V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Přesněji řečeno, mluvím o HDD Western Digital Raptor. Je docela zajímavé, jak jsem se od zabezpečení dat dostal až k Raptorovi. Začal jsem úvahami, zda záložní disk nebo SW RAID 1. V Prvé řadě šlo o bezpečnost dat, ale případný nárůst výkonu při čtení v RAID 1 odvedl mé myšlenky jinam. Jak jsem pochopil, RAID je skutečně na doma zbytečnost , což jsem si myslel, ale s RAIDY nemám zkušenost. Napadlo mě, vyřešit to celé jinak:
raptor 74GB 1) / 2) /home 3) ??? WD 5000AAKS 500GB 4) DATA 5) 1-3 malé partitions pro různé potřeby
Pak tady mám ještě Seagate 7200.10 250GB. Ten hezky vymontuju na externí zálohu dat.
Výsledkem by mohl být rychlejší systém na 74GB Raptorovi, hromada dat na 500GB WD a nejnutnější záloha na 250GB Seagate. Vlk se nažere a koza zůstane celá Zatím jen úvaha please.
Tiskni
Sdílej:
Předražená zbytečnost s nehoráznou cenou za 1GB. (100 %) Raptor? Nemám, ale chci ho taky! (100 %) Celkem 1 hlasů
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A nebyl byl pro linuxáka mnohem zajímavější benchmark třeba kompilace kernelu, KDE nebo Firefoxu, případně benchmark PostgreSQLJa jsem vyvojar + gentoista a reknu ti, ze kompilaci travim rozhodne mene nez procento casu :) Plus pri testovani vlivu quadcore na kompilace jsem overoval vliv umisteni vseho na ramdisk a zadne vyrazne zrychleni se nekonalo. Uzkym hrdlem je proste stale procesor. Vykon databaze na vyvojovem stroji me take prilis nezajima. Dulezity je pro me az na serveru.
Přeci jen většina těch, co si něco takového budou kupovat na Linuxu budou spíš vývojáři.A ti maji verte, neverte usage pattern podobny tomu, ktery testuje office suite :)
Jde z LVM bootovat?Nejde. Bios nezna zadne "LVM". Bios zna klasicke partitions.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
(...) je to normalni jev prodavat rychly disk s pomalym rozhranim?NCQ ty disky umějí a rychlejší než 1,5 Gb/s stejně nejsou (navíc u Raptorů půjde více o přístupovou dobu než rychlost přenosu velkých dat). SATA 2 je spíš marketingový tahák, ale je fajn že tu je, až disky budou opravdu tak rychlé