Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Přesněji řečeno, mluvím o HDD Western Digital Raptor. Je docela zajímavé, jak jsem se od zabezpečení dat dostal až k Raptorovi. Začal jsem úvahami, zda záložní disk nebo SW RAID 1. V Prvé řadě šlo o bezpečnost dat, ale případný nárůst výkonu při čtení v RAID 1 odvedl mé myšlenky jinam. Jak jsem pochopil, RAID je skutečně na doma zbytečnost , což jsem si myslel, ale s RAIDY nemám zkušenost. Napadlo mě, vyřešit to celé jinak:
raptor 74GB 1) / 2) /home 3) ??? WD 5000AAKS 500GB 4) DATA 5) 1-3 malé partitions pro různé potřeby
Pak tady mám ještě Seagate 7200.10 250GB. Ten hezky vymontuju na externí zálohu dat.
Výsledkem by mohl být rychlejší systém na 74GB Raptorovi, hromada dat na 500GB WD a nejnutnější záloha na 250GB Seagate. Vlk se nažere a koza zůstane celá Zatím jen úvaha please.
Tiskni
Sdílej:
Předražená zbytečnost s nehoráznou cenou za 1GB. (100 %) Raptor? Nemám, ale chci ho taky! (100 %) Celkem 1 hlasů
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A nebyl byl pro linuxáka mnohem zajímavější benchmark třeba kompilace kernelu, KDE nebo Firefoxu, případně benchmark PostgreSQLJa jsem vyvojar + gentoista a reknu ti, ze kompilaci travim rozhodne mene nez procento casu :) Plus pri testovani vlivu quadcore na kompilace jsem overoval vliv umisteni vseho na ramdisk a zadne vyrazne zrychleni se nekonalo. Uzkym hrdlem je proste stale procesor. Vykon databaze na vyvojovem stroji me take prilis nezajima. Dulezity je pro me az na serveru.
Přeci jen většina těch, co si něco takového budou kupovat na Linuxu budou spíš vývojáři.A ti maji verte, neverte usage pattern podobny tomu, ktery testuje office suite :)
Jde z LVM bootovat?Nejde. Bios nezna zadne "LVM". Bios zna klasicke partitions.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
(...) je to normalni jev prodavat rychly disk s pomalym rozhranim?NCQ ty disky umějí a rychlejší než 1,5 Gb/s stejně nejsou (navíc u Raptorů půjde více o přístupovou dobu než rychlost přenosu velkých dat). SATA 2 je spíš marketingový tahák, ale je fajn že tu je, až disky budou opravdu tak rychlé