Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ve schránce s desítkami tisíc zpráv takovou poštu nikdy nenajdete, protože vás nenapadne hledat novou poštu mezi zprávami dva měsíce starými.
? Který poštovní klient neumí iterovat přes nepřečtené zprávy?
Zákazník z Bohaté firmy nezavolá: "Dostali jste můj mail?", přišli jste díky chaosu ve své poště o zakázku!
Email nemusí vůbec dojít. Nikde to není zaručeno, nedá se ani ověřit (emailovým systémem), zda došel a v době spamových filtrů teprve ne. Důležité věci by se tedy neměly posílat emailem.
Několik stovek nepřečtených zpráv? Za jak dlouho? To někdo asi poštu moc často nekontroluje...
V každém případě mně se celkem osvědčilo mít několik složek (v mém případě 4), které jednoduše nazvu Priorita 1 až Priorita 4 a do nich maily padají podle pravidel. Takže např. od šéfa automaticky pošta padá do Priorita 1, věci ze školy (nikdy nehoří tak, aby bylo nutné je ihned zpracovat) do Priorita 3 atd. Složky pak procházím podle priority, 1 sleduji téměč neustále, většinou ihned po příchodu mailu, 2 několikrát denně (3x popř. když je čas a nový e-mail), 3 večer když přijdu z práce a 4 podle nálady.
Stačí pár subskribcí k high traffic mailing listům a stovky zpráv se vám do mailu hrnou během relativně krátké doby. Ale na tohle jsou právě ty filtry (a složky/labely), stovky zpráv denně v inboxu nemájí co dělat.Několik stovek nepřečtených zpráv? Za jak dlouho? To někdo asi poštu moc často nekontroluje...
Pravda, gmail je v tomhle směru dost nepoužitelný, páč pokud máte víc labelů tak jich větší část nevidíte a nevíte, že v nich něco je (mimochodem jeden z důvodů, proč nepoužívám googlí webmail, ale desktop klienta).Koľko je viac? Momentálne sa mi ich tam zobrazuje asi 15 a predpokladám, že ich môže byť aj výrazne viac (bez toho by bola funkcia "Vnorené menovky" nepoužiteľná).
U mnoha uživatelů neustále narážím na stejný problém - naprostý chaos v poště.Amigapower neustál naráží na stejný problém - naprostý chaos v celém počítači.
ani po 3. kdyz jsem si to precetl, jsem z toho nechapal
Já osobně používám filtry se složkami s tím, že si sám odznačím kdy je přečtená, mám tedy pořád na očích vidět nevyřízené věci ať jsou kde jsou.
Já osobně používám filtry se složkamiJá osobně používám filtry ze zavírání (poklopu) krabičky od cigaret, pěkně si tam udělám "Z" a stočim okolo
Tiskni
Sdílej: