Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Poslední dva dny jsem řešil zajímavý problém. Stařičkou ATI s opensource ovladači v Xorg jsem s nákupem nového počítače definitivně opustil. Vzhledem ke chvalospěvům z Phoronix.com jsem si koupil ATI HD2600Pro, když už to skvělé AMD konečně dělá ovladače. V kanceláři mám nějakou R500, takže jsem věděl, že to doposud nebyla žádná sláva, instalovat binární driver. Jenže jak se dalo čekat, HD2600Pro jsem nerozjel, právě kvůli ovladačům. Karta šla ven stejně rychle jako přišla a nahradil jsem jí GeForce 8600GT. Když už jsem se rozplýval nad 12000 FPS v Glxgears pochopil jsem, že něco není v pořádku. Pochopil jsem, proč mi vždycky všechny ovladače cpaly k mému monitoru Hyundai T91D chybné maximální rozlišení 1028x768
Tak jsem to psychicky nevydržel a včera jsem si koupil GF 8600GT s velkým tichým chladičem od ASUSu. Když nad tím tak přemýšlím, grafiku od nVidie jsem vlastně ještě nikdy neměl.
Kromě barvy PCB a několika kondenrátorů navíc se od předchozí HD2600Pro vzhledově ničím neliší. Chladič opravdu naprosto neslyšitelný, což je pro mě velké plus. Nicméně k věci. Z nVidia repozitáře jsem nainstaloval ovladač a hle, ono to jelo. Někde jsem četl, že v nVidii dělá Linuxové ovladače tak +/- 5-7 lidí. To je úplné nic v obrovském rozpočtu firmy. O to absurdnější mi absence instalovatelných ovladačů u ATI připadá...
AMD vydalo specifikace k RV630. AMD vydalo nové ovladače 8.41 a 8.42. Michael Larabel na Pohronix.com básní o pokroku a kvalitě. Realita? HD 2600 Pro mi nejede
Vyzkoušel jsem X návodů, od instalace balíčku od ATI (ATI openSUSE repository) až po instalaci se základním instalerem s všemožnými parametry podle různých hardcore návodů. NIC. Alespoň, že se mi povedlo zvětšit rozlišení monitoru, na VESU čumím pořád.
Kvalita ovladačů ATI se prý zvedla, což jsem jako hloupý koncový uživatel dosud nezaznamenal. Opensource ovladač RadeonHD, který za podpory AMD plácají hoši v Novellu, prý dřív jak za rok s 3D podporou nebude. Kdo ví. Reálná životnost grafické karty než zestárne je možná i nižší. Nejsem náhodou blbec, když jsem si mohl koupit GF 8600 s fungujícími binárními ovladači? Co jsem sakra čekal? Zprovoznil někdo HD2600Pro s 3D podporou?
Ach jo....Dnes jsem si objednal nový stroj. pro můj Desktop. Uvěřil jsem AMD, že teď už opravdu, ale opravdu budou ovladače OK, takže grafika bude od ATI (ASUS HD2600Pro - dobrý chladič), k tomu X2 4400EE. 2GB RAM
Základní desku jsem dlouho nemohl vybrat, nakonec jsem zvolil ASUS M2N-SLI Deluxe. Udělal jsem s deskou dobře? nForce bývaly problematické.
Bohužel, s AMD580X není z čeho vybírat (3 desky... neznám). Velmi se mi líbíla Gigabyte GA-MA69G-S3. Integrovanou grafiku bych vypnul. Bohužel, gigabyte na to nacpal tak malé chladiče, že se teplota chipsetu podle recenzí pohybuje až okolo 80 C! Takže místo aby topil nForce, "hoří" nám tu gigabyte s AMD/ATI chipsetem. Zbývá jen MSI K9AG-Neo2-digital, kvalita neznámá. Toť vše od AMD a zbývají jen chipsety nForce.
Zítra ráno může ještě desku změnit. Otázka tedy zní:
Jakou desku by jste mi doporučili pro AM2 vy? PS: formát ATX, Desktop, kopatibilita s Linuxem je klíčová.