Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Společnost Adobe mi již delší dobu pije krev. Zejména nenažraný flash, který nakazil celý web a dnes bez něj (kvůli některým Ynteligentním jedincům co dělají z flashe i menu) jsou některé stránky prostě neprohlédnutelné. Zbytek pak przní webový obsah všudy přítomnou reklamou jejíž "nezobrazování" v prohlížeči pomocí utilit jako "ad-block" do firefoxu bude, alespoň podle některých vládnoucích elit, zásahem do autorského práva autora stránky a tudíž trestné... Nekonečný otazník nad 64bit. verzí pro Linux už je také koloritem. Bohužel, s flashem to nejde, a bez něj často taky ne.
Poslední perličkou je skutečnost, že Adobe špehuje své zákazníky. Dočíst se o tom můžete třeba zde. Už se těším na vyjádření oficiálních míst.
PS.: Jaké máte zkušenosti s Gnashem?
Tiskni
Sdílej:
Flash by mohl dost dobře řešit interakci (například ve výuce), ale je v 95 procentech zneužíván hlavně ve stupidní reklamě.
Jeden příklad, jak by mohl být k něčemu
http://litovel.webpark.cz/cz_mapa_mesto_plan.htm
Horsi stransku nez tuto jsem nevidel. Psal jsem tam snad uz trikrat, at s tim neco udelaj, ale ani neodepisou. Proste dnes clovek nic nezmuze. Kdyz se to nerozmazne nekde v mediich, tak na nas kazdej dlabe.
Uzivatelum windows je to sumafuk, protoze ty nepoznaj kozu od kravy (na webu).