Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jsem rád, že ti moje několikahodinové bádání usnadnilo konfiguraci "monitoru". Musím ale říct, že narozdíl od tebe mám obraz přes DVI v pořádku. Grafiku mám GeForce-7600GS, což by ale asi neměl být problém a navíc používám dva LCD panely přes DVI, což by taky nemělo mít vliv. Pro jistotu celá moje sekce monitor pro T91D:
Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Hyundai" ModelName "HIQ T91D" HorizSync 30.0 - 83.0 VertRefresh 55.0 - 75.0 Option "DPMS" Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" EndSection
Jestli s tímhle nastavením není obraz dokonale ostrý, doporučuji monitor okamžitě reklamovat.
Nevím jestli mě za to budou mít ostatní rádi, ale tady je můj kompletní xorg.conf:
Section "ServerLayout" Identifier "Layout0" Screen 0 "Screen0" 0 0 Screen 1 "Screen1" RightOf "Screen0" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" InputDevice "Mouse0" "CorePointer" EndSection Section "Files" RgbPath "/usr/X11R6/lib/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib64/xorg/modules" FontPath "unix/:7100" EndSection Section "Module" Load "dbe" Load "extmod" Load "type1" Load "freetype" Load "glx" EndSection Section "ServerFlags" Option "AIGLX" "on" Option "Xinerama" "0" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Emulate3Buttons" "no" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbLayout" "us" Option "XkbModel" "pc105" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Hyundai" ModelName "HIQ T91D" HorizSync 30.0 - 83.0 VertRefresh 55.0 - 75.0 Option "DPMS" Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor1" VendorName "AG Neovo" ModelName "F-419" HorizSync 24.0 - 80.0 VertRefresh 49.0 - 75.0 Option "DPMS" EndSection Section "Device" Identifier "Device0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" EndSection Section "Device" Identifier "Videocard0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" BoardName "GeForce 7600 GS" BusID "PCI:1:0:0" Screen 0 EndSection Section "Device" Identifier "Videocard1" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" BoardName "GeForce 7600 GS" BusID "PCI:1:0:0" Screen 1 EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Videocard0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 Option "TwinView" "0" Option "metamodes" "DFP-0: 1280x1024_75 +0+0; DFP-0: nvidia-auto-select +0+0" SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Screen" Identifier "Screen1" Device "Videocard1" Monitor "Monitor1" DefaultDepth 24 Option "TwinView" "0" Option "metamodes" "DFP-1: 1280x1024_75 +0+0; DFP-1: nvidia-auto-select +0+0" SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Extensions" Option "Composite" "Enable" EndSection
Ad 1: bohužel máte asi pravdu, půl roku jsem nesledoval ceníky a za tu dobu X300 vymizely, IMHO je to docela škoda.
Ad 3: ono je to spíš obráceně: X300 mi na mou práci bohatě stačí; když si budu chtít pořídit něco výrazně výkonnějšího, nepřinese mi to nic navíc, ale bude to znamenat komplikace s chlazením a drivery.
U těch integrovaných grafik bude asi dost záležet na modelu. Jednou jsem z čirého nerozumu koupil desku s integrovanou VIA Unichrome a… never more; ještě rád jsem do ní rychle dokupoval samostatnou kartu. Navíc by mi u integrované karty dost vadilo, že užírá systémovou paměť.
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" Option "ModeValidation" "NoEdidDFPMaxSizeCheck" Option "ModeValidation" "NoEdidModes"+ 1 vlastní definovaný režim.
nvidia-settings -l
a nebo si nech vygenerovat xorg.conf od nvidia-settings.
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck"
v sekci "Monitor" což sice upravilo rolzišení, ale obraz byl rozostřený. Nakonec jsem našel na foru Gentoo odkaz na nVnews, kde se tento problém řešil s jiným monitorem.Nakonec tedy nebylo třeba zakazovat DFP resolutioncheck ale přidat následující řádky do sekce device:
Option "VertRefresh" "dfp: 30-83"
Option "HorizSync" "dfp: 55-75"
Option "ConnectedMonitor" "dfp"
Option "MetaModes" "1280x1024"
Sice jenom vzáleně tuším co jsem to asi provedl, ale hlavně že to funguje
Tiskni
Sdílej: