Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V poslední době u mě nastala potřeba někam zadávat spoustu informací, poznámek a nápadů. Začal jsem tedy hledat kvalitního správce poznámek. K čemu jsem došel?
Kandidát první - Tomboy. Každá poznámka je v samostatném okně (výhoda asi jak pro koho). Výhodou je možnost mít otevřeny poznámky z různých sešitů. Nabízí volbu synchronizace, kterou jsem ale nezkoušel. Psáno v Monu. Co poznámka, to samostatný soubor (s nelidským názvem) ve formátu XML.
KeepNote. Propracovaná aplikace, hodí se pro ty, kdo mají ve všem dokonalý pořádek. Mě vyděsily už screenshoty, tohle by u mě asi nefungovalo. Poznámky se řadí do stromové struktury. Psáno v Pythonu.
Momentální favorit - Zim. Používá wiki syntaxi, psaní je velmi rychlé. Umí vkládání vzorců. Umí převod celé struktury poznámek do HTML. Sešit je nutno vybrat hned po startu. Lze vkládat odkazy na libovolné lokální soubory, které spustí defaultní aplikace dle nastavení v GNOME. Psáno v Perlu, v plánu přechod na Python. Co poznámka, to soubor s intuitivním názvem, použita je zmiňovaná wiki syntaxe.
No, a závěrečná otázka: co používáte vy? Nebo si všechno pamatujete?
Tiskni
Sdílej:
Takovej ten papirek, tady byl, sem sem ho daval, takovej bilej byl, bylo tam napsano neco dulezityho, kam ste mi ho dali? Nikam. Tak to asi dostal nozicky a vodesel ...
Jj, takovej malej aluminiovej klíček
Jo a dneska sem ti to zase byl pripomenout na jabberu, kdyz sem te videl online (to neni zas tak casto) a nekdo mi tam napsal ze nejsi doma. Navic cesky. Jestli me jenom netahas za fusekli ...
Já na titulky (znělky) nekoukám, ale tenhle song jsem zachytil tady
A co bys jako v ty praci chtel delat?
Ja nastesti jabber nosim v mobilu vsude s sebou...toho jsem se bál
A co bys jako v ty praci chtel delat?To je špatně položená otázka! já bych samozřejmně nejrači nedělal nic, mám ale nadřízené, kteří chtějí prvý opak...
Basket používám velmi aktivně. Už mě nebavilo pořád hledat kde mám ten soubor s poznámkami k danému projektu. Takhle mám všechno přístupné na jedno kliknutí. Jen škoda, že autor nemá čas a port na kde4 je tak v nedohlednu
Zatim je toho víc, něco do blogu, něco do poznámek v kontactu, něco do mobilu, jak podle dostupnosti. Čili poznámky mám některé více, jiné méně dočasné, nevadí mi, že se občas na více místech kryjou.
Doplňuju: snažim se mít vlastní twiki, stejně tak mam ve správě 3 instalace twiki a koumam, jak je synchronizovat, když každý obsah je svym způsobem privátní. Takže zatim ručně a copy&paste.
Me zatim nejvic vyhovuje KNotes, rychle vyvolani alt+shift+s (schovani alt+shift+h). Ma export do textaku, primy tisk, odeslani mailem a alarm.
Mně u knotes vadí akorát řádkování, přesto de facto jsem si zvyk.
Svou paměť a bílou tabuli... Věci si zapamatuji (a nebo si zapamatuji počet věcí k zapamatování a doma na to nějak příjdu (obvykle při pohledu na rozvrh) a přepíšu na bílou tabuli.
Z odškrtávání mám pak mnohem lepší pocti
Znamy pouziva Zim (desktop wiki). Ja si na to nejak nezvyk, pouzivam gedit :), v nejhorsim pripadne tuzku a papir.
Od doby co jsem objevil „wikidpad“ wikidpad.sourceforge.net/ a vyřešil jeho synchronizaci přes „dropbox“ www.getdropbox.com jsem tím nejšťastnějším člověkem. Všechny svoje poznámky mám téměř neustále u sebe, jsou prolinkované, obsahují jednoduchý todolist a spoustu dalších nakažlivých vychytávek. Jenom na první pohled může člověka vyděsit složitost ovládání, nicméně po chvíli času věnovaného nápovědě, se dostaví pochopení a vděk autorům :)
Zim + hromada papirku.
Saturnina mít doma chce každý
gedit + plugin bookmarks
nebo evolution...
Používám Basket, ale blbé je, že se teď moc nevyvíjí a nikdo neví jestli a kdy vyjde KDE4 port. Možná časem zkusím ty udělátka v Kontactu.