V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Na svojich počítačoch používam 4 operačné systémy.
Vo všetkých systémoch by som rád používal jeden shell. V tom prvom (BSDčku) programujem pre desktop a microcontrollery. Windows mám primárne na hry a grafiku
Microsoft neni úplne moja šálka kávy, nakoľko furt niečo menia, rušia a ukončujú, ale zrovna Poweshell sa im celkom podaril. Jeho sémantika má totiž najbližie k bežným programovacím jazykom (na ktorých som vyrastal). A ja som programátor nie systémový admin. Powershell, ale pochopiteľne nevyberiem, lebo by to bolo (na Unixe) nosenie dreva do lesa. Takže by som poprosil poradiť nejaký iný shell (z prostredia unixu). Najlepšie by bolo, napísať aj jeho výhody a nevýhody. Zatiaľ u mňa vedie fish (priznám sa, že iné som na unixe ani neskúšal, ak nerátam bash ale v ňom som skripty nikdy nepísal). Fish je pomerne dosť rozšírený aj vo svete Unixu a aj na Windowse. Na druhej strane má slabú dokumentáciu a oproti iným jazykom, predsa len niektorým veciam moc nerozumiem resp. musím viac googliť, aby som v ňom napísal čo i len 100 - 200 riadkový skript. Ale čo ma úplne zabilo je, že funkcia vie ako návratovú hodnotu vracať len čísla a stringy sa "vracajú" cez echo - čo je ale asi u shellov bežná vec
Tiskni
Sdílej:
set -e
, a každá funkce s non-zero exit tak script ukončí (není-li na ni hned test).
K otázce: Pro mě je must-have vi ovládání, trochu si zvykám na context-aware tab completion a zbytek nadstandardních věcí prakticky nepoužívám. Na rozsáhlejší scriptování je shell stejně neefektivní.