTF-8 což pomáhá YYYY-MM-DD ale rozbilo něco jiného.