Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Author: Matej Hašuľ (AToL - PV208, FI.MUNI)
RAID acronym stands for Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks. It means, that you somehow store data on more than one disk. RAID was developed for
RAID is not substitution for regular backup. It can prevent data loss during disk failure (according to RAID level), but it will not sustain accidental rm -rf /
or when filesystem corruption occurs.
In linux kernel is RAID supported from version 2.4.0. There are patches available for kernel version 2.2.X. One of advantages of software RAID is that you can create RAID array over different devices (e.g. IDE and SCSI).
With software RAID you can simple create nested raid levels like 01, 10 or 50. This feature is implemented mainly in expensive high end RAID controllers.
Disadvantage is booting. In linux you can boot only from RAID 1 partition. But it is not big problem. You can create RAID 1 /boot partition and rest of the system on desired RAID level.
Huge disadvanage is performance on RAID 5 and RAID 6. These levels use parity, which must be computed. Computation of parity cost CPU time. Result is, that HW RAID will outperform SW RAID in RAID levels above, for RAID 0 and RAID 1 there is no such dramatic difference.
Mdadm (man 8 mdadm) is utility for creating, monitoring and managing RAID arrays.
To build hardware RAID, you need to plug special device to computer - RAID controller. It may be special card (PCI, PCIe) or built into motherboard. Card contains CPU unit, to compute parity. Because of this, computer`s CPU doesn`t need to worry about parity computation.
Next important thing on RAID controller is read/write cache which can improve performance again. Cache can be battery protected. On power failure no pending write operations are lost, because they are executed when power supply is restored.
There is no problem with booting, because system "see" only one logical disk.
Each vendor has its own administration utility. This is proprietary software and typically it is not open source.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
man mdadm
. V rámci cvičenia si môžeš skúsiť vytvoriť degradovaný RAID-5 :) [tj. 4 raid devices; 3 partície/LV]