Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Společnost Adobe mi již delší dobu pije krev. Zejména nenažraný flash, který nakazil celý web a dnes bez něj (kvůli některým Ynteligentním jedincům co dělají z flashe i menu) jsou některé stránky prostě neprohlédnutelné. Zbytek pak przní webový obsah všudy přítomnou reklamou jejíž "nezobrazování" v prohlížeči pomocí utilit jako "ad-block" do firefoxu bude, alespoň podle některých vládnoucích elit, zásahem do autorského práva autora stránky a tudíž trestné... Nekonečný otazník nad 64bit. verzí pro Linux už je také koloritem. Bohužel, s flashem to nejde, a bez něj často taky ne.
Poslední perličkou je skutečnost, že Adobe špehuje své zákazníky. Dočíst se o tom můžete třeba zde. Už se těším na vyjádření oficiálních míst.
PS.: Jaké máte zkušenosti s Gnashem?
Toto je můj poslední , ale skutečně poslední vánoční zápisek o HDD.
Omlouvám se všem, které už to nebaví číst, či pochybují o mém duševním zdraví.
Rozhodl jsem se, že na sytém použiji to nejtišší, co je. Tedy 1-plotýnkové disky. Tichými a chladnými adepty jsou: Seagate 7200.10 ST3250410AS 250GB/1 plotna 16MB cache a Western Digital WD1600AAJS 160GB/1 plotna 8MB cache. Oba jsou extrémně pozitivně hodnoceni na newegg.com.
Pro datové uložiště pak "soutěží" Seagate 7200.11 ST3500320AS 500GB/2plotny a Western Digital WD5000AAKS 500GB/3plotny. Recenze jsou rozporuplné, obvzláště na Seagate, proto bych uvítal vaše zkušenosti. Děkuji za hlasování v anketě.
Jsem majitelem disku Seagate Barracuda 7200.10 3.5" 250GB ST3250410AS. Ač desítková řada, tento disk používá 250GB plotny, stejně jako Seagaty řady 11. Tedy, logicky má plotnu vlastně jenom jednu. Co mě na tomto disku zaujalo je, že není vůbec slyšet, ani motor ani takové to chroupání hlaviček, je překvapivě chladný a má mnohem menší spotřebu než konkurence. Oproti ostatním chrchlajícím a dnes nijak nevyčnívajícím Seagatum je to velmi příjemná vyjímka. Zajímavé ovšem je, že Seagate 7200.11 500GB, který má totožné plotny dvě už tak pozitivně hodnocený není!
Ohlasy uživatel na tento Seagate na newegg.com jsou velmi pozitivní. Jak na výkon tak na ticho. Bohužel, jediný test s tímto diskem. který lze nalézt je test časopisu chip, který moc informativní není. Nicméně ST3250410AS byla posazena na první místo. Takže mé dojmy asi sdílí více lidí.
Přesněji řečeno, mluvím o HDD Western Digital Raptor. Je docela zajímavé, jak jsem se od zabezpečení dat dostal až k Raptorovi. Začal jsem úvahami, zda záložní disk nebo SW RAID 1. V Prvé řadě šlo o bezpečnost dat, ale případný nárůst výkonu při čtení v RAID 1 odvedl mé myšlenky jinam. Jak jsem pochopil, RAID je skutečně na doma zbytečnost , což jsem si myslel, ale s RAIDY nemám zkušenost. Napadlo mě, vyřešit to celé jinak:
raptor 74GB 1) / 2) /home 3) ??? WD 5000AAKS 500GB 4) DATA 5) 1-3 malé partitions pro různé potřeby
Pak tady mám ještě Seagate 7200.10 250GB. Ten hezky vymontuju na externí zálohu dat.
Výsledkem by mohl být rychlejší systém na 74GB Raptorovi, hromada dat na 500GB WD a nejnutnější záloha na 250GB Seagate. Vlk se nažere a koza zůstane celá :-) Zatím jen úvaha please.
Koupil jsem si nový disk. Za tu cenu je WD 5000AAKS skvělá koupě. Ale s narůstajícím objemem dat (500GB už je slušná pálka) se moje tradiční zálohovací metody (CD/DVD) stávají minimáně kapacitně nevhodnými. Napadla mě tedy myšlenka provozovat RAID. Tedy RAID 1 samozřejmě. Vzhledem k ceně, bych druhý WD 5000AAKS klidně zakoupil.
Vánoce jsou nejhorší den v roce. Můj odpor k vánocům překonává už snad jen odpor k velikonocům.
Dnešní zápisek bude taková směska. Rád bych si koupil 22 palcové LCD. Asi bych volil Samsung nebo LG, spíše kvůli dobrému zvuku značky. Máte někdo nějký typ na dobrý monitor? Cena okolo 7000,-.
A teď k problému. V dnešní době je dělení disku svázáno historickou chybou, kdy někdo rozhodl, že 4 partitions jsou dost pro každého :-). Později se přišlo na to, že počet nedostačuje, a vymyslel se rozšířený oddíl, ve kterém si každý udělá logických oddílů, kolik chce. Zajímalo by mě, jak to řešíte ve svých počítačích? Má smysl dělat primární oddíly, pokud nepoužíváte windows? K čemu je primární oddíl? Z laického pohledu mi přijde rozumné, z disku udělat jednu velkou rozšířenou jednotku a v ní dělat logických kolik si zamanu. Jak se toto řešení liší například od 2 nebo 3 primárních a jedné rozšířené. Mám v tom guláš :-)
AMD poslední dobou fakt válí. Řekl bych, že jejich marketingové oddělení je tak ogeneraci před vývojovým, takže ty opěvné ódy jsou asi na produkty, které ještě nezačali ani vynalézat. Toto je již potřetí, co jsem se (vlastní vinou) s AMD/ATI spálil, když jsem byl až příliš otevřený jejich slibům. A jako zákazník mám slonní paměť!
Tak kauza atomový hřib v Krkonoších vesele pokračuje. Česká národní galerie stanovila za vítěze prvního orčníku Ceny NG 333 právě skupinu Ztohoven za tuto jejich recesi, kdy se nabourali do živého vysílání a odvysílali fiktivní jaderný výbuch. Odměnu spojenou s vítězstvím převzal za anonymní umělce jejich právník.
Tak. Britská učitelka učící v rámci charitativního projektu v Súdánu místni děti dostala milost. Co že to tak strašného provedla? Děti (nikoli ona) pojmenovaly plyšového medvídka Mohamed. Za to měla být bičována. Muslimský sůdánský dav si dokonce přál její popravu. Mírumilovné náboženství je ten Islám, není liž pravda
Tenhle zápisek bude krátký. Řeknu k tomu snad jen toto:
TOHLE jsem fakt ještě neviděl :-D