Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem majitelem disku Seagate Barracuda 7200.10 3.5" 250GB ST3250410AS. Ač desítková řada, tento disk používá 250GB plotny, stejně jako Seagaty řady 11. Tedy, logicky má plotnu vlastně jenom jednu. Co mě na tomto disku zaujalo je, že není vůbec slyšet, ani motor ani takové to chroupání hlaviček, je překvapivě chladný a má mnohem menší spotřebu než konkurence. Oproti ostatním chrchlajícím a dnes nijak nevyčnívajícím Seagatum je to velmi příjemná vyjímka. Zajímavé ovšem je, že Seagate 7200.11 500GB, který má totožné plotny dvě už tak pozitivně hodnocený není!
Ohlasy uživatel na tento Seagate na newegg.com jsou velmi pozitivní. Jak na výkon tak na ticho. Bohužel, jediný test s tímto diskem. který lze nalézt je test časopisu chip, který moc informativní není. Nicméně ST3250410AS byla posazena na první místo. Takže mé dojmy asi sdílí více lidí.
Zajímalo by mě hned několik věcí.:
Je jasné, že méně ploten a hlav znamená méně hluku, méně tepla a méně mechanických součástí, které se mohou porouchat. Ovšem jaká je souvislost mezi počtem ploten, případně hlav a výkonem disku? Více ploten znamená vyšší výkon? Nebo nižší výkon? Jak to souvisí?
Máte někdo tento Seagate ST3250410AS a jak se vám jeví?
Tiskni
Sdílej:
Jestli je tak chladný, tichý a dostatečně výkoný, kup si ještě jeden, dva na ukládání dat.
Pokud jde o výrobce harddisků, pro každou značku znám několik lidí, kteří ji nemohou ani vidět a tvrdí, že je to naprostý sh*tJá už jsem si "nabil hubu" se všemi značkami kromě Hitachi. Ale nemyslím si, že by Hitachi byla v tomto výjimečná značka, spíš jsem měl zatím štěstí na kvalitní kusy. Na počet těch odešlých u mě vede Maxtor, ale ani v tomto případě si nemyslím, že by byl o tolik horší než jiné značky.