Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V poslední době tu bylo několik hodně dlouhých diskuzí o AMD, inspirovaných zejména zdařilými zápisky Davida Ježka o platformě Spider a její spotřebě a výkonu.
Hlavně jsem byl pranýřován zdejšími příznivci AMD (nebudu jmenovat), o tom, jak TDP Intelu a AMD je něco jiného ( o což se nevede spor) a jak AMD stejně žere v průměru méně než Intel, i když má větší TDP. No nic. Právě si čtu Hexus.net a hle na co jsem nenarazil. Nový Phenom nejen, že zaostává za C2Q výkonově, ale dokonce žere více a to i v Idle. Tyhlety 4-jádra jsou pro mě zatím více méně zklamáním a jsem rád, že jsem se nakonec AM2 platformy zbavil. Ony totiž dnes ve většině případů nejsou (zatím)s AM2+ CPU ani kompatibilní, bez ohledu na zatím nižší (v porovnání s konkurencí) výkon Phenomu, takže případný upgrade by možná nestál za to, pokud by vůbec byl možný.
Další poměrně smutnou věcí jsou AM2+ desky od Gigabyte. Nemůžu si pomoct, ale podle toho, co je na trhu, je například 3900,- Kč za Gigabyte 790X DS4 skutečně výsměch.
Tiskni
Sdílej:
Independent Dynamic Core Technology (IDCT) allows the clock-speed and multiplier of individual cores to be varied depending on load.Intel také má v rámci řady S775 mnoho nekompatibilit. Vezměte si například 955X - skvělý čipset, ale neumí C2D/C2Q. a to ani updatem BIOSu, takže luxusní deska Gigabyte 955X Royal, která v době, kdy jsme ji dostali, stála skoro 7500Kč, nyní jen leží v krabici. A když už jsme u toho Gygabytu. Ano, jejich 790X-DS4 je poměrně drahá, zejména oproti MSI 790FX, která je za stejnou cenu nesrovnatelně lépe vybavena. Ale rozhodnutí bylo na mne a já raději volil léty denní 24/7/100%burn praxe prověřenou značku, než MSI kterému prostě moc nedůvěřuji. 790X také umí CrossFire, QuadCrossFire se tak akorát dobře vyjímá v reklamních papírech a SAS řadič Promise fakt nepotřebuju.
With Phenom, each core is equipped with its own phase-locked loop (PLL), allowing clock frequencies to be scaled independently and reducing power consumption.
AMD Cool'n'Quiet 2.0 adds additional gating of transistors, allowing unused parts of the processor to be powered down, although not to the extent that an entire core can be switched off.