Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Co ma vsak prekvapilo ze XFS tak dlho maze male subory.To není žádná novinka, XFS je práci s malými soubory nevhodný. Zato třeba 10GB soubor smaže tak hrozně rychle, že nechápu...
To nejsou žádné urban legendy, XFS na počítači bez UPS je prostě sebevražda1, Heron nazval urban legendami to, že XFS nemá žurnál, nikoliv to, že je trochu citlivější na výpadky, ale to asi víš (v takovým případě nechápu tvou reakci). 2, Není to sebevražda, naopak je to výborná volba pro oddíl, na kterém jsou (mají být) velké soubory. Ne každý 100× denně tvrdě resetuje počítač. Děkuji mnohokrát.
1.) Tak to sem ten jeho příspěvek špatně přečetl/pochopil.Indeed.
2.) Na některém hardwaru se tvrdým restartům prostě nevyhneš. Navíc to jestli bude nějaký výpadek proudu také nemůžeš ovlivnit. Takže XFS opravdu jedině na spolehlivém hardwaru s UPS, jinak to za sebevraždu vskutku považuji (pokud ti tedy záleží na datech, jestli ne tak je to jednoVýpadky proudu jsou tu jen párkrát za rok a rozhodně ne 100× denně... Vím, může stačit i to. UPS si taky chystám koupit - opravdu nejen kvůli XFS).
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
/boot
má smysl jen v několika přesně vymezených případech, jinak je naprosto k ničemu. Rozhodně to není žádná samozřejmost.
Ale držím se zásady že na boot by měl mít člověk samostatnou partitionNo to teda neměl, je to naprostá zbytečnost...
#!/bin/sh DIRS=50 SDIRS=$DIRS FILES=5 DEV1=/dev/sda7 MP1=/mnt/pokus/1 DEV2=/dev/sdb7 MP2=/mnt/pokus/2 mount_dir() { mount $DEV1 $MP1 cd $MP1 } umount_dir() { cd .. echo -n "umount " D1=`date +"%s"` umount $MP1 D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" } rsync_dir() { mount $DEV2 $MP2 echo -n "rsync " D1=`date +"%s"` rsync -a -r --delete . $MP2 D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" rm -rf $MP2/* umount $MP2 } test_dir() { mount_dir echo -n "vytvoreni " D1=`date +"%s"` for i in `seq 1 $DIRS`; do for j in `seq 1 $SDIRS`; do mkdir -p "$i/$j" for f in `seq 1 $FILES`; do dd if=/dev/zero of="$i/$j/$f" count=1 bs=100k > /dev/null 2>&1 done done done D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" umount_dir mount_dir rsync_dir umount_dir mount_dir echo -n "smazani " D1=`date +"%s"` rm -rf * D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" umount_dir } mkfs.ext3 $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------EXT3" test_dir mkfs.ext3 $DEV1 > /dev/null 2>&1 tune2fs -O dir_index $DEV1 > /dev/null 2>&1 fsck.ext3 -Dfy $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------EXT3 dir_index" test_dir mkfs.xfs -f $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------XFS" test_dir mkfs.reiserfs -f $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------REISER" test_dir
time find . -type f -exec cat '{}' ';' > /dev/nullNo a este by som potreboval nieco jednoduche na vytvorenie x suborov o y velkosti. nieco cez dd asi, mozno to niekto ma hotove.
Poradte pripadne nieco lepsie:Tady je lepšítime find . -type f -exec cat '{}' ';' > /dev/null
time find -type f -print0 | xargs -0 cat &>/dev/nullNebude tolikrát spouštět
cat
; mělo by to být rychlejší...
xargs
limit zná a pustí cat tolikrát, kolikrát je to nutné. To je konekckonců jeden z hlavních důvodů jeho existence.
Pokud je tedy těch souborů hodně, tvoje řešení by nefungovalo, kdežto to jeho ano. Teda jestli se nepletu a xargs ten limit nějak neobchází, ale o tom pochybujuBla bla... vedle
cat /dev/sda >/dev/nullale to je jedno
cat /dev/sda1 > /dev/null
Tiskni
Sdílej: