V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dnes mě čekal opravdu krásný budíček, něco ve stylu "Martine, koupelna je tvoje".
Totiž v rodině mají zavedený zajímavý systém. První jdou do koupelny rodiče, protože musí jako první do práce, poté děti, které jdou do školy a následně ti co do školy nejdou. Tenhle systém mi docela vyhovuje. Je dán pevný časový rozpis a nejsou tady žádné boje o koupelnu a navíc nemusím vstávat tak brzo. Můj čas je 7:15
Snídaně jsou celkem individuální záležitostí. Po snídani jsme si nachystali oběd ( našinec by řekl svačinku ) a šli do školy. Na začátku každé hodiny čte vyučující žákům nějakou povídku nebo vtip. Asi nejvíc mě zaujala chemie, žádné sedění v lavicích, většinou se zde dělají pokusy a ani dnešek nebyl výjimkou
Z magnézia a kyseliny chlorovodíkové jsme vyráběli vodík. Pokus probíhal zhruba následovně: Zapnuli jsme počítač, ke kterému byla připojena měřící stanice a k ní čidlo, kterým jsme snímali kolik vodíku jsme vyrobili a program vše měřil a zaznamenával do grafu.
Následně jsme jeli na kolech do Rhenenu do historického kostela. Akorát jsme dojeli a udělali si pár fotek okolí, tak začaly padat kroupy, schovali jsme se dovnitř a průvodkyně nám popovídala něco o historii. Pokud jsem ji správně pochopil tak kostel byl za války zbourán a po ní opět vybudován a ve zdi jako památku nedali jeden kámen. Mezitím přestalo pršet, tak jsme se vydali po schodech do věže, schodů bylo necelých 300, přesné číslo si nepamatuji. Z věže byl krásný výhled do okolí a ve 13:00 se nám do uší rozezněly zvony. Cesta z věže byla utrpením, za ty dva dny co jsem tad jsem si stačil všimnout, že tady mají strašně malinké schody a špatně se nám po nich šlo dolů.
Kolem třetí hodiny jsme přijeli zpátky do školy, kde nám k naší velké radosti byl zadán domácí úkol, jde o to udělat prezentaci o rozdílech mezi Olomoucí a Veenendaalem, vydrali jsme si téma "trafic in the city"
Nyní jsme měli tři hodiny volna, šli jsme domů, cestou se k nám přidaly Janovi kamarádky ( měl nedávno 16, tak jsme oslavovali ), hráli jsme na kytaru a pouštěli si písničky co máme rádi. V pět hodin musely odejít. Po jejich odchodu jsme si prohlédli fotky z dneška a šli na večeři.
Po večeři jsme chvilku poseděli a povídali si a jeli opět na kole do školy na "sportovní večer".
Ve škole na nás čekaly dvě tělocvičny, v jedné jsme hráli fotbal a v druhé "pinec", volejbal, bedminton a točili se na takové zajímavé židličce na lanech zavěšených na stropě. Před poslední třetinou času nám zdejší paní profesorka začala vysvětlovat nějakou jejich hru. Snaha z její strany byla, ale kdyby řekla, že jde o vybíjenou ušetřila by nám mnoho nechápavých pohledů Rozdělili jsme se na čtyři týmy, dva české a dva holandské, v každé tělocvičně jsme hráli vždy dva týmy proti sobě a pak jsme se vystřídali. V první tělocvičně jsme remizovali 1:1 a v ruhé vyhráli 2:0. Bohužel náš druhý tým třikrát prohrál, takže nakonec Čechy : Holandsko - 3:3
Zítra jedeme autobusem do Amsterdamu. Měli jsme na výběr z několika možností kam chceme jít. Vybral jsem si Anne Frank House. Odpoledne jdeme s Janem na bowling.
Fotky:
Fotka z dolních pater věže, podled do okolí:
PS: Fotky holanďanek časem taky budou...
Tiskni
Sdílej:
... ale vzdycky jsem je videl akorat v tlustym svetruTo se tady nezměnilo, všichni chodí teple oblečeni......