Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.
Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Prešiel som z ESP-IDF 4.x na 5.x
použivam ESP-IDF, ale aj ArduinoESP32 kôli kompatibilite s ďalším software. ArduinoESP32 používam ako IDF komponentu. Verzia IDF 5.2 si zatiaľ s Arduino-mESP32 nerozumie. Musel som ho teda sa downgradnuť 5.1. Prechod na 5.2 plánujem, až keď si budú tieto dva frameworky navzájom rozumieť. no 5.1 mi, zatiaľ bohate stačí.
Lenže od verzie 5.0 sa spolu s idf neodporúča používaťOpenSSL ale ESP-TLS (dôvod nepoznám), lenže IDF komponenta ktorú používam:
esp32-http-server vyžaduje OpenSSL potrebuje to kôli https.
a teraz stojím pred dilemou a mám dve riešenia:
čo by ste mi doporučiili možnosť 1 alebo možnosť 2? Vďaka.
Pozn: Tento zápisok som pridal do blogu, namiesto poradne. Ak si moderártor myslí, že to patrí do poradne, kludne to tam môže presunúť, no ja by som to rád nechal v blogu. Má to svoje dôvody. Chcem to tu mať ako návod ku ktorému sa budem v budúcnosti vracať. A chcem mať možnosť zápisok neskôr editovať. Teraz som to ušil horúcou ihlou.
Tiskni
Sdílej:
Důvod pro zavržení OpenSSL lze dovodit z odkazované dokumentace:
The code of this API (located in openssl directory), does not contain OpenSSL itself but is intended as a wrapper for applications using the OpenSSL API. It uses mbedTLS to do the actual work, so anyone compiling openssl code needs the mbedtls library and header file.
A rovněž v:
Underlying SSL/TLS Library Options
The ESP-TLS component has an option to use mbedtls or wolfssl as their underlying SSL/TLS library. By default only mbedtls is available and is used
Prostě přešli na Mbed TLS a nechce se jim udržovat emulaci OpenSSL. Za rok za dva emulaci odstraní úplně.