Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:50
V první řadě mi na windows chybí úplně všechno. Po instalaci je tam jen pár Microsoftích aplikací, ještě ne moc dobrých (media player, internet explorer, apod). ...Že ve většině distribucí (pokud člověk nemá zrovna "fresh from the factory" distro) je většina aplikací mírně až tragicky zastaralá, o tom se samozřejmě nemluví, to není politicky korektní (nemluvě o občas problémové lokalizaci). Že se správci repozitářů namnoze taky zrovna nepřerazí, co se aktualizace aplikací týče, o tom se nemluví také (údržba repozitářů stojí čas a peníze, což jsou přesně věci, které se OSS nedostává jako celku a které by bylo možno vynaložit účelněji někde jinde - proto to také namnoze s repozitáři vypadá, tak jak to vypadá). Jistě, vždy je možno instalovat generické binární verze nebo dokonce kompilovat přímo ze zdrojáků. Ovšem to poněkud popírá smysl a cíl balíčkovacích systémů a repozitářů, že. Stručně. V případě "mission critical" aplikací typu OpenOffice nebo Mozilla je současný model distribuce SW v Linuxu doslova balvan na krku uživatele a paradoxně, systém Windows, tím že je od základu prázdný, umožňuje uživateli lépe sledovat vývoj jeho aplikace.
Že ve většině distribucí (pokud člověk nemá zrovna "fresh from the factory" distro) je většina aplikací mírně až tragicky zastaralá, o tom se samozřejmě nemluví, to není politicky korektníMluví se zde o Linuxových distrech obecně, nebo o nějaké konkrétní distribuci? Nikdo tě nenutí používat distribuci, která má zastaralé balíčky.
(nemluvě o občas problémové lokalizaci).Opravdu jen občas. Kdežto pro Windows obvykle.
Že se správci repozitářů namnoze taky zrovna nepřerazí, co se aktualizace aplikací týče, o tom se nemluví také (údržba repozitářů stojí čas a peníze, což jsou přesně věci, které se OSS nedostává jako celku a které by bylo možno vynaložit účelněji někde jinde - proto to také namnoze s repozitáři vypadá, tak jak to vypadá).Máš různé možnosti. Buď se angažuj ve své distribuci, přidej se k týmu a udržuj repozitáře aktualizované, nebo si pořiď Gentoo či Arch, který má balíčkovací systém velice propracovaný a umožňuje ti tvorbu vlastních balíčků jednodušeji, než je tomu u deb a rpm.
Jistě, vždy je možno instalovat generické binární verze nebo dokonce kompilovat přímo ze zdrojáků. Ovšem to poněkud popírá smysl a cíl balíčkovacích systémů a repozitářů, že.U zmíněného Archu to smysl a cíl nepopírá vůbec (ABS). No a u Gentoo v tom spočívá podstata.
Stručně. V případě "mission critical" aplikací typu OpenOffice nebo Mozilla je současný model distribuce SW v Linuxu doslova balvan na krku uživatele a paradoxně, systém Windows, tím že je od základu prázdný, umožňuje uživateli lépe sledovat vývoj jeho aplikace.??? To jsi četl v Blesku, nebo to máš z vlastní hlavy? Jaké lepší sledování vývoje aplikace díky prázdnému systému? To fakt nechápu, a přitom jsem dnes ještě nic nepil.
Diskuze mezi příznivci Linuxu a Windows bývají většinou na ostří nože. Oba znesvářené tábory pokřikují na protivníka nadávky a hesla typu: Linux rulez, Windows sucks.Tohle je opravdu doménou malé skupiny puberťáků, případně občasných vtípků u těch ostatních. Já se s pokřikování a diskusemi na ostří nože téměř vůbec nesetkávám. Naopak mám i docela dobré přátele, kteří programují v Microsoft Visual Studiu. Pokud takový člověk má aspoň základní znalosti Unixu, myslím si, že je vše v pořádku. Ostré diskuse probíhají většinou mezi těma, co ani o jednom systému téměř nic neví.
Česká pošta trvala na několika základních požadavcích. Bylo třeba zachovat původní uživatelské rozhraní, aby nebylo nutné přeškolovat uživatele. Také bylo třeba maximálně využít původní hardware a vynaložit co nejméně peněz na licence k software. Kromě toho se rozhodla pro důležitou změnu, nový systém je na rozdíl od toho původního centralizován a veškerá data tak jsou shromažďována pohromadě.Zdroj: Anička z říše Linuxu
nmap -A -T4 google.com
Starting Nmap 4.20 ( http://insecure.org ) at 2007-06-09 16:58 CEST
Warning: Hostname google.com resolves to 3 IPs. Using 64.233.167.99.
Interesting ports on py-in-f99.google.com (64.233.167.99):
Not shown: 1692 filtered ports
PORT STATE SERVICE VERSION
21/tcp open ftp?
80/tcp open http Google httpd 2.1 (GWS)
113/tcp closed auth
179/tcp closed bgp
443/tcp open ssl/http Google httpd 1.3 (GFE)
Service Info: OS: Linux
Service detection performed. Please report any incorrect results at http://insecure.org/nmap/submit/ .
Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 192.275 seconds
Jj, v Praze jsou na Andělu a v Bělehradský, mj. Jo, taky jsem po nich pokukoval, už třeba sloní výdrž baterky v noťasu.
No, on je v linuxu taky skoro každý program jiný. Jeden je pro KDE, druhý pro Qt, třetí pro Gtk1, čtvrtý pro Gtk2, pátý pro Tk ...
Jeden je v pythonu, druhý v perlu, třetí je sice kompilovanej, ale kvůli těm dvěma musím mít perl i python.
Aneb optimismus je nedostatek informací
Určitě se dá najít i pár objektivních pravd. Například, že linux má menší množství aplikacíTo je diskutabilni, bez nejake serioznejsi studie bych tomu neveril.
podporovaného HWTak tomu neverim uz vubec. Kdyz se podivam jen po svem pokoji, tak tu napocitam tak 10 pocitacu, z nichz Windows by bylo mozne provozovat tak na 3-4 z nich. Linux bezi skoro na vsech.
a že u instalací častěji dochází k problémům.U instalaci celeho systemu, nebo u instalaci aplikaci? U systemu bych tomu asi i veril, u instalaci aplikaci neverim. Ta je v Linuxu naprosto bezproblemova.
Takřka všechny velké desktopové aplikace jsou nativně na windows nebo tam alespoň mají port. A některé, ač původem z Unixů, jsou dnej jen pro Windows a neobejdou se bez poslední verze .Net.Určitě se dá najít i pár objektivních pravd. Například, že linux má menší množství aplikacíTo je diskutabilni, bez nejake serioznejsi studie bych tomu neveril.
Jinak to, ze jste byl psychycky zavisly na nekterych programech, ktere stejne nedosahuji kvalitou na mnoho linuxovych neni vymluva.Ukazkova propaganda, neni nad to zapojit psychologii
S tim souvisi napr PSpad, vzdyz na zadnej linuxovej editor vubec nemaTo jo, treba takovej Gedit nebo Mousepad ho uplne drti
Naštěstí si zatím každý může nainstalovat co chceJen by mě zajímalo, jak se dá ve windows vzdáleně změnit IP adresa. Měl jsem server na windows a připojoval přes něj pár PC a občas bylo potřeba změnit IP adresu toho serveru, takže přesouvání, přidělávání klávesnice, myši, monitoru... Prostě nuda. Nějaký nápad jak to udělat z jiného PC?
Vlastně tam ještě nějak nešla nastavit wifi jako AP a dát do síťového mostu, ale byly to pouze XP SP1, třeba to bylo tím. A možná to jde bez problémů ve win2k3. Asi teď budu řešit podobný problémy v práci
nešla nastavit wifi jako APNa to se myslím musí použít aplikace přímo od výrobce karty, pokud to ta umožňuje.
NPretoze uz len taky Krusader posle cely TotalSomar do PeckaMám tu čest pracovat v obou a dovolím si s uvedeným tvrzením docela důrazně nesouhlasit.
Ten Windows k ničemu, nejede mi na něm /* sem si dosaďte jméno svého oblíbeného programu, který jede jen pro Linuxem */...
Ten Windows je ale blbý systém, připojil jsem skener, ukázalo se okno pro instalaci ovladače, ale on žádný nenašel...
Windows je na nic - občas chodím na webové stránky s nelegálním SW, pornografií apod., před týdnem mi systém ukázal modrou obrazovku a od té doby nejde nastartovat...
Jen bych dodal, že to, co jsem napsal, si nemyslím. Jen jsem chtěl reagovat na zápisek...
Krusader - umí to komprimaci, rozdělování a slučování souborů?Sice na rozdelovani a slucovani souboru pouzivam
split
a cat
ale jsem si 100% jisty ze tohle krusader zvlada.
No, narozdíl od linuxu dostanete pro widle ovladače ke každému hwNo a co jako? Vyrobci hw vetsinou linuxove ovladace nevytvari, ale vytvari je komunita. Ovladace pro linux se v 99,9% pripadu stahuji z internetu. Kdyz uz se na nejakem tom CD vyskytnou jsou zastarale!
Ovladace pro linux se v 99,9% pripadu stahuji z internetuOmyl, ovlasače pro linux jsou v 99,9% už na instalačním CD/DVD v distribučním kernelu :)
windows maximalne 3To bych netvrdil. Nativně umí minimálně (V)FAT, NTFS, ISO 9660 (+ Joliet) a UDF. Ale třeba podporu ext2 tam lze snadno přidat.
akceptuje to pristupova prava?Pokud vím, tak ne.
1) Posadíme neznalého člověka, který nikdy pc neovládal před pc se vším všudy, to jest i internetem. 2) Necháme ho ať si vyzkouší ovládání klávesnice, myši. 3) Dále mu svěříme veškerou práci a odejdeme... 4) Mezi tím už bude náš člověk zkoumat hlubiny jeho systému. 5) Po měsíci příjdeme k němu a kompletně celý hdd mu sformátujeme, nainstalujeme mu tam ten systém, který němněl tj. v případě, že by začal s linuxem - windows. 6) Odejdeme a necháme ho další měsíc pracovat a učit se... 7) Po měsíci se jdeme zeptat co mu vyhovuje víc. A on na to:"Ten počítač je vážně užasný, můžu na něm dělat skoro všechno, ale ten Linux se mi líbil víc. Hlavně protože jsem se tam něco naučil, přišlo mi to mnohem jednodušší na ovládání, jen jsem najel na hlavní panel a mněl sem tam všechno úhledně seřazeno do sekcí. Třeba v sekci internet jsem mněl programy jako internetový prohlížeč, program na kecání, poštovního clienta na maily. V sekci multimédia jsem zase našel přehrávač hudby, videa. Takže jsem hned přišel na to co je k čemu, protože tam mněl navíc každý program v závorce popisek k čemu vlastně je. Další věc, která mi přišla mnohem lepší je to, že jsem mohl instalovat programy hned na jedno kliknutí, jen jsem si nějaký vybral a dal instalovat. Ale ze všeho nejvíc sem se dozvěděl v té nápovědě na té stránce co jsi mi dal, našel jsem tam opravdu všechno co jsem potřeboval vědět. Nebo mi dost pomohla ta nápověda u každého programu....." A jaký máš pocit s windows ? "No ze začátku jsem vůbec nevěděl co kde je, nějak jsem to nechápal proč je to všechno tak divně rozházené. A když jsem si doinstaloval pár věcí tak mi ten počítač nějak déle najížděl. Nejhorší bylo jak jsem musel pořád restarovat. A taky mi nešlo hned pár věcí ze začátku, třeba sem si musel doinstalovat kodeky (ale to jsem se dozvěděl až nedávno protože mi to psalo jen chybu. že to nejde přehrát) a nějaký uplně jiný přehrávač než ten co tam je normálně aby mi šly vůbec přehávat filmy. A asi 3 krát se mi stalo, když jsem se díval na televizi tak se oběvila taková ta modrá obrazovka, pak sem musel zmáčknout reset a dělalo to potom asi 10 minut nějaký scandisc, protože se něco poškodilo. Tohle se mi v linuxu teda nestalo ani jednou. A když jsem si prohlížel stránky, tak mi pořád vyskakovaly nějaké okna, které jsem musel neustále vypínat. Taky mně trochu zaskočilo, že jsem mněl v linuxu tolik programů hned na začátku, takže jsem si nemusel už nic nainstalovat ale tady mi chybělo úplně všechno, jen je tady nějaké malování ale oproti tomu co jsem mněl v linuxu to nešlo srovnat, tady mám jen par barviček a čárek a nic víc...." Takže jak byses rozhodl, budeš používat raději Linux nebo Windows ? "Určitě Linux. Na ten windows némám opravdu nervy a v podstatě jsem se tam nic nového nenaučil." Hezké ne ? Sice se asi nikdo z nás tak rychle tolik věcí nenaučí ale jako ukázka myslim dostačující. Každopádně myslím, že Linux je pro ty co chtějí něco umět, vlastně je učí sám. Stačí ho používat .. Windows je pak pro ty co jsou líní a neznají nic jiného než hraní protože v dneštní débě není windows na nic jiného dostačující. Všechno je to o zvyku a o tom, že se chci něco nového dozvědět. Takový člověk pak bude určitě na vyšší úrovni, bude schopen efektivně myslet a konat.
Ještě jsem neměl distribuci, kde by už byly předinstalované kodeky.Tohle je známý problém. Spousta kodeků totiž "porušuje patenty", čili není obsažena v distribucích, které se šíří v oblastech, kde platí softwarové patenty (např. v USA). Pamatuji dobu, kdy i v Red Hat Linuxu byly kodeky přítomny - ale najednou tu byla verze, kde kodeky chyběly, a např. v XMMS při pokusu přehrát MP3 vyskočila hláška, proč tam kodek není. Chtělo by to vytvořit nějaké odvozeniny distribucí ("European Edition"), kde by byly i věci, které tam kvůli patentům běžně nejsou.
Občas se stává, že se zasekne XO tom, že s X.org jsou problémy, není pochyb. Za poslední měsíc se mi X server sekl dvakrát.
Nedokážu si představit BFU, jak si kompiluje kernel.Nejtragičtější je, že mnozí skalní linuxáci stále hovoří o tom, že kompilace kernelu je základní věc. Blbost! Prakticky nikdo, kdo dnes používá Linux na desktopu, si dnes kompilovat kernel nepotřebuje.
nemá tak dobrou podporu HWBy mě zajímalo, kam chodí všichni na tyhle keci. Linux (jádro) podporuje mnohem více hardware než Windows (bez ovladačů třetích stran). To, že daný kus HW nelze rozchodit v Linuxu, za to Linux nemůže. Za to může jedině výrobce daného HW. Stěžujte si u něj a né tady.
OpenSUSE bych asi ani moc nedoporučoval. Kámoš chtěl zkusit linux, tak jsem mu řekl ať stáhne OpenSUSE, že to zvládne a pak jsem docela koukal, měl s tím hodně velký problémy a systém je fakt hodně línej. Podle toho co jsi psal někde nahoře bych doporučil spíš něco s rolling updates - openSUSE tak podle mě koncipováno není, ne?
ToDoList běhá pěkně pod wine, stačí do .wine/drive_c/windows/system32/ přidat chybějící knihovnu MFC42.dll. CaseStudio moc nevím co je, podívám se po tom. Jinak ten ToDoList jsem měl ve verzi na flash (portable), docela dobrá aplikace Pokud vážně není nic nativního pro linux, tak by neměl být problém to naprogramovat... Třeba pro KDE, ať to může používat i Vladimír.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.