Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Tak se pokouším postavit "multimedialni kus nábytku" s MythTV. Zatim tedy jen tak zkušebně na mém desktopu - Gentoo(32bit), Athlon64 3000+, 1GB RAM, Leadtek WinFast 2000 Expert, ale ve finale ty to mělo ležet a běžet u rodicu v obyváku.
No a tak posledni týden hledam ten správný TV tuner.....
Zatim to bude asi pouze analogová záležitost, digitalni signál k nám jen tak nedorazí a až to bude aktuálni, tak se prostě koupí tuner digitální.
Co by to mělo umět?
1. Obraz v obraze, nahrávání jednoho a sledováni druhého programu. - To bude vyžadovat 2 tunery. Bude lepší 1x"double"tuner karta, nebo 2x "single"tuner ? A hlavně bude to použitelne na 1GHz CPU?
2. HW MPEG-2 - Netýká se to jenom příjmu digitálniho signálu?
3. Nahrávání podle kódu z TV programu - Nevim jak se to jmenuje,(Showview ?) jde o zadáni kódu podle kterého třeba Video rekordér pozná, kdy ma začt nahrávat. Umi tohle vůbec tunery do PC?
4. Teletext - No, to by asi nemel být problem.
Takže co vybrat? Provozujete někdo takovýhle set-top-box? S jakým tunerem?
Co XMLTV? Podle toho co jsem nasel, tak tv_grab_cz už neni funkčni, takže Programoveho Pruvodce v MythTV si neužiju?
Takžě jestli máte někdo nějake tipy a připominky k takovéhlemu zařízení, budu moc rád.
No, tak ja jdu zase ladit ten MythTV. V TvTime nebo xawtv je obraz super, ale v MythTV hrůza děs a běs..............
Tiskni Sdílej:
1. S procesorem by moh bejt problém při nahrávání (vyřeší HW MPEG2 enkodér), záleží na kvalitě, v jaký chcete nahrávat. Přehrávání samotný nežere skoro nic, spousta analogovejch tunerů chodila i ve stařičkejch 486kách.
Jenze televizni karty mely vlastni kabel do graficke karty, takze to byl takovy overlay, pres sbernici sly jen ridici instrukce.
Obecne dejte si pozor i na propustnost sbernice. Ja si napr. na svem PC HD video rozkoduju, ale uz ho neprotlacim do graficky karty.
1. S procesorem by moh bejt problém při nahrávání (vyřeší HW MPEG2 enkodér), záleží na kvalitě, v jaký chcete nahrávat. Přehrávání samotný nežere skoro nic, spousta analogovejch tunerů chodila i ve stařičkejch 486kách.Řekl bych, že v případě digitálního vysílání to bude přesně opačně - teda tak, že nahrávání nestojí nic a nároky na procesor má přehrávání.
ja si na czc predbezne nejaky vynasel, zajimala by me ted podpora pod linuxem (ze to bude chodit ve win 2000 kam bootuju jednou za tejden kvuli aktualizaci antiviru a zapareni naky ty 3d hry me moc platny nebude, ono nektery ani pod w2k prej uz nefungujou).
takze to jsou: AverMedia - AVerTV Hybrid + FM PCI a LifeView - LifeView FlyDVB-T trio PCI.kdo to mate, velmi by me to zajimalo, jestli se tyhlety karticky vyplati vubec porizovat pripadne za kolik. a jestli je mozny to provozovat na pokojovy antene s predzesilovacem (tahat koax z pudy a delat zase 3 diry do zdi jako kdyz sem tahal ethernet se mi opravdu nechce).
za odpovedi predem dekuju