Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Poslední dva dny jsem řešil zajímavý problém. Stařičkou ATI s opensource ovladači v Xorg jsem s nákupem nového počítače definitivně opustil. Vzhledem ke chvalospěvům z Phoronix.com jsem si koupil ATI HD2600Pro, když už to skvělé AMD konečně dělá ovladače. V kanceláři mám nějakou R500, takže jsem věděl, že to doposud nebyla žádná sláva, instalovat binární driver. Jenže jak se dalo čekat, HD2600Pro jsem nerozjel, právě kvůli ovladačům. Karta šla ven stejně rychle jako přišla a nahradil jsem jí GeForce 8600GT. Když už jsem se rozplýval nad 12000 FPS v Glxgears pochopil jsem, že něco není v pořádku. Pochopil jsem, proč mi vždycky všechny ovladače cpaly k mému monitoru Hyundai T91D chybné maximální rozlišení 1028x768
Tak jsem to psychicky nevydržel a včera jsem si koupil GF 8600GT s velkým tichým chladičem od ASUSu. Když nad tím tak přemýšlím, grafiku od nVidie jsem vlastně ještě nikdy neměl.
Kromě barvy PCB a několika kondenrátorů navíc se od předchozí HD2600Pro vzhledově ničím neliší. Chladič opravdu naprosto neslyšitelný, což je pro mě velké plus. Nicméně k věci. Z nVidia repozitáře jsem nainstaloval ovladač a hle, ono to jelo. Někde jsem četl, že v nVidii dělá Linuxové ovladače tak +/- 5-7 lidí. To je úplné nic v obrovském rozpočtu firmy. O to absurdnější mi absence instalovatelných ovladačů u ATI připadá...
AMD vydalo specifikace k RV630. AMD vydalo nové ovladače 8.41 a 8.42. Michael Larabel na Pohronix.com básní o pokroku a kvalitě. Realita? HD 2600 Pro mi nejede
Vyzkoušel jsem X návodů, od instalace balíčku od ATI (ATI openSUSE repository) až po instalaci se základním instalerem s všemožnými parametry podle různých hardcore návodů. NIC. Alespoň, že se mi povedlo zvětšit rozlišení monitoru, na VESU čumím pořád.
Kvalita ovladačů ATI se prý zvedla, což jsem jako hloupý koncový uživatel dosud nezaznamenal. Opensource ovladač RadeonHD, který za podpory AMD plácají hoši v Novellu, prý dřív jak za rok s 3D podporou nebude. Kdo ví. Reálná životnost grafické karty než zestárne je možná i nižší. Nejsem náhodou blbec, když jsem si mohl koupit GF 8600 s fungujícími binárními ovladači? Co jsem sakra čekal? Zprovoznil někdo HD2600Pro s 3D podporou?
Ach jo....Dnes jsem si objednal nový stroj. pro můj Desktop. Uvěřil jsem AMD, že teď už opravdu, ale opravdu budou ovladače OK, takže grafika bude od ATI (ASUS HD2600Pro - dobrý chladič), k tomu X2 4400EE. 2GB RAM
Základní desku jsem dlouho nemohl vybrat, nakonec jsem zvolil ASUS M2N-SLI Deluxe. Udělal jsem s deskou dobře? nForce bývaly problematické.
Bohužel, s AMD580X není z čeho vybírat (3 desky... neznám). Velmi se mi líbíla Gigabyte GA-MA69G-S3. Integrovanou grafiku bych vypnul. Bohužel, gigabyte na to nacpal tak malé chladiče, že se teplota chipsetu podle recenzí pohybuje až okolo 80 C! Takže místo aby topil nForce, "hoří" nám tu gigabyte s AMD/ATI chipsetem. Zbývá jen MSI K9AG-Neo2-digital, kvalita neznámá. Toť vše od AMD a zbývají jen chipsety nForce.
Zítra ráno může ještě desku změnit. Otázka tedy zní:
Jakou desku by jste mi doporučili pro AM2 vy? PS: formát ATX, Desktop, kopatibilita s Linuxem je klíčová.