Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Jaké nejnižší rozlišení videa považujete za uspokojivé?
>4K |
|
1% (7) |
4K (UHD) |
|
2% (10) |
1080p (FullHD) |
|
16% (88) |
720p (HD) |
|
63% (340) |
480p |
|
12% (66) |
360p |
|
2% (12) |
libovolné |
|
2% (13) |
Celkem 536 hlasů
Vytvořeno: 21.8.2016 21:16
Tiskni
Sdílej:
…a nebo jestli to není ve skutečnosti jen upscaling z nějakého 576i nebo ještě něčeho horšího.
Osobně bych ještě dodal, že upřednostním 720p 50/60fps před 1080p 25/30fps, ale to bude ještě dlouhá cesta, vývoj se zatím bohužel ubírá jinudy (4K, 8K, zvyšování barevné hloubky).
na přírodovědné záběry bývá i fullhd máloNeříkej, že cokoliv většího než FullHD jseš schopen vůbec vnímat...
A někdo pro podobně specifické účely potřebuje několik set snímků za sekundu. Pro všeobecnou diskusi je to asi tak stejně relevantní.
P.S.: nedívám se ani na telenovely, ani na anime seriály, nejspíš si to s někým pleteš.
Když budu počítat s tou obvykle udávanou úhlovou minutou, budu na rozlišení pixelů u FullHD potřebovat přibližně 1.56-násobek úhlopříčky, u 4K polovinu. Třeba pro 55" televizi to znamená, že FullHD mi přestane stačit při vzdálenosti asi 2.2 m, 4K při 1.1 m.
Těch 2.2 m už je dost blízko, ale ještě si dokážu představit, 1.1 m leda když budu chtít zkoumat detaily na fotkách. Takže 4K film ještě může mít smysl pro fajšmekry s velkou obrazovkou, kteří si chtějí užít opravdové "domácí kino" (asi spíš s projektorem a plátnem), ale 8K už mi přijde jako čistý marketing.
Budu se opakovat, ale prostor pro další zlepšování není podle mne v rozlišení. Větší smysl má IMHO barevná hloubka (to se nějakým způsobem promítlo do UHD standardů) a hlavně frame rate. To ale bohužel zatím naráží na propagandu "znalců", kteří zarputile opakují mantru, že film ve více než 24/25 fps nevypadá dost umělecky, případně že vypadá "jako soap opera" nebo "jako domácí video".
Když půjdu do extrému, tak třeba bojové scény v Man of Steel byly z tohohle pohledu jedny z nejhůř sledovatelných. Ale jinak jako příklad poslouží i jakákoli jiná rychlá akční scéna.
Takže teď si konečně můžeš odplivnout, pohrdavě utrousit, že na takový brak nekoukáš, a užívat si pocit, jak jsi kulturně na výši.
logicky, odpovida to prirozenemu vnimaniZdroj - stará Blažková po odebrání řidičáku kvůli slepotě.
Budu se opakovat, ale prostor pro další zlepšování není podle mne v rozlišení. Větší smysl má IMHO barevná hloubka (to se nějakým způsobem promítlo do UHD standardů) a hlavně frame rate. To ale bohužel zatím naráží na propagandu "znalců", kteří zarputile opakují mantru, že film ve více než 24/25 fps nevypadá dost umělecky, případně že vypadá "jako soap opera" nebo "jako domácí video".No hlavně je 24p docela dobrá ochrana před epileptickými záchvaty. I když jsem s tím nikdy neměl problém (a to jsem si zvykl valit Kvíka a CoD na nějakých 120Hz když ještě byly CRT), tak rychlost v jaké jsou schopni producenti stříhat u vyšších snímkových frekvencí je tak akorát o záchvat.
(btw, na velkém plátně je to pochopitelně vidět mnohem víc, protože, překvapivě, vzdálenost mezi pohybem v jednotlivých framech je podstatně větší… Jo, a do kina chodím, v jednom dokonce občas promítám)Teď jsi poskytnul důkaz o tom, že kecas, nebo jsi pod vlivem placeba. Na absolutní vzdálenost totiž sere pes. Důležita je jen ta úhlová a ta je v kině i doma před displejem přibližně stejná. Pokud tedy doma nemáš posazený monitor v dedikovanem kinosále.
Život je kompromis a pozorovací vzdálenost není jediný faktor ovlivňující to, jestli si film užiju. Obývák nemám rozestavený výhradně podle toho, abych mohl sledovat filmy z ideální vzdálenosti, takže když budu chtít sedět dva metry před televizí, budu si muset sednout na konferenční stolek - a na gauči je to přeci jen o dost pohodlnější. Na ten gauč mám taky kalibrovanou audio sestavu.
Ano, pozorovací úhel není jako v kině, ale zase kolem mne nikdo nechrastí popcornem, nesrká kolu a netrousí rádoby vtipné poznámky. A přes veškerou teorii si se svou 5.0 sestavou, o kterou by audiofil neopřel koloběžku, užiju zvuk víc, než v kterémkoli kině.
Důležita je jen ta úhlová a ta je v kině i doma před displejem přibližně stejná.
V normálním moderním kině jsem mnoho let nebyl, ale tohle by odpovídalo tak zadním řadám… kde jsem ale nikdy neseděl.
kteří si ani neumí nastavit a správně umístit televizi
Spíš mi přijde, že to nemá prioritu. Všude jsem zatím viděl televize a křesla umístěné tak, aby se do místnosti ještě rozumně vešel klavír, pár skříní a stůl. Vedlejší efekt je, že půlka lidí pak na lesklé obrazovce vidí odrazy světel nebo oken.
co mě trošku sere, že všechny běžné monitory a televize s vyjímkou pár highend kousků ala eizo brutálně posterizují barvyJak se jmenuje ten zákon kdy není možné rozeznat sarkasmus od vážně míněného příspěvku?