Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
A kdo vyhrává?
Jen aby se karta neobrátila a tvůj nepřišel i o case.
Kde vlastně bereme tu jistotu, že všechno naše hraní si se zabezpečením počítačů k něčemu je, když vlastně nevíme, co přesně chipsety, procesory, disky atd. bez veřejné specifikace v našich počítačích dělají?
Že by chipset sbíral nějaké informace o vaší činnosti či používání nějakého softwaru a odesílal je pak na servery výrobce? Nejsem expert, ale to se mi nezdá příliš reálné. U softwaru je to něco jiného, samozřejmě. Ale spyhardware...
Kolik asi tak kritických vládních, bankovních atd. počítačů běží na Windows?To bych rad vedel, moc jich asi nebude. V licenci win je snad dokonce psany, ze je na zadnou mission critical aplikaci nedoporucuji. A navic ty stroje ktery uz neco takovyho delaj budou asi oddeleny od netu. Pokud ne, tak si pruser zaslouzi, to je darwin. Jen jako kuriozitu si vsak vybavuju, ze slovenska Army ma v zbrojnim systemu Zuzana (samohybna automaticka houfnice) pouzity win NT nebo 2000.
Záleží co je mission critical věc, třeba desktop účetní v jaderné elektrárně? Když zaměstnanci nedostanou výplatu tak budou asi pěkně nasraní a pak se může dít ledacosMno co sa asi stane... Budu pochodovat s uhlikovymi tycami na ktorych budu napisi "Chceme vyplatu" popred budovu manazmentu (a leader bude kto iny ako sam velky Homer)...
Tiskni
Sdílej: