Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Přístup odmítnut Pouze administrátor nebo vlastník tohoto objektu smí provést požadovanou akci!
Tiskni
Sdílej:
nicméně chtěl bych pro tento účel použít KDE (3,5,7) program
Ono už je KDE5? Dokonce i KDE7?
A my v Kubuntu máme KDE 4 :-P
> Ke všemu tomu ještě doplním to, že moje IP je ta nejhorší ze všech (UPC) a mění se v jakémkoliv nepředvídaném okamžiku
WTF? IP na UPC se mi zmenila naposled pred rokem a neco,kdyz jsem v routeru manualne zmenil MAC adresu.
Ještě mě za to nezavřeli .
Můj první nápad, zapisovat po sekundě jednotlivé JPEGy a "odsvěžovat" stránku se ukázal asi jako nejlepším řešením
S tím souhlasím.
program "Webcam" je Gnome-like a já si kvůli němu nechci na disk instalovat ty tuny Gnome-eklhaft-bordelu.
Co to blábolíš(viz příloha). A i kdyby ano, tak GTK je GUI toolkit a ne multiplatformní framework.
Nejjednodušším řešením by asi byla instalace majoritního OS a programu booru_webcamv1299, ale to nejsem já... Já prostě widle nenávidim od malička
Co Wine?
"myslíme to upřímě" Gnome je hnusný, nekonfigurovatelný "nedo*rd"
Ale prd. <strike>Moje maminka</strike> Gnome je prostě super.
BTW: Proč Značka STRIKE není povolena?
ano Gnomisti! ta volba je nahoře vpravo: "špatné"!
S ničím jiným ani nepočítej.
Ke všemu tomu ještě doplním to, že moje IP je ta nejhorší ze všech (UPC) a mění se v jakémkoliv nepředvídaném okamžiku
Kde jsem se to vztekal, že IP adresa není uživatelská, ale systémová proměnná. Z toho důvodu vzniklo něco jako DNS a URI/URL. Hledej heslo DDnS, které u UPC určitě funguje. Jinak pokud si vlastníkem veřejné IP(někdo říká připojení k internetu), tak by si to mohl streamovat pomocí programu VLC nebo ffserver. (Co se týče kodeku, tak doporučuju něco jako H.264)
teoretická rychlost je 10/1
Tak to je docela blbé. Pokud by bylo víc diváků, tak máš docela smůlu. Jediná šance by byla multicast. Na to by linka v pohodě stačila.
> Jediná šance by byla multicast. Na to by linka v pohodě stačila.
S multicastem jsem pred lety laboroval. Vysledek - pouzitelne jen na LAN. Vetsina routeru multicast streamy zahazuje.
Ja bych navrhoval kompromis - streamovat MJPEG video s framerate 1s. Sice je to stream - tj. nekopirovalo by se nic pres server, ale objem dat je prakticky mizivy a UPC by utahlo hodne divaku.
S multicastem jsem pred lety laboroval. Vysledek - pouzitelne jen na LAN. Vetsina routeru multicast streamy zahazuje.
Já bych takové administrátory lynčoval a upaloval na hranici. Ty dnešní internety fakt nemám rád.
Ja bych navrhoval kompromis - streamovat MJPEG video s framerate 1s. Sice je to stream - tj. nekopirovalo by se nic pres server, ale objem dat je prakticky mizivy a UPC by utahlo hodne divaku.
Těžko říct. To už by mi osobně přišla i ta varianta s obrázky lepší. O streamu jsem se zmínil hlavně aby nebylo nutno se dívat na nějakou slideshow. Fungovalo by to vůbec v praxi s framerate 1p/s?
> Fungovalo by to vůbec v praxi s framerate 1p/s
Ovsem, MJPEG je jen sled JPEG obrazku. Kazdopadne zrovna v pripade pozorovani kociciho porodu davam prednost zasadne Full HD na sve plazme .
Souhlasim ale, ze export jednotlivych obrazku + nejaky jednoduchy JS na reload u uzivatelu by byl elegantnejsi.
Kup tech kamer vic, zapoj je do clusteru a v pocitaci interpoluj vyssi rozliseni. Jsme prece na hackerskem webu... ;)
Tak šup, šup do obchodu pro něco robustnějšího. Ať máme Full košišáky ve Full rozlišení.
Ovsem, MJPEG je jen sled JPEG obrazku.
Aha. To bude asi bez Inter-framů, že? To by asi nebylo moc vhodné vzhledem k lince.
Kazdopadne zrovna v pripade pozorovani kociciho porodu davam prednost zasadne Full HD na sve plazme
O ničem jiném jsem ani neuvažoval.
jde mi o to, udělat to jak nejjednodušeji (jednoduchost=minimum věcí co se může pos*at...),
Na jednoduchost se vykašli, ta je pro jednoduché lidi a lampy. Každý pravý hacker prostě musí milovat eleganci. A tag <video> určitě elegantní je.
tzn. přenos na ftp, jeden jpeg, stejnej název, aktualizace na www
No to mi zrovna jako jednoduché moc nepřijde.
tzn. přenos na ftp, jeden jpeg, stejnej název, aktualizace na wwwProč proboha? je to jen HTMLNo to mi zrovna jako jednoduché moc nepřijde.
> jeden jpeg, stejnej název,
To mi pripomina, ze jeden nejmenovany majoritni prohlizec mel obrovske problemy pochopit, ze soubor se stejnym jmenem obsahuje jina data. A to nemluvim o "chytrych" squidech poskytovatelu "internetu".
To je zajímavá teorie, ale žádný multicast dnes v praxi neexistuje. Jistě, je spousta projektů, ale žádný provider je nepodporuje. Nápad, že by například IPv6 multicast pronikl dál než do vedlejší budovy téže univerzity, je pouhý sen, na jehož usutečnění si dobrých deset let počkáme. Dnes ani není možné (korektně) získat multicast adresy, protože nikdo zkrátka netuší, jak by se měly vytvářet a kdo by je měl přidělovat. Různé experimenty s IPv4 multicastem se dostaly o malý kousek dál, ale opravdový multicast podporovaný všemi routery po cestě dodnes nikde neexistuje.
DDNS je bída s nouzí. U nějakého přenosu videa je člověku prd platné, že změna IP adresy se propaguje do 4 minut... Na druhou stranu musím (z vlastní zkušenosti) konstatovat, že IP adresa u UPC se mění cca jednou za půl roku. Kromě toho se tam dá (sice za dost nehorázné peníze, ale přece) objednat i stálá IP adresa.
To je zajímavá teorie, ale žádný multicast dnes v praxi neexistuje. Jistě, je spousta projektů, ale žádný provider je nepodporuje. Nápad, že by například IPv6 multicast pronikl dál než do vedlejší budovy téže univerzity, je pouhý sen, na jehož usutečnění si dobrých deset let počkáme.
No a právě za tu vzniklou podmnožinu internetu kvůli líným administrátorům bych dneska bičoval. Já si na routeru vždy multicasty zapnu, ale dostanou se nejdál tak o jeden hop. A nic mě nedovede vzteknout víc jako když na nějaký video server je pro každé video jedno spojení(a tak se jedno a to stejné video odesílá třeba dvacet krát) a nebo když ze sítě 4 lidi stahují ten stejný soubor z BitTorrentu nebo Rapidu.
Dnes ani není možné (korektně) získat multicast adresy, protože nikdo zkrátka netuší, jak by se měly vytvářet a kdo by je měl přidělovat.
Eh? Jinak připojení do Mbone je free.
Různé experimenty s IPv4 multicastem se dostaly o malý kousek dál, ale opravdový multicast podporovaný všemi routery po cestě dodnes nikde neexistuje.
A to je chyba.
DDNS je bída s nouzí. U nějakého přenosu videa je člověku prd platné, že změna IP adresy se propaguje do 4 minut...
A kolikrát se bude měnit IP adresa pokud jsou zrovna otevřená nějaká spojení?
Ale na druhou stranu: jak velké by bylo jeho praktické využití (kdyby fungoval)?
Kdyby se tomu uzpůsobily protokoly a služby? Min. nemalé.
Vždyť význam internetové televize je právě v pořadech na přání -- tzn. každý kouká na to, co se mu líbí a kdy chce, tudíž každý kouká na něco jiného.
Jo. A většinou to dopadne tak, že 100 lidí čumí na to jedno a to samé. Jen ve 100 spojeních.
Ty to stahování torrentů je taky většinou rozložené v čase, takže pak často stahuješ od někoho v nejbližší síti, kdo to stáhl před tebou, takže těch duplicitně přenesených dat moc nebude.
Tak jsem to nemyslel. Jeden blok nějakého souboru lítá sítí od peera k peerovi pořád sem a tam. A zvláště když je peerů hodně(řekněme 1000). V podstatě se dá říct, že ten soubor žije na přenosových linkách a v keších routerů. Kdyby se třeba na BitTorrentu peerové pomocí nějakého protokolu(či jiného udělátka) dohodli a nějaký blok odesílal ten nejsilnější ze všech co ho vlastní, pak se u něj naplánovalo nějaké časové okno do kterého by se ostatní peerové registrovali do skupiny příjemců tohoto bloku a po uplynutí stanovené doby by se začalo s vysíláním, hodně by se tím ušetřilo páteřím. A pokud by někdo nějaký paket ztratil a nebo by se někdo připojil v půlce vysílání, tak zbytek může dotáhnout v příštím časovém okně. Schválně by mě zajímala nějaká statistika toho, kolik duplicitních P2P dat lítá NIXem furt dokola sem a tam.
A když tady amigapower bude streamovat svoje kočky, tak kolik lidí na to současně bude koukat?
Pokud zvolí alespoň trochu rozumnou bitrate tak kolem 1Mbps, tak to vím docela přesně.
> Já si na routeru vždy multicasty zapnu, ale dostanou se nejdál tak o jeden hop
A ktery z tech asi deseti multicastovych routovacich protokolu zapnes :–) ?
> No a právě za tu vzniklou podmnožinu internetu kvůli líným administrátorům bych dneska bičoval.
Nejedna se ani tak o line administratory, jako spis o to, ze tak, jak jsou multicasty navrzene, by asi nefungovaly v celointernetovem meritku pri plnem nasazeni, aniz by to pretizilo tabulky core smerovacu. Ted je v globalnich routovacich zhruba 300k zaznamu, coz uz starsim routerum dela potize, a to tam ma kazdy poskytovatel jen par prefixu. Kdyby kazdy uzivatel pouzival source-specific multicastove aplikace, tak tam bude multicastovych zaznamu radove (pocet IP adres * pocet pouzivanych multicastovych aplikaci).
A ktery z tech asi deseti multicastovych routovacich protokolu zapnes :–)
Když se řekne Multicast, tak se mi vybaví jen IGMP. Stejně na routeru nic jiného než IGMP Proxy nemám.
Nejedna se ani tak o line administratory, jako spis o to, ze tak, jak jsou multicasty navrzene, by asi nefungovaly v celointernetovem meritku pri plnem nasazeni, aniz by to pretizilo tabulky core smerovacu. Ted je v globalnich routovacich zhruba 300k zaznamu, coz uz starsim routerum dela potize, a to tam ma kazdy poskytovatel jen par prefixu. Kdyby kazdy uzivatel pouzival source-specific multicastove aplikace, tak tam bude multicastovych zaznamu radove (pocet IP adres * pocet pouzivanych multicastovych aplikaci).
Tak to je IHMO docela problém. A problémy jsou to za určitým účelem.
IGMP je protokol urceny k tomu, aby koncove pocitace hlasili routeru, ktere multicastove skupiny je zajimaji. Ten pak musi dane skupiny propagovat pres multicastovy routovaci protokol (napr. PIM-SM), tim komunikuje s ostatnimi multicastovymi routery. IGMP Proxy je spis takova vec urcena na domaci routriky, nez pro normalni rizeni multicastoveho provozu.
mplayer -fps 1 tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0 -vo jpegTakhle to bohužel ukládá sérii jpeg obrázků. Pokud jsem použil parametr
-frames 1
, tak snímky nebyly použitelné - asi kvůli opětovné inicializaci kamery, takže musíš nějak vyřešit načítání souboru s nejnovějším ctime
, nebo prostě vždy poslední soubor ve výpisu. S pomocí php to jde jednoduše. Příklady viz. web.
Fotky můžeš ukládat přímo na FTP. FTP můžeš jako lokálně namontovat s pomocí curlftpfs
:
curlftpfs ftp://username:password@ftp.example.com /media/remoteftp
Ted jsem to zkousel a funguje to skvele. Prejmenovavani a export bych resil asi takhle:
cd /dir/s/obrazky && watch -n1 'mv `find . -regex .*[0-9]+\.jpg | sort -r | head -n1` /media/remoteftp/aktualni.jpg && rm -f *.jpg'
Detekce pohybu slouží především k tomu, aby nebylo nutné nahrávat statický obraz.
Motion může přímo vytvářet webové stránky. Viz příklad (Live video stream). Nebo pokus s kočkou.
Nebo pokus s kočkou.to je naaaapad :) uz vim jak resimt muj problem s kocko
Prave odladeno a funkcni:
#!/bin/bash TARGET=/mnt/ftpserver rm -rf /tmp/camera-shot/*.jpg mkdir -p /tmp/camera-shot cd /tmp/camera-shot mplayer -fps 1 tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0 -vo jpeg & sleep 5 while [ 0 -lt 1 ]; do mv `find . -regex \.\/[0-9]+\.jpg | sort -r | head -n1` shot.jpeg && rm -f *.jpg convert -weight bold -fill white -pointsize 16 -family courier \ -annotate +10+20 "`date +"%d.%m.%Y %H:%I:%S"`" shot.jpeg $TARGET/actual.jpeg sleep 1 done
Zkousel jsi to a neslo?
/mnt/ftpserver
máš připojený adresář z nějakého FTP serveru (pomocí curlftps), nebo že přímo ten stroj je FTP server.
neboj se toho
$ mkdir ftp-mount $ curlftpfs ftp.vse.cz ftp-mount/
Místo ftp.vse.cz
si dosadíš nějaký svůj ftp server + jméno heslo.
Lepší než obrázky by mi přišlo streamování videa, ale s tím ti moc neporadím.
$ mkdir ftp-mount $ curlftpfs amigapower:heslo@ftp.89.xxx.xxx.xx ftp-mount/
curlftpfs -o user=amigapower:tajne_heslo ftp.megaserver.org /mnt/megaftp
Jestli je tam neco spatne nebo to bude chtit tech parametru zadat vic, to zjistis hned podle toho ze to nebude fungovat.
[rat@TUX ~]$ mkdir ftp-mount [rat@TUX ~]$ curlftpfs -o user=login:heslo ftp.server.org ftp-mount/ fuse: device not found, try 'modprobe fuse' first...vidim to s tim videem bledě
[rat@TUX ~]$ curlftpfs -o user=login:heslo ftp.server.org /mnt/megaftp fuse: bad mount point `/mnt/megaftp': No such file or directoryco znamená "such"?
Uz je to peknejch par let co sem poslouchal a na pc kolene vyrabel trance a podobnej ramus ...
[rat@TUX ~]$ curlftpfs -o user=login:heslo ftp.server.org /mnt/ftpserver/ fuse: device not found, try 'modprobe fuse' first
modprobe fuse
, jak se tam píše...
A možná ještě bude potřebovat přidat svého uživatele do skupiny fuse
.
fuse: bad mount point `mnt/ftpserver/': No such file or directory
Nebo si na Jabberu přidá kontakt eng2cze@dict.jabbim.cz
– tomu pošleš slovíčko a on ti zpátky pošle překlady.