FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Je lepší pokračovat v danění procentem z příjmu, nebo přejít na daňovou evidenci?
Tak zase přišel ten vytoužený jarní čas, kdy je potřeba vypočítat daně, vyplnit formuláře a zaplatit. Naše zákonodárstvo nám na toto daňové přiznání připravilo chuťovku: u živnostníků, kteří uplatňují své náklady, nelze uplatnit slevu na děti. Možností jak s tím naložit je několik, v úvahu připadají většinou dvě:
Co je výhodnější? Těžko říci. Já jsem si říkal, že výhodnější bude přejít na daňovou evidenci, na dvě děti dělá sleva na dani zhruba 26 tisíc. Ale došlo mi, že to nezjistím jinak, než že udělám dvě různá daňová přiznání a porovnám jejich následky pro svou peněženku.
Vycházel jsem z tohoto článku:
Měšec.cz: Jak na přechod z paušálních výdajů na skutečné výdaje?
Jasně z toho vyplynula nutnost několika dalších kroků:
Dodatečné přiznání mi ukázalo, že pohledávky dodaním v plné výši - zaplatím natvrdo patnáct procent, aniž bych si mohl vykázat jakýkoliv náklad. Stejně se to promítne do sociálky.
Začal jsem zjišťovat, co si mohu dát do nákladů. Není toho moc. Nejvíce mě překvapila informace, že daňově uznatelným nákladem není mé vlastní sociální a zdravotní pojištění. Daňová evidence začala ztrácet své kouzlo.
Přesto jsem byl zvědavý, jaký by byl rozdíl ve zdanění a odvodech, takže jsem si vyrobil pro porovnání dvě sady různých přiznání:
Výsledek? Přechod na daňovou evidenci se mi nevyplatí. Zaplatím víc, zato je s tím více papírování.
Nakonec ještě dva užitečné odkazy:
Daňový portál - elektronické formuláře
Datovka
Elektronické formuláře jsem se naučil používat při vedení agendy ve firmě. Pro OSVČ datová schránka a elektronické podání povinné není, ale rozhodně je to pohodlnější a levnější.
Tiskni
Sdílej:
Nejvíce mě překvapila informace, že daňově uznatelným nákladem není mé vlastní sociální a zdravotní pojištění.
Samozřejmě je to absurdní. Je to ale potřeba chápat spíš jako opatření, jak po Kalouskově snížení formální sazby daně z příjmu a zavedení "superhrubé mzdy" u zaměstnanců udržet rozdíl mezi reálnou mírou zdanění zaměstnanců a OSVČ na aspoň trochu příčetné úrovni (a nezruinovat příjmovou stránku rozpočtu úplně).
Jenže v tom je dost podstatný rozdíl. Vlastní bydlení nebo jídlo se v účetnictví vůbec neobjeví, pokud náhodou z nějakého důvodu něco nezaplatím z "firemního" účtu - a i pak se to prostě vyúčtuje proti "491" a neobjeví se to v hospodářském výsledku (resp. příjmech a výdajích). Oproti tomu sociální a zdravotní pojištění při současné právní úpravě musím evidovat jako náklad (výdaj), promítne se do hospodářského výsledku (resp. výdajů) a pak se teprve na formuláři daňového přiznání (přesněji na Příloze 1) přičte jako speciální položka daňově neuznatelných nákladů/výdajů.
Pikantní na tom je, že tuhle komedii zavedl člověk, který celou dobu, co byl ve funkci, hřímal, jak je náš daňový systém zaplevelen výjimkami a jak on je vymýtí…
u živnostníků, kteří uplatňují své náklady, nelze uplatnit slevu na děti.Je toho víc, o co jsou živnostníci ošizeni, nedávno jsem se na to díval. Vtipné je na tom to, že se to vlastně týká i zaměstnanců, pokud mají živnost.
Výsledek? Přechod na daňovou evidenci se mi nevyplatí. Zaplatím víc, zato je s tím více papírování.To se dalo očekávat. Hromada papírování a abyses dostal alespoň na tu částku, kterou dostaneš „procentem“, tak musíš dělat práci, kde jsou velké náklady, typu přeprodej zboží či služeb. A ještě potřebuješ buď daňového poradce nebo šťastnou ruku a kupu znalostí, abys tam nedal něco neuznatelného. Oproti tomu čisté přiznání bez jakékoli evidence je luxus.
Pro OSVČ datová schránka a elektronické podání povinné není, ale rozhodně je to pohodlnější a levnější.Pro mě je pohodlnější a levnější se datové schránce a elektronickému podání obloukem vyhnout. Jediné, co dělám elektronicky je stažení a vytištění formuláře, do kterého napíšu pár čísel a udělám si krásnou procházku podél potoka k finančnímu úřadu.