Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Je lepší pokračovat v danění procentem z příjmu, nebo přejít na daňovou evidenci?
Tak zase přišel ten vytoužený jarní čas, kdy je potřeba vypočítat daně, vyplnit formuláře a zaplatit. Naše zákonodárstvo nám na toto daňové přiznání připravilo chuťovku: u živnostníků, kteří uplatňují své náklady, nelze uplatnit slevu na děti. Možností jak s tím naložit je několik, v úvahu připadají většinou dvě:
Co je výhodnější? Těžko říci. Já jsem si říkal, že výhodnější bude přejít na daňovou evidenci, na dvě děti dělá sleva na dani zhruba 26 tisíc. Ale došlo mi, že to nezjistím jinak, než že udělám dvě různá daňová přiznání a porovnám jejich následky pro svou peněženku.
Vycházel jsem z tohoto článku:
Měšec.cz: Jak na přechod z paušálních výdajů na skutečné výdaje?
Jasně z toho vyplynula nutnost několika dalších kroků:
Dodatečné přiznání mi ukázalo, že pohledávky dodaním v plné výši - zaplatím natvrdo patnáct procent, aniž bych si mohl vykázat jakýkoliv náklad. Stejně se to promítne do sociálky.
Začal jsem zjišťovat, co si mohu dát do nákladů. Není toho moc. Nejvíce mě překvapila informace, že daňově uznatelným nákladem není mé vlastní sociální a zdravotní pojištění. Daňová evidence začala ztrácet své kouzlo.
Přesto jsem byl zvědavý, jaký by byl rozdíl ve zdanění a odvodech, takže jsem si vyrobil pro porovnání dvě sady různých přiznání:
Výsledek? Přechod na daňovou evidenci se mi nevyplatí. Zaplatím víc, zato je s tím více papírování.
Nakonec ještě dva užitečné odkazy:
Daňový portál - elektronické formuláře
Datovka
Elektronické formuláře jsem se naučil používat při vedení agendy ve firmě. Pro OSVČ datová schránka a elektronické podání povinné není, ale rozhodně je to pohodlnější a levnější.
Tiskni
Sdílej:
Nejvíce mě překvapila informace, že daňově uznatelným nákladem není mé vlastní sociální a zdravotní pojištění.
Samozřejmě je to absurdní. Je to ale potřeba chápat spíš jako opatření, jak po Kalouskově snížení formální sazby daně z příjmu a zavedení "superhrubé mzdy" u zaměstnanců udržet rozdíl mezi reálnou mírou zdanění zaměstnanců a OSVČ na aspoň trochu příčetné úrovni (a nezruinovat příjmovou stránku rozpočtu úplně).
Jenže v tom je dost podstatný rozdíl. Vlastní bydlení nebo jídlo se v účetnictví vůbec neobjeví, pokud náhodou z nějakého důvodu něco nezaplatím z "firemního" účtu - a i pak se to prostě vyúčtuje proti "491" a neobjeví se to v hospodářském výsledku (resp. příjmech a výdajích). Oproti tomu sociální a zdravotní pojištění při současné právní úpravě musím evidovat jako náklad (výdaj), promítne se do hospodářského výsledku (resp. výdajů) a pak se teprve na formuláři daňového přiznání (přesněji na Příloze 1) přičte jako speciální položka daňově neuznatelných nákladů/výdajů.
Pikantní na tom je, že tuhle komedii zavedl člověk, který celou dobu, co byl ve funkci, hřímal, jak je náš daňový systém zaplevelen výjimkami a jak on je vymýtí…
u živnostníků, kteří uplatňují své náklady, nelze uplatnit slevu na děti.Je toho víc, o co jsou živnostníci ošizeni, nedávno jsem se na to díval. Vtipné je na tom to, že se to vlastně týká i zaměstnanců, pokud mají živnost.
Výsledek? Přechod na daňovou evidenci se mi nevyplatí. Zaplatím víc, zato je s tím více papírování.To se dalo očekávat. Hromada papírování a abyses dostal alespoň na tu částku, kterou dostaneš „procentem“, tak musíš dělat práci, kde jsou velké náklady, typu přeprodej zboží či služeb. A ještě potřebuješ buď daňového poradce nebo šťastnou ruku a kupu znalostí, abys tam nedal něco neuznatelného. Oproti tomu čisté přiznání bez jakékoli evidence je luxus.
Pro OSVČ datová schránka a elektronické podání povinné není, ale rozhodně je to pohodlnější a levnější.Pro mě je pohodlnější a levnější se datové schránce a elektronickému podání obloukem vyhnout. Jediné, co dělám elektronicky je stažení a vytištění formuláře, do kterého napíšu pár čísel a udělám si krásnou procházku podél potoka k finančnímu úřadu.