Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
-D
). Doporučuji zakázat všechny možnosti přihlášení kromě přihlášení klíčem (AuthenticationMethods publickey
) a případně omezit jen na vyjmenované uživatele (AllowUsers
).
Pokud budete mít otevřený pouze port s SSH a dodržíte výše uvedené, máte poměrně dobře zabezpečený přístup. Nové zařízení přidáte nakopírováním klíče na server do ~/.ssh/authorized_keys
příslušného uživatele.
Možno toto nepomôže. Nie je lepšie nevytvárať fotky pokial to nie je nutné ?
Natocit si prvni kroky sveho ditete je hned priznak „helikoptérového rodiče“. To muze napsat tak jen nerodic teoretik nebo sociopat.Tato vec me taky zarazila, ale ta podstata problemu je jinde. Kdyz jsem to cetl, naskocil mi clanek od Umberta Eca, ktery jsem pred mnoha lety cetl v nejakych literarnich novinach nebo co to bylo, a ted uz to bohuzel nedohledam. Hlavni myslenka byla, ze lide maji (diky nastupu technologii) tendenci veci zaznamenavat misto toho, aby je prozivali. A myslim, ze tam konkretne uvadel i stejny priklad, ze spousta lidi dnes nataci prvni kroky ditete misto toho, aby tento zazitek opravdu prozila naplno. Osobne me tento argument docela ovlvnil v tom, co fotim a proc.
po tech prvnich ctyrech metrech v byte fotak odlozis a uzivas si dalsi pulhodinuTakze opravdu, misto tech prvnich kroku sis uzival az ty dalsi...
je potřeba rozlišovat jestli někdo v podstatě od boku namlátí 10 fotek během 10 vteřin nebo - místo toho aby si užíval, tak 30 minut šteluje všechny zúčastněné do přirozených pózObe dve varianty jsou hrozne. Kazda jiny zpusobem.
Taky mam radost z detatka a obcas se koukam jak vypadal jako mimino, do toho me na deset let starym ipadu bezi nonstop slideshow tech fotek. Taky si delam videa hlavne teda synka jak roste, podarilo se mi chytit jeho doopravdy prvni roky a dalsi veci, ano ja ty videa striham takze z hodiny zaznamu zbude treba jen patnact minut, znam lidi co si fotky a videa jen tvorej ale pak se na to neda koukat, na deset fotek z jednoho mista na video ktery ma pet minut a zajimavych je tam deset vterin atd....
A konečně: co s těmi daty? Když jsou uložená čertvíkde a může je těžit čertvíkdo. Pro detekci obličeje/chůze/… nebo dolování informací potenciálně o zdraví, osobnosti,… Že tohle není zrovna na AbcLinuxu téma?Ono to ma opet dve strany. Kdyz bych to vzal chronologicky, tak mam fotky ulozene na ctyrech typech medii: diaky, papirove fotky, digitalni fotky a socialni site (kam to teda davaji jini). Vsechno jsou to media, ktera odpovidala standardu te doby, ale z dnesniho pohledu je kvalita zaznamu na hranici pouzitelnosti. A to i v pripade digitalnich fotek, kdy prvni fotaky nebyly zadny zazrak, pak se to zlepsovalo, aby to slo zase supem dolu, kdyz plnohodnotne fotaky nahradily mobily. Korunu tomu pak nasazuji socialni site, ktere fotky presampluji na neco, na co se da divat tak maximalne v mobilu.
Když jsou uložená čertvíkde a může je těžit čertvíkdo.Druhou stranou je prekonani technologii. V pripade tech diaku se to da zachranit jeste scannerem, ale co kdyz se nekdo bude chtit podivat na fotky, ktere pred deseti/dvaceti/triceti lety nahral na Flicker nebo Picasa...
Hlavni myslenka byla, ze lide maji (diky nastupu technologii) tendenci veci zaznamenavat misto toho, aby je prozivali. A myslim, ze tam konkretne uvadel i stejny priklad, ze spousta lidi dnes nataci prvni kroky ditete misto toho, aby tento zazitek opravdu prozila naplno. Osobne me tento argument docela ovlvnil v tom, co fotim a proc.Hm, osobně se to snažim brát zlatou střední cestou, že fotka by měla ten zážitek připomínat, ale nemusí ho komplet popisovat/obsahovat. V zásadě to obvykle mam tak, že čim silnější zážitek, tím míň fotek nebo žádný...
To že taký priestor poskytuje tvoje zariadenie je pekne. Ale je tu závislosť na aktuálnej nálade poskytovatela priestoru. Tu ide aj o to, že niektoré fotky by nemali vôbec byť v priestore Internetu. Jedoducho by mali zostať na danom zariadení zamknuté. Týmto nenaznačujem, že dané fotky nikomu neuakazovať ale mať ich len lokálne.
Chápem potrebu mať nejaké pamiatky potomka ale existuje hranica, kedy už je množstvo času zaplnené hladanim zaujímavosti.
Alba by měla být primární, neboť když něco nafotíš, tak vyrobíš album. Je to jednotka, se kterou lze pracovat a dává reálně smysl.
To bych právěže neřekl. Třeba teď máme nového psa, tak vyfotím pár fotek za týden, do alba "pes" to dávat nechci, protože pak člověk vyfotí na procházce se psem třeba tady toto, kde vlastně žádný pes není. Je to spíš krajinka a "favorite". Toto jsem prostě jenom otagoval a nechám to tam, vytvořil jsem si link a ten dám sem, nemám to dát do jakého alba a nechce se mi o tom přemýšlet. Tento charakter má asi větší polovina mých fotek, v albech končí tak 30%. Taky počítám, že pes tady bude nějakých pár let, takže by se to album furt nafukovalo a navíc v albu jsou nové fotky dole, což je u několikaletého psa dost nepraktické. No a pak tady máme ten problém, že fotky občas patří do více alb současně, což tady pro ty ablové galerie většinou znamená duplikaci.
YYYY-MM-00: Směs z telefonu
.
Piwigo asi funguje celkem OK, ale ovládáním mi to přijde něco jako roundcube+1
Přijde mi, že je svět teď orientovaný spíš na takový ten nekonečný pás tagovaných fotek než na alba / složky.Přesně. Když jsem diskutoval s progama o nějakém projektu galerie, tak na toto jsem pokaždé narazil. Tagy vždy přiřazovali jen jednotlivým fotkám a moc nechápali, proč to chci i na alba. Pro mě je primární si otagovat album a chci vyhledávat primárně celá alba, než jednotlivé fotky. Nenarazil jsem ale na nikoho, kdo by to měl stejně, "všichni" chtějí tagovat jen fotky. V tomto byla g2 nepřekonatelná. Alba tvořila hierarchii (spousta lidí nechápe, že album může obsahovat podalba a fotky), multiroot, tagy přiřaditelné ke všemu. (Ono to vycházelo spíš z implementace, než z požadavků, tagy a další atributy (třeba acl) měla třída, ze které se potom dědilo všechno ostatní.)
Statické galerie dělal i xnview (jak je na tom ted nevím) i digikam.Jo, tak to umí kde co, ale pro mě je podstatné nahrát fotky na server někam do importu a ať si to potom ten systém zpracuje. Nejsem moc příznivcem toho, jak to má třeba i piwigo, hrabat se tomu v datovém úložišti a přidávat fotky rovnou do finálního umístění. Ale toto je další oblast, kde se lidi neshodnou. Někdo chce jen lepší directory index s podporou fotek, někdo se chce hrabat přímo v souborech fotek na finálním úložišti. Já mám rád systémy, které si storage řeší po svém a do kterého data jen nějakou funkcí naimportuju. Stejně by bylo ideální to ukládat přímo jako bytea do db. Ale tj implementační detail.
jo ale trošičku horší protože to neni z magnetů jako byla disketa tak se nato dá všecko skovat jakoby jenom jednou a když to popleteš tak to mužeš akorát hodit dokamen. ale zase to bylo asi jako 10x věčí než tamta disketa takže se tam toho vešlo víc třeba celej film. taky seto supr leskne a děda to dává ke stromům s vovocem aby to jakože plašilo špačky mouchy a jinou lítací havěť ale voni už sou nato stejně zvyklý a vubec se toho nebojej :D ;D
Já si fakt nepotřebujiTo že ty něco nepotřebuješ vůbec neznamená, že to pro někoho jiného nemůže být užitečné. Kupříkladu můj známý grafik po mě jednou chtěl fotky lesa nebo stromů, tak jsem v Lr vyhledal tag strom, les a výsledek mu poslal. Pokud máš nějaké větší portfolio, tak se v tom jinak hledat nedá. Ono taky záleží o jakých fotkách se bavíme. Já si běžně dělám dokumentaci nějaké stavby nebo rekonstrukce, což nejsou fotky, na které se primárně bude někdo dívat, ale slouží to pro případ, kdy je nutné něco dohledat nebo zkontrolovat. Jak se v tomhle vyznáš bez katalogu / indexu / databáze (ať to nazveme jakkoliv) by mě teda zajímalo.
Já si fakt nepotřebuji hledat "fotku Boženy na horách s červenou bundou"
dobrý dodoby než fakt jako potřebuješ najít právě tu fotku boženy na horách v červenejch bundách ;D ;D
Kam s fotkami?
Cloud je jen poukázka na to, že jednoho dne budeš bez fotek.
Proč najednou potřebujeme mít VŠECHNY fotky přístupné VŠUDE a VŽDY
jj 1000000000000000x lepší si je jako chodit prohlížet na dno solnýho dolu :D :D ;D ;D
/terms-of-service
pořád píšou (předtím to nebylo ani v ToS, prostě je v tichosti zaktualizovali):
9.18 Customers with a Developer CloudPRO v1 onetime payment service is subject to an annual maintenance fee of $9 which will be invoiced 12 months after using our service. This does not apply to users that have a monthly paid service or a Developer v2 Package. This Maintenance fee will ensure proper hardware upgrades and maintenance to reduce degradation of onetime payment services.Osobně jsem tam měl pár VPS, bez kterých jsem se dokázal v pohodě obejít, takže jsem se vydírat nenechal, smířil se s tím, že mi to vypnuli a nic jim nezaplatil. Potom od nich chodil spam, spam a zase spam a samozřejmě se z toho nedalo odhlásit, podpora nereagovala atd. Znělo to od začátku podezřele, ale hodilo se mi to a během těch slevových akcí to šlo koupit fakt dost levně, tak jsem to zkusil. Chvíli to fungovalo, takže úplně vyhozené peníze to nebyly, ale příště bych si rozmyslel dvakrát, jestli bych do toho šel. 350 EUR je už docela dost. Na jednu stranu je to asi udržitelnější, ale jakmile jim přestanou přibývat noví zákazníci, je jen otázka času než to dopadne stejně jako s CloudAtCost. Pokud to srovnáš s Dropboxem, tak tam bys stejnou částku zaplatil za 3 roky. Takže pokud počítáš s tím, že ti to vydrží alespoň 3 roky (2, pokud jsi to koupil v tom Black Friday) a kdyby to bylo víc, tak super a ušetříš, tak OK. Ale jestli je úvaha taková, že to vydrží aspoň třeba na 10 let… Nebyl bych si tím tak jistý. (Toho titulku si nevšímejte, to jen kdyby někdo přišel z vyhledávače…)