Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Na svojich počítačoch používam 4 operačné systémy.
Vo všetkých systémoch by som rád používal jeden shell. V tom prvom (BSDčku) programujem pre desktop a microcontrollery. Windows mám primárne na hry a grafiku
Microsoft neni úplne moja šálka kávy, nakoľko furt niečo menia, rušia a ukončujú, ale zrovna Poweshell sa im celkom podaril. Jeho sémantika má totiž najbližie k bežným programovacím jazykom (na ktorých som vyrastal). A ja som programátor nie systémový admin. Powershell, ale pochopiteľne nevyberiem, lebo by to bolo (na Unixe) nosenie dreva do lesa. Takže by som poprosil poradiť nejaký iný shell (z prostredia unixu). Najlepšie by bolo, napísať aj jeho výhody a nevýhody. Zatiaľ u mňa vedie fish (priznám sa, že iné som na unixe ani neskúšal, ak nerátam bash ale v ňom som skripty nikdy nepísal). Fish je pomerne dosť rozšírený aj vo svete Unixu a aj na Windowse. Na druhej strane má slabú dokumentáciu a oproti iným jazykom, predsa len niektorým veciam moc nerozumiem resp. musím viac googliť, aby som v ňom napísal čo i len 100 - 200 riadkový skript. Ale čo ma úplne zabilo je, že funkcia vie ako návratovú hodnotu vracať len čísla a stringy sa "vracajú" cez echo - čo je ale asi u shellov bežná vec
Tiskni
Sdílej:
set -e
, a každá funkce s non-zero exit tak script ukončí (není-li na ni hned test).
K otázce: Pro mě je must-have vi ovládání, trochu si zvykám na context-aware tab completion a zbytek nadstandardních věcí prakticky nepoužívám. Na rozsáhlejší scriptování je shell stejně neefektivní.