Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Tak se pokouším postavit "multimedialni kus nábytku" s MythTV. Zatim tedy jen tak zkušebně na mém desktopu - Gentoo(32bit), Athlon64 3000+, 1GB RAM, Leadtek WinFast 2000 Expert, ale ve finale ty to mělo ležet a běžet u rodicu v obyváku.
No a tak posledni týden hledam ten správný TV tuner.....
Zatim to bude asi pouze analogová záležitost, digitalni signál k nám jen tak nedorazí a až to bude aktuálni, tak se prostě koupí tuner digitální.
Co by to mělo umět?
1. Obraz v obraze, nahrávání jednoho a sledováni druhého programu. - To bude vyžadovat 2 tunery. Bude lepší 1x"double"tuner karta, nebo 2x "single"tuner ? A hlavně bude to použitelne na 1GHz CPU?
2. HW MPEG-2 - Netýká se to jenom příjmu digitálniho signálu?
3. Nahrávání podle kódu z TV programu - Nevim jak se to jmenuje,(Showview ?) jde o zadáni kódu podle kterého třeba Video rekordér pozná, kdy ma začt nahrávat. Umi tohle vůbec tunery do PC?
4. Teletext - No, to by asi nemel být problem.
Takže co vybrat? Provozujete někdo takovýhle set-top-box? S jakým tunerem?
Co XMLTV? Podle toho co jsem nasel, tak tv_grab_cz už neni funkčni, takže Programoveho Pruvodce v MythTV si neužiju?
Takžě jestli máte někdo nějake tipy a připominky k takovéhlemu zařízení, budu moc rád.
No, tak ja jdu zase ladit ten MythTV. V TvTime nebo xawtv je obraz super, ale v MythTV hrůza děs a běs..............
Tiskni
Sdílej:
1. S procesorem by moh bejt problém při nahrávání (vyřeší HW MPEG2 enkodér), záleží na kvalitě, v jaký chcete nahrávat. Přehrávání samotný nežere skoro nic, spousta analogovejch tunerů chodila i ve stařičkejch 486kách.
Jenze televizni karty mely vlastni kabel do graficke karty, takze to byl takovy overlay, pres sbernici sly jen ridici instrukce.
Obecne dejte si pozor i na propustnost sbernice. Ja si napr. na svem PC HD video rozkoduju, ale uz ho neprotlacim do graficky karty.
1. S procesorem by moh bejt problém při nahrávání (vyřeší HW MPEG2 enkodér), záleží na kvalitě, v jaký chcete nahrávat. Přehrávání samotný nežere skoro nic, spousta analogovejch tunerů chodila i ve stařičkejch 486kách.Řekl bych, že v případě digitálního vysílání to bude přesně opačně - teda tak, že nahrávání nestojí nic a nároky na procesor má přehrávání.
ja si na czc predbezne nejaky vynasel, zajimala by me ted podpora pod linuxem (ze to bude chodit ve win 2000 kam bootuju jednou za tejden kvuli aktualizaci antiviru a zapareni naky ty 3d hry me moc platny nebude, ono nektery ani pod w2k prej uz nefungujou).
takze to jsou: AverMedia - AVerTV Hybrid + FM PCI a LifeView - LifeView FlyDVB-T trio PCI.kdo to mate, velmi by me to zajimalo, jestli se tyhlety karticky vyplati vubec porizovat pripadne za kolik. a jestli je mozny to provozovat na pokojovy antene s predzesilovacem (tahat koax z pudy a delat zase 3 diry do zdi jako kdyz sem tahal ethernet se mi opravdu nechce).
za odpovedi predem dekuju