Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Včera Večer som na TV Markiza pozeral 13 a 14 diel Seriálu „Hrdinovia“. V 13-dieli „The Fix“ v 22 minúte a 48 sekunde tam bol záber na notebook s grafickým prostredím KDE.
Na priloženom screenshote je vidieť prehliadač stánok, alebo obrázkov ( na browser tam chýba lišta na písanie URL adries ). Okno danej aplikácie zaberá takmer celú plochu. Na ploche je tapeta s jesenným lístím. V dolnom modrom panely sú 4 ikonky, mne sa podarilo identifikovať iba ikonku terminálu. V prepínači virtuálnych plôch sú dve plochy.
BTW:
V tom istom dieli je aj PC s Windowsom Vista Windows 2000.( 10 minúta 55 sekunda).
Aj keď vtedy, keď to natáčali, bola iba nejaká RC verzia.
PS:
Tento zápis, vynikol na podnet krátkej diskusie na Jaberovskej konferencií, pôvodne som to mal ako one-line správičku v statuse jabber clienta.
Tiskni
Sdílej:
Každopádně mě to moc nepřekvapilo - Linux/Unix má na takových PC mnohem větší uplatnění,než Windows (navíc typuji,že takové stroje ani nejedou na x86 architektuře)...
ps. Ten WM byl imho některý fork IceWM...
ps2. A pokud ses díval pozorně,mohl sis všimnout,že ty data,co zadával Charlie do toho "programu" zadával do nějakého emulátoru terminálu...
Mohlo to bejt i neco jinyho nez primo IceWM (napada me stary/minimalisticky nakonfigurovany Gnome nebo SawFish), ona tahle dekorace by se snad nasla i ve verzi pro KDE. Ale znam ji z IceWM.
Na vedeckejch pocitacich bych cekal nakej komercni UnixAti mají v tom TOP listu nejvýkonějších počítačů nějakou chybu