Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Osobne si myslím, že veda je len jeden zo spôsobov ako nazerať na prírodu a svet okolo nás - rozhodne správna cesta, ale stále nie dokonalá a ani nám nedokáže dať úplne všetky odpovede. A myslím, že nemusíme vždy nutne zavrhnúť akékoľvek myšlienky mimo rámca vedy. To, že je v náboženstvách, okultizme a ezoterike veľa absurdít, je pravda a treba byť voči nim ostražitý (takí agnostici ich majú úplne na saláme). Ale aj veda, napr. fyzika, by mohla pre bežného človeka pôsobiť na prvý pohľad absurdne. Stačí sa pozrieť do mikrosveta: elementárna častica sa ocitne raz tu, raz tam, nepohybuje sa súvislo, môže sa ocitnúť aj za nejakou pevnou prekážkou, ktorú akoby preskočila (tunelový jav), vo svete mikročastíc neexistuje nič také ako kontinuita bytia. Taktiež je tu napríklad kvantové previazanie, ktoré Einstein nazval - strašidelným pôsobením na diaľku. V skratke previazaná častica môže ovplyvniť spin inej častice, ktorá môže byť kľudne v inej galaxii. Vyzerá to, akoby sa medzi nimi prenášala informácia väčšou rýchlosťou ako svetlo, ale to predsa nie je možné! Nič nedokáže prekonať rýchlosť svetla (Pozn: väčšou rýchlosťou ako sa pohybuje svetlo by sa mohli pohybovať hypotetické častice - tachióny, ale ich rýchlosť by zase nikdy nemohla klesnúť pod túto hranicu). Je tu tiež Schrödingerova mačka, kvantové fluktuácie (virtuálne páry častíc a antičastíc vznikajú len tak z ničho následne sa anihilujú - zaniknú) a je tu mnoho ďalších (z laického pohľadu) absurdít, ktorým my bežní ľudia nerozumieme (hovorí sa, že ak si niekto myslí, že pochopil kvantovú fyziku, tak ju určite nepochopil , no napriek tomu ich verejnosť akceptuje, a tieto “absurdity” majú využitie aj v praxi (čipy, atomové hodiny GPS atď) a kupodivu to celé funguje.
Preto by ma zaujímal Váš názor na vedomie. Čo je vedomie? A čím je vytvorené? Mohol by mať aj stroj podľa vás vedomie? Alebo AI, mohla by mať človekom vytvorená AI vedomie? Lebo podľa mnohých materialistov je biologický organizmus vlastne len veľmi zložitý stroj (prvý organizmus vznikol náhodou a z neho vznikli ďalšie a ďalšie stroje) a vedomie by malo byť súčasťou jeho softvéru (prepáčte za prirovnanie zo sveta IT, ale hodí sa mi to sem). Už jedna bunka je veľmi zložitý superpočítač a ľudské telo priemerného dospelého muža takýchto buniek obsahuje 36 biliónov (28 bil. v priemere u žien). Takže každý človek je v podstate, ako obrovský cloud alebo grid, zložený zo superpočítačov. Je vedomie len software tohoto veľmi zložitého stroja? Je vedomie výsledkom biologických procesov a chemických reakcií či prenosu elektrických signálov v neurónoch? Alebo je naše telo len tenký klient, ktorý sa pripája na niečo mimo neho? A naše neuróny dokážu ovplyvniť vnem, ale nevytvárajú ho?
Ešte mám ďalšie otázky na zamyslenie: môže mať jednobunkovec vedomie? A môže mať rastlina vedomie? A ešte jedna myšlienka: keď má naše telo vedomie a bunky sú jeho súčasťou, kde sa to vedomie berie? Mohla by mať aj každá jedna bunka nášho tela samostatné vedomie a ak má, uvedomuje si, že je súčasťou väčšieho celku? Lebo aj my (naše telá, planéty, hviezdy, galaxie) sme súčasťou väčšieho celku. Napríklad vesmíru. Nepríde vám vesmír ako telo, ktoré sa skladá z buniek? Mohol by byť vesmír (čisto hypoteticky) inteligentný a mať vlastné vedomie? S ktorým sa, ale my na našej úrovni nedokážeme stotožniť ani ho pochopiť?
A čo názor, že existuje spoločné vedomie? A na ňom beží každé jedno ďalšie vedomie ako “virtuálka” (ďalšie prirovnanie zo sveta IT)? Čo ak je mozog, alebo nervová sústava len hardware, cez ktorý sa na toto vedomie pripájame, ako cez remote desktop? Pripojíme sa a prepojíme ho s našou pamäťou, emóciami a zmyslami?
Tiskni
Sdílej:
Vědec je především člověk, který má nějaké motivace, inspirace,… a ty vycházely – i často nadále vycházejí – z náboženských pohnutek.
Klasickým příkladem je popis díla Boha-hodináře, jaký představuje Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica.
Pragmaticky, ano, věda je jistým způsobem „stroj“ na generování znalostí, leč to samo o sobě není směrodatné pro jejich uplatnění či co vlastně člověk dělá se svým životem. Jistě, takové pokusy tu byly. Avšak zvláště raně pozitivistického přístupu ke společnosti bych se raději vyvaroval, děkuji, neprosím.
Ten, kdo myslí moderně, jsem jáModerně znamená, že pevně věříte něčemu jinému než ti před vámi - ovšem s pokrokem, vylepšujete to tím, že tvrdíte, že nevěříte.
kdyby ježíšek přišel dneska tak by asi jako ty svý nový zákony šiřil na tiktoku :O :D :D ;D
Co má být smyslem sdělení?
Ano, Rakousko má krajinu daleko méně zdevastovanou širými lány z bolševického sovchozničení (nutno dodat, že taková kumulace není jen bolševický zmar, tržní kapitalismus konverguje k tomu samému).
Rakušáci prechádzajú na veľkoplošné poľnohospodárstvo 100 ha,čo odpozeralo od socialistického československého poľnohospodárstva.ne, tohle se deje v cele Evrope a je to skutecne tak, jak pise predrecnik - v soucasnem trznim systemu zdeformovanem dotacemi nemohou ti mali zemedelci prezit a musi pudu prodat. A zcela jiste se neispirovali socialistickym zemedelstvim.
Jednak ještě kolem roku 1948 probíhaly pozemkové reformy navazující na ty z roku 1918, kdy byla půda šlechty přerozdělována právě malorolníkům. Pak sice byla nařízena organizace do JZD, ale to největší, z hlediska krajiny nejškodlivější slučování od kolchozů k sovchozům přišlo shora kolem 70. let.
Jednak rolníci už za císaře pána zakládali družstva různé povahy, od kampeliček (podle nějakého Kampelíka) po sdílení techniky.
Neboli bezdomovci
Státostrana prohlásila – nejsou bezdomovci! tak nebyli bezdomovci.
Teda byli, ale co by si tím režim kazil pověst, že?
No jasně, zákon o „příživnictví“ byl asi co? A jelikož Státostrana měla své pařáty kde všude, mohla nepohodlné jedince účelově učinit de iure „příživníky“, podrobit trestnímu stíhání a nakonec zavřít či poslat na nucené práce.
Bezdomovectví zdaleka není jen pobyt na ulici (současný průzkum), je to také prekérní pobyt po ubytovnách. Jako nahodilý odkaz třeba tady iHeute.
Ale tak někomu stát jako pracovní tábor vyhovuje, že. Koneckonců řada bolševiků převlékla kabát a analogickou ideologii protežuje dodnes, jen v jiném hávu (viz např. přeliv voličů od stalinistické KSČM k fašistické SPD).
pockaj, ale ved cina je kapitalisticka. komunisticku ma iba verchusku a ta nic nevyraba.Pro ty co si toho nevšimli, tak upozorňuji: Nekompromisný zatím nikdy nenapsal jedinou kritiku, ba křivé slovo o kapitalismu. Veškerá žluč je směřována na demokracii. Myslím že to celkem něco vypadá o vstupním zadání (nebo možná o trénovacím korpusu, ale to pochybuji).
...No vida, já si říkal že reakce bude něco ostrého na kapitalismus, a ono furt nic. Takže díky za potvrzení... V ČSR bol kapitalizmus v podstate vymýtený po roku 1948 kedy skončili uhlobaroni,bankéri,veľkopriemyseľníci a toto sa už nezopakovalo po roku 1989.Čo ale zaniklo tak to je v postate stredná vrstva čo sa mi zdá na škodu.Chrápuna nemožno považovať za strednú vrstvu.Ať se dívám jak se dívám, nedokážu najít interpretaci tohoto výroku která by nepopírala sama sebe. Tedy kromě té že dnes neexistují bankéři a velkoprůmyslníci, což je na druhou stranu ta nejzábavnější
tapetování (navíc kopírování bez uvedení zdroje)
Zobrazit komentářNevies o com hovoris.Samozřejmě, jazykový model vědomí nemá. Na tom zatím panuje celkem shoda.
Podle mě s tou predikcí mylně zaměňujete ten (naučený/vrozený) uložený vzor - to že na nějaký podnět mozek zareaguje určitým způsobem, aby eliminoval možné škody neznamená, že v ten okamžik něco předvídá. Podle mě pouze aplikuje postup, který kdysi vedl k nejlepšímu řešení.Podle mě je problém v termínech. Predikcí se v tomhle kontextu typicky myslí přesně to co popisuješ, tedy ne že by nějak viděl magicky budoucnost. Aplikace simulace pomocí nějakého modelu co si nějak zformoval (zkušeností, uvažováním, statistikou, ..). Tedy predikace nějakého stavu ještě než se stal a následné přizpůsobování chování. Viz třeba predikce počasí, nebo růstu ekonomiky.
Ešte mám ďalšie otázky na zamyslenie: môže mať jednobunkovec vedomie?
hele mravenec se pozná v zrcadle :O :O jako 'jednobuňkovec' to eště jakoby neni ale mrňavej je taky dost :O ;D
Co buddhismus? Ten to objasňuje poměrně jasně, jak vědomí vzniká. Dle něj je vědomí jen proces, který vznikl z toužení po životě, a donekonečna se opakuje, dokud po existenci a dalších věcech toužíš:
S nevědomostí jako svou podmínkou (avidždžápacččajá) jsou tu formace (sankhárá).
S formacemi jako svou podmínkou (sankhárápacččajá), vědomí (viňňánam).
S vědomím jako svou podmínkou (viňňánapaččajá), jméno-a-hmota (náma-rúpam).
Se jménem-a-hmotou jako svou podmínkou (náma-rúpapaččajá), šest základen (salájatanam).
S šesti základnami jako svou podmínkou (salájatanapaččajá), dotek (phasso).
S dotekem jako svou podmínkou (phassapaččajá), pociťování (védaná).
S pociťováním jako svou podmínkou (védanápaččajá), toužení (tanhá).
S toužením jako svou podmínkou (tanhápaččajá), uchopování (upádánam).
S uchopováním jako svou podmínkou (upádánapaččajá), bytí (bhavo).
S bytím jako svou podmínkou (bhavapaččajá), zrození (džáti).
Se zrozením jako svou podmínkou (džátipaččajá) vyvstává stárnutí a smrt (džará maranam), trápení, naříkání, bolest, žal a zoufalství (sokaparidévadukkhadomanassupájásá sambhavanti).
Takový je vznik celého tohoto množství strasti. Tomu se, mniši, říká závislé vznikání.
Protože pokud to nedokážeme, s koncem našeho vesmíru příjde i konec člověka.A komu/čemu to bude vadit?