Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Protože jsem konečně po letech přišel na to, že nedokážu žádnym způsobem ozvučit místnost tak, aby byl zvuk opravdu zvuk a né jen jakkoliv dobré chrastění, rozhodl jsem se koupit si konečně pořádný sluchátka ;)
Protože mam dobrý zkušenosti se značkou SENNHEISER, rozhod jsem se koupit si opět sluchátka této značky, nicméně se už nehodlám zabejvat sluchátkama který jsou superkvalitní, koupim si sluchátka "kosmický". Jsem teď ožralej, což je škoda, měl jsem totiž v plánu seznámit vás se všema hodnotama tohodle klenotu, ukázat vám jejich profil na domovský stránce a spoustu dalších věcí... Bohužel, jsem rád, že vidim ty klávesy jenom dvakrát a dokážu opravit evidentní překlepy, tady je link na stručnou recensi (tu cenu berte s rezervou, jdou koupit o pár tisíc levnějc, za cca 18 000). Najděte si ty hodnoty sami, mně to nějak nejde... ;)
Tiskni
Sdílej:
Je to asi půl roku zpátky. Ono KV se odrážejí od povrchu a atmosféry, takže můžeš chytnout signál až tisíce kilometrů vzdálený, ale ty spojení jsou neopakovatelné (změní se počasí a zítra je na té frekvenci už úplně něco jiného). Taky jsem k tomu měl samozřejmě připojený pármetrový drát jako anténu.
Probíhalo to tak, že jsem měl náladu zkoušet KV (což mám tak dvakrát do roka), zapl v 20:00 večer rádio, náhodně potočil knoflíkem a slyším dost divnou češtinu, prokládanou čínštinou, nakonec mi moderátor ještě řekl název radia, a pak se zas jazyk změnil, tak šup google a fakt, 20:00 - 21:00, každé úterý - česká relace čínského rádia... To mě pak poser ;).
To tady radsi nerikej dvakrat
Ty woe, psal jsi, že nemáš prachy, ne?...já neřikal, že to mam domyšlený
Sluchatka - spickovy
Ovsem taky je treba zesak k nim a hudbu
I pro high bitrate mp3 je to skoda penez.
Pro poslech mp3 (jakychkoli) a zvukovych doprovodu filmu bych neresil ani zvukovku - nepoznate rozdil oproti integrovane (jakekoli) a nejake spickove externi.
>>>Abych nevyplaz naky dva litry + par stovek za stineny pozlaceny kabely jen pro lepsi pocit.
Pokud skutecne nepotrebujete zvukovku 7+1 apod vcetne vstupu 7+1 - linkove, symetricke, mikrofonni (kvuli michani signalu v sw mixu) tak jsou investice do takoveho hw zcela nesmyslne.
Navic interni zvukovka do pc pobezi v prostredi znacne kontaminace vf ruseni logikou takze bych s nejakym extra odstupem nepocital.
USB zvukovky taky nevim - jedine s externim napajenim pac nevim co tam chcou delat s 5 voltama z usb, na napajeni preciznich operaku je treba menic - spinany pochopitelne coz zase prasi takze vo nicem.
Driv jsem se o Hi-Fi zajimal docela dost. Dokonce jsem byl trikrat i na vystave top audio v Praze v hotelu Panorama - tusim ze to bylo v 96,7,8 roce. S prichodem vypocetni techniky a multimedii muj zajem tak nejak opadl (uz kvuli mp3 a tak)
>>>A pak by mi to treba jeste brucelo, protoze je komp v jiny zasuvce
Muze byt i ve stejne a stejne to bude tvorit smycku.
To jsem taky resil a vysledek:
Oddeleni audio signalu traficky - vo nicem - ztrata kvality zvuku.
Oddeleni napajeni notebooku (bohuzel zdroj ntb ma propojen zemnici kolik se zapornym polem 19 V vystupu) pomoci sitoveho trafa 220/220 V - OK
Jiste reseni je udelat si napajeci sitovy kabel pro pc pouze 2x tj bez zeme a soubezne s kabelem ze zvukovky do zesaku vest zelenozlute lanko pripojene na kastlu pc a zesaku.
Samozrejmosti jsou co nejkratsi propoje - uz kvuji kapacite a utlumu vysokych kmitoctu.
Jinak jsem presvedcen ze pro poslech mp3 plne dostacuji sluchatka jako treba Koss GT5 ci PortaPro a integrovana zvukovka i v mizernym (ovsem modernim - zadna 486 a win 95 ci 98) notebooku. Kdysi jsem mel moznost srovnat zvukovy vystup hp nx 6125 s externi usb Creative - model uz nevim - cena nekolik tisic kc a vubec me to nepresvedcilo - test na ruznych cd s ruznou hudbou - klasika, jazz, rock, elektronika.
Test probihal poslechem skladby na interni zvukovce a opetovnym poslechem te same na externi.
Porta Pro mam, ale kupoval sem si je spis k mp3 prehravaci kterej nakonec ani nepouzivam (je to smejd a po reklamaci mi poslali akorat novejsi model toho smejdu). Jinak do pc ani do zesiku s kabelem od Port Pro nedosahnu a nastavovat to nakou prodluzkou za pade z elektra se mi moc nechce.
>>>Jinak do pc ani do zesiku s kabelem od Port Pro nedosahnu a nastavovat to nakou prodluzkou za pade z elektra se mi moc nechce.
Toto ovsem jakakoli zvukovka nevyresi.
Nevidim duvod proc si neudelat prodlouzeni z kabelu 4x 0,25 - 0,75. Pro sluchatka neni treba jakehokoli stineni - no ono ani pro propojeni ze zesakem neni treba stinit pac vystup zvukovky je na velmi male impedanci.
>>>Hlavním důvodem jsou podle mně mizerné analogové obvody na výstupu většiny běžných desek
Na vystupu vetsiny beznych svabu pro zvukovky napr ALC 202 jsou jen kondenzatory pro oodeleni ss slozky a uz to jde na vystupni konektor. Stejne tak vstup.
Proste zesilovac pro sluchatka je primo soucasti obvodu
Jen blázen amigapower si koupí sluchátka za 18 táců...
Sou vetsi blazni a ne tak neskodny ...
Ale nektery netopejri prej poznaji rozdil mezi originalnim CD a palenym (pritom by to mela bejt bitove shodna kopie a tudiz znit stejne)Teoreticky je možné rozeznat lisovaný originál a nekvalitně vypálené médium, protože pokud vznikne při pálení dost neopravitelných chyb, musí se chybející mista dointerpolvávat a to už je slyšet. A když se ještě navíc použijí audio vypalovačky, které kopírují on-the-fly a narozdíl od specializovaných programů typu
cdparanoia
(které čtou špatná místa tak dlouho, dokud ho nepřečtou v pořádku) si nemohou dovolit víc než jedno jediné čtení, protože zároveň vypalují, a musí tedy pálit chybně přečtená dointerpolované data.
Při přehávání je tak slyšet až nadvakrát interpololovaný originál (jednou při čtení pro vypalovačku, podruhé při čtení přehrávající mechanikou) a něco takového je snad rozpoznatelné i bez netopýřího sluchu.
Prostě se nesmí zapomenout, že audio CD není a nebylo navrženo pro naprosto bezchybné čtení, ale pro rozumný kompromis mezi bezchybným čtením (vzpomeňte na tehdejčí úroveň technologií) a množstvím redundantních dat nutných pro opravy chyb. Proto byly později u datových CD přidány ECC kódy, protože u datových CD si, narozdíl od audia, chyby nemůžeme dovolit.