Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je lepší pokračovat v danění procentem z příjmu, nebo přejít na daňovou evidenci?
Tak zase přišel ten vytoužený jarní čas, kdy je potřeba vypočítat daně, vyplnit formuláře a zaplatit. Naše zákonodárstvo nám na toto daňové přiznání připravilo chuťovku: u živnostníků, kteří uplatňují své náklady, nelze uplatnit slevu na děti. Možností jak s tím naložit je několik, v úvahu připadají většinou dvě:
Co je výhodnější? Těžko říci. Já jsem si říkal, že výhodnější bude přejít na daňovou evidenci, na dvě děti dělá sleva na dani zhruba 26 tisíc. Ale došlo mi, že to nezjistím jinak, než že udělám dvě různá daňová přiznání a porovnám jejich následky pro svou peněženku.
Vycházel jsem z tohoto článku:
Měšec.cz: Jak na přechod z paušálních výdajů na skutečné výdaje?
Jasně z toho vyplynula nutnost několika dalších kroků:
Dodatečné přiznání mi ukázalo, že pohledávky dodaním v plné výši - zaplatím natvrdo patnáct procent, aniž bych si mohl vykázat jakýkoliv náklad. Stejně se to promítne do sociálky.
Začal jsem zjišťovat, co si mohu dát do nákladů. Není toho moc. Nejvíce mě překvapila informace, že daňově uznatelným nákladem není mé vlastní sociální a zdravotní pojištění. Daňová evidence začala ztrácet své kouzlo.
Přesto jsem byl zvědavý, jaký by byl rozdíl ve zdanění a odvodech, takže jsem si vyrobil pro porovnání dvě sady různých přiznání:
Výsledek? Přechod na daňovou evidenci se mi nevyplatí. Zaplatím víc, zato je s tím více papírování.
Nakonec ještě dva užitečné odkazy:
Daňový portál - elektronické formuláře
Datovka
Elektronické formuláře jsem se naučil používat při vedení agendy ve firmě. Pro OSVČ datová schránka a elektronické podání povinné není, ale rozhodně je to pohodlnější a levnější.
Tiskni
Sdílej:
Nejvíce mě překvapila informace, že daňově uznatelným nákladem není mé vlastní sociální a zdravotní pojištění.
Samozřejmě je to absurdní. Je to ale potřeba chápat spíš jako opatření, jak po Kalouskově snížení formální sazby daně z příjmu a zavedení "superhrubé mzdy" u zaměstnanců udržet rozdíl mezi reálnou mírou zdanění zaměstnanců a OSVČ na aspoň trochu příčetné úrovni (a nezruinovat příjmovou stránku rozpočtu úplně).
Jenže v tom je dost podstatný rozdíl. Vlastní bydlení nebo jídlo se v účetnictví vůbec neobjeví, pokud náhodou z nějakého důvodu něco nezaplatím z "firemního" účtu - a i pak se to prostě vyúčtuje proti "491" a neobjeví se to v hospodářském výsledku (resp. příjmech a výdajích). Oproti tomu sociální a zdravotní pojištění při současné právní úpravě musím evidovat jako náklad (výdaj), promítne se do hospodářského výsledku (resp. výdajů) a pak se teprve na formuláři daňového přiznání (přesněji na Příloze 1) přičte jako speciální položka daňově neuznatelných nákladů/výdajů.
Pikantní na tom je, že tuhle komedii zavedl člověk, který celou dobu, co byl ve funkci, hřímal, jak je náš daňový systém zaplevelen výjimkami a jak on je vymýtí…
u živnostníků, kteří uplatňují své náklady, nelze uplatnit slevu na děti.Je toho víc, o co jsou živnostníci ošizeni, nedávno jsem se na to díval. Vtipné je na tom to, že se to vlastně týká i zaměstnanců, pokud mají živnost.
Výsledek? Přechod na daňovou evidenci se mi nevyplatí. Zaplatím víc, zato je s tím více papírování.To se dalo očekávat. Hromada papírování a abyses dostal alespoň na tu částku, kterou dostaneš „procentem“, tak musíš dělat práci, kde jsou velké náklady, typu přeprodej zboží či služeb. A ještě potřebuješ buď daňového poradce nebo šťastnou ruku a kupu znalostí, abys tam nedal něco neuznatelného. Oproti tomu čisté přiznání bez jakékoli evidence je luxus.
Pro OSVČ datová schránka a elektronické podání povinné není, ale rozhodně je to pohodlnější a levnější.Pro mě je pohodlnější a levnější se datové schránce a elektronickému podání obloukem vyhnout. Jediné, co dělám elektronicky je stažení a vytištění formuláře, do kterého napíšu pár čísel a udělám si krásnou procházku podél potoka k finančnímu úřadu.