V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pak po nějaké době když sem se koukal, že linux se "posunul" i na multimediální věci sem řekl proč to nezkusit znova třeba to bude už jiné. Tak sem zkusil Mandrivu 2007 ...uff, to nechápu - když chceš zkoušet, jak se Linux "posunul" a co je nové, proč zvolíš relativně starou verzi distribuce?
Jak starou ? 2007 ti připadá stará ?záleží na úhlu pohledu ... na omrknutí, co je nového, určitě na běžné používání je v pohodě, pokud člověk nenarazí na problém typu že má tiskárnu, která je podporována v gutenprintu o verzi vyšším než je v distribuci ...
1) Kompilace Superkaramby
Kompilace není vždy nejlepším řešením. Copak Mandriva nemá balíček se superkarambou? Pravda je, že například já kompiluju zásadně úplně všechno. Ale když to nefunguje, nestěžuju si. Pokud jsi linuxový začátečník, dej přednost binárním balíčkům. Někdy to pětiprocentní zrychlení nestojí za ty nervy. (Teď mluvím z vlastní zkušenosti.)
3) Putty na ssh špatná komlilace a problémy s GTKPoužíváš
putty
v Linuxu??? Jedná se o nošení dříví do lesa. putty
se hodí pro zobrazení terminálu v systému, který žádný pořádný terminál nemá. To ale není případ Linuxu. Máš na výběr spoustu emulátorů terminálu. Spusť si kterýkoliv z nich, třeba konsole
, zadej příkaz ssh uživatel@adresa.vzdáleného.stroje
a je vymalováno. A s tou kompilací bych to fakt nepřeháněl... ... ale řikám si to nebude systémem ale mezi klávesnicí a židlí :D
Existuje spousta problémů, které nespadají do žádné z těchto dvou kategorií...
V každém případě přeji hodně trpělivosti a dlouhý uptime.
a upřímně většina chyb co mi nešlo nebo nechtělo fungovat se dalo vyřešit úplnou blbostí jako přidat si zdroje z Eazyurpmi a pak už jenom dát urpmi ..... a žádná zbytečná zdržení při komlilací byly pryč.
a k tý konzoli je v diskuzi todle :
Kluci ted uz vim ze to jde i s prikazme screen :D ale prestim sem to nevedel proto sem mel putty
Nad těma verzema Pythonu jsem se docela zasmál, nejnovější je IMHO 2.5.2, asi zapoměls na ty dvojky na začátku.
A k tomu ET: něchtěl bys k nám do klanu?
Tiskni
Sdílej: