Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Právě mě zaujala zprávička na CDR.cz, která pojednává o výpadku serverů Microsoftu starajících se o „Ověření pravosti Windows“. V důsledku toho se legálním uživatelům Windows (tedy zejména verze Vista) draze zaplacený systém kompletně zablokoval, pokud zrovna v té době mělo k ověření pravosti z nějakého důvodu dojít.
Jen mě tak napadá, co by se asi stalo, kdyby byla Vista rozšířenější a např. americká vláda si usmyslela, že z důvodu „národní bezpečnosti“ bude ověření počítačů mimo US zamítnuto . . . Kolik asi tak kritických vládních, bankovních atd. počítačů běží na Windows?
No, ono by to asi zas tak moc strašné nebylo. Většina uživatelů jsou stejně zloději a svá Windows mají proti tomuto kroku „opravena“ nějakým tím crackem . . .
No, a když se podívám ještě o nějakou tu zprávičku dál, kde vlastně bereme tu jistotu, že všechno naše hraní si se zabezpečením počítačů k něčemu je, když vlastně nevíme, co přesně chipsety, procesory, disky atd. bez veřejné specifikace v našich počítačích dělají? A to ať už z iniciativy výrobce, nebo někoho dostatečně vlivného nad ním? :-/
Tiskni
Sdílej:
A kdo vyhrává?
Jen aby se karta neobrátila a tvůj nepřišel i o case.
Kde vlastně bereme tu jistotu, že všechno naše hraní si se zabezpečením počítačů k něčemu je, když vlastně nevíme, co přesně chipsety, procesory, disky atd. bez veřejné specifikace v našich počítačích dělají?
Že by chipset sbíral nějaké informace o vaší činnosti či používání nějakého softwaru a odesílal je pak na servery výrobce? Nejsem expert, ale to se mi nezdá příliš reálné. U softwaru je to něco jiného, samozřejmě. Ale spyhardware...
Kolik asi tak kritických vládních, bankovních atd. počítačů běží na Windows?To bych rad vedel, moc jich asi nebude. V licenci win je snad dokonce psany, ze je na zadnou mission critical aplikaci nedoporucuji. A navic ty stroje ktery uz neco takovyho delaj budou asi oddeleny od netu. Pokud ne, tak si pruser zaslouzi, to je darwin. Jen jako kuriozitu si vsak vybavuju, ze slovenska Army ma v zbrojnim systemu Zuzana (samohybna automaticka houfnice) pouzity win NT nebo 2000.
Záleží co je mission critical věc, třeba desktop účetní v jaderné elektrárně? Když zaměstnanci nedostanou výplatu tak budou asi pěkně nasraní a pak se může dít ledacosMno co sa asi stane... Budu pochodovat s uhlikovymi tycami na ktorych budu napisi "Chceme vyplatu" popred budovu manazmentu (a leader bude kto iny ako sam velky Homer)...