Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tento krátký zápisek je víceméně pro mne samotného, něco jako zápisek poslední záchrany, až mi zase odejde nějaký disk Ale třeba se bude hodit i někomu dalšímu (a hlavně mi určitě někdo sdělí, že jsem debil a mám to udělat úplně jinak - což je dost možná pravda a rád se poučím).
Používám displej notebooku a připojený externí monitor tak, že pro každý běží samostatná X a přepínám mezi nimi jako mezi konzolami - Ctrl Alt F7, Ctrl Alt F8. Důvody vysvětlovat nebudu, prostě se mi to tak hodí. Nedávno mi odešel disk a nějak jsem nedohledal žádnou kopii svých kdysi ručně vytvořených konfiguráků a nechtělo se mi to znovu vymýšlet, nejdříve jsem tedy trochu prohnal strýčka Googla. Ten mi však žádnou rozumnou odpověď (Twinview a Xineramy a podobných věcí prostou a hlavně fungující tak, jak si představuji) nedal, tak jsem si řekl, že by to snad mohl umět konfigurační program nvidie sám. Skuhraje nad nevlídností přexineramovaného světa prozkoumal jsem parametry a ejhle, ono to je úplně jednoduché. Tak tedy smazat xorg.conf a hurá na to:
První obrazovka, displej notebooku
nvidia-xconfig --only-one-x-screen --no-logo --use-display-device=DFP-0
Druhá obrazovka, externí monitor na DVI
nvidia-xconfig -o xorg.ext --only-one-x-screen --no-logo --use-display-device=DFP-1
A nastavení xdm/Xservers
:0 local /usr/bin/X :0
:1 local /usr/bin/X :1 -config xorg.ext
Toť vše. Přiznávám, že s grafikou a X nejsem zrovna kamarád a moc o nich nevím, tak se mi moc neposmívejte, jsem rád, že jsem zvítězil!
Pokud byste někdo znal lepší způsob nebo věděl o tom, jak donutit Linux (nebo grafickou kartu?), aby obrazovku, která není aktivní, nezhasnul, potěšilo by mě to, ale i bez toho v pohodě přežívám.
Tiskni
Sdílej:
xorg.conf
:
Section "ServerFlags" Option "BlankTime" "0" Option "StandbyTime" "0" Option "SuspendTime" "0" Option "OffTime" "0" EndSection
Option "TwinView" "1" Option "metamodes" "DFP-0: nvidia-auto-select +0+0, DFP-1: nvidia-auto-select +0+0, DFP-2: nvidia-auto-select +0+0, DFP-4: nvidia-auto-select +0+0"Nastartuje to obraz na dvou monitorech a pak zobrazuje na externim (zavrene viko), na obou (otevrene viko), na internim (bez dokiny externiho monitoru). S tim DFP je vybec sranda, protoze kazdy konektor se mi hlasi po jinym DFP - display port je 4 (interni) nebo 2 (na dokine), DVI je 1, interni je 0, takze to skoncilo koupi extra dokiny, a stajne je to naprd, protoze se mi kazdy monitor (Dell v praci, Samsung doma) detekuje jinak, takze pri prepojeni je to na logout