Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Poslední dva dny jsem řešil zajímavý problém. Stařičkou ATI s opensource ovladači v Xorg jsem s nákupem nového počítače definitivně opustil. Vzhledem ke chvalospěvům z Phoronix.com jsem si koupil ATI HD2600Pro, když už to skvělé AMD konečně dělá ovladače. V kanceláři mám nějakou R500, takže jsem věděl, že to doposud nebyla žádná sláva, instalovat binární driver. Jenže jak se dalo čekat, HD2600Pro jsem nerozjel, právě kvůli ovladačům. Karta šla ven stejně rychle jako přišla a nahradil jsem jí GeForce 8600GT. Když už jsem se rozplýval nad 12000 FPS v Glxgears pochopil jsem, že něco není v pořádku. Pochopil jsem, proč mi vždycky všechny ovladače cpaly k mému monitoru Hyundai T91D chybné maximální rozlišení 1028x768
Tak jsem to psychicky nevydržel a včera jsem si koupil GF 8600GT s velkým tichým chladičem od ASUSu. Když nad tím tak přemýšlím, grafiku od nVidie jsem vlastně ještě nikdy neměl.
Kromě barvy PCB a několika kondenrátorů navíc se od předchozí HD2600Pro vzhledově ničím neliší. Chladič opravdu naprosto neslyšitelný, což je pro mě velké plus. Nicméně k věci. Z nVidia repozitáře jsem nainstaloval ovladač a hle, ono to jelo. Někde jsem četl, že v nVidii dělá Linuxové ovladače tak +/- 5-7 lidí. To je úplné nic v obrovském rozpočtu firmy. O to absurdnější mi absence instalovatelných ovladačů u ATI připadá...
AMD vydalo specifikace k RV630. AMD vydalo nové ovladače 8.41 a 8.42. Michael Larabel na Pohronix.com básní o pokroku a kvalitě. Realita? HD 2600 Pro mi nejede
Vyzkoušel jsem X návodů, od instalace balíčku od ATI (ATI openSUSE repository) až po instalaci se základním instalerem s všemožnými parametry podle různých hardcore návodů. NIC. Alespoň, že se mi povedlo zvětšit rozlišení monitoru, na VESU čumím pořád.
Kvalita ovladačů ATI se prý zvedla, což jsem jako hloupý koncový uživatel dosud nezaznamenal. Opensource ovladač RadeonHD, který za podpory AMD plácají hoši v Novellu, prý dřív jak za rok s 3D podporou nebude. Kdo ví. Reálná životnost grafické karty než zestárne je možná i nižší. Nejsem náhodou blbec, když jsem si mohl koupit GF 8600 s fungujícími binárními ovladači? Co jsem sakra čekal? Zprovoznil někdo HD2600Pro s 3D podporou?
Ach jo....Dnes jsem si objednal nový stroj. pro můj Desktop. Uvěřil jsem AMD, že teď už opravdu, ale opravdu budou ovladače OK, takže grafika bude od ATI (ASUS HD2600Pro - dobrý chladič), k tomu X2 4400EE. 2GB RAM
Základní desku jsem dlouho nemohl vybrat, nakonec jsem zvolil ASUS M2N-SLI Deluxe. Udělal jsem s deskou dobře? nForce bývaly problematické.
Bohužel, s AMD580X není z čeho vybírat (3 desky... neznám). Velmi se mi líbíla Gigabyte GA-MA69G-S3. Integrovanou grafiku bych vypnul. Bohužel, gigabyte na to nacpal tak malé chladiče, že se teplota chipsetu podle recenzí pohybuje až okolo 80 C! Takže místo aby topil nForce, "hoří" nám tu gigabyte s AMD/ATI chipsetem. Zbývá jen MSI K9AG-Neo2-digital, kvalita neznámá. Toť vše od AMD a zbývají jen chipsety nForce.
Zítra ráno může ještě desku změnit. Otázka tedy zní:
Jakou desku by jste mi doporučili pro AM2 vy? PS: formát ATX, Desktop, kopatibilita s Linuxem je klíčová.