Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V minulom dieli seriálu o HPCS jazyku Chapel, sme si prešli inštaláciu. Po inštalácii odporúčam vybrať si nejaký editor. Za mňa najbezproblémovejší bol (neo)vim (u mňa konkrétne varianta VIMu https://nvchad.com/ ). Treba teda switchnuť na Vim / Neovim prípadne Emacs (VSCode ako editor pre Chapel neodporúčam, tam je totiž našepkávanie a type hinting polofunkčný).
Dnes si teda pozrieme, niektoré bežné vlastnosti jazyka, ktorý vznikol ako vedlajší produkt iniciatívy DARPA High Productivity Computing Systems, ktorá mala za ciel zvýšiť produktivitu superpočítačov do roku 2010. Spolu s ním vznikli aj jazyky ako Fortress (od Sun Microsystems / dnes Oracle) a X10 (od IBM), ktoré sú nemenej zaujímavé. Ale nepredbiehajme. Na začiatok dnešného dielu sa zameriame na polia a domény. Už práca s poľami nám ukáže, že Chapel je jazyk doslova z inej galaxie.
Nedávno som objavil jazyk resp celú technológiu, pre HPC a concurrent programming. Okrem lokálnej concurrency a delenia úloh na tasky (prípadne thready), umožňuje velmi jednoducho aj distribúciu výpočtov medzi viacero počítačov. A tiež podporuje beh kódu na GPGPU. Jazyk má aj kopec iných zaujímavých vlastností, ale tým sa budeme podrobnejšie venovať v neskorších článkoch.