Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zatoužil jsem po vlastní kompilaci PHP 5 - potřebuji totiž několik rozšíření, z nichž některá dostat do Kubuntu 5.10 z existujících balíčků asi moc dobře nejde. Rozhodl jsem se proto kompilovat, vzít to z gruntu i s Apachem a své zážitky z tohoto dobrodružství si poznamenat. Předesílám, že tento postup ještě není kompletní.
Před nedávnem jsem dával dohromady jedno DVD a trvalo mi to tři dny plné vzteku. Dnes vyrábím další DVD a čeká mě něco podobného, protože jsem si minule nenapsal žádné poznámky. Takže si je píšu teď
Před časem jsem si tady postěžoval, jak si ze mě BIOS a disk ve starém počítači utahují (viz http://www.abclinuxu.cz/blog/Eregonovy_vymysly/2005/11/13/109090).
Minulý víkend jsem si znovu udělal čas a vytáhl z rukávu poslední trumf - radu z diskuse pod tím původním blogspotem, abych vytvořil samostatnou partition pro /boot.
Jak už asi tušíte podle nadpisu, zafungovalo to a BIOS se pořád ještě nepokusil mě začít přesvědčovat o tom, že mám jen 2,5 GB disk místo 80 GB - bootoval jsem prozatím cca 5x.
Jinými slovy mám teď Kubuntu 5.10 na všech PC, o která se starám, a jsem spokojený (nepočítám jeden krumplík s W98 a pominu taky to, že jedno to Kubuntu jsem si updatnul na Dapper Drake).