V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem majitelem disku Seagate Barracuda 7200.10 3.5" 250GB ST3250410AS. Ač desítková řada, tento disk používá 250GB plotny, stejně jako Seagaty řady 11. Tedy, logicky má plotnu vlastně jenom jednu. Co mě na tomto disku zaujalo je, že není vůbec slyšet, ani motor ani takové to chroupání hlaviček, je překvapivě chladný a má mnohem menší spotřebu než konkurence. Oproti ostatním chrchlajícím a dnes nijak nevyčnívajícím Seagatum je to velmi příjemná vyjímka. Zajímavé ovšem je, že Seagate 7200.11 500GB, který má totožné plotny dvě už tak pozitivně hodnocený není!
Ohlasy uživatel na tento Seagate na newegg.com jsou velmi pozitivní. Jak na výkon tak na ticho. Bohužel, jediný test s tímto diskem. který lze nalézt je test časopisu chip, který moc informativní není. Nicméně ST3250410AS byla posazena na první místo. Takže mé dojmy asi sdílí více lidí.
Zajímalo by mě hned několik věcí.:
Je jasné, že méně ploten a hlav znamená méně hluku, méně tepla a méně mechanických součástí, které se mohou porouchat. Ovšem jaká je souvislost mezi počtem ploten, případně hlav a výkonem disku? Více ploten znamená vyšší výkon? Nebo nižší výkon? Jak to souvisí?
Máte někdo tento Seagate ST3250410AS a jak se vám jeví?
Tiskni
Sdílej:
Jestli je tak chladný, tichý a dostatečně výkoný, kup si ještě jeden, dva na ukládání dat.
Pokud jde o výrobce harddisků, pro každou značku znám několik lidí, kteří ji nemohou ani vidět a tvrdí, že je to naprostý sh*tJá už jsem si "nabil hubu" se všemi značkami kromě Hitachi. Ale nemyslím si, že by Hitachi byla v tomto výjimečná značka, spíš jsem měl zatím štěstí na kvalitní kusy. Na počet těch odešlých u mě vede Maxtor, ale ani v tomto případě si nemyslím, že by byl o tolik horší než jiné značky.