Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co ma vsak prekvapilo ze XFS tak dlho maze male subory.To není žádná novinka, XFS je práci s malými soubory nevhodný. Zato třeba 10GB soubor smaže tak hrozně rychle, že nechápu...
To nejsou žádné urban legendy, XFS na počítači bez UPS je prostě sebevražda1, Heron nazval urban legendami to, že XFS nemá žurnál, nikoliv to, že je trochu citlivější na výpadky, ale to asi víš (v takovým případě nechápu tvou reakci). 2, Není to sebevražda, naopak je to výborná volba pro oddíl, na kterém jsou (mají být) velké soubory. Ne každý 100× denně tvrdě resetuje počítač. Děkuji mnohokrát.
1.) Tak to sem ten jeho příspěvek špatně přečetl/pochopil.Indeed.
2.) Na některém hardwaru se tvrdým restartům prostě nevyhneš. Navíc to jestli bude nějaký výpadek proudu také nemůžeš ovlivnit. Takže XFS opravdu jedině na spolehlivém hardwaru s UPS, jinak to za sebevraždu vskutku považuji (pokud ti tedy záleží na datech, jestli ne tak je to jednoVýpadky proudu jsou tu jen párkrát za rok a rozhodně ne 100× denně... Vím, může stačit i to. UPS si taky chystám koupit - opravdu nejen kvůli XFS).
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
/boot
má smysl jen v několika přesně vymezených případech, jinak je naprosto k ničemu. Rozhodně to není žádná samozřejmost.
Ale držím se zásady že na boot by měl mít člověk samostatnou partitionNo to teda neměl, je to naprostá zbytečnost...
#!/bin/sh DIRS=50 SDIRS=$DIRS FILES=5 DEV1=/dev/sda7 MP1=/mnt/pokus/1 DEV2=/dev/sdb7 MP2=/mnt/pokus/2 mount_dir() { mount $DEV1 $MP1 cd $MP1 } umount_dir() { cd .. echo -n "umount " D1=`date +"%s"` umount $MP1 D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" } rsync_dir() { mount $DEV2 $MP2 echo -n "rsync " D1=`date +"%s"` rsync -a -r --delete . $MP2 D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" rm -rf $MP2/* umount $MP2 } test_dir() { mount_dir echo -n "vytvoreni " D1=`date +"%s"` for i in `seq 1 $DIRS`; do for j in `seq 1 $SDIRS`; do mkdir -p "$i/$j" for f in `seq 1 $FILES`; do dd if=/dev/zero of="$i/$j/$f" count=1 bs=100k > /dev/null 2>&1 done done done D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" umount_dir mount_dir rsync_dir umount_dir mount_dir echo -n "smazani " D1=`date +"%s"` rm -rf * D2=`date +"%s"` D=$((D2-D1)) echo "$D s" umount_dir } mkfs.ext3 $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------EXT3" test_dir mkfs.ext3 $DEV1 > /dev/null 2>&1 tune2fs -O dir_index $DEV1 > /dev/null 2>&1 fsck.ext3 -Dfy $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------EXT3 dir_index" test_dir mkfs.xfs -f $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------XFS" test_dir mkfs.reiserfs -f $DEV1 > /dev/null 2>&1 echo "--------REISER" test_dir
time find . -type f -exec cat '{}' ';' > /dev/nullNo a este by som potreboval nieco jednoduche na vytvorenie x suborov o y velkosti. nieco cez dd asi, mozno to niekto ma hotove.
Poradte pripadne nieco lepsie:Tady je lepšítime find . -type f -exec cat '{}' ';' > /dev/null
time find -type f -print0 | xargs -0 cat &>/dev/nullNebude tolikrát spouštět
cat
; mělo by to být rychlejší...
xargs
limit zná a pustí cat tolikrát, kolikrát je to nutné. To je konekckonců jeden z hlavních důvodů jeho existence.
Pokud je tedy těch souborů hodně, tvoje řešení by nefungovalo, kdežto to jeho ano. Teda jestli se nepletu a xargs ten limit nějak neobchází, ale o tom pochybujuBla bla... vedle
cat /dev/sda >/dev/nullale to je jedno
cat /dev/sda1 > /dev/null
Tiskni
Sdílej: