Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Pak po nějaké době když sem se koukal, že linux se "posunul" i na multimediální věci sem řekl proč to nezkusit znova třeba to bude už jiné. Tak sem zkusil Mandrivu 2007 ...uff, to nechápu - když chceš zkoušet, jak se Linux "posunul" a co je nové, proč zvolíš relativně starou verzi distribuce?
Jak starou ? 2007 ti připadá stará ?záleží na úhlu pohledu ... na omrknutí, co je nového, určitě na běžné používání je v pohodě, pokud člověk nenarazí na problém typu že má tiskárnu, která je podporována v gutenprintu o verzi vyšším než je v distribuci ...
1) Kompilace Superkaramby
Kompilace není vždy nejlepším řešením. Copak Mandriva nemá balíček se superkarambou? Pravda je, že například já kompiluju zásadně úplně všechno. Ale když to nefunguje, nestěžuju si. Pokud jsi linuxový začátečník, dej přednost binárním balíčkům. Někdy to pětiprocentní zrychlení nestojí za ty nervy. (Teď mluvím z vlastní zkušenosti.)
3) Putty na ssh špatná komlilace a problémy s GTKPoužíváš
putty
v Linuxu??? Jedná se o nošení dříví do lesa. putty
se hodí pro zobrazení terminálu v systému, který žádný pořádný terminál nemá. To ale není případ Linuxu. Máš na výběr spoustu emulátorů terminálu. Spusť si kterýkoliv z nich, třeba konsole
, zadej příkaz ssh uživatel@adresa.vzdáleného.stroje
a je vymalováno. A s tou kompilací bych to fakt nepřeháněl... ... ale řikám si to nebude systémem ale mezi klávesnicí a židlí :D
Existuje spousta problémů, které nespadají do žádné z těchto dvou kategorií...
V každém případě přeji hodně trpělivosti a dlouhý uptime.
a upřímně většina chyb co mi nešlo nebo nechtělo fungovat se dalo vyřešit úplnou blbostí jako přidat si zdroje z Eazyurpmi a pak už jenom dát urpmi ..... a žádná zbytečná zdržení při komlilací byly pryč.
a k tý konzoli je v diskuzi todle :
Kluci ted uz vim ze to jde i s prikazme screen :D ale prestim sem to nevedel proto sem mel putty
Nad těma verzema Pythonu jsem se docela zasmál, nejnovější je IMHO 2.5.2, asi zapoměls na ty dvojky na začátku.
A k tomu ET: něchtěl bys k nám do klanu?
Tiskni
Sdílej: