UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Rád podpořím. Arch mi běží na laptopu a nemohu si ho vynachválit.
Rád podpořím. Arch mi běží na laptopu a nemohu si ho vynachválit.Kdyby mi v něm fungoval skim (& spol.) tak perfektně jako v Gentoo, neměl bych skoro co proti archu namítnout. Bohužel některé nepříliš používané balíčky jsou také out-of-date (Arch v tomhle začíná dohánět někdy kritizované Gentoo, např. na Operu 9.01 se čekalo docelo dlouho) a třeba taky ještě podivně zkompilované (? zmiňovaný skim). Asi to jde nějak zpytlíkovat, ale hm, hm, hm... mělo by to fungovat z balíčkovacího systému out-of-the-box jako v ostatních distrech. Občas taky pozoruju, že balíčky jsou opravovány třeba třikrát bezprostředně za sebou během dvou dní, což je sice na jednu stranu pozitivum, na druhé straně svědčí o dost laxním testování "ostrých" vypuštěných verzí... Takže až na některé propadáky jako skim nebo aktivní padáky jako Noatun (asi není chyba Archu), ano celkem ujde. Stále ještě musím ale za spolehlivější a vychytanější distribuci označit Gentoo (používám střídavě obě skoro stejně často). Nobody's perfect :D
urcite vidim jako + aby to tu melo vlastni kolonku
měl bys tak učinit oficiální cestouTo se zase chystá pokec adminů u piva?
Opat musim poziadat autorov abcka ci by nezvazili uz zaradit do Diskusii aj distribuciu ArchOpět? Viz výše. Takový požadavek dosud nikdo neučinil. Plácání v blogu nepovažuji za "požadavek". Připadá mi úsměvné tvé rozhořčení nad tím, že Arch je "este stale bez", protože místo toho, abys pro to skutečně něco udělal, tak fňukáš v blogu. Bug 570
Tiskni
Sdílej: